Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 10:52:24
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Au cazut broaste din cer in localitatea Rákóczifalva (Ungaria)

Citez din http://boddyca.wordpress.com/2010/06...falva-ungaria/


De doua ori a plouat in Rákóczifalva, o localitate la 100 km distanta de Budapesta, acum doua zile – o data in averse, cu grindina si inca o data cu… broaste!

Broaste de 6-7 cm lungime au acoperit gradina unei femei din Rákóczifalva. Doamna a sustinut ca nu a mai vazut asa ceva – nu este un fenomen pe care sa il vezi zilnic – si ca a observat ca, in timpul ploii, nu doar ploaia bate in fereastra ci si niste amfibieni.

Femeia admite ca nimeni nu a vrut sa o creada la inceput, dar dupa lectura povestirii de pe Internet, alti martori au confirmat cele spuse de femeie.

http://stop.hu/articles/article.php?id=688218

In continuare, in articol se explica stiintific cum de au cazut broaste din cer. Ca de fapt o tornada le-a luat pe sus si le-a dus in nori si de acolo le-a dat drumul. Bun, dar de ce nu au fost zdrobite? Adica ele cad din nori