Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.09.2015, 18:15:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Intre naivitatea primitiva si încăpățânată a vechilor comentatori crestini ai Genezei
Da un exemplu concret te rog. Vechi comentator crestin - text - critica ta (cu argumente pe partea de naivitate si incapatanare).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.09.2015, 18:25:51
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Da un exemplu concret te rog. Vechi comentator crestin - text - critica ta (cu argumente pe partea de naivitate si incapatanare).
Ma refer la, de pilda, Vasile cel Mare, cu hexaimeronul lui. E de ras nu ce scrie acolo, sa fim bine intelsi, ci faptul ca parerea lui sincera, de-a lungul anilor, s-a transformat, la cei ce aveau evlavie la el si nu numai, de fpat, devenind un curent puternic in Biserica, bazat aparent pe traditie, intr-o incapatanare la extrema opusa fata de gnoseo-/sciento-latria din ziua de azi. Adica, oricate dovezi le aduci, oamenii respectivi tot vor crede in faptul ca cica Iosua a oprit Soarele, implicit ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Ceea ce e un nonsens.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.09.2015, 18:35:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da un text din Hexaimeron si fa-i o critica te rog, cu argumente de ce este naiv sau depasit, sau cum vrei tu. Logic ca va trebui sa indici si intelegerea corecta. Hai sa vorbim pe caz concret.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.09.2015, 19:53:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-auzi dom'le că cică nu s-a oprit soarele-n lod să se uite la muflon cum se face uaie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.09.2015, 21:28:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
N-auzi dom'le că cică nu s-a oprit soarele-n lod să se uite la muflon cum se face uaie?
Te contrazic, soarele s-a oprit (Iosua 10:12-13). Si cateodata magaritele pot vedea nu ce nu vad oamenii si chiar vorbi (Numeri 22:23-34). Si multe alte lucruri se pot intimpla sau s-au intimplat, dupa voia Domnului (Luca 18:27). ,,Prin credinta pricepem ca..." (Evrei 11:3) :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.09.2015 at 21:32:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.09.2015, 21:34:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E clar, ești naiv.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.09.2015, 21:35:45
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca nu sunt singurul :) Sa iti spun despre unii cu adevarat ,,naivi": cica era noapte si furtuna le arunca barcuta printre valuri, si erau speriati si fara speranta, si l-au vazut pe Fiul Omului mergand pe apa. Sau vorbind fortelor naturii si acestea,cuminti, l-au ascultat. Si au mai si scris asta :) In comparatie cu ,,naivitatea" lor a mea este doar o carpa murdara.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.09.2015 at 21:46:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.09.2015, 22:11:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Adica, oricate dovezi le aduci, oamenii respectivi tot vor crede in faptul ca cica Iosua a oprit Soarele, implicit ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Ceea ce e un nonsens.
A fost odată un astronom căruia i-a venit ideea de a face un test banal și ingenios, dar mai greu de priceput. Anume a umplut un telescop cu apă și a constatat că lumina primită prin apă din telescop nu și prin aer în cazul inițial nu cade unde se aștepta. Adică acest Airy a arătat de fapt că telescopul lui e staționar și sursa luminii se mișcă (Soare, stele), nu invers.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.09.2015, 22:16:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In comparatie cu ,,naivitatea" lor a mea este doar o carpa murdara.
Pistol cu apă.

Pe de altă parte și ăia exagerau: ce furtună dom'le pe un lac amărât?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.09.2015, 22:17:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A fost odată un astronom căruia i-a venit ideea de a face un test banal și ingenios, dar mai greu de priceput. Anume a umplut un telescop cu apă și a constatat că lumina primită prin apă din telescop nu și prin aer în cazul inițial nu cade unde se aștepta. Adică acest Airy a arătat de fapt că telescopul lui e staționar și sursa luminii se mișcă (Soare, stele), nu invers.
Cum demonstreaza refractia luminii la trecerea dintr-un mediu in altul faptul ca soarele se invarte in jurul pamantului?
Reply With Quote
Răspunde