Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2015, 09:43:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, si din aceasta ne putem da seama care sunt falsele Biserici: niciuna dintre ele nu a fost, vreodata, capabila sa converteasca nici cel mai mic popor.
De la un punct, nici convertirile crestine nu au fost prea "reusite", avand in vedere ca s-a folosit violenta... multa...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pune mana si citeste, nimeni nu te poate convinge ca Tolstoi de ex. e un scriitor bun cand tu nici nu stii sa citesti.
Deci, citeste despre fiecare religie in parte, incearca-le pe fiecare, si vezi care crezi ca este cea mai buna! Splendid sfat Alin! Asa ar trebui sa faca toti in loc sa le fie aleasa religia de mici, adica sa le fie dictat ca le place Tolstoi.

Last edited by abaaaabbbb63; 22.02.2015 at 09:45:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2015, 09:54:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De la un punct, nici convertirile crestine nu au fost prea "reusite", avand in vedere ca s-a folosit violenta... multa...
Modalitatile concrete de convertire a popoarelor sunt un cu totul alt subiect. Ceea ce am vrut sa spun a fost ca toate popoarele care sunt, astazi, majoritar crestine au fost convertite prin opera singurei Biserici a lui Cristos.


Citat:
Asa ar trebui sa faca toti in loc sa le fie aleasa religia de mici, adica sa le fie dictat ca le place Tolstoi.
Dar mie nu-mi place Tolstoi! Desi stiu sa citesc. In viata mea nu m-am plictisit atat de groaznic ca citind "Razboi si pace". Au incercat ai mei sa imi puna acea caramida de carte in mana, dar am lasat mainile jos de la primele pagini.
Te pomenesti ca de aia am trecut la catolicism.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2015, 13:43:07
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
Bună întrebarea având în vedere că sunt mii de religii în ziua de azi (plus alte mii care au dispărut) iar principalul fapt care dictează de care aparții este locația unde te naști.

Eu aș face un pas și mai în față și mi-aș pune întrebarea dacă este vreuna din ele adevărată.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2015, 13:55:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Nu, eu nu vreau sa ma lepad de Biserica Ortodoxa, doar intreb de unde putem sti daca este cea adevarata
Crezând și alungând îndoiala. Credința face posibilă un alt fel de a cunoaște, respectiv prin participare. Participând la viața Bisericii devii mădular viu al ei și cunoști Adevărul prin Duhul Sfânt care Se împărtășește tuturor mădularelor. Caută și vezi dacă în Biserică (ortodoxă) este Viață.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2015, 09:57:44
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci, citeste despre fiecare religie in parte, incearca-le pe fiecare, si vezi care crezi ca este cea mai buna! Splendid sfat Alin! Asa ar trebui sa faca toti in loc sa le fie aleasa religia de mici, adica sa le fie dictat ca le place Tolstoi.
Acord total din partea mea.

Si ce te faci cand nu poti alege nici dupa ce te-ai informat? Ca esti de acord in mare parte cu relia/confesiunea x, dar esti de acord si cu a si b din religia y, a si b neregasingu-se in religia x... si tampesti de cap de tot... si te numesti agnostic ori ecumenist... ori acepti existenta unui creator si punct, ori le combini te toate intr-un ghiveci...?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2015, 10:15:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Dacă te apuci să le încerci pe toate, n-ai să termini niciodată și n-ai să te alegi cu nimic. Sau vei sfârși prin a le respinge pe toate. Alegi Ortodoxia dacă crezi „întru una, sobornicească și apostolească Biserică”.

Iar dacă nu crezi, nu-ți poți căuta credința studiind toate religiile.

Cei care au crezut mai întâi L-au crezut pe Hristos, văzându-L și cunoscându-L. Apoi, după ce El S-a înălțat, i-au crezut pe apostoli; pentru că erau credibili și mureau pentru ceea ce mărturiseau. Apoi au fost alți mărturisitori care au trecut prin chinuri și prin moarte. Și tot așa, până ce mărturia a ajuns în zilele noastre.

În Biserică este o legătură neîntreruptă a mărturiei despre Hristos de la întruparea Sa până astăzi. De aceea credem această mărturie și nu alta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.02.2015, 10:24:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Acord total din partea mea.

