Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2009, 14:39:48
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Lightbulb Ce parere aveti de "Profetiile lui Nostradamus"?

Un manuscris descoperit nu demult la Roma aparținand lui Nostradamus spune că în 2006 va izbucni al treilea război mondial si va dura pana in 2012... Credeti ca acesta a izbucnit intr-adevar cu 3 ani in urma?... Traducerea noului manuscris o puteti studia pe http://lacrimiortodoxe.blogspot.com/.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."

Last edited by lacrimi; 12.11.2009 at 14:42:07.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2009, 18:51:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Un manuscris descoperit nu demult la Roma aparținand lui Nostradamus spune că în 2006 va izbucni al treilea război mondial si va dura pana in 2012... Credeti ca acesta a izbucnit intr-adevar cu 3 ani in urma?... Traducerea noului manuscris o puteti studia pe http://lacrimiortodoxe.blogspot.com/.
Ce idee mi-ai dat! Eu contra Nostradamus! Astazi "profetesc" la modul cel mai serios ca 2012 va fi un mare fas! Ceva cataclisme pe ici pe colo dar nimic la scara mondiala si in niciun caz sfarsitul lumii.
Sa vedem cine o sa aiba dreptate. Dar daca o sa castig eu, promiti sa nu mai crezi tot felul de tampenii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2010, 16:16:12
Aurel22's Avatar
Aurel22 Aurel22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2010
Locație: ILVA MICA
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit ca sunt nebuni

astia ai lui nostradamus cine o citit cartile pe care le-o scris nostradamus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2010, 02:04:57
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce idee mi-ai dat! Eu contra Nostradamus! Astazi "profetesc" la modul cel mai serios ca 2012 va fi un mare fas! Ceva cataclisme pe ici pe colo dar nimic la scara mondiala si in niciun caz sfarsitul lumii.
Sa vedem cine o sa aiba dreptate. Dar daca o sa castig eu, promiti sa nu mai crezi tot felul de tampenii?
Nu scrie nicaieri ca in 2012 va fi sfarsitul lumii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2010, 14:17:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Un manuscris descoperit nu demult la Roma aparținand lui Nostradamus spune că în 2006 va izbucni al treilea război mondial si va dura pana in 2012. Credeti ca acesta a izbucnit intr-adevar cu 3 ani in urma?
Oare, chiar am terminat de citit si pus in practica Sfanta Evanghelie, ca sa ajung sa imi arunc ochii peste asemenea scrieri ?!

Plus ca... nu am auzit de Nostradamus sa fi fost cine stie ce vietuitor crestin.
De aceea, fara a cerceta cazul sau omul (riscand a vorbi in necunostinta de cauza) spun ca Nostradamus a fost un inselat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2010, 14:55:59
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Tot ce a scris despre viitor sa intimplat asa ca nu putem spune ceva inpotriva acestor fapte.Sa nu uitam ca a contribuit si el cu unele lucruri la aceasta lume si poate cu mult mai mult decat noi cei care criticam anumite lucruri pe care nu putem sa le intelegem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2010, 15:00:28
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare, chiar am terminat de citit si pus in practica Sfanta Evanghelie, ca sa ajung sa imi arunc ochii peste asemenea scrieri ?!

Plus ca... nu am auzit de Nostradamus sa fi fost cine stie ce vietuitor crestin.
De aceea, fara a cerceta cazul sau omul (riscand a vorbi in necunostinta de cauza) spun ca Nostradamus a fost un inselat.
mi-ai luat scrisul dupa degete (ca nu pot sa spun vroba din gura). Nostradamus este unul dintre proorocii mincinosi.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2010, 16:08:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Sa nu uitam ca a contribuit si el cu unele lucruri la aceasta lume si poate cu mult mai mult decat noi cei care criticam anumite lucruri pe care nu putem sa le intelegem.
Crezi tu oare ca Nostradamus a ajutat mai mult lumea decat o babuta care si'a facut zilnic canonul de rugaciune, pentru mantuirea ei si binele intregii lumi ?! ... sau decat un parinte retras prin muntii Sihlei, care tine lumea cu rugaciunea din miezul fiecarei nopti.

Sa nu supraapreciem un "ajutor" mai mult aparent decat real venit prin astfel de metode.

Eu cred ca mai mult a tulburat si creat sete de senzational decat a ajutat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2010, 16:41:01
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Crezi tu oare ca Nostradamus a ajutat mai mult lumea decat o babuta care si'a facut zilnic canonul de rugaciune, pentru mantuirea ei si binele intregii lumi ?! ... sau decat un parinte retras prin muntii Sihlei, care tine lumea cu rugaciunea din miezul fiecarei nopti.

Sa nu supraapreciem un "ajutor" mai mult aparent decat real venit prin astfel de metode.

Eu cred ca mai mult a tulburat si creat sete de senzational decat a ajutat.
Asta e parerea ta despre un om care a contribuit in medicina?
Viziunile pe care lea avut nu au fost de la el putere ci de la DUMNEZEU pentru ca au vorbit de ce o sa fie in viitor si sa intimplat aceste lucruri pe care el lea scris in acele catrene.Eu nu clasific credinciosii care face mai mult sau mai putin.Am aratat ca a contribuit mai mult ca noi si cind spun noi ma refer la cei care nu le pasa de nimic si isi irosesc viata in placere si pribegie.El nu a vrut sa creeze acest lucru dar cei care au descoperit aceste catrene au profitat si au creeat senzationalul.Sa nu uitam ca el era israelit si avea credinta VT iar pe acel timp erau omoriti cei care erau de alta credinta deci nu avea nici un interes sa arate viziunile lui lumii ca ar fi pierdut viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
aveti vreo parere la "poezia" aceasta? nimicbun Generalitati 2 12.12.2010 18:49:21
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42