Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2007, 18:24:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Ce ziceti de asta?
http://dreapta-credinta.crestinortodox.ro/Despre_semne_minuni_si_vindecari_paranormale-29-7858.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.05.2007, 19:36:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Mirean, Mirelat , Iosif si alti membrii ai forumului ,v-as fi recunoscator daca v-ati expune parerea voastra sincera despre icoanele facatoare de minuni si alte semne carora li se atribuie ca find minuni, precum semnul crucii pe sectiunea unor trunchiuri de copac etc. Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.05.2007, 19:48:03
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Mirean, Mirelat , Iosif si alti membrii ai forumului ,v-as fi recunoscator daca v-ati expune parerea voastra sincera despre icoanele facatoare de minuni si alte semne carora li se atribuie ca find minuni, precum semnul crucii pe sectiunea unor trunchiuri de copac etc. Va multumesc anticipat.
E o mare diferenta intre icoane facatoare de minuni si restul "semnelor" si coincidentelor (gen cruci in sectiuni de copaci, cartofi, oua, bostan, ferestre afectate de soare, pereti atinsi de mucegai si condens etc.).

Personal sunt de acord ca exista "icoane facatoaree de minuni". Dar de aici pana la adevarata "industrie" a asa-ziselor minuni din biserici, alimentata de naivitatea credinciosilor si arghilofilia preotilor este cale lunga!

Ar trebui sa vezi unii "crestini" - niste naivi carora preotii nu le spun (nu stiu sau nu vor :D) ca nu conteaza numarul de icoane pupate, banii lipiti de ele, biletelele infipte cu maiestrie in rama icoanelor ci cretinta - cum se inghesuie la diferite biserici, in anumite zile, pentru practici care sunt la limita magiei. Credinta este inlocuita cu formalismul, astfel elemente de ritual (multe fiind traditii locale) se transforma in magie.
(NB - a nu se confunda "magia" cu "farmecele", ma refer la magie ca forma primara de...)

Pe scurt: dreapta socotinta si ratiunea inaintea inimii in astfel de cazuri!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.05.2007, 10:33:10
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Personal sunt de acord ca exista "icoane facatoaree de minuni". Dar de aici pana la adevarata "industrie" a asa-ziselor minuni din biserici, alimentata de naivitatea credinciosilor si arghilofilia preotilor este cale lunga!
apropo de asta, era mai de mult la tv un tip intr-o emisiune care povestea cum se refugiase la o manastire, iar acolo, priceput fiind cu diverse unelte... a ajuns sa construiasca icoane care plang si tot felu de astfel de minuni. explica si cum le construise si tot.

evident ca au inceput sa sune si "preasfintii preoti" din acea manastire, ca sa-l injure si blesteme live, ca deh, le strica afecerile... si o faceau cu atata ardoare... nu se mai auze nimeni de ei...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.05.2007, 05:37:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
v-as fi recunoscator daca v-ati expune parerea voastra sincera despre icoanele facatoare de minuni si alte semne carora li se atribuie ca find minuni, precum semnul crucii pe sectiunea unor trunchiuri de copac etc.
eu cred in existenta icoanelor facatoare de minuni, insa mai cred ca ajutorul este si in functie de credinta pe care o are fiecare ...

cu alte cuvinte, daca noi credem cu putere si punem mult suflet in rugaciune, atunci cand cerem ajutorul lui Dumnezeu, al Maicii Domnului - in special ! ea fiind mama noastra a tuturor si ocrotitoarea neamului omenesc - si al sfintilor respectivi, nu cred ca rugaciunea va fi lasata mai deoparte/ nu va fi repede ascultata pentru ca am facut-o in fata icoanei noastre de acasa si nu in fata unei icoane cunoscuta ca facatoare-de-minuni.

in privinta "semnelor", nu cred ca suntem noi vrednici de asa ceva... adica eu pot sa recunosc o cruce daca o gasesc intr-un trunchi de copac si ma minunez cum a aparut acolo, dar nu o sa cred ca este un semn adresat mie personal, sau mai stiu eu cui... eventual poate as da lemnul respectiv unui mester iconar care o sa stie dansul mai bine ce intrebuintare sa-i dea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.05.2007, 05:52:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
eu cred in existenta icoanelor facatoare de minuni,
as mai adauga ca intr-adevar anumite icoane au darul de a te transpune intr-o stare speciala, propice rugaciunii, si cred ca aceasta este chiar prima dovada ca ele pot face minuni... am citit pe un alt forum istorisirea unui pelerinaj la Athos, si chiar se spunea acolo ca anumite icoane ale Maicii Domnului, cum ar fi "Maica Domnului cea Grabnic Ajutatoare" de la Dochiariou chiar te fac sa plangi instantaneu si sa-ti dai seama cat de pacatos esti...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.05.2007, 11:04:59
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Intamplari adevarate sunt si faptele rele ale crestinilor. Oameni de buna credinta ajung sa injure, sa blesteme, sa spuna ca anumite icoane nu sunt icoane sau nu sunt facataore de minuni etc.

In icoane sfintite crezi sau nu crezi Mirean. Te duci la o icoana facatoare de minuni in pelerinaj ceea ce este altceva decat turism.

Si cel mai rau este ca ne smintim usor. Suna unu, aude unu, zice unu. Prea gandeste televizorul despre noi. Noi stam doar in canapea sau pat si nici pana la icoana din casa nu gasim drumul (care mai avem icoane).

Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2007, 12:38:34
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Poate fi considerat semn rau un butuc taiat pe jumatate care sa aiba Sfanta Cruce incrustata in scoarta copacului,sau un cartof taiat pe jumatate care sa aiba Sfanta Cruce incrustata(ca si cum ar fi sculptata in el,si fara niciun fel de stricaciune sau vreun vierme in el)?Nu cred ca poate fi un semn rau faptul ca Sfanta Cruce apare desenata,sculptata sau incrustata in fel de fel de lucruri daca asa vrea si ingaduie Dumnezeu ca multi oameni sa vina la dreapta credinta si sa nu frecventeze alte salasuri de cult sau secte?Am vazut la Tv si pe Internet semne si minuni cu statuete si icoane care plang unele cu lacrimi de sange,altele cu sfantul Mir dar si Sfinte Moaste care revarsa Sfantul Mir si imprastie aroma placut si frumos mirositoare,si care nu sunt probe fabricate ci sunt veridice,exista clar icoane nefacute de mana omeneasca si noi ne mai si indoim de una ca aceasta?Inseamna ca negam semnele,minunile,credinta care trebuie sa fie traita si simtita iar nu explicata in cuvinte si cu ratiuni omenesti iar nu Divine, care sunt la tot pasul,nu numai minuni dintr-acestea dar si multe altele(paralizati care isi revin,orbi care incep sa vada,surzi care incep sa auda,schiopi care pot merge bolnavi care sunt declarati iremediabil irecuperabili si care totusi,pana la urma isi revin cu ajutorul Lui Dumnezeu,al Maicii Domnului si al tuturor Sfintilor Lui,dar mai ales cu propria credinta dar si cu credinta celor apropiati lor,celor bolnavi.)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.06.2007, 18:59:13
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Vizavi de miracole mi-a placut filmul bazat pe un caz real,deci pe o poveste adevarata,filmul"Triumful Spiritului",in care a fost si ramane un adevarat miracol revenirea fetitei oarbe si surde,minune care duce la intelegerea,sesizarea si perceperea realitatii comparativ cu simbolurile si intelesul semnelor si al literelor,asa cum este ea,prin semnele si literele alfabetului"Braille",al nevazatorilor si al surdo-mutilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.06.2007, 22:30:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Mirean, Mirelat , Iosif si alti membrii ai forumului ,v-as fi recunoscator daca v-ati expune parerea voastra sincera despre icoanele facatoare de minuni si alte semne carora li se atribuie ca find minuni, precum semnul crucii pe sectiunea unor trunchiuri de copac etc. Va multumesc anticipat.
Am raspuns intr-o postare anterioara! Astept o parere a ta despre ce am scris! :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
Intamplari din viata costel Generalitati 40 27.11.2009 00:24:46
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39