Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.03.2009, 15:20:50
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Rugaciune de multumire lui dumnezeu!

Am primit o rugaciune tare folositoare, de suflet, de la parintele staret SAVA de la manastirea Bucium, care ne-a sugerat s-o marturisim tuturor celor care vor sa se roage si sa multumeasca bunului Dumnezeu pentru binefacerile ce le revarsa in fiecare clipa asupra noastra. Are o mare putere tamaduitoare a sufletului si vi-o daruiesc tuturor ca semn de pretuire pentru osteneala, rugaciunile si gandurile bune indreptate spre Remus si Felicia .

" MARE ESTI DOAMNE, MINUNATE SUNT LUCRURILE TALE SI NICI UN LUCRU NU ESTE DE AJUNS SPRE MARIREA SLAVEI TALE. AMIN! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.03.2009, 15:56:30
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Vai ce bine, sincer chiar ma bucur! intr-adevar Dumnezeu e mare! Multumim Lui pt toate binefacerile.
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.03.2009, 01:10:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Doamna Icamilin, ce vesti ne mai dati despre Remus?? este la salon acum?? a inceput sa vorbeasca? mananca normal?? i-au scos toate tuburile?? asteptam vesti bune, bune, bune!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.03.2009, 01:38:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Draga Marina, de doua zile n-am mai primit nici o veste despre Remus, am avut ceva probleme si nu am reusit sa dau telefon sa mai intreb, insa stiu ca Remus este mutat in salon, sta mama lui mereu cu el, ii citeste rugaciuni, mananca mancare usoara. Starea lui este buna, avand in vedere operatia de durata la care a fost supus, peste 10 ore. Medicii sunt bucurosi de reusita si spera in recuperarea lui Remus in mai bine de o luna, spuneau ei, daca nu vor aparea complicatii post operatorii.
Rugaciunile noastre ale tuturor, ale parintilor de la manastiri, ale parintilor trupesti au avut un rol benefic, nesperat in recuperarea lui Remus din groaznica ispita in care a cazut acum douazeci de zile. Inca nu poate vorbi dar sper din tot sufletul sa aflam ce l-a determinat sa faca acest gest necugetat. Bunul Dumnezeu il iubeste tare daca l-a ajutat sa iasa din coma profunda in care picase in ziua de 8 martie.
Sa nu uitati sa-l pomeniti in continuare in rugaciunile voastre, este limpede si clar ca rugaciunea colectiva a avut si are o amprenta de netagaduit.
Maine seara daca voi afla noutati, am sa vi le comunic de urgenta!
Va imbratisez pe toti cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.03.2009, 05:28:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Ica, pentru vesti, caci cu totii stam cu sufletul la gura si asteptam vesti despre Remus. Fii sigura ca ne rugam in continuare...
Dumnezeu sa-l ajute sa se intremeze si sa regrete din tot sufletul fapta sa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.03.2009, 17:25:38
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Nu uit, draga Ica, ma rog si eu pentru Remus si mama lui.Bunul Dumnezeu isi va revarsa dragostea Lui peste ei si-ii va ridica din neputinta.
Patimilor tale ne inchinam Hristoase, arata-le si celor bolnavi, Remus si Felicia, Preaslavita Invierea Ta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.03.2009, 23:10:47
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Iti multumesc ca ne tii la curent in legatura cu starea lui Remus.
Doamne ajuta.
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.03.2009, 23:55:05
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Am primit o rugaciune tare folositoare, de suflet, de la parintele staret SAVA de la manastirea Bucium:
" MARE ESTI DOAMNE, MINUNATE SUNT LUCRURILE TALE SI NICI UN LUCRU NU ESTE DE AJUNS SPRE MARIREA SLAVEI TALE. AMIN! "

Aceasta rugaciune este foarte frumoasa, si de multe ori, pacatosi cum sintem, uita sa multumim Domnului.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.03.2009, 15:28:53
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit noutati!

Dragii mei, am noutati despre Remus, nu sunt foarte imbucuratoare. Se pare ca perioada de recuperare este destul de critica. Nu poate manca ( este si normal ) decat putin iaurt sau supa strecurata. Inca nu poate vorbi, nu s-a inchis rana din gat unde a avut tuburi, insa l-a intrebat mama, de ce a facut acest gest si din semne si priviri, mama a inteles ca nu isi aduce aminte ce i s-a intamplat dar nu avea in gand sa faca acest gest. Efectiv nu stie ce s-a intamplat. Poate cand va putea vorbi ne va spune mai multe.
Este foarte slabit, il doare tot corpul, incheieturile. Mai trebuie operat la maxilar si calcai, insa ceva mai tarziu, dupa ce se mai recupereaza din operatia ce abia a trecut. Sa speram ca starea lui nu va deveni mai critica pe parcursul acestor zile. Daca ar putea manca poate s-ar intari, speram ca i se mai administreaza vitamina B si tot ce poate sa-l ajute si sa-i faca bine.
Stiu medicii mai bine ca noi.
Sa-l rugam pe bunul Dumnezeu sa-si arate incontinuare bunatatea Lui asupra lui Remus, sa-l ajute sa-si revina de tot si sa se caiasca de gestul pe care se pare ca nu stie de ce l-a facut. Cam atat pentru azi, cum aflu ceva am sa va anunt. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.03.2009, 16:32:46
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Multumim pt.vesti, chiar daca nu sunt din cele mai bune. Sa ne rugam la Sf. Nectarie si la Maicuta Domnului pt. Remus.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 13:55:40
Va rog din suflet rugati-va si pentru fratele Ioan mara2008 Umanitare 12 17.08.2010 04:48:45
Va rog din suflet sa va rugati pentru Andrei cred_cu_adevarat Rugaciuni 1 12.05.2010 17:28:57
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 14:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 20:21:53