Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2011, 21:36:43
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit Postul

Ca tot se apropie Postul Craciunului, am si eu o nelamurire in legatura cu produsele de post care contin de exemplu urme de proteine din lapte, carmin (ceva substanta care provine de la insecte), sau am mai observat la anumite ciocolate ca au fost fabricate in echipamente care proceseaza lapte. Intrebarea mea este.. e bai daca consumam astfel de produse atunci cand vrem sa postim, avand in vedere faptul ca postul reprezinta infranarea trupeasca.. deci nu cred ca o urma de lapte, care nici macar nu se simte ar putea sa ne ofere satisfactie. Ce parere aveti?:d
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2011, 22:00:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul nu se rezumă doar la ceea ce mâncăm. Trebuie avut în vedere și acest aspect pe care l-ați precizat. Gama de produse este destul de largă...căutați un magazin naturist, aici puteți gasi o gama mai potrvită pentru ceea ce căutați.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2011, 16:33:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu fim habotnici. Eu nu cred ca Dumnezeu se intristeaza ca am mancat un produs cu nu stiu ce praf de oua, in conditiile in care se specifica ca el este de post. Daca am vorbi de cadere, atunci caderea este a celui ce a mintit in descrierea produsului.

Dar cand descoperi astfel de produse, si crezi ca ele sunt de dulce, e bine sa le eviti pe viitor. Vei vedea ca pe masura ce dai mai mult de la tine, primesti mai mult de la Dumnezeu. Aici nu e vorba de schimb, ci de faptul ca Dumnezeu nu intra in om cu forta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2011, 16:54:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
Ca tot se apropie Postul Craciunului, am si eu o nelamurire in legatura cu produsele de post care contin de exemplu urme de proteine din lapte, carmin (ceva substanta care provine de la insecte), sau am mai observat la anumite ciocolate ca au fost fabricate in echipamente care proceseaza lapte. Intrebarea mea este.. e bai daca consumam astfel de produse atunci cand vrem sa postim, avand in vedere faptul ca postul reprezinta infranarea trupeasca.. deci nu cred ca o urma de lapte, care nici macar nu se simte ar putea sa ne ofere satisfactie. Ce parere aveti?:d
crezi ca Dumnezeu sta sa analizeze cate celule de origine animala ne intra in organism?
am citit un studiu ce estima ca fiecare persoana "consuma" cateva zeci sau sute de grame pe an, nu mai stiu exact, de insecte, fara sa stie.
crezi ca la fabricile de paine se cern faina cum facea bunica atunci cand facea paine in casa?
cred ca sunt mai departe de ideea de post ciocolata si prajiturile de post, decat o paine ce contine cateva insecte macinate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2011, 21:24:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate că important este să ai tu anumite pretenții de la tine pe perioada postului, iar aceste cazuri discutabile le poți judeca funcție de acele pretenții. De exemplu :„cât țin post, ca să mă desprind de cele ale trupului și să îi fac loc lui Hristos nu o să mănânc decât atunci când simt că foamea devine cu adevărat deranjantă”...ori „nu pun gura pe dulce în afară de fructe” etc. Odată stabilită o anumită raportare de genul acesta poate nu mai contează dacă alimentul „poate conține urme de lapte” sau nu ci e posibil să conteze numai dacă te îndepărtează sau nu de la acel nivel de renunțare pe care ți l-ai propus.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2011, 22:28:06
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
Ca tot se apropie Postul Craciunului, am si eu o nelamurire in legatura cu produsele de post care contin de exemplu urme de proteine din lapte, carmin (ceva substanta care provine de la insecte), sau am mai observat la anumite ciocolate ca au fost fabricate in echipamente care proceseaza lapte. Intrebarea mea este.. e bai daca consumam astfel de produse atunci cand vrem sa postim, avand in vedere faptul ca postul reprezinta infranarea trupeasca.. deci nu cred ca o urma de lapte, care nici macar nu se simte ar putea sa ne ofere satisfactie. Ce parere aveti?:d
Larisa postul inseamna infranarea de la placeri, Gandeste-te la un vegetarian care dupa logica ar fi intr-un post continuu dar de fapt nu e asa.
Ca sa-ti dau un exemplu..... mie imi place cola! O fi ea nesanatoasa si toate alea dar imi place! Nu poti spune ca nu e un produs de post, dar, prin faptul ca il beau din placere nu mai e de post! Adica nu poti fi ca unul care zice ca posteste dar se imbuiba cu tot felul de mancaruri si indeasa in el ca intr-o gasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.11.2011, 22:45:14
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Larisa postul inseamna infranarea de la placeri, Gandeste-te la un vegetarian care dupa logica ar fi intr-un post continuu dar de fapt nu e asa.
Ca sa-ti dau un exemplu..... mie imi place cola! O fi ea nesanatoasa si toate alea dar imi place! Nu poti spune ca nu e un produs de post, dar, prin faptul ca il beau din placere nu mai e de post! Adica nu poti fi ca unul care zice ca posteste dar se imbuiba cu tot felul de mancaruri si indeasa in el ca intr-o gasca.
Da, stiu ca asa e. Si asta se aplica nu numai mancarii ci si tuturor celelalte lucruri sau activitati: de exemplu statul excesiv in fata calculatorului :D
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2011, 00:04:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este o diferenta intre produsele despre care se spune explicit: contin lapte, oua si cele despre care se scrie: pot contine urme de...

In al doilea caz aceste ingrediente nu se folosesc la fabricarea produsului in cauza dar e posibil sa fie prezente intamplator deoarece (o parte din) aceleasi instalatii este posibil sa fi fost folosite pentru alte produse care sa contina intr-adevar lapte, oua, alune etc. si binenteles ca nu sunt spalate in prealabil.

Aceste informatii sunt obligatorii prin lege, pentru cei care au alergii la acele produse, dat fiind ca in cazurile grave, chiar si cantitati insignifiante pot produce o criza fatala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08