Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 29.09.2012, 17:05:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Titlul cu "marea inselare" e bun pentru ca aceasta doctrina este intr-adevar un element major de atractie al sectei adventiste.

De ce?
Pentru ca ideea unei "morti absolute" cvasi-anuleaza responsabilitatea morala.

Cu alte cuvinte, faci orice rautati vrei in aceasta viata si in cel mai rau caz, adormi si nu te mai trezesti.
Nici o consecinta in vesnicie, nici o pedeapsa pe masura faptelor.
Prezinți lucrurile cât se poate de fals!- ca să mă exprim elegant...
Doctrina adventistă despre starea în moarte nu anulează deloc responsabilitatea morală, dimpotrivă: responsabilizează în cel mai înalt grad pe om de consecințele ireversibile ale faptelor lui din timpul vieții. După ce a murit, nu se mai poate face nimic pentru îndreptarea greșelilor. Și aici, putem vorbi cu adevărat despre "Marea înșelăciune a cultelor spiritualiste" care învață că și după moarte se mai pot face slujbe pentru "scoaterea din Iad" a celor păcătoși.

De asemenea, unde ai întâlnit matale "ideea unei morți absolute" la adventiști? Când se știe prea bine că adventismul (de fapt Însuși Hristos) învață despre moarte ca fiind un "somn" din care există "trezire" în ziua învierii. Și unde ai întâlnit în doctrina adventistă că chipurile "nicio consecință în veșnicie", ori "nicio pedeapsă pe măsura faptelor"? Trebuie să te trag respectuos de mânecă și să-ți reamintesc (căci știi cu siguranță) că după Judecată, pedeapsa este veșnică (fără posibilitatea unei alte învieri ca după prima moarte), iar pedeapsa va fi cu siguranță "pe măsura faptelor". Absurdă e ideea dogmatică conform căreia se aplică aceeași pedeapsă (chinuri eterne în focul Iadului) chinuitorului de pisici nepocăit și criminalului de război nepocăit.

În rest - dacă a mai rămas vreunul- ai dreptate...
  #212  
Vechi 29.09.2012, 17:07:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Biblia spune ca a venit spiritul lui Samuel
Pentru a nu știu câta oară: Unde spune că a venit "spiritul lui Samuel" ??
  #213  
Vechi 29.09.2012, 18:25:21
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prezinți lucrurile cât se poate de fals!- ca să mă exprim elegant...
Doctrina adventistă despre starea în moarte nu anulează deloc responsabilitatea morală, dimpotrivă: responsabilizează în cel mai înalt grad pe om de consecințele ireversibile ale faptelor lui din timpul vieții. După ce a murit, nu se mai poate face nimic pentru îndreptarea greșelilor. Și aici, putem vorbi cu adevărat despre "Marea înșelăciune a cultelor spiritualiste" care învață că și după moarte se mai pot face slujbe pentru "scoaterea din Iad" a celor păcătoși.
Comicarie ieftina la sambetisti!!

Si la inviere cum va fi cu cei adormiti?
Le va sufla din nou Dumnezeu suflarea de viata pentru a-i trezi la judecata?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #214  
Vechi 29.09.2012, 19:58:50
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Comicarie ieftina la sambetisti!!

Si la inviere cum va fi cu cei adormiti?
Le va sufla din nou Dumnezeu suflarea de viata pentru a-i trezi la judecata?
lasa-l in pace.... vorbesti cu peretii. El , din nefericire , nu poate sa inteleaga acestea :
1."Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață." (ioan 5,24)
2. "Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic , care este gătit diavolului și îngerilor lui." (matei 25,41)
3. "Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică."
  #215  
Vechi 29.09.2012, 20:35:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
lasa-l in pace.... vorbesti cu peretii. El , din nefericire , nu poate sa inteleaga acestea :
1."Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață." (ioan 5,24)
Stimate, Scriptura nici nu se poate înțelege pe frânturi și mai ales pe frânturi rupte
din context după cum ne vine la socoteală. Dacă citești și versetele următoare te poți dumiri că viața veșnică nu se capătă imediat după moarte, ci după judecată și mai ales după înviere:

"Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia...

Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui, Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."(Ioan 5,25.28.29 - versiunea ortodoxă )

Acum e clar? Vezi ce înseamnă Sola Scriptura și nu sola mintea noastră rătăcitoare printre basme cu fantome?

Asta ca să mă refer doar la punctul 1.
  #216  
Vechi 29.09.2012, 22:06:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia...

Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui, Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."(Ioan 5,25.28.29 - versiunea ortodoxă )

Acum e clar? Vezi ce înseamnă Sola Scriptura și nu sola mintea noastră rătăcitoare printre basme cu fantome?
Antihrist 666, versetele de mai sus pot fi folosite si ca argument in favoarea "constientei" sufletului.

Altceva nu ai?

Totusi, cum va fi la inviere? Le va sufla Dumnezeu din nou suflare de viata mortilor? Va fi o a 2-a creatie in vederea nimicirii acestor nenorociti?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 29.09.2012 at 22:12:33.
  #217  
Vechi 29.09.2012, 23:39:38
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

“27.că nu-mi vei lăsa sufletul în iad, nici îl vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.” Fapte 2.

"31.mai'nainte văzând, despre învierea lui Hristos a vorbit, că sufletul Său n'a fost lăsat în iad și nici trupul Său n'a văzut stricăciune." Fapte 2.

"9.De aceea inima mea s'a veselit
și limba mea s'a bucurat;
chiar și trupul meu se va sălășlui întru nădejde,
10.că nu-mi vei lăsa sufletul în iad,
nici îl vei da pe sfântul Tău să vadă stricăciune." Ps.15

"9.Dar un tânăr cu numele Eutihie ședea la fereastră și a fost prins de somn în timp ce Pavel vorbea îndelung; și, doborât de somn, a căzut jos de la catul al treilea; și l-au ridicat mort.
10.Dar Pavel s'a coborât și s'a aplecat peste el și l-a luat în brațe și a zis: „Nu vă tulburați, căci sufletul său este în el“. Fapte 20.

"21.Și a suflat de trei ori asupra copilului și L-a chemat pe Domnul, zicând: „O, Doamne, Dumnezeul meu, sufletul acestui copil să se întoarcă în el!“ 3 Regi 17.

"27.Și a venit la Elisei pe munte și s'a prins de picioarele lui; iar Ghehazi s'a apropiat s'o dea la o parte, dar Elisei i-a zis: „Las-o, căci sufletul din ea e tare întristat, iar Domnul mi-a ascuns-o și nu mi-a spus“. 4 Regi 4.

"23.Sunt strâns din două părți: am dorința să mă despart de trup i și să fiu împreună cu Hristos, că e cu mult mai bine;" Filip.1

"8.avem încredere, și mai degrabă vrem să plecăm din trup și să petrecem lângă Domnul.
9.De aceea ne și străduim ca, fie că petrecem în trup, fie că plecăm din el, să-I fim bineplăcuți Lui." 2 Cor.5

"18.Că și Hristos o singură dată a suferit moartea pentru păcate, El, Cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât în trup, dar viu făcut în duh,
19.întru care [duh] pogorându-Se, le-a propovăduit și duhurilor ținute'n închisoare" 1 Petru 3
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 30.09.2012 at 00:09:21.
  #218  
Vechi 30.09.2012, 00:58:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prezinți lucrurile cât se poate de fals!- ca să mă exprim elegant...
Ba deloc, e cea a unuia care nu are mintea deformata de invatatura adventista si poate gandi liber.

Exemplu chiar cu cateva pagini mai inainte, om caruia i-a fost explicat ca la bebelusi cum stau lucrurile dar n-a fost in stare sa dea nici o replica inteligenta ci doar citate din ce a fost instruit sa zica.

Citat:
Doctrina adventistă despre starea în moarte nu anulează deloc responsabilitatea morală, dimpotrivă: responsabilizează în cel mai înalt grad pe om de consecințele ireversibile ale faptelor lui din timpul vieții. După ce a murit, nu se mai poate face nimic pentru îndreptarea greșelilor.
Si pepdeapsa unde este?
Nonexistenta?


Tare greu trebuie sa-ti fie sa stii ca dupa o viata de rautati vei pati...nimic.

Citat:
Și aici, putem vorbi cu adevărat despre "Marea înșelăciune a cultelor spiritualiste" care învață că și după moarte se mai pot face slujbe pentru "scoaterea din Iad" a celor păcătoși.
E vorba de pacate minore si nu neaparat il scot din Iad.
Dar n-ai de unde sa stii tu de asta, mai usor sa te "informezi" de la masina de propaganda adventista.

Citat:
De asemenea, unde ai întâlnit matale "ideea unei morți absolute" la adventiști? Când se știe prea bine că adventismul (de fapt Însuși Hristos) învață despre moarte ca fiind un "somn" din care există "trezire" în ziua învierii.
Inca un exemplu ca un adventist nu poate gandi cu capul lui nici macar un pas in plus fata de cat a fost instruit, pardon, spalat pe creer.

Pai geniule, ca sa fie somn, trebuie sa fie cineva care doarme, ori "desteptii" vostri invata ca o data cu moartea nu ramane nimic din om, atunci cine e cel care doarme??

Chiar nu poti sa vezi contradictia?

A, ca poate ati schimbat definitia somnului pentru cei care i-ati "instruit" voi punand semnul egal intre somn si anihilare, pai numai la voi se gaseste asa ceva, majoritatea oamenilor normali pentru care a fost scrisa Biblia inteleg ceea ce pana si un pagan intelege prin somn, o suspendare partiala a activitatii constiente in plan fizic, in timp ce existenta continua dar in alt plan iar procesele de ordin psihic continua sa se desfasoare.

Si revin, din moment ce pacatosii nu mai exista, ca sa vina la Judecata, Dumnezeu trebuie sa-i re-creeze asa rai cum erau, deci il faceti pe Dumnezeu un Creator al raului, ceea ce arata radacinile sataniste ale doctrinei voastre.

Citat:
Și unde ai întâlnit în doctrina adventistă că chipurile "nicio consecință în veșnicie", ori "nicio pedeapsă pe măsura faptelor"? Trebuie să te trag respectuos de mânecă și să-ți reamintesc (căci știi cu siguranță) că după Judecată, pedeapsa este veșnică (fără posibilitatea unei alte învieri ca după prima moarte), iar pedeapsa va fi cu siguranță "pe măsura faptelor".
Sigur ca da.
Adica o viata plina de rautati iar consecinta..ca nu ai o alta viata in care sa fii in vesnicie cu Cel care mereu l-au respins si chiar batjocurit.

Ce dureros trebuie sa fie pentru ei.
Chiar deprimant.
Asa da pedeapsa.
Curat pe masura.

Daca te-ar auzi cei de genul asta ar muri de ras.
Pe de alta parte, le-ar fi foarte usor sa devina adventisti ca mare lucru n-au de pierdut (doar zeciuiala).

Citat:
Absurdă e ideea dogmatică conform căreia se aplică aceeași pedeapsă (chinuri eterne în focul Iadului) chinuitorului de pisici nepocăit și criminalului de război nepocăit.
O fi acelasi Iad, dar chinurile sunt personalizate.

Acum, nu ca ai putea pricepe..dar sa fie spus pentru altii care poate ii duce capul nitel mai mult.

Last edited by AlinB; 30.09.2012 at 01:10:57.
  #219  
Vechi 30.09.2012, 08:28:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si pepdeapsa unde este?
Nonexistenta?
Pedeapsa se aplică doar după judecată, și doar după înviere, respectiv învierea nedrepților. Doar la [unii] oameni întâlnești execuții fără judecată, Dumnezeu nu este așa...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tare greu trebuie sa-ti fie sa stii ca dupa o viata de rautati vei pati...nimic.
Nu-ți va fi nici greu, nici ușor, pentru simplul fapt că nu vei ști nimic:

"Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic... " (Ecl.9,5 - versiunea ortodoxă)

"Plângerea și scrâșnirea dinților" va fi abia după înviere și aflarea sentinței, abia atunci vei "păți". "Pățania" primei morți ne este comună tuturor: buni și răi deopotrivă. De moartea a doua (iezerul de foc Apoc.20,14; 21,8) au parte doar cei nedrepți.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E vorba de pacate minore si nu neaparat il scot din Iad.
Mda, pentru acele "păcate minore" li se reduce pedeapsa la 19.585.689.354 de ani. Halal justiție!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar n-ai de unde sa stii tu de asta, mai usor sa te "informezi" de la masina de propaganda adventista.
Ai dreptate că asta cu "scoaterea din Iad" n-am știut-o. Am aflat-o prima dată pe acest forum.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca un exemplu ca un adventist nu poate gandi cu capul lui nici macar un pas in plus fata de cat a fost instruit, pardon, spalat pe creer.

Pai geniule, ca sa fie somn, trebuie sa fie cineva care doarme, ori "desteptii" vostri invata ca o data cu moartea nu ramane nimic din om, atunci cine e cel care doarme??
"Deștepții" noștri care ne învață sunt Hristos și apostolul Pavel. Ambii vorbesc despre moarte ca un "somn" din care te trezești la înviere. Dacă e nevoie îți pot indica versetele, asta în situația că nu te temi de spălare pe "creer" (sic!)...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A, ca poate ati schimbat definitia somnului pentru cei care i-ati "instruit" voi punand semnul egal intre somn si anihilare, pai numai la voi se gaseste asa ceva, majoritatea oamenilor normali pentru care a fost scrisa Biblia inteleg ceea ce pana si un pagan intelege prin somn, o suspendare partiala a activitatii constiente in plan fizic, in timp ce existenta continua dar in alt plan iar procesele de ordin psihic continua sa se desfasoare.
Pardon, nu noi am pus egal între moarte și somn, ci voi (respectiv, tu). Hristos folosește doar o metaforă (amintește-ți de învierea lui Lazăr, când o dată afirmă că acesta doarme, iar mai apoi că de fapt e mort), iar în cadrul unei metafore, nu toate elementele sunt identice cu realitatea. De exemplu, omul mort nu sforăie, nu prezintă M.O.R. (mișcări oculare rapide), nu se dezvelește din mormânt, etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si revin,
Slavă Domnului! Îmi făceam deja probleme din cauza ta...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
din moment ce pacatosii nu mai exista, ca sa vina la Judecata, Dumnezeu trebuie sa-i re-creeze asa rai cum erau, deci il faceti pe Dumnezeu un Creator al raului, ceea ce arata radacinile sataniste ale doctrinei voastre.
Ai mers prea departe cu raționamentul acesta defectuos... Scriptura explică mult mai simplu: Dumnezeu retrage suflarea de viață, iar omul moare; i-o redă, iar omul învie:

"Dar întorcându-ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfârși și în țărână se vor întoarce. Trimite-vei duhul Tău și se vor zidi și vei înnoi fața pământului." (Ps.103,30-31 - versiunea Sinodală)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca da.
Adica o viata plina de rautati iar consecinta..ca nu ai o alta viata in care sa fii in vesnicie cu Cel care mereu l-au respins si chiar batjocurit.

Ce dureros trebuie sa fie pentru ei.
Chiar deprimant.
Asa da pedeapsa.
Curat pe masura.
Asta numești tu justă măsură? Pentru fiecare secundă de viețuire pe pământ în păcat, câte un miliard de an de chinuri în Iad? Și când ai terminat de ispășit "dreapta" pedeapsă, o iei din nou de la capăt cu miliardele de ani... și tot așa de miliarde și miliarde ori... Grozavă imagine ți-ai format despre Dumnezeu - un "dumnezeu" de miliarde și miliarde de ori mai sadic decât Satan însuși!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O fi acelasi Iad, dar chinurile sunt personalizate.

Acum, nu ca ai putea pricepe..dar sa fie spus pentru altii care poate ii duce capul nitel mai mult.
Nu știu cum va fi, Scriptura nu descrie cu amănunte și nici nu mi-am propus să experimentez personal. Nu știu dacă păcătoșii vor arde acolo o zi, o lună, un an... însă îmi imaginez că un minut de ardere va părea o eternitate pentru cei în cauză. Ca să nu mai vorbim de chinurile psihice dublate de regretul pierderii vieții veșnice!
  #220  
Vechi 30.09.2012, 10:01:16
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Buna!

Trebuie sa recunosc ca ma intereseaza si pe mine acest subiect (ca pe orice credincios, cred). Consider ca este normal sa ne punem intrebari legate de ceea ce va fi dupa ce vom muri, cum va fi la judecata , etc.

Urmaresc de cateva zile discutiile voastre si, sincer, nu am gasit argumente in favoarea unei pareri sau a alteia. In plus, raspunsurile voastre mi se par doar niste atacuri la adresa celuilalt, fara a explica clar ce crede un ortodox si ce crede un adventist despre acest subiect.

Gandindu-ma ca probabil mai sunt si altii ca mine, doritori sa afle adevarul, nu doar sa urmareasca o disputa fara sens, iata ce am gasit pe internet:

- Ce se intampla cu sufletul dupa moarte, din punct de vedere ortodox:http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html

- Ce cred adventistii de ziua a 7-a despre moarte si inviere:http://adventist.ro/index/convingeri...-invierea.html

Trebuie sa recunosc ca am nelamuriri si indoieli cu privire la ambele interpretari. Dar voi mai studia .....

Dumnezeu sa ne dea tuturor intelepciune pentru a ne iubi ca fratii si a cauta intotdeauna adevarul, indiferent de doctrina pe care o avem in prezent!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08