Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2011, 21:55:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
bisericile traditionale, au ramas inchistate intr-o forma ritualica perimata,ce nu mai corespunde exigentelor estetice ale omului modern !

hai sa nu mai fim ipocriti si sa recunoastem,ca statul in biserica e extrem de plictisitor,ca nu auzim nimica decat o muzica demodata, de acum sute de ani, pe care nu o mai putem intelege si recepta,ca oameni moderni !

hai sa fim de acord, ca popa predica prost,lipsit de vocatie, si grabit sa termine mai repede.,asa incat nu plecam de acolo cu vreo invatatura mai buna sau mai de folos !(cazurile contrare sunt mai putine decat cel expus !)

si asa totul,acesta atmosfera terna si fixista, face ca biserica sa-si indeparteze oamenii ,din incapacitate de a se reforma !!!

sa nu-i blamam pe protestanti,desi ei pacatuiesc prin un prea mare modernism, insa acolo putem vedea :

1) predicatori cu talent, care stiu sa scoata mai mult decat trei fraze incoerente !

2) o muzica moderna, adaptata omului modern,cu versuri crestine !

3). impresia de comunitate si comuniune !
Omule, te-a bagat cineva cu forța în biserică?Tot ce spui despre ortodoxie este minciună. Lasă-ne să avem părerea noastră! Să trăim in credința noastră,e alegerea fiecăruia!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.04.2011, 23:22:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am ajuns s-o citesc si pe asta: Biserica si exigenta estetica... de parca Biserica ar fi facuta pentru a satisface nevoia de estetic a unora, sa placa unuia sau altuia...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.04.2011, 13:35:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Estetica si plinatatea Duhului

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu am ajuns s-o citesc si pe asta: Biserica si exigenta estetica... de parca Biserica ar fi facuta pentru a satisface nevoia de estetic a unora, sa placa unuia sau altuia...
Ei, sa va zic cum a fost: 25 ani am fost purtat, inaltat, imbatat de exigenta estetica. Literatura, critica literara, esteticienii (il pretuiam mult pe Liviu Rusu, pe Croce, pe Vianu etc.), muzica si teatrul s.a.m.d.
Eram plin de estetica si ma socoteam un rafinat...
Apoi, peste mine un sunet, un gest, un strop de cuvant, o licarire, tamaia... O simpla atingere, in Biserica.
La strana, unde psalmodiaza incet cantareti nu tocmai straluciti (neincapind ei in patul lui Procust al esteticii academice), am descoperit ca nu mai am nevoie de estetica mea, de estetica lumii. Era un val gros de iluzii, pricepeam in sfarsit, o inchisoare a mintii unde zacea sufletul meu.
Dincolo de estetica. Duhul plineste, trece sufletul PESTE plasa esteticii si DINCOLO de ea.
E de inteles ca sunt oameni care vor predici "talentate", muzici adaptate la omul modern etc. Eu unul am fost chiar asa. Asa e cand esti insingurat, alienat, ratacind...

Lumescul din noi cauta AFARA SI INAINTE ceea ce e pus in noi INLAUNTRU si, in timpul profan, INAPOI... (Indemna Cronicarul: "Inainte la inaintasi!")

Cand Duhul Sfant va mangaia inima lor, vor lasa, uimiti si cumintiti, plangind sub Mangaiere, sa plece estetica acolo unde ii e locul. Nu vor mai avea nevoie de ea.
Estetica imi pare (parafrazindu-l pe Wittgenstein) o scara pe care urci pana la marginea Adevarului. Apoi ii dai cu piciorul.