Si ce te faci cand nu poti alege nici dupa ce te-ai informat? Ca esti de acord in mare parte cu relia/confesiunea x, dar esti de acord si cu a si b din religia y, a si b neregasingu-se in religia x.
Problema nu este bine pusa. Problema nu este ca dv sa fiti de acord sau sa nu fiti de acord cu o invatatura de pe "piata de invataturi". Ci sa identificati care este acea Biserica ce a fost intemeiata de Cristos si pe care portile iadului nu au putut-o darama (ceea ce inseamna ca au atacat-o si o ataca virulent si neincetat). Dupa aceea, dezvoltati invatatura acelei Biserici si va acordati ei. Altfel spus, noi trebuie sa fim cei care ne conformam lui Cristos si nu invers. Noi avem nevoie sa ne acordam inimile si mintea la Cristos si nu El la noi.

Sau, cu alte cuvinte se aplica urmatorul algoritm:
1. Biserica este negreselnica (in credinta si morala).
2. In situatia in care mi se pare ca Biserica greseste, merg la 1.

Eu sunt un ins cam incapatanat, amatorii de horoscoape spun ca din cauza zodiei Berbecului. Deci, adesea nu am fost de acord cu un lucru sau altul din ce invata Biserica. "Prea mariocentrica, deci prea putin cristocentrica". "Prea rationalista". "Prea formalista". "Diferentierea intre abstinenta si contraceptie este absurda", "acceptarea teoretica a pedepsei cu moartea ca fiind un lucru licit moral este in contradictie cu Porunca a Cincea". "Sfanta Prefacere este incredibila: nu pot crede ca in mii si mii de biserici are loc un asemenea miracol zilnic". Acestea sunt numai cateva exemple, unele foarte grave (ca ultimul) de lucruri la care m-am ridicat, in gand, ca sa strig: "Protestez! Incetati cu prostiile!" Dar, fiind un tip rational si metodic, m-am informat si, de fiecare data, am ajuns la concluzia ca Biserica are dreptate si ca cel care greseam eram eu. Mi s-a intamplat atat de des chestia asta, incat acum gandesc altfel. Daca este ceva ce nu pricep, ori chiar imi pare stramb de-a binelea, atitudinea mea este de tip "am o dificultate" si nu de tip "nu sunt de acord". E mare diferenta. Marea majoritate a dificultatilor mi le-am rezolvat prin informare si reflectie (misticii, dintre care nu fac parte, mai au si alte solutii). O mica parte nu le-am rezolvat nici acum. Am aflat ca acelea se cheama "mistere ale credintei". Nu sunt i-rationale, ci sunt a-rationale. Adica, ratiunea nu are nicio treaba cu ele.

Kyrie, eleison!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.02.2015 at 10:26:30.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.02.2015, 10:28:35
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
Draga Cristi,si eu mi-am pus intrebarea aceasta. Am intrebat oameni (fel si fel). Insa nici un raspuns nu m-a multumit. Atunci L-am intrebat pe Dumnezeu. Si El mi-a raspuns.
Imi inchipui ca multi or sa se intrebe cum mi-a raspuns. Nu o sa spun, pentru ca nu vreau sa se formeze un cliseu. O sa spun doar ca Domnul are multe modalitati de a iti raspunde, atata timp cat tu esti dispus sa asculti mesajul Sau. Daca Ii ceri cu inima sincera, raspunsul nu va intarzia sa apara la momentul cel mai potrivit. Si El raspunde fiecaruia in felul potrivit lui (pentru ca nu sunt doi oameni la fel). Intre timp, iti recomand multa rugaciune si citirea Sfintei Scripturi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.02.2015, 10:44:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Cred că este de folos chiar să ne desprindem de ideea de religie. Căci nu religia ne mântuiește, ci Hristos, cu voia Tatălui, prin lucrarea Duhului Sfânt în Sfânta Biserică.
În privința religiilor necreștine, omul după despărțirea sa de Dumnezeu prin neascultare, a rămas cu un dor permanent, cu o lipsă dureroasă în sufletul său și mereu L-a căutat. Dar L-a căutat ca un orb, iar dacă pui mai mulți orbi să-ți descrie o persoană care le vorbește sau pe care o pipăie, vei afla răspunsuri diferite, deși asemănătoare până la un punct.

Când a venit Hristos, a deschis ochii orbilor. S-a arătat pe Sine așa cum este. S-a revelat și ne-a dat o învățătură dumnezeiască. A întemeiat, apoi, Biserica, în care El este mereu prezent și poate fi cunoscut. El este Adevărul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2015, 11:16:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci, citeste despre fiecare religie in parte, incearca-le pe fiecare, si vezi care crezi ca este cea mai buna! Splendid sfat Alin! Asa ar trebui sa faca toti in loc sa le fie aleasa religia de mici, adica sa le fie dictat ca le place Tolstoi.
Nu, unii poate au primit de mici ce e mai bun si n-au neaparat nevoie sa mai caute prin jur :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.02.2015 at 11:19:07.
Reply With Quote
Răspunde