Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2010, 19:30:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu in nici un caz nu trebuie aruncata.
Dumnezeu insa, ne-a dat acest drept, de a cere verificari si CONFIRMARI pentru orice este scris sau afirmat sau fluturat drept adevar absolut. Nimic nu trebuie crezut doar pentru ca asa ne cere nu stiu ce institutie omeneasca.
Trebuie sa fim extrem de circumspecti mai ales cind citim ceva ce este scris de catre oameni si mai ales evrei.
Din nou nu am absolut nimic cu ei, ii consider ca fiind extrem de adorabili , talentati, si buni artisti insa cind vine vorba de incredere trebuie sa avem retineri.

Asta-i drumul crestinului adevarat care traieste intr-o lume a minciunii organizate.
Pragmatismul!
VT a fost scris pe vremea când religia iudaică era cea adevărată. E valabil deci și pentru noi. Până la Iisus evreii aveau credința adevărată, apoi a venit Iisus, Mesia profețit de VT, dar o parte din evrei nu L-au recunoscut, de aici s-au despărțit creștinii de evrei.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2010, 03:59:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum se face ca Dumnezeu a ales ca "redactori" pe cei mai smecheri si mincinosi oameni de pe pamint, pe evreiasi?...mai sa fie.
Nu ma intelege gresit, multe le-au intors bine din condei, DAR!!!, la cit ii stiu de de manipulatori, anarhisti si revolutionari bolsevici, am MAAAAARI retineri cind vine vorba de incredere oarba!

Tu glumesti omule?...sa ai incredere in ceea ce-ti vira sub nas, si cu tupeul de a OBLIGA INTREGUL UNIVERS SA CREADA 100% TOT ce-i scris acolo si nu care cumva sa ai indrazneala sa pui vre-o litera la indoiala.

Mie mi se pare culmea arogantei si obrazniciei jidanesti!
Este de-a dreptul penibil!!!

Eu nu am incredere deplina nici in cei cu care convietuiesc, si tu ma pui cu povestile tale popesti sa am incredere in niste STRAINI!!!! evrei care au trait acum 5000 de ani.
Tu iti dai seama ce vorbesti, sau preotul tau cu exemplele de scrisori de la "iubita"
:))))))))))))))))))
Andrei, in cazul in care ai uitat, evreii sunt poporul ales al lui Dumnezeu.
Aceste afirmatii ale tale se bat cap in cap cu afirmatiile facute de tine pe sectiunea "Iudaism". Ori laie, ori balaie!
Ma minunez vazand ca folosesti atributul "jidanesti", cand mie mi-ai facut observatie ca nu este admisibil a-l folosi. Eu am retinut; dar oare tu ai uitat acest lucru important si ii ranesti pe evrei, folosindu-l?!?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2010, 04:06:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu in nici un caz nu trebuie aruncata.
Dumnezeu insa, ne-a dat acest drept, de a cere verificari si CONFIRMARI pentru orice este scris sau afirmat sau fluturat drept adevar absolut. Nimic nu trebuie crezut doar pentru ca asa ne cere nu stiu ce institutie omeneasca.
Trebuie sa fim extrem de circumspecti mai ales cind citim ceva ce este scris de catre oameni si mai ales evrei.
Din nou nu am absolut nimic cu ei, ii consider ca fiind extrem de adorabili , talentati, si buni artisti insa cind vine vorba de incredere trebuie sa avem retineri.

Asta-i drumul crestinului adevarat care traieste intr-o lume a minciunii organizate.
Pragmatismul!
Nu e necesar a fi circumspecti cand citim Biblia. Totul e sa nu o interpretam dupa cum vrem noi, ci sa luam interpretarile Sfintilor Parinti.
Ce s-a intamplat cu admiratia ta innascuta pentru evrei?!? Te-au suparat cumva? In acest caz sa te rafuiesti cu niste persoane, nu cu un popor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2010, 12:38:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Exact asta-i lipsea, când are indoieli în privința existenței lui Dumnezeu, să îi mai expui și filozofia ta despre Biblie, cum că n-ar fi bună, că te-ai făcut mai deștept ca Dumnezeu. Biblia e perfectă, interpretările pot fi greșite. Așa-l convingi tu că există Dumnezeu, punând valorile credinței la îndoială?

