Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2007, 12:13:34
silvy66 silvy66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Sfantul Nicolae a facut multe minuni cu mine.Cand sunt in nevoi sau in necaz imediat citesc Acatistul Sfantului Nicolae si el ma ajuta. Am avut un necaz mare si atat mama mea cat si un preot mi-au spus sa citesc Acatistul Sfantului, insa nu credeam ca ma v-a ajuta,nu stiu de ce, poate pentru ca nu ma simteam demna de a primi ajutor de la un asemenea Sfant. Am citit Acatistul si Sfantul m-a ajutat.Trebuie sa ai credinta ca asa va fi, trebuie sa crezi ca Sfantul Nicolae este prezent atunci cand tu il chemi si ai sa vezi cat ajutor primesti. Trebuie sa crezi in Dumnezeu si in Sfanta Maica Domnului si credinta pe care o ai, chiar cat un bob de mustar, te va ajuta in momentele dificile ale vietii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2007, 18:48:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Ai mare dreptate in ceea ce ai afirmat. Cu tarie pot afirma si eu ca desi speram un ajutor mare cand m-a rugat Sfantului Nicolae pentru ajutor, n-am sperat sa-l primesc imediat.
Mi-am dat seama ca din suflet imi doream acest ajutor, am crezut cand m-am rugat si rugaciunile mi-au fost ascultate si implinite.DOAMNE AJUTA ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2007, 23:38:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

silvy, depinde ce inseamna la tine "necaz mare", dar totusi s-a intimplat minunea de a fi ajutata de Sf. Nicolae, asta denota ca chiar o fi fost vre-o nenorocire...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2007, 02:24:44
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Pentru mine Sf.Nicolae este ca un al doilea inger pazitor.Pana acum n-as putea povesti o anumita intamplare minunata in care sa se arate exact cum m-a ajutat Sfantul, dar eu il consider asa pentru ca m-am nascut de ziua lui si cred ca m-a ocrotit de atunci si pana acum foarte mult.
Dar as putea spune ca Sfanta Parascheva m-a mangaiat atat de mult.De fiecare data cand ma duceam la ea (la mitropolie unde se afla racla cu sfintele moaste)si imi rezema-am capul pe racla si incepeam:"Sfanta Parascheva uite asa si asa..."si-mi spuneam necazul, simteam ca ma asculta si uneori cand era in desnadejde cumplita mai simteam si cate un miros dulce de mir ca un fel de raspuns ca m-a auzit.De cate ori mi-am pus capul acolo plin de tot felul de ganduri de tristete si am plecat ususrata?De mii de ori. Chiar este acolo la mitropolie la intrare la poarta o batrana care vinde ziarul "Lumina" si de fiecare data cand trec o aud zicand:"Cine ne-a mangaiat?Cine ne-a managiat?"iar apoi zice drept raspuns:"Maica Domnului si Sf.Parascheva!". :)

Sfanat Parascheva e iubita mea maicuta.
Sfanta Parascheva sa nu ma lasi niciodata ,si atunci cand voi fi in adancul pacatului sa ma primesti cu mare mila!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2009, 18:47:19
CENUSA CENUSA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2009
Mesaje: 1
Post Ajutor primit de la sfantul Nicolae

Si eu trebuie sa recunosc ajutorul sfantului ierarh Nicolae de/a lungul vietii de cand eram un scolar.Iar acum m/a ajutat sa gasesc un cuparator pentru apartamentul pe care l/am cumparat prin ipoteca la banca.M/am uitat in ziar si este plin de oameni care vand-mai ales ca acum foarte multi au ramas fara servicii si cu datorii mari la banci.M/am dus si la parintele Iustin de la Petru Voda si am luat binecuvantare si au aparut cumparatori intr/o saptamana printr/o intamplare, spun eu, minunata- intrucat am vorbit cu o agentie imobiliara si am reusit sa vand printr/o alta agentie care aflase de dorinta mea fara ca eu sa mai spun cuiva.Nu am destule cuvinte sa multumesc sfantului Nicolae pentru toate.Sper sa reusesc cu banii ce/mi vor ramane dupa achitarea creditului sa/mi pot face o casa si sa scap de datorii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2010, 02:22:47
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Eu am citit Sfantu Nicolae ,si inca nu ma ajutat ,dar nu imi pierd credinta ,pentru ca ,credinta ne este pusa de multe ori la incercare ,si de aceea eu mai astept si inca mai sper ,sa ma ajute si pe mine Dumnezeu ,Sfantu Nicolae ,Maica Sfanta ,
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2010, 02:50:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Minunat este Domnul Dumnezeul nostru intru sfintii Lui!

Mult m-a ajutat si ma ajuta Sfantul Nicolae si zilnic ascult sau citesc acatistul sau.

Mult m-am rugat si m-a ajutat sfanta Parascheva

M-au ajutat sfintii Mina, Sfantul Ciprian si Sf. Mucenita Iustina, Sf. Mare Mucenic Gheorghe

Dar mai presus decat toti si mai presus de orice ma rog Maicii Domnului, Preasfintei noastre Nascatoare de Dumnezeu caci daca n-ar fi rugaciunile Preasfintei si Mult milostivei nu stiu cum s-ar mai milostivi Domnul Dumnezeul nostru de mine pacatoasa.

Slava Tie Dumnezeul Nostru, salva Tie!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2010, 20:33:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Eu am citit Sfantu Nicolae ,si inca nu ma ajutat ,dar nu imi pierd credinta ,pentru ca ,credinta ne este pusa de multe ori la incercare ,si de aceea eu mai astept si inca mai sper ,sa ma ajute si pe mine Dumnezeu ,Sfantu Nicolae ,Maica Sfanta ,
Sigur rugaciunile facute nu vor ramane fara raspuns, si mai devreme sau mai tarziu vom vedea rodul lor insa ne trebuie staruinta si multa credinta! Ele sunt ascultate si implinite atunci cand trebuie chiar daca raspunsul lor nu e acela asteptat sa tii minte ca Dumnezeu nu ne dezamageste niciodata si lucreza prin Sfintii Sai iubiti!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 16:36:16
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Stare completa de neliniste si stres

Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 17:20:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Vasilik, tu esti iubita de Dumnezeu si daca iei examenul si daca nu il iei. Si de parintii tai. Daca stai stresata nu vei putea da randament, asa ca nu mai primi frica si stresul. Alunga-le de la tine si inlocuieste-te cu gandul la cele bune si frumoase, la iubirea lui Hristos.

"Leacul cel mai puternic impotriva fricii si a celorlalte patimi care-i stau in preajma - nelinistea, anxietatea, angoasa - este indeosebi "rugaciunea lui Iisus". Sfantul loan Scararul invata asa: "Loveste-i si biruieste pe vrajmasi cu numele lui Iisus, caci nu e in cer si pe pamant arma mai tare. Izbavit de boala, preamareste pe Cel ce te-a izbavit. Caci multumindu-I, te va acoperi in veci".
Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...zeu-69393.html
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile Sfantului ARSENIE BOCA ghetsimani Generalitati 834 03.07.2015 13:18:11
minunile Sfantului Nicolae steliana-steli Generalitati 12 03.08.2014 20:17:37
Minunile Sfantului Ioan Rusul Oanna Intamplari adevarate 30 27.10.2012 20:07:28
Minunile Sfantului Ioan Rusul simona Stiri, actualitati, anunturi 1 24.10.2009 22:13:08