Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2008, 03:02:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Post de bucate sau post de pacate...???

Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!

Voi cum credeti ca e primit postul inaintea Sfintei Treimi??? e bine sa postim ASCETIC??? sau sa ne indestulam de bucate de post, sa ne "amagim" ca mancam carne, din SOIA si tot felul de chimicale??? sau sa pastram linia de mijloc???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2008, 08:41:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!

Voi cum credeti ca e primit postul inaintea Sfintei Treimi??? e bine sa postim ASCETIC??? sau sa ne indestulam de bucate de post, sa ne "amagim" ca mancam carne, din SOIA si tot felul de chimicale??? sau sa pastram linia de mijloc???
Echilibru , d'le ! Si nu stiu pana la urma urmei de ce sa ne intoxicam mai mult decat trebuie, cand piata este atata de bogata, dar ce-i drept scumpa, dar ce nu-i scump in ziua de azi ? Uite, eu am descoperit, multumita postului , lintea, din cre poti face o sumedenie de combinatii. De ce sa nu recunosc, am folosit si soia, dar cu masura. Cat este cartoful, fasolea, mazarea si varza in floare, nu-mi fac probleme , iar gandul si pofta la carne si celelalte , nu-mi e si ma simt excelent. Dar si de Craciun nu ma dau in laturi de la cozonacii aburind, de la fripturi, caltabos si alte cele. Pana atunci Pauza totala.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2008, 23:52:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca ispitele sunt mai multe in aceasta perioada, caci incornoratul uraste postul si rugaciunea. Dar daca reusim sa ne abtinem de la anumite mancaruri, poate vom reusi sa ajungem cu timpul si la un post mai de calitate. Merita sa incercam. Dumnezeu sa ne ajute! Post usor tuturor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2008, 00:15:40
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!

Voi cum credeti ca e primit postul inaintea Sfintei Treimi??? e bine sa postim ASCETIC??? sau sa ne indestulam de bucate de post, sa ne "amagim" ca mancam carne, din SOIA si tot felul de chimicale??? sau sa pastram linia de mijloc???
frate, acum si piinea simpla are E-uri, ca sa nu mai zic de margarina ori ale conserve (din ce-or fi ele). Asa incit, orice ai minca azi, chimicalele sint prezente. Cit despre soia, cind maninc asa ceva, nici nu ma amagesc ca ar fi un inlocuitor al carnii. Nici macar nu are gust de carne.
Cine nu este in stare sa posteasca de mincare sa nu se amageasca ca va putea sa ajunga si la alte tipuri de post.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2008, 01:21:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratii mei, acest topic l-am deschis nu pt mine, ca observ ca imi raspundeti mie personal ca si cum as avea o nelamurire legat de post! Stiu prea bine N lucruri despre post, ceea ce am facut este sa deschidem o CATEHEZA atat pt noi fiecare, cat si pt vizitatori... care citesc acest forum, cautand sa afle cata mai multe raspunsuri in replicile noastre... Eu am deschis topicul cu un cuvant de la Sf.Ioan Hrisostom, restul va apartine sa va exprimati cum puteti de bine, dar NU pt mine, ci pentru APROAPELE NOSTRU...
Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2008, 01:46:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai mai frate Geo nu zicea PF Daniel ca postul acesta pune accentul pe milostenie?
Probabil in primul rand ar trebui sa fim atenti sa miluim pe fratii nostri cu cele trupesti si mai mult decat aceasta cu cele duhovnicesti.
Apoi normal si postul de bucate cum recomanda Biserica.
(astea cu soia sunt aberatii - mananci ce ai nu faci mofturi ca aia are Euri sau nu stiu ce - soia e mancare foarte hranitoare.
)
Si de pacate - pai normal si fara pacate.
Dar e mult mai usor sa tii postul daca ajuti si pe altii.
"Postul cel adevarat - spune Sf. Vasile cel Mare - consta in retinerea de la cele rele. Dezleaga toata legatura nedreptatii, iarta aproapelui tau vatamarile, daruieste lui datoriile. Tu nu mananci carne, dar mananci pe fratele tau. Tu te retii din vin, dar nu infranezi zburdarile trupului. Tu nu mananci pana seara, dar petreci ziua cu procese."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2008, 05:14:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!
f. bine ales citatul si mi-a placut si titlul pe care l-ai pus topicului. deci, sa tinem post de la pacate de tot felul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2008, 10:02:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!

Citat:
În prealabil postat de mirelat
f. bine ales citatul si mi-a placut si titlul pe care l-ai pus topicului. deci, sa tinem post de la pacate de tot felul.
"Postul cel adevarat - spune Sf. Vasile cel Mare - consta in retinerea de la cele rele. Dezleaga toata legatura nedreptatii, iarta aproapelui tau vatamarile, daruieste lui datoriile. Tu nu mananci carne, dar mananci pe fratele tau. Tu te retii din vin, dar nu infranezi zburdarile trupului. Tu nu mananci pana seara, dar petreci ziua cu procese."

eu iar fac pe pocaitul shi pacatosul cel mare shi ma plang pentru slava de la oameni shi zic despre mine... poi nu shtiu ce post mai tzin shi eu ca ala nu e post daca mereu ma hranesc cu pui de balta shi cu pui de somn asezonate cu dulceatza mandriei, shi mereu le servesc in turla ca sa ma cred shi eu un puTurLeu... dar sunt din ala de doi bani... adica un viclean care mereu cauta sa-shi ascunda pacatul sau, sa-shi fure caciula, folosind cuvinte de vicleshug ma ascund dupa pacatul meu cand ma cauda Dumnezeu. Shi parca nu mi-a spus, de cate ori nu mi-a spus ca sa nu pun petece vechi la haina noua... asha ca ce post mai este asta cand imbracat intr-o haina de clown, din aia peticita din tot felul de paltoane pentru vreme rea, din alea vechi de la strabunicu, shi ala era Reformat spre deosebire de mine care sunt ortodox, ca era secui, stai numa sa-tzi spui, shi asha cum itzi spun, cu haina asta toata manjita de tina shi plina de petice din tot felul de haine de pe vremea razboiului, cu asta zic eu ca postesc... dar apoi ce post o mai fi shi acela cu delicatese din pui de balta shi pui de somn asezonatzi shi impanatzi cu dulceatza din mandrie shi toate servite intr-un decor feeric, asha ca intr-o aventura romantica shi lugubra, suit intr-o turla... poi ce puturleu iese din mine? ca deja ma ingrozesc vazand-ma in goglinda cat sunt de dulce... dar cui oare o sa-i plac daca nu doar unor fete sarmane de pe centura, dar shi pe alea trebuie sa le plateshti sa te placa... deci cred ca imi fac doar vise de om deshtept cand defapt, v-am zis eu ca nu iese un LEU ci un puturleu shi ala de doi bani... macar de-ar fi vorba de banii vaduvei... numa ca eu is bogat. Deci iacata ca iar m-am plans.... pt slava de la oameni.... shi daca tzi-ai primit rasplata, atunci ce mai face omul cu rasplata primita? ce faci cu rasplata in traista daca tzi-ai luat-o? ce? parca vad ca iar merg sa-mi mai cumpar o portzie de pui de balta sau de pui de somn... shi-o sa ciocnesc in amintirea lui strabunicu... fie-i tzarana ushoara... dar poate ca ma prinde tata shi o sa se uite urat la mine ca bunicu era pe cealalta baricada... deci mai bine ma tziu afara din joc fiindca Hristos nu cu omul s-a luptat ci ca sa-l scoat din pacatele... a cui or fi fost shi alea, ca nu mai shtiu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2008, 12:08:20
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

"Post de la bucate, sau post de la pacate...?" Daca nu postesti de la bucate, trupul fiind desfatat de hrana grasa, nu poate face fata ispitelor, si asa cade in pacate.. Deci, nu exista post sufletesc separat de post trupesc, pentru ca TRUPUL lucreaza impreuna cu SUFLETUL, aduca in forma initiala in care a fost randuit de Dumnezeu: trup si suflet! Cine zice ca posteste doar cu sufletul, minte, pentru ca ATATA TIMP CAT EL ESTE IN TRUP, IN TRUP POSTESTE, SI IN SUFLET TRAIESTE CLIPA.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2008, 12:22:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Vasile cel Mare spune ca "degeaba nu voi manca in veac carne, daca zilnim musc din fratele meu"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucate de Post sadiye Generalitati 291 27.11.2016 01:34:56
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 20:07:46