Templier Knight, citește, te rog, postarea mea de la pagina precedentă!

Last edited by camy_d; 16.12.2010 at 12:41:12.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2010, 13:22:41
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Nu trebuie sa aruncam biblia.Dar nici sa nu credem orbeste ce scrie in ea, atata timp cat NU AVEM CERTITUDINEA CA FIECARE VIRGULA din biblie APARTINE LUI DUMNEZEU.Nimeni nu are certitudinea asta.
Prin aceste incertitudini trecem cu toti mai mult sau mai putin pe calea credintei!
Parerea mea, este ca e foarte bine pana la un anumit punct, pentru ca denota interesul tau in a fi sigura de calea si alegerea ta! Uneori, in lumea aceasta mare in care esti inconjurat de multe minciuni, manipulari, fatarnicii, etc parca nu-ti mai vine sa crezi ca exista cu adevarat ceva ADEVARAT!
Pe vremuri, eu consideram in sinea mea ca sunt credincioasa. Adica, m-am lamurit ca exista Dumnezeu dar ma cam indoiam ca a despartit apele in fata lui Moise.
Asta cam ce iti suna? Mie mi-a sunat atunci foarte firesc pana am citit intr-o carticica urmatorul fapt foarte concludent: daca crezi in Dumnezeu dar nu crezi si ce a facut El atunci de fapt NU crezi in Dumnezeu!
Aceasta afirmatie chiar m-a pus serios pe ganduri!
Idea este urmatoarea, tu chiar crezi ca permite Dumnezeu sa fie falsificata insasi marturia despre prezenta si invatatura Lui pentru noi? Pai noi atunci nu realizam cu ce forta avem de a face!!! Si asta cand absolut tot ce ne inconjoara ne sta de marturie!
Sa sti ca sunt carti care trateaza aceste subiecte. Daca te intereseaza cu adevarat iti ramane doar studiul, restul v-a face Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2010, 16:12:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Crestin_Simona;313771]
Idea este urmatoarea, tu chiar crezi ca permite Dumnezeu sa fie falsificata insasi marturia despre prezenta si invatatura Lui pentru noi?

HAI SA PRESUPUNEM CA NU PERMITE ASA CEVA. CE O SA FACA? OSA TRIMITA UN PIX LUNG DIN CER, DIN ACELA TELESCOPIC CU GUMA SI O SA SCHIMBE MINCIUNILE SI INCHIPUIRILE OAMENILOR SCRISE IN BIBLIE CU CUVINTE ADEVARATE?

SAU O SA FACA ABRACADABRA CU MIINILE SI PARTILE MINCINOASE OR SA DISPARA CA PRIN MINUNE?




Pai noi atunci nu realizam cu ce forta avem de a face!!!

PAI CAM AI DREPTATE, SI TOT ASTEPTAM SA REALIZAM ACEST LUCRU.


Si asta cand absolut tot ce ne inconjoara ne sta de marturie!


SI CA EXEMPLU CE ANUME NE STA MARTURIE?

Sa sti ca sunt carti care trateaza aceste subiecte. Daca te intereseaza cu adevarat iti ramane doar studiul, restul v-a face Dumnezeu!

CARE CARTI SCRISE TOT DE OAMENI ADICA PLINE DE INCHIPUIRI (MINCIUNI)

VREAU SA VAD CEVA SCRIS DE DIRECT DE DUMNEZEU.
DUMNEZEU MA POATE TRAGE LA RASPUNDERE NUMAI PENTRU CEVA CE MI-A COMUNICAT EL DIRECT.
EU URMEZ LEGISLATIA CODULUI PENAL SCRIS DE CURTEA SUPREMA NU DE GOALNII DIN FERENTARI, NU? ASA CA EXEMPLU

[/QUOTE

.................................................. ..........
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.12.2010, 19:52:32
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=andreicozia;313824DUMNEZEU MA POATE TRAGE LA RASPUNDERE NUMAI PENTRU CEVA CE MI-A COMUNICAT EL DIRECT.[/QUOTE]

Dar de ce nu-L lasi sa-ti vorbeasca?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.12.2010, 20:18:34
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nimic nu trebuie crezut doar pentru ca asa ne cere nu stiu ce institutie omeneasca.
Trebuie sa fim extrem de circumspecti mai ales cind citim ceva ce este scris de catre oameni si mai ales evrei.
Din nou nu am absolut nimic cu ei, ii consider ca fiind extrem de adorabili , talentati, si buni artisti insa cind vine vorba de incredere trebuie sa avem retineri.

Asta-i drumul crestinului adevarat care traieste intr-o lume a minciunii organizate.
Pragmatismul!
In principiu ai dreptate, dar Biserica e o institutie divino-umana, nu doar umana. Daca imi cere institutia prezidentiala sa cred ca viata ni se va schimba in bine la anul, e normal sa fiu sceptic. Nu primim tot ce ni se vara pe gat. Dar cand Biserica imi zice ca nu-s minciuni in Biblie, eu cred.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.12.2010, 21:48:57
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am fost și eu în situația ta.

Pentru început trebuie să te gândești că e mai bine să nu existe Dumnezeu și să crezi, decât să existe și să nu crezi. În prima situație, nu te pedepsește nimeni, dar în a doua te duci în iad. Deci mai bine crezi în El.

Apoi trebuie să știi că au loc o grămadă de minuni: aghiazma nu se strică, moaștele miros frumos, anafura nu mucegăiește, la Împărtășanie nu face nimeni herpes, deși cu aceeași linguriță se împărtășesc bărbați, femei, copii, bătrâni, bolnavi, muribunzi... dacă mergi vreodată în Israel, ai să vezi că acolo se întâmplă multe minuni, din piatra de pe Mormântul Domnului izvorăște mir, unii creștini aud zgomotele răstignirii când lipesc urechea de Piatra biciuirii (parcă așa se numea), de Bobotează Iordanul își schimbă cursul, de Schimbarea la Față coboară un nor pe muntele Taborului, de Paști se aprinde singură Sfânta Lumină în biserica Sf. Mormânt. Poate chiar în viața ta au fost minuni pe care le-ai ignorat (cum ar fi că am ignorat mult timp faptul că după o sfeștanie și prin pomenirea în pomelnice a foștilor proprietari ai apartamentului nu s-a mai manifestat o fantomă prin scârțâitul dulapului în camera mamei).

Și mai ales încearcă să te apropii de Dumnezeu. Citește cărți sfinte, mergi în fiecare duminică la biserică și stai până la miruit, spovedește-te de cel puțin 4 ori pe an (în cele patru posturi), străduiește-te să ieși cât mai puțin din Cuvântul lui Dumnezeu, roagă-te zilnic și ți se va revela Dumnezeu la un moment dat.

Mi-a fost și mie foarte greu să înțeleg cum de există, dar acum sunt ABSOLUT convinsă de existența lui Dumnezeu. Nu știu cum e la tine, dar la mine greșeala consta în faptul că deși mă spovedeam și mergeam la biserică și mă rugam, stăteam puțin la slujbă și mă întorceam acasă; de când stau până la miruit mi-am schimbat complet concepția despre Dumnezeu. Spune-mi dacă vrei să-ți spun într-un mesaj privat de ce acest lucru m-a schimbat, pe forum nu pot să povestesc!

Sunt sigură că vei reuși și tu să crezi în Iisus Hristos! Dumnezeu să te ajute!



Niciodata nu m am indoit de existenta Lui Dumnezeu , asta e sigur, Dumnezeu exista ,orice ar spune toti ateii.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.12.2010, 22:12:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Dar cand Biserica imi zice ca nu-s minciuni in Biblie, eu cred.
Pai stai ca nu pricep logica ta.
Daca frati-tu ieri a fost politician, si evident ca nu-i credeai balivernele si promisiunile desarte, se razgindeste citeva zile mai tirziu, si se face preot, ai incepe brusc sa-l crezi?
Ai face-o numai pe motiv ca si-a schimbat imbracamintea sau "blana"?

Tu cumva vezi ceva ce nu vad eu? Oi fii eu blocat?. Ii vezi cumva pe lucratorii bisericii zburind in loc sa mearga, ii vezi ca merg pe apa in loc sa se afunde in ea de crezi orbeste tot ce-ti spun?
Asta nu o inteleg eu.
Care-i diferenta? Doar ca unui cal si altu-i magar? Nu stii ca amindoi cad in groapa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 22:15:15
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22