Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 07.03.2016, 14:09:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Un ipocrit! Banii lor au fost buni si cand i-au dat cu flit, gata, i s-a trezit constiinta! Lipsit de caracter care nu stie decat sa profite!
Cam asa gandeste sistemul.
Bravo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 07.03.2016, 14:39:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Un ipocrit! Banii lor au fost buni si cand i-au dat cu flit, gata, i s-a trezit constiinta! Lipsit de caracter care nu stie decat sa profite!
Cred ca s-a inteles gresit, el a spus toate acelea inainte de a-si da demisia. Eu am dat citate din interviuri acum o luna, acesta e un interviu dupa ce si-a dat demisia.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 07.03.2016, 21:35:02
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca s-a inteles gresit, el a spus toate acelea inainte de a-si da demisia. Eu am dat citate din interviuri acum o luna, acesta e un interviu dupa ce si-a dat demisia.
O alta caracteristica a inchizitiei: cei ce nu sunt 100% cu sistemul sunt considerati imotriva lui si inlaturati.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 07.03.2016, 21:44:42
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

"Mărturia românului care a condus două grădinițe din Norvegia, despre metodele de intimidare la care a fost supus după ce s-a luptat cu Barnevernet: „E un coșmar”



Cazurile familiilor de români rămase fără copii în Norvegia au atras după sine reacția unuia din cei mai cunoscuți români din Țara Fiordurilor. Director a două grădinițe din Oslo și scriitor, George Alexander a criticat Barnevernet. Constrângerile la care a fost supus l-au obligat să demisioneze. Într-un interviu pentru „Adevărul”, George Alexander a declarat că nu și-ar fi imaginat niciodată că așa ceva se poate întâmpla în Norvegia.

Cazul familiei Bodnariu, rămasă fără cei cinci copii luați de Protecția Copilului din Norvegia – Barnevernet, a declanșat un val de proteste fără precedent, zeci de mii de români din toată lumea ieșind în stradă pentru a manifesta împotriva Barnevernet și pentru a susține familia Bodnariu. „Barnevernet a făcut și lucruri bune de-a lungul timpului, protejând copiii maltratați în propriile familii, salvându-i în acest fel, dar a făcut, în același timp, și greșeli”, spunea la începutul acestui an George Alexander, un român, director a două grădinițe din Oslo. După reacțiile sale publice, tot mai multe familii au început să îl caute pe George Alexander și să reclame abuzuri ale Barnevernet. „Am primit foarte multe telefoane de la oameni disperați din Norvegia și nu sunt numai români. Sunt și alte naționalități. Ideea este că am încercat să fiu obiectiv, să prezint lucrurile așa cum sunt, dar la un moment dat am descoperit niște lucruri inadmisibile, la care nu am putut să închid ochii. Am încercat să fiu constructiv, am trimis o scrisoare Parlamentului Norvegian. Am primit un răspuns, am așteptat ca oamenii să reformeze un sistem, care în mod evident permite abuzuri, și nu s-a făcut nimic”, a declarat George Alexander pentru „Adevărul”. Descoperirile lui George Alexander Românul a declarat că urmărind cazul familiei Nan, spre exemplu, bănuielile privind unele abuzuri ale Barnevernet i s-au confirmat. „Au fost și cazuri în care cetățeni români au fost violenți, au greșit în familiile lor. Până și Protecția Copilului din România a luat atitudine și unii aveau dosar penal și în România. Le-am spus că trebuie să își schimbe atitudinea, dar în același timp am descoperit grave, grave abuzuri în Norvegia. Spre exemplu, li s-au luat copiii familiei Nan și în aceeași localitate era o mamă singură, norvegiancă, o tipă care avea probleme psihice și care trebuia să primească ajutor. Bebelușul ei nu a primit ajutor. Vă dați seama ce greșeli fac. În loc să ajute un copil, un bebeluș care avea nevoie de ajutor se duc și confiscă doi copii de la o familie care funcționează normal”, a declarat George Alexander, care pe măsura descoperirilor făcute a devenit tot mai vehement la adresa Barnevernet. Interzis la protest Românul și-a anunțat inclusiv prezența la un protest din Oslo, unde trebuia să țină un discurs. Cu o zi înainte de protest, George Alexander a fost convocat de șefii lui la o ședință, unde i s-au pus în față traducerile după articolelele sale și interviurile date laziarelor și televiziunilor din România. „Am fost convocat mi s-a pus clar în vedere să nu mă duc la protest. De cinci ori mi s-a spus acest lucru. Subliniaseră cu marker galben comentariile mele despre valori, faptul că refuz să îmi trimit copiii într-o școală norvegiană”, a spus românul.
Citeste mai mult: adev.ro/o3mn9r"

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...x.html?ref=yfp
Reply With Quote
  #695  
Vechi 07.03.2016, 21:45:26
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

"Potrivit lui George Alexander, interviul pentru Pro Tv în care acesta declara că preferă să își crească copiii în România i-a durut rău pe norvegieni. Românul a explicat pentru „Adevărul” decizia luată. „A fost o hotărâre pe care am luat-o eu și soția mea. Ține de identitatea noastră. Poate unii o să creadă ce vor, dar noi suntem mai patrioți. În plus, nici la noi nu este privită Biserica extraordinar pentru că sunt și acolo oameni neaveniți, dar în Occident s-a ajuns la niște lucruri inimaginabile. Recent, pe 21 februarie a fost Convenția Tineretului Liberal al Suediei. Ei cer legalizarea incestului și a necrofiliei. E numai un exemplu de valori morale care sunt sau nu sunt într-o astfel de societate. Eu nu vreau ca ai mei copii să trăiască într-o astfel de societate”, a mai declarat George Alexander. Românul a spus că luni, după protestul care a avut loc sâmbătă, grădinițele pe care le conducea au fost supuse unor controale și a fost, din nou, băgat în ședință. „Nu au putut să îmi găsească nimic pentru că sunt perfecționist și a fost totul perfect, dar după aceea am fost convocat la o altă ședință și în timpul ședinței mi s-a comunicat că într-adevăr au constatat că nu am fost la proteste. De unde știau ei că nu am fost eu la protest? Au monitorizat cumva? Nu înseamnă că am fost urmărit? Nu numai eu. Toți cei care au fost la protest în Oslo, toți cei 100 au fost trecuți pe tabele și liste. Oamenii nu știu, dar acesta este adevărul. Eu sunt convins că au trecut la represalii împotriva mai multor oameni, dar oamenii tac de frică”, a mai spus George Alexander, care a ales ca după acest episod să demisioneze. „Am fost urmărit pas cu pas, supravegheat, interzis, redus ca om și ca scriitor. Eu nu pot să accept astfel de lucruri” - George Alexander, profesor și scriitor „Nu vreau să fiu limitat. Este foarte important să fiu liber. Eu nu sunt numai un lider, sunt și scriitor. Eu nu pot să scriu niște lucruri, să le dau speranțe oamenilor, iar după aceea să le întorc spatele. Când mi s-a pus în vedere, și încă de cinci ori, să nu țin nicio cuvântare, de atunci am vrut să îmi dau demisia”, a mai spus românul. George Alexander mărturisește că până să treacă prin ceea ce a trecut nu și-ar fi imaginat că astfel de lucruri se pot întâmpla în Norvegia. „Nu aș fi crezut niciodată și nici acum nu îmi vine să cred. Este un coșmar. Dacă mi-ar fi spus cineva că este posibil așa ceva, i-aș fi spus că Norvegia este democratică și este o exagerare, o minciună, dar când simți pe pielea ta niște lucruri...”, a mai spus românul. „Dacă eram fără caracter, stăteam în banca mea” Încă înainte de a demisiona din funcția de director al grădinițelor din Oslo, George Alexander s-a înscris în Partidul Românilor de Pretutindeni. Adevărul: Ce veți face în continuare? George Alexander: Viața mea s-a întors cu susul în jos. Am primit foarte multe declarații de susținere. Am primit și propuneri. Sunt oameni care vor să îi ajut să publice volume de poezii, până la oameni care îmi propun să susțin proiecte pentru copii orfani sau bătrâni. Am fost contactat și de partide politice. Adevărul: V-ați înscris în Partidul Românilor de Pretutindeni.... George Alexander: Este o problemă de conștiință pentru că nu vreau ca oamenii să creadă că am făcut ceea ce am făcut ca să ajung la ciolan. Nu am avut niciodată habar că se va ajunge aici. Ideea este că oamenii de la Partidul Românilor de Pretutindeni m-au contactat și am văzut că sunt oameni de caracter. Mi-au spus un lucru. Noi vrem să facem o schimbare în țară. Dumneavoastră sunteți un om de caracter. Dacă dumneavoastră preferați să stați în banca dumneavoastră, cum credeți că se vor schimba lucrurile? V-ați gândit ce se va întâmpla cu copiii dumeavoastră peste 10 ani? Vreți să fim în continuare conduși de pușcăriași și de corupți? Atunci rămâneți în banca dumneavoastră. Credeți-mă că m-au pus pe gânduri. După nu știu câte discuții și constatări că oamenii sunt ok și bine intenționați, am hotărât să mă implic și să-mi asum răspunderea pentru că este vorba în final de condiția mea de om. Adevărul: Probabil că unii vă vor spune că ați luat aceste decizii pentru a vă lansa în politică George Alexander: Dacă eram un om timorat, fără caracter și fără coloană vertebrală stăteam în banca mea tot timpul și îmi păzeam scaunul de director și nu ridicam un deget atunci când oamenii din jurul meu aveau nevoie de ajutor, dar eu nu sunt astfel de om. Eu nu am nevoie de funcții. Le-am spus și celor de la Partidul Românilor de Pretutindeni. Vă susțin, dar dacă voi constata cea mai mică abatere, la revedere. Pa și nu am cuvinte. Adevărul: La ce nivel vă vedeți implicat în politică? George Alexander: Dacă Dumnezeu m-ar ajuta și dacă oamenii ar înțelege, credeți-mă, aș schimba multe lucruri în bine. Nu am nevoie de bani, nu sunt un om bogat, dar m-aș înconjura de oameni de caracter, de oameni integri. Am rămas impresionat. Noi, românii suntem un popor extraordinar și avem oameni care într-adevăr pot pune umărul la reconstrucția țării, dar avem prea mulți neaveniți care s-au infiltrat în politică și e normal ca oamenii să fie dezamăgiți pentru că au ajuns la limita sărăciei. Adevărul: Mulți români privesc spre Occident cu speranță. Există riscul să asimilăm și valori occidentale nesănătoase? Riscul este mare pentru că noi nu am avut niciodată oameni de stat, bărbați de stat. Am avut oameni care sunt înconjurați de hârtii și de doctorate care nu susțin interesele României. Se poate foarte bine negocia de pe o poziție de forță, inclusiv cu marile puteri, dar noi avem nevoie de oameni care să gândească strategic. Din cauza asta, oamenii s-au aplecat tot timpul și au înghițit toate mizeriile, pentru că nu au venit numai lucruri bune. Adevărul: Cei care s-au plasat în acest caz împotriva Barnevernet au fost acuzați că fac jocurile Rusiei. Vă asumați aceste critici? George Alexander: Eu poate am să șochez pe mulți. Eu apreciez ceea ce este bun și în America și în Rusia și în China și oriunde în lume. În același timp, critic ceea ce este negativ și în România și în America și în Rusia. Eu sunt convins că sunt oameni care vor interpreta în fel și chip. Mai important decât a pune accent pe ură este a crea punți de legătură. Noi nu avem nevoie de ură. Putem avea relații excelente și cu America și cu Rusia și cu China. Eu sper să fim atât de competenți încât să fim respectați pentru că avem puncte de vedere diferite. Carte de vizită: George Alexander s-a mutat în Norvegia în 1992, până la acea dată fiind cadru didactic într-o școală românească în care învățau copii cu dizabilități și din familii defavorizate. Ajuns în Norvegia, George Alexander s-a remarcat, ajungând director al unor școli și grădinițe de stat sau private. În urmă cu un an și jumătate a preluat două grădinițe din Oslo cu mari probleme manageriale, reușind să pună lucrurile la punct. În urma scandalului „Barnevernet”, la începutul acestei luni, a demisionat."

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...x.html?ref=yfp
Reply With Quote
  #696  
Vechi 07.03.2016, 21:46:09
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Bine ca si-a pus copiii la adapost in Romania.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 08.03.2016, 14:49:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Total de acord cu domnul George Alexander! Iar in privinta a ceea ce s-a spus- ca ar fi profitat de banii norvegienilor si apoi le-a intors spatele- nu este de loc asa!

Când a venit in Norvegia, a vrut sa-si faca bine meseria de cadru didactic, si sa contribuie la progresul societatii norvegiene! Insa când a vazut decaderea morala la care a ajuns Norvegia, si porcariile promovate in societatea norvegiana si in cea scandinava in general (vezi cererile demente ale tineretului liberal suedez cu privire la legalizarea incestului si necrofilie), dar si abuzurile comise de sistemul norvegiana de asa-zisa protectie a copilului, era absolut normal (si bravo lui ca a facut asta) sa-si exprime indignarea si dezaprobarea!

Tocmai de asta a fost demis din functie in Norvegia! Daca vroia bani, atunci nu protesta impotriva acestor abuzuri, inchidea ochii, si norvegienii cu siguranta l-ar fi mentinut in functie si i-ar fi dat bani.
Reply With Quote
  #698  
Vechi 08.03.2016, 19:37:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Așa, așa, cu mânie proletară, tovarășe !
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #699  
Vechi 08.03.2016, 21:27:20
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Total de acord cu domnul George Alexander! Iar in privinta a ceea ce s-a spus- ca ar fi profitat de banii norvegienilor si apoi le-a intors spatele- nu este de loc asa!

Când a venit in Norvegia, a vrut sa-si faca bine meseria de cadru didactic, si sa contribuie la progresul societatii norvegiene! Insa când a vazut decaderea morala la care a ajuns Norvegia, si porcariile promovate in societatea norvegiana si in cea scandinava in general (vezi cererile demente ale tineretului liberal suedez cu privire la legalizarea incestului si necrofilie), dar si abuzurile comise de sistemul norvegiana de asa-zisa protectie a copilului, era absolut normal (si bravo lui ca a facut asta) sa-si exprime indignarea si dezaprobarea!

Tocmai de asta a fost demis din functie in Norvegia! Daca vroia bani, atunci nu protesta impotriva acestor abuzuri, inchidea ochii, si norvegienii cu siguranta l-ar fi mentinut in functie si i-ar fi dat bani.
E bine in lumea aceea roz a d-voastra? Premiul unu pentru naivitate si idealism!

Cum puteti inca si crede ca a mers in Norvegia pentru a contribui la progresul societatii norvegiene, ce slogan comunistoid!? Cine credeti ca merge acolo pentru asa ceva? Si cum se face ca a mers intr-o tara cu economie puternic dezvoltata? De ce nu a mers spre exemplu in una din tarile Africii, ca sa dezvolte o tara africana, ca aia avea mai mare nevoie?

Miroase de la o posta ipocrizia domnului George, atat de urat incat deja pute.

Daca a fost in stare sa isi trimita fetele in tara, din dorinta de a mai economisi bani, pentru ca in Norvegia costa prea mult intretinerea lor, dar sa fie atat de ipocrit, atat de ipocrit incat sa dea pe vina pe decaderea morala a tarii.... Sa spuna ca le-a trimis in tara din patriotism, pai ce patriot este el, daca in primul rand a plecat din tara din dorinta de inavutire?

Daca ar fi fost atat de oripilat de aceasta decadere, trebuia de la inceput sa nu mearga in Norvegia.... Ca doar era om invatat, stia ce se intampla pe acolo. Stia ca sunt decazutii moral, incestuosi, necrofili, cum ii considea el.
Sa nu spuna acum ca el nu s-a informat, inainte sa plece in acea tara cum stateau lucrurile la fata locului.
Asa ca si Bodnariu, care sustineau sus si tare ca ei nu stiau situatia Barnvernetului, desi tatal lui Ruth fusese sef la Barnevernet.

E politicianul tipic, ipocrit pana in maduva oaselor.

Dupa ce lucrezi mana in mana cu Barnevernetul, sa ai tupeul sa faci pe fecioara Sionului?

Last edited by aubergine; 08.03.2016 at 21:36:48.
Reply With Quote
  #700  
Vechi 08.03.2016, 21:33:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
E bine in lumea aceea roz a d-voastra?
Nu roz, ci roșie. Știți D-vs., "Drapelul roșu", cravata roșie de pionier etc.


Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Premiul unu pentru naivitate si idealism!
Nu știu despre idealism, dar de naivitate n-au dat niciodată dovadă comuniștii. Și nici tovarășul Florin, care e comunist 100%, și care își bate joc de Biserica lui Hristos, așa cum au făcut mulți comuniști, pretinzând că idealurile ei se pot alinia cu idealurile comunismului antihristic și demoniac, nu e nici pe departe naiv.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 08.03.2016 at 21:36:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare