Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.03.2009, 22:02:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
cine vede biserica doar in plan orizontal , omenesc , ca si intitutie , are o legatura pe din fara cu biserica ; biserica este inauntrul tau , nu in afara , cum a zis Hristos ; nicidecum o chestie ierarhica exterioara , cum o vad catolicii ... e plina lumea de ierarhii care mai de care mai destepte , dar la Dumnezeu toate acestea nu sunt nimic , la Dumnezeu conteaza doar legatura INTERIOARA cu Hristos ... asta este biserica , o ierarhie interioara a adevarului si nu una exterioara , care inevitabil este omeneasca si nedreapta ... caci daca nu este interiorizata , atunci ce este ? desigur : omeneasca si demonica ... nu va lasati inselati de ierarhii extrioare , lumesti , caci imparatia lui Hristos este in fiecare din noi , dar inauntrul fiecaruia nu in afara ...
Ce mare adevăr rostește Părintele Părăian Teofil : "In mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.03.2009, 22:14:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=cristiboss56;121661]Mare rătăcire , neascultarea și indemnul la neascultare de ierarhi.

Depinde ce sustin ierarhii. Haide sa ne cultivam discernamantul duhovnicesc. Nu cred ca orice ascultare e buna. Ascultarea e buna, daca e facuta din convingere. Da, accept sa-l ascult pe preotul X pentru ca respecta cuvintele Scripturii etc. Sa facem ascultare in cele bune si sa lepadam cele rele. Adica daca vezi ca sustine cumva vreo teorie care stii ca nu e buna apoi nu cred ca e corect sa faci ascultare.

Parintele Savatie Bastavoi are un articol pe aceasta tema. Pai daca maine iti spune preotul sa te impartasesti cu catolicii sau sa iei microcip, tu te conformezi numai ca sa nu cazi din ascultare? Nu, frate draga, nu-i asa. Traim vremurile lui ,,Scapa cine poate." Ascultarea nu e mai mare, nici mai importanta decat ADEVARUL.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.03.2009, 22:14:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce mare adevăr rostește Părintele Părăian Teofil : "In mintea strâmbă și lucrul drept se strâmbă" !
De fapt Părintele Părăian a preluat aceste ințelepte vorbe de la părintele Arsenie Boca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.03.2009, 22:19:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=antoniap;121673]
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare rătăcire , neascultarea și indemnul la neascultare de ierarhi.

Depinde ce sustin ierarhii. Haide sa ne cultivam discernamantul duhovnicesc. Nu cred ca orice ascultare e buna. Ascultarea e buna, daca e facuta din convingere. Da, accept sa-l ascult pe preotul X pentru ca respecta cuvintele Scripturii etc. Sa facem ascultare in cele bune si sa lepadam cele rele. Adica daca vezi ca sustine cumva vreo teorie care stii ca nu e buna apoi nu cred ca e corect sa faci ascultare.

Parintele Savatie Bastavoi are un articol pe aceasta tema. Pai daca maine iti spune preotul sa te impartasesti cu catolicii sau sa iei microcip, tu te conformezi numai ca sa nu cazi din ascultare? Nu, frate draga, nu-i asa. Traim vremurile lui ,,Scapa cine poate." Ascultarea nu e mai mare, nici mai importanta decat ADEVARUL.
Da, nu orice ascultare e bună ! Ascultarea diavolească cu siguranță nu e bună , dar ascultarea de Duhovnic , de Preot , e sfântă, fără șovăire , fără cârtire .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.03.2009, 22:48:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=antoniap;121673]
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare rătăcire , neascultarea și indemnul la neascultare de ierarhi.

Depinde ce sustin ierarhii. Haide sa ne cultivam discernamantul duhovnicesc. Nu cred ca orice ascultare e buna. Ascultarea e buna, daca e facuta din convingere. Da, accept sa-l ascult pe preotul X pentru ca respecta cuvintele Scripturii etc. Sa facem ascultare in cele bune si sa lepadam cele rele. Adica daca vezi ca sustine cumva vreo teorie care stii ca nu e buna apoi nu cred ca e corect sa faci ascultare.

Parintele Savatie Bastavoi are un articol pe aceasta tema. Pai daca maine iti spune preotul sa te impartasesti cu catolicii sau sa iei microcip, tu te conformezi numai ca sa nu cazi din ascultare? Nu, frate draga, nu-i asa. Traim vremurile lui ,,Scapa cine poate." Ascultarea nu e mai mare, nici mai importanta decat ADEVARUL.
Măi, mâi,măi , pe zi ce trece mă uimești mai mult Antonia ! "trăim vremurile : Scapă cine poate" ! ! ! Mă uluiești ! Scăpare ușoară Antonia . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.03.2009, 23:00:34
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

antonia a preluat cuvintele astea " scapa cine poate " dintr-o vedenie in care Mantuitorul s-a arata unui staret din vremurile noastre si i-a spus tocmai aceste cuvinte " preotii Il rastignesc a doua oara " , si " azi scapa cine poate " , " in orice caz sa nu isi mai puna nimeni nadejdea in oameni , preoti si ierarhi ! " ... astea sunt cuvintele Mantuitorului Iisus Hristos din vedenia respectiva , si sa nu zici acuma ca inventez ca am sa dau copi paste cu vedenia respectiva ca sa vezi ca nu mint deloc ; exact asa a zis Iisus , aceste cuvinte care le-am zis si io , si inca multe altele la fel de grave , dar am rezumat la astea , si e suficient deocamdata ...
deci ascultarea de preot poate sa fie si diavoleasca ... sigur ca poate ; si chiar , in vremurile noastre este mult diavoleasca ascultarea de preoti , din cauza carora s-a tampit lumea , crezand ca nu mai este necesar nimic pentur mantuire ; chiar zilele trecute asistam cu stupoare la predica unui astfel de preot in biserica , care spunea ca nu mai este necesar sa postim de carne , lapte , branza , oua , ci numai atata cat putem noi si e suficient pentru mantuire ... auzi la ala ! saracu' ... a inebunit lumea !
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.03.2009, 23:09:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
antonia a preluat cuvintele astea " scapa cine poate " dintr-o vedenie in care Mantuitorul s-a arata unui staret din vremurile noastre si i-a spus tocmai aceste cuvinte " preotii Il rastignesc a doua oara " , si " azi scapa cine poate " , " in orice caz sa nu isi mai puna nimeni nadejdea in oameni , preoti si ierarhi ! " ... astea sunt cuvintele Mantuitorului Iisus Hristos din vedenia respectiva , si sa nu zici acuma ca inventez ca am sa dau copi paste cu vedenia respectiva ca sa vezi ca nu mint deloc ; exact asa a zis Iisus , aceste cuvinte care le-am zis si io , si inca multe altele la fel de grave , dar am rezumat la astea , si e suficient deocamdata ...
deci ascultarea de preot poate sa fie si diavoleasca ... sigur ca poate ; si chiar , in vremurile noastre este mult diavoleasca ascultarea de preoti , din cauza carora s-a tampit lumea , crezand ca nu mai este necesar nimic pentur mantuire ; chiar zilele trecute asistam cu stupoare la predica unui astfel de preot in biserica , care spunea ca nu mai este necesar sa postim de carne , lapte , branza , oua , ci numai atata cat putem noi si e suficient pentru mantuire ... auzi la ala ! saracu' ... a inebunit lumea !
Manuele , chestia asta cu tâmpirea oamenilor de catre preoți , e banare sigură . Ti-a scăpat prostioară mare din guriță și nu-i bine , chiar nu-i bine . Răstâlmăcirea și nesăbuința se plătesc . Cartonaș roșu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.03.2009, 00:34:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

io asa cred ... si ma bazez pe sfintii parinti cand am zis asta si pe realitatea pe care o vad in jur ... cat despre banare ... nu am nimic de zis ... io imi intreb constiinta daca fac ceva pentru mantuire si nu pentru a nu fi banat ; io asa gandesc si cred ca e bine ... cat despre ierarhii din sinod , repet : am impresia ca ei acuma nu stiu de cine sa se mai teama : de masoni care au puterea lumeasca , sau de credinciosii pe care ii supara cu politica asta secularista si ecumenista ; caci ei se tem mai ales ca sa nu isi piarda scaunele si nu pentru mantuire ... numai asa imi pot explica cum de iau hotarari dupa UE si masonerie , dar cand credinciosii le cer sa faca publica sedinta de sinod si semnaturile lor , tac si nu mai zic nimic ; cu toate ca o organizatie care cuprinde foarte multi credinciosi le-a cerut expres sa faca publica sedinta , asa cum de altfel o cere si normele , si cum s-a obisnut sa se faca si pana acuma ; se tem , se vede de la o posta ; si ii mustra constiinta ... " interesanta " strategie , insa nu urmareste mantuirea ci iadul ...
rau e sa traiesti cu frica lumeasca , si ei se mai tem si de celelalte biserici surori ortodoxe , care toate , dar absolut toate , au dat verdicte foarte aspre asupra pasapoartelor ... toate celelalte biserici au respins pasapoartele , dar sinodul nostru e cuprins de frica ... sper sa se trezeasca , caci altfel bine nu va fi ... in orice caz , asupra lor este raspunderea pentru credinta ortodocsilor din romania , si asupra noastra care ar trebui sa ne rugam pentru ierarhi si preoti ... io la asta ma gandesc , la raspunsul pe care am sa il dau in fata Judecatorului ...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.03.2009, 13:24:56
mucenitza mucenitza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
scump frate cristian,

ascultarea merge mana in mana cu credinta pana la erezie. Cand duhovnicul tau sau alt parinte apartinand jurisdictiei bisericii ortodoxe din care faci parte incepe sa propovaduiasca erezia, atunci, obligatoriu, trebuie spus stop ascultarii, caci ascultarea de erezie este mama inselarii diavolesti.

Razvan
punst ochit,punct lovit!
''trebuie a sculta pe dumnezeu mai mult decat pre oameni''(fapte 29)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.03.2009, 13:27:37
mucenitza mucenitza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
scump frate cristian,

ascultarea merge mana in mana cu credinta pana la erezie. Cand duhovnicul tau sau alt parinte apartinand jurisdictiei bisericii ortodoxe din care faci parte incepe sa propovaduiasca erezia, atunci, obligatoriu, trebuie spus stop ascultarii, caci ascultarea de erezie este mama inselarii diavolesti.

Razvan
punct ochit,punct lovit!
''trebuie a asculta pe dumnezeu mai mult decat pre oameni''(fapte 29)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44