Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 11:48:22
luminitam luminitam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 9
Implicit am nevoie e un sfat

Buna,
Locuiesc si muncesc de aproape 3 ani intr-o tara musulmana.Din cauza programului de la servici trebuie sa muncesc duminica, ziua libera fiind in schimb vinerea.Prin urmare, imi e destul de greu sa tin post(vinerea iesind de obicei in oras sau pe la prieteni), nu pot merge la biserica(deoarece nu exista una ortodoxa), iar viata mea duhovniceasca lasa mult de dorit.Mi-ar placea sa imi dati sfaturi spre a schimba in bine aceasta situatie.Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 12:31:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Alegerea a fost a ta , știind ce "riscuri" îți asumi :

Greu de dat sfaturi în această privință, mai ales că alegerea "nefericită", a fost a ta. Eu persnal nu risc a -ți da sfaturi în situația în care ești, dar e bine în viață să ne gândim de zece ori înainte de a ne folosi voia liberă dată , pentru a nu regreta mai târziu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2009, 12:43:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Primele ganduri care imi vin in minte sunt urmatoarele:

Daca programul te forteaza sa lucrezi duminica, munceste, nu o faci de bunavoie. Cat despre mancatul de dulce vinerea, nu cred ca pot fi la fel de ingaduitor. Nu ai de ales, trebuie sa te nevoiesti. Daca nu ai avea nici un fel de mancare de post, ca sa nu mori, ai putea manca de dulce, insa iesirea cu prietenii nu este suficient de motivanta.

Lipsa unei biserici este o lipsa pe care nu o pot constientiza. Nu inteleg cum poti duce o viata crestina fara Spovedanie si Impartasanie, fara Liturghie si slujbe de Sfestanie si Maslu. Imi pare aproape imposibil. Intreaba un preot din tara, la care obisnuiai sa mergi inainte de a pleca.

Cat tine de puterile tale, citeste cartile Sfintilor Parinti. Iti recomand Paisie Aghioritul, Sfantul Ioan Gura de Aur. Nu te lasa pentru nimic de canonul zilnic de rugaciune.

Toate sunt pareri. Cauta insa un preot din tara.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2009, 12:46:30
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Banii care ii castigi Duminica stiu ca se dau de pomana.Iar vinerea ,ca nu tii post,te sfatuiesc macar sa incerci sa refuzi carnea.(ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2009, 12:49:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Legat de banii castigati duminica, tin minte ca imi spunea parintele meu: "Daca ai neaparata nevoie sa lucrezi duminica, poti lucra, insa numai cu o conditie, sa nu lucrezi pentru a castiga bani. Adica poti ajuta pe cineva sau poti face curat in biblioteca." Interesant aspect, mai ales in ziua de azi a orasului, unde timpul a disparut (tot din cauza noastra).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 12:54:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

(Isaia 1)
11. Ce-mi folosește mulțimea jertfelor voastre?, zice Domnul. M-am săturat de arderile de tot cu berbeci și de grăsimea vițeilor grași și nu mai vreau sânge de tauri, de miei și de țapi!
12. Când veneați să le aduceți, cine vi le ceruse? Nu mai călcați în curtea templului Meu!
13. Nu mai aduceți daruri zadarnice! Tămâierile Îmi sunt dezgustătoare; lunile noi, zilele de odihnă și adunările de la sărbători nu le mai pot suferi. Însăși prăznuirea voastră e nelegiuire!
14. Urăsc lunile noi și sărbătorile voastre sunt pentru Mine o povară. Ajunge!
15. Când ridicați mâinile voastre către Mine, Eu Îmi întorc ochii aiurea, și când înmulțiți rugăciunile voastre, nu le ascult. Mâinile voastre sunt pline de sânge; spălați-vă, curățiți-vă!
16. Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei. Încetați odată!
17. Învățați să faceți binele, căutați dreptatea, ajutați pe cel apăsat, faceți dreptate orfanului, apărați pe văduvă!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 13:09:24
luminitam luminitam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 9
Wink

Multumesc pt sfaturi.Am vazut ca ati mentionat "banii castigati duminica"-lucrez cu contract si salariu, deci ar fi destul de greu de determinat care sunt acei bani.Alegerea am facut-o crezandu-ma mai puternica decat sunt (in duh), iar vinerea nu mananc de dulce-ma refeream la post in sensul de mai multa rugaciune si reculegere.Viata crestina o duc asa cum pot, si nu cum ar trebui , tocmai de aceea cer sfaturi.Vin in tara de Paste, insa preotul la care mergeam a murit, iar noul parinte m-a facut sa simt ca era mai mult nerabdator sa termine sirul de pacatosi veniti la spovedanie.Multumesc pt recomandarile literare si ma bucur ca macar "virtual"sunt intr-o comunitate ortodoxa.
P.S.am postat raspunsul la ultimul reply, e insa pt toti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 16:47:48
dana123 dana123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 4
Implicit

Salut.uite, si eu cu familia muncim acum antr-o tara unde nu e biserica ortodoxa,aici majoritari sant protestanti sau evanghelisti,dar mi-am facut acasa un coltisor cu iconite aduse din Romania,sfintite,am si candela,un calendar biserivesc.acolo ma anchin si ma rog ori de cate ori am nevoie,nu numai Duminica.Si apoi eu cred ca e bine sa ai credinta cu tine si sa te rogi de iertare ori de cate ori simti .
apoi,iesirea cu prietenii,cum spui,cred ca se poate schimba,antr-un fel care sa nu te afecteze,daran acelas timp nici sa te separi de ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 17:26:57
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte bun raspunsul cu coltisorul cu iconite,tocmai acesta vroiam si eu sa il dau. Imi amintesc de filmul Ostrovul,cand sfantul se ruga in acel coltisor unde avea o icoana cu domnul Hristos! Cat de minunat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2009, 17:34:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dana123 Vezi mesajul
Salut.uite, si eu cu familia muncim acum antr-o tara unde nu e biserica ortodoxa,aici majoritari sant protestanti sau evanghelisti,dar mi-am facut acasa un coltisor cu iconite aduse din Romania,sfintite,am si candela,un calendar biserivesc.acolo ma anchin si ma rog ori de cate ori am nevoie,nu numai Duminica.Si apoi eu cred ca e bine sa ai credinta cu tine si sa te rogi de iertare ori de cate ori simti .
apoi,iesirea cu prietenii,cum spui,cred ca se poate schimba,antr-un fel care sa nu te afecteze,daran acelas timp nici sa te separi de ei.
Ce frumos!
Dar Dana, vroiam sa te intreb, ai cautat, poate exista si Biserica ortodoxa? In general in tarile unde se emigreaza exista si multi ortodocsi si exista si biserici, daca nu romanesti, rusesti, grecesti etc. Poate exista ;-)
Doamne ajuta si spor in toate!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 12:04:56
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32