Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 01.03.2007, 08:11:14
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Mda...Asistam la ultimele clipe ale lui PET (animal de companie in engleza) pe acest forum. Ciao bambino! Arrivederci!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 01.03.2007, 09:23:19
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pentru a mia oara imi dau seama ca am avut dreptate. Excludeti pe oricine are o parere diferita de a voastra. Si il mai si jigniti pe deasupra. Din cate am citit, PET nu a jignit pe nimnei si motivul pentru care este exclus, este ca are o alta parere. Chiar topicul presupune existenta unor pareri pro si contra. Deci chiar nu vad unde este problema
Reply With Quote
  #173  
Vechi 01.03.2007, 12:04:37
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Citat:
În prealabil postat de PET
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Si venind la justificat, uneori se comit niste abuzuri serioase. Adica unii fac avort cu toate ca nu au copii si pot oferi toate conditiile, inclusiv grija si educatie, fata de copil.
Si totusi asta e decizia lor. Cine suntem noi sa judecam acele cupluri. Sa faca copii atunci cand doresc ei. Nu vor dori copii niciodata, atunci asta e decizia lor...aceea e calea pe care ei o urmeaza.

Nu are rost sa ne complicam cu discutii...ca vai doamne "e strigator la cer" ca Romania e pe primul loc la avorturi...pai oare pe ce loc e Romania la metodele contraceptive?

Am vazut un interviu acum cativa ani cu niste tigani dintr-un sat, si la intrebat preporterul pe un tigan cati copii are... a zis 4 si inca unu pe drum, si l-a intrebat de ce nu foloseste prezervativu, a zis ceva de genu: "Pai nu cred ca e sigur".

In primul rand un credincios trebuie sa accepte decizile altor persoane si nu sa-i faca criminali. De fapt, haideti sa o luam asa:

Femeie insarcinata - credincioasa = CRIMINALA daca face avort
Femeie insarcinata - necredincioasa = NU ESTE CRIMINALA daca face avort

De ce? Deoarece ea nu este credincioasa. Si cu asta am rezolvat toata problema asta.


Ce ma deranjeaza pe mine este acea propaganda anti avort. Ei, vrei sa prezinti ce inseamna avortul, atunci prezinto frumos, nu cum face acest site www.avort.info . Adica e absolut penal felul cum acel site reuseste sa infloreasca toate lucrurile, SPECIAL pentru a speria femeia care poate doreste sa se informeze.

Avortul e o operatie ca oricare alta. Pana in 3 luni riscurile nu sunt asa mari, fata de alta operatie...poate in transplant de inima, sau stiu eu ce :)
Pet bati campii rau de tot. Cum poti spune tu ca avortul este o operatie ca oricare alta, ca pana in 3 luni nu este nici-o problema iar riscurile nu sunt asa de mari? Nu poti compara avortul cu o operatie de inima. La avort se omoara un copil iar la un transplant de inima se salveaza un om....tu chiar nu poti gandi????????
Ma intreb cati cei care sunt aici pe forum IL iubesc pe Dumnezeu din toata inima!?! Daca ar fi existat putina credinta atunci nu s-ar spune ca nu e ceva atat de rau sa omori un copil in pantece etc. Pai acelui copil incepe sa-i bata inima la varsta de 18 zile...cum poti spune ca pana la 3 luni nu-i bai. Hai sa ne jucam noi de-a Dumnezeu, sa facem si sa traim cum ne trece prin cap. Tocmai de aceea s-au inmultit problemele in lume, moralitatea este la pamant pe tot globul si apar tot felul de boli.



IMI PARE RAU SA SPUN ACEST LUCRU, CEL CARE ADMINISTREAZA ACEST SITE AR TREBUI SA VADA CE DISCUTII AU LOC PE ACEST FORUM. ESTE UN FORUM CRESTIN DOAR CU NUMELE CA IN REST...LASA DE DORIT. PE ACEST FORUM AR FI TREBUIT SA AI CE INVATA CEVA BUN.
M-am referit la faptul ca este o operatie si nu la scopul ei. Repet, sunt unii oameni care nu ar terbui sa faca avort, dar cei care fac, o fac cu un motiv, iar acel motiv nu trebuie sa fie condamnat de NOI. Poate ca nu isi doresc un copil, poate ca isi doresc DAR NU au cum sa-i ofere cele mai bune conditii, iar sa dai nastere unui copil si apoi sa-l abandonezi e o crima mai mare fata de copil, nu fata de Dumnezeu.

erzbet - Ei vor un forum unde sa fie numai ei, unu sa zica X e diavolu, apoi restu Da e diavolu, davolu e, si tot asa.

paraschevaiasi - Crezi ca prin discutile acestea nu se invata ceva bun?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.03.2007, 13:57:05
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
sa-l abandonezi e o crima mai mare fata de copil, nu fata de Dumnezeu.
Avortul e o crima "fata de copil", ca nu Il omori pe Dumezeu prin avort!
Ceva de genu mai bine mai devreme decat mai tarziu...Tot crima e (asupra copilului)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 01.03.2007, 15:01:14
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Acest forum a fost creat pt a invata si a da invatatura curata....
Nimeni nu are nimic cu o persoana ci cu conceptile strambe, atata tot.
DACA UN OM TRAIESTE IN CREDINCIOASIE NU SE GANDESTE CATI COPII VA AVEA SI CATI SA OMOARE CA NU ARE CU CE SA-I CREASCA. aM MULTE PRIETENE (ORTODOXE SI NU NUMAI) CARE SE TRAG DIN FAMILII CU MULTI COPII, TOTI SUNT EDUCATI SI AU TOT CE LE TREBUIE, NU AU MURIT DE FOAME, AU SI FACULTATE SI LE MULTUMESTE PARINTILOR PT EDUCATIA PE CARE AU PRIMIT-O.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 01.03.2007, 15:17:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

phradmon
Personal nu m-am simtit jignita pt.ca ,din pacate mi-as dori sa fiu naiva....dar nu sunt.
In schimb iti sustin opinia referitoare la PET...desi de fel sunt destul de toleranta si ingadui multe cu gandul ca totul este spre indreptarea celuilalt si a mea daca este cazul.
PET se autoexclude...nu este corect sa fie ingaduit el si bataia de joc directionata in mod ostentativ spre Hristos si Maica Domnului.
Asta este motivul sincer pt care doresc sa spun public(adica nu prin mesaj privat)ca ar fi bine PET sa-ti revizuiesti atitudinea fata de Hristos si Maica Domnului sau sa parasesti forumul de buna voie...in caz contar rog administratorul siteului sa-si faca datoria in ceea ce te priveste.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 01.03.2007, 21:56:01
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Tin sa mentionez ca nu vazusem avatarul lui Pet cand am postat mesajul anterior.
Intr-adevar, a gresit afisand un avatar atat de ostentativ, dar dupa cum observati l-a schimbat, deci nu vad motivul pentru care ar trebui exclus. Iar faptul ca numit-o pe clausemi "naiva" nu mi se pare chiar asa de jignitor, precum atitudinea unor altor persoane de pe acest forum
Reply With Quote
  #178  
Vechi 09.03.2007, 10:57:05
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cu riscul de a fi considerat comunist: unele fete/femei fac avort din cauza ca nu au cu sa-si intretina copilul; asa ca Statul roman, care cica ar trebui sa-si protejeze cetatenii, ar trebui sa le ajute cu bani, ca sa nu mai aiba motiv sa faca avort! Sau cazuri care mi se pare de-a dreptul stupide: vai, ca a ramsa insarcinata cu nu stiu care si face de rusine familia - astia care gandesc asa ar trebui bagati la zdup si obligati sa priveasca imagini cu operatii de avort!!
In Romania am inteles ca anul trecut au fost vreo 220.000 (da, douasute douza zeci de mii) de avoturi :( , din care vreao 17.500 si ceva facute de fete sub 18 ani. Si raman cam multi batrani. Si daca sosesc prea multi imigranti s-ar putea putea sa iasa cu ceva tensiuni rasiale!
Reply With Quote
  #179  
Vechi 09.03.2007, 13:07:09
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

http://www.afla.bro.ro/
Reply With Quote
  #180  
Vechi 09.03.2007, 13:15:14
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

E una sa nu fii de acord si alta sa trimiti pe oamenii care sunt de acord la zdup :P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39