Imi pare ca Arghezi spune asemenea, despre dezvrajirea de estetica lumii, aici:
"De ce-ai cantat? De ce te-am auzit?
Tu te-ai dumicat cu mine vaporos -
Nedespartit - in bolti.
Eu veneam de sus, tu veneai de jos.
Tu soseai din vieti, eu veneam din morti."
(Morgenstimmung, in Cuvinte potrivite, Tudor Arghezi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2011, 13:51:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Estetica imi pare (parafrazindu-l pe Wittgenstein) o scara pe care urci pana la marginea Adevarului. Apoi ii dai cu piciorul.
Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2011, 14:21:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.
Da, binevenita completare, iti multumesc Marius! :)
Sa dea Domnul nostru Iisus Hristos, sa aiba loc in sufletele noastre aceasta transfigurare in Duhul intru Frumusete si, in locul "dictatului" sa avem parte de mangaierea Frumosului sau de Frumoasa Mangaiere, in veci! Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2011, 15:38:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit priviti in jur !!!

de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2011, 16:31:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ioan, subscriu la cele spuse de tine in chip minunat. Legat de Wittgenstein, as indrazni doar sa mai adaug ca estetica este acea scara pe care, odata ajuns la marginea Adevarului, o transfigurezi, in perspectiva filocalica asupra lumii. In Biserica nu mai dicteaza estetica lumii, ci iubirea de frumos, filocalia.
Si eu cred ca Frumosul este haina Adevarului. Ca si smerenia. Pentru ca Adevarul se naste din Iubire, el nu poate fi decat frumos. Estetica, insa, priveste frumosul cu ochi lumesti, dar el trebuie privit cu ochi duhovnicesti. Atunci el se transfigureaza si devine Slava. Frumosul cu f mare este Slava.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2011, 17:25:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Si eu cred ca Frumosul este haina Adevarului. Ca si smerenia. Pentru ca Adevarul se naste din Iubire, el nu poate fi decat frumos. Estetica, insa, priveste frumosul cu ochi lumesti, dar el trebuie privit cu ochi duhovnicesti. Atunci el se transfigureaza si devine Slava. Frumosul cu f mare este Slava. Har, smerenie si jertfa de sine.
Citind cele scrise, mi-am amintit de aceasta strofa din Prohodul Domnului:

"Mai frumos cu chipul
Decat oamenii toti,
Ca un om se vede mort si fara chip.
Cel ce toata firea a-nfrumusetat."

Daca mai putem nadajdui la frumusete, o facem numai datorita jertfei Mantuitorului de pe Cruce si Invierii Sale. Prin acestea Hristos a infrumusetat iarasi lumea si continua sa o faca la fiecare Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2011, 22:59:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
de ce au oare cultele neo-protestante atatia adepti printre fostii ortodoxi ???
pentru ca biserica ortodoxa si-a pierdut masiv credinciosii ,nefiind capabila sa-i atraga !
iar dintre cei ramasi,numai o mica parte,cred ca sunt adevarati, restul merg acolo numai din obisnuinta !!!
a facut cineva un calcul,sau a dat o cifra care sa arate cati oameni,care au fost botezati ortodoxi au trecut la neo-protestanti ???

nu, pt ca bisercii ai e frica sa -si recunoasca esecul !!!
si aici e vorba de toate bisericile traditionale !
Poate ne zici tu cate milioane sau chiar miliarde de oameni au trecut la neo-protestanti! In curand, o sa treaca toata planeta, o sa ajungeti sa "evanghelizati" si cosmosul! Aveti si voi 100-200 de ani si cuceriti universul!

Pentru o galeata portocalie si o felie de paine ii atragi pe unii sa faca orice... Cei care vor hrana spirituala raman in BOR, cei care vor pomana, se duc la cei care dau un pachet mai mare. E adevarat insa ca si pentru acele suflete ratacite care au dezerat niste păstori poarta vina, ca nu au stiut sa le indrepte...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2011, 23:41:57
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poate ne zici tu cate milioane sau chiar miliarde de oameni au trecut la neo-protestanti! In curand, o sa treaca toata planeta, o sa ajungeti sa "evanghelizati" si cosmosul! Aveti si voi 100-200 de ani si cuceriti universul!
Off-topic:
Ironiile dumitale sunt direcționate greșit: Mister Guardian nu e neoprotestant. El este cel mai probabil ortodox. Sau mason. El știe.

In altă ordine de idei, neoprotestanții ăia care „evanghelizează” chiar cuceresc.
Intr-o sută de ani au ajuns la număr cam cât au ajuns ortodocșii într-o mie de ani.

On-topic: Adevărat a Înviat!

Last edited by vinerea13; 11.04.2011 at 23:46:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 17:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 12:44:58
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 17:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 22:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 23:18:35