Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 05.03.2016, 14:47:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1.3 miliarde coroane norvegiene inseamna cam 137 mlioane de euro
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 05.03.2016, 16:03:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ma tem ca nu e deloc asa. Atat la noi in tara cat si in alte locuri se fac (nu de azi, de ieri) afaceri foarte serioase, adica foarte dureroase (si nu pe bani putini!), cu copiii. Puiul de om a ajuns o marfa buna.
Din pacate, pentru ca lumea s-a desteptat foarte, aceste tranzactii cu carne si suflet de om se fac cu acte in regula, sub obladuirea multora...
Eu am lucrat intr-un birou unde, chiar daca nu se faceau astfel de afaceri (in primul rand pentru ca eram un departament minor, axat pe gasirea parintilor disparuti si pe vizite la domiciliul minorilor, secundar pe consiliere), patrundeau si unele vesti despre ce se facea in alte birouri, in alte institutii... Nu era barfa nefondata, va asigur. Ci barfa... cu temei.
Pe de alta parte, in cazul acesta ca parte vatamata, am primit un raspuns intre patru ochi de la unul dintre cei mai inalti functionari in instutitiile de protectie a copilului, care suna cam asa: imi pare rau, stiu ca ai dreptate dar nu putem face nimic. Nu vreti sa stiti ce poate simti un tata cand i se spune ca are dreptate (adica ce i se intampla copilului e cu adevarat foarte rau si ca ar trebui intervenit pentru o solutie) dar ca, asta e, du-te si tu si te resemneaza nitel, consoleaza-te sau fa ce vrei.
Nu vreti sa stiti nici ce face, pe fondul a ce simte.
Mai bine lasati sa treaca putina vreme pana se mai strang date si apoi o sa aveti, poate, o noua intelegere asupra acestor intamplari triste.
Îmi pare rău pentru experiența d-voastra. Se prea poate să aveți dreptate, în cazurile de la noi nu mă mai mira nimic. În ceea ce privește Norvegia nu mă pot pronunța, nu am fost acolo nu am dovezi ca s-ar întâmplă ceva necurat, nu am lucrat în casele lor de copii, dacă nu am probe nu pot să generalizez neapărat pe bază experienței negative pe care am avut-o și ati avut-o în țară. Normal ca este posibil și ce spuneți d-voastra, ca eu nu cred asta e altceva. Vom vedea cum se termina cazul.

O persoana apropiată mie a văzut un reportaj pe televiziunea națională în care s-au filmat rezervele angajaților de la casă de copii, furate din mâncarea copiilor, Am rămas cutremurată când am auzit ce cantități enorme de mancare furau, a fost mai demult, deci nu mă mira deloc, furturi, vatsi abuz, prostituție și vânzare de copii, ăștia sunt românii, au decăzut atât de mult pentru un pumn de bani, e ceva de speriat.

Și mie îmi spuneau copiii din centru ca angajații le fura din mâncare și aveau și probe. Sunt ață de dezgustată de acest lucru încât nici nu vreau să îmi aduc aminte.

Last edited by aubergine; 05.03.2016 at 16:14:46.
Reply With Quote
  #683  
Vechi 05.03.2016, 17:34:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
ăs™tia sunt românii, au decăzut atât de mult pentru un pumn de bani, e ceva de speriat.
Nu-s mai rai ca norvegienii, doamna, fiti sigura de asta.
Oameni si oameni sunt si la noi si la ei.

Iar in ce priveste interventia statului in viata privata e de zece ori mai bine de trait in Romania. Nu va mai desconsiderati nationalii, privind cu admiratie netarmurita spre occident pentru ca au si aia punctele lor slabe.
Diferenta e ca ei isi legalizeaza blestematiile.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 05.03.2016, 21:22:49
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Î a fost mai demult, deci nu mă mira deloc, furturi, vatsi abuz, prostituție și vânzare de copii, ăștia sunt românii, au decăzut atât de mult pentru un pumn de bani, e ceva de speriat.
Doamna, dupa cum povestiti la noi in romania este bine pentru copiii facuti cu forta orfani.

In Romania probabil nu s-a dat stirea, nu este pentru romani.

De ca. 1 an s-a descoperit in Anglia ca fetele de la casele de copii erau obligate sa se prostituieze (acum nu stiu cam sa spun, obligate la prostitutie s-au violate in mod repetat). In orice caz politia engleza stia de ani buni, din nenumarate plangeri.

Cei cu afacerea le turnau benzina in cap la fetele neascultatoare si le amenintau ca le dau foc.

Politia nu a vrut sa intervina pentru ca o parte din suspecti erau musulmani dintr-o tara cu care Anglia are relatii economice si politice importante.

Este stire din ziarele oficiale in Germania.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 05.03.2016, 21:24:00
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Diferenta e ca ei isi legalizeaza blestematiile.
Si asta de o 1000 de ani!

Last edited by Ion Pop; 05.03.2016 at 21:26:25.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 06.03.2016, 19:44:01
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Mai nou, apare si marturia unui roman, care a condus doua gradinite din Norvegia si cum a fost intimidat de Barnevernet

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...x.html?ref=yfp

Incredibil dar adevarat!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #687  
Vechi 06.03.2016, 22:19:52
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Mai nou, apare si marturia unui roman, care a condus doua gradinite din Norvegia si cum a fost intimidat de Barnevernet

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...x.html?ref=yfp

Incredibil dar adevarat!
Cam plin de sine, tipul. Cine se crede?! Adica da, asa incep carierile politice. Urmeaza vizita blestematilor de la servicii secrete de politie politica (pariez ca e vorba de servicii secrete al caror nume NU e oficial si public, adica e clar ca NU e vorba de SRI, SIE, etc.; banuiesc ca e ceva cum era NSA in Licurici inainte sa devina oficiala, adica inainte sa iasa la lumina), apoi aglutinarea in loja, apoi prezenta pe liste, si iata cum se confectioneaza, prin clonare politica, inca un vierme-motaitor-pe-bani-multi-in-fotolii-scumpe, care flatuleaza legi prin ridicarea mainii, legi mai asa, mai altfel. Pe de alta parte, are, intr-o anume masura, dreptate.
Reply With Quote
  #688  
Vechi 06.03.2016, 22:54:52
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cam plin de sine, tipul. Cine se crede?! Adica da, asa incep carierile politice. Urmeaza vizita blestematilor de la servicii secrete de politie politica (pariez ca e vorba de servicii secrete al caror nume NU e oficial si public, adica e clar ca NU e vorba de SRI, SIE, etc.; banuiesc ca e ceva cum era NSA in Licurici inainte sa devina oficiala, adica inainte sa iasa la lumina), apoi aglutinarea in loja, apoi prezenta pe liste, si iata cum se confectioneaza, prin clonare politica, inca un vierme-motaitor-pe-bani-multi-in-fotolii-scumpe, care flatuleaza legi prin ridicarea mainii, legi mai asa, mai altfel. Pe de alta parte, are, intr-o anume masura, dreptate.
Un ipocrit! Banii lor au fost buni si cand i-au dat cu flit, gata, i s-a trezit constiinta! Lipsit de caracter care nu stie decat sa profite!
Reply With Quote
  #689  
Vechi 06.03.2016, 23:18:31
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Un ipocrit! Banii lor au fost buni si cand i-au dat cu flit, gata, i s-a trezit constiinta! Lipsit de caracter care nu stie decat sa profite!
Aici vă dau dreptate: e genul caruia i se scoală conștiința la luptă taman cînd imaginea publică (și politică) a fostului stăpîn începe să pună rău a "political humanure". Cred că și l-a tras pe Iulică Capsali ca model.
Reply With Quote
  #690  
Vechi 07.03.2016, 09:07:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu-s mai rai ca norvegienii, doamna, fiti sigura de asta.
Oameni si oameni sunt si la noi si la ei.

Iar in ce priveste interventia statului in viata privata e de zece ori mai bine de trait in Romania. Nu va mai desconsiderati nationalii, privind cu admiratie netarmurita spre occident pentru ca au si aia punctele lor slabe.
Diferenta e ca ei isi legalizeaza blestematiile.
subscriu amice!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde