Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 11.03.2016, 13:10:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

De ce trebuie de fiecare data sa ne raportam la ideologie (comunista, capitalista, indiferent care ar fi) si nu putem analiza punctual un lucru ?!

Am observat de multe ori tendinta la unii colegi de forum de a demoniza ori ridica in slavi anumite fapte concrete, numai din cauza ca s-au intamplat intr-o anumita perioada istorica!

De exemplul metroul bucurestean. Putea fi oricine atunci la conducerea Romania (Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, sau puteam fi regat, monarhie sau putea fi chiar fostul regele Mihai intai la conducerea tarii- are prea putina relevanta).
Important este ca s-a construit si astazi milioane de oameni se folosesc de el.
Reply With Quote
  #772  
Vechi 11.03.2016, 13:13:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai asa se poate spune si de unii de acum.

Le merge bine, deci e bine.

Alea cateva milioane care n-au nici dupa ce bea apa..sa fie sanatosi. E vina lor ca n-au emigrat. Puturosii!
Gândesc așa cei care și înainte gândeau tot așa; adică le păsa doar de ei înșiși. Se descurcau atunci, acum posibilitățile sunt și mai mari.
Iar lucrurile nu se vor schimba, indiferent de sistemul politic, dacă oamenii și mentalitățile nu se vor schimba. Și cum să se schimbe dacă nu de acasă, din familie? Iar în familie o bună influență pe plan moral-spiritual o poate avea doar Biserica. Dar în biserici eu n-am prea auzit să se vorbească despre păcatul corupției, al mitei în general.
Zicea Radu Preda că l-a întrebat nu știu cine cum se face că o țară în care atât de multă lume se declară creștin-ortodoxă, avem atât de multă corupție? De ce le împacă românul așa de bine pe cele două?
Cred că nu prea ne tratăm bubele și căutăm în general cauze străine pentru necazurile noastre.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #773  
Vechi 11.03.2016, 14:07:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Gândesc așa cei care și înainte gândeau tot așa; adică le păsa doar de ei înșiși. Se descurcau atunci, acum posibilitatilele sunt și mai mari.
Iar lucrurile nu se vor schimba, indiferent de sistemul politic, dacă oamenii și mentalitățile nu se vor schimba. Și cum să se schimbe dacă nu de acasă, din familie? Iar în familie o bună influență pe plan moral-spiritual o poate avea doar Biserica. Dar în biserici eu n-am prea auzit să se vorbească despre păcatul corupției, al mitei în general.
Zicea Radu Preda că l-a întrebat nu știu cine cum se face că o țară în care atât de multă lume se declară creștin-ortodoxă, avem atât de multă corupție? De ce le împacă românul așa de bine pe cele două?
Cred că nu prea ne tratăm bubele și căutăm în general cauze străine pentru necazurile noastre.
Cum să vorbească ei despre corupție cand ei sunt corupți și îi sprijină pe corupți? Vezi Cazul Becali, cazul Iotcu în Arad, cazul Falca, când ei își cumpăra posturile de preoți pe bani?cum să strige hoțul: hoții?
Reply With Quote
  #774  
Vechi 11.03.2016, 15:03:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pai eu NU sint ipocrit: ce-i in gusa e si-n capusa. Intrebati pe veteranii forumului, care ma cunosc bine. Ura mea e autentica, iubirea la fel, cunoasterea, cita e, autentica, ignoranta, cita este, deasemenea, doar evlavia la mine e moarta, ingropata si descompusa, si DEFINITIV. :)))))))))))
Asta ca sa ne mai si destindem.
Nu e moarta, ci transformata in ceva care este cvasi opusul ei.

Stii tu, conservarea energiei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #775  
Vechi 11.03.2016, 15:05:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Cum să vorbească ei despre corupție cand ei sunt corupți și îi sprijină pe corupți? Vezi Cazul Becali, cazul Iotcu în Arad, cazul Falca, când ei își cumpăra posturile de preoți pe bani?cum să strige hoțul: hoții?
Iar generalizam in stil jurnalistico-satanist?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #776  
Vechi 11.03.2016, 15:15:45
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

[quote=AlinB;617023]Iar generalizam in stil jurnalistico-satanist?[/QUOTE

Bine, eu generalizez, dar totuși există vreun caz de preot care să fi înfierat corupția în public, vreunul care să ajungă preot fără să cotizeze la episcop, care să îi spună unui corupt ca a greșit, si să nu le scuze faptele doar pentru ca au făcut o donație considerabilă bisericii. M-as bucura dacă mi-ati da astfel de exemple din preajma d-voastra.
Reply With Quote
  #777  
Vechi 11.03.2016, 15:19:11
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Gândesc așa cei care și înainte gândeau tot așa; adică le păsa doar de ei înșiși. Se descurcau atunci, acum posibilitățile sunt și mai mari.
Iar lucrurile nu se vor schimba, indiferent de sistemul politic, dacă oamenii și mentalitățile nu se vor schimba. Și cum să se schimbe dacă nu de acasă, din familie? Iar în familie o bună influență pe plan moral-spiritual o poate avea doar Biserica. Dar în biserici eu n-am prea auzit să se vorbească despre păcatul corupției, al mitei în general.
Zicea Radu Preda că l-a întrebat nu știu cine cum se face că o țară în care atât de multă lume se declară creștin-ortodoxă, avem atât de multă corupție? De ce le împacă românul așa de bine pe cele două?
Cred că nu prea ne tratăm bubele și căutăm în general cauze străine pentru necazurile noastre.
Ai mare dreptate, cu o exceptie: de unde o scoti cu posibilitatile acum mai mari!? Nu vreau sa fiu apreciat de sistem, dimpotriva. Vreau sa ma spulbere, dar asta doar in momentul in care voi fi incalcat o lege, sa zic asa, din categoria celor cu motivatie si tenta politica-ideologica, legi care vor apare mai curind decit ne putem inchipui si vor impuse foarte brutal. Intelegi, banuiesc. Neam de neamul meu nu am avut probleme cu ce as numi "legile comune oricarui regim, legi de bun-simt", dar cind vor apare legi subiectiv-jegos-politice, le voi incalca, doar ca sa nu o duc bine, ci sa scap odata de toate. Cam in felul in care "se scapa odata de toate" in anii '50 ai secolului trecut.
Reply With Quote
  #778  
Vechi 11.03.2016, 15:20:16
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e moarta, ci transformata in ceva care este cvasi opusul ei.

Stii tu, conservarea energiei?
Touche! Ai dreptate, acum e ceva intre fiere si scepticism.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 11.03.2016, 15:27:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ai mare dreptate, cu o exceptie: de unde o scoti cu posibilitatile acum mai mari!?
Pentru cei care în vechiul regim se descurcau, în noul regim au putut să se descurce și mai bine, că s-a dat liber la... orice. Se știe că după 90 a fost un vid legislativ, iar cei care au fost dispuși să profite, au făcut-o din plin. Așa a apărut „capitalismul românesc”, care zic unii că e, de fapt, o oligarhie financiară, bazată pe afaceri cu statul, cu disprețul sărmanilor rămași fără locuri de muncă sau fără posibilitatea de a scoate un minim profit de pe pământul pe care-l muncesc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 11.03.2016 at 23:16:39.
Reply With Quote
  #780  
Vechi 11.03.2016, 15:33:52
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

"Pai eu NU sint ipocrit: ce-i in gusa e si-n capusa. Intrebati pe veteranii forumului, care ma cunosc bine. Ura mea e autentica, iubirea la fel, cunoasterea, cita e, autentica, ignoranta, cita este, deasemenea, doar evlavia la mine e moarta, ingropata si descompusa, si DEFINITIV. :)))))))))))"


D-le I.V., din cate va cunosc si va apreciez, permiteti-mi sa va spun ca in cazul dvs nimic nu poate fi mort, ingropat si descompus...:) Sunteti una dintre persoanele cele mai vii si mai sincere pe care le-am intalnit ...Daca aici , in mediul virtual puneti atata patos si energie,mai mult ca sigur ca, in realitate, ca om, trebuie ca aveti o personalitate puternica care atrage ca un magnet...genul ala de persoana langa care vrei mereu sa fii ca sa-ti iei motivatia necesara..:)
Aveti un caracter puternic si nu prea vad "parti moarte" sau adormite in dvs....Poate dvs chiar nu va dati seama de chestia asta, dar cineva din afara va vede cu alti ochi...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!

Last edited by RedRose; 11.03.2016 at 15:36:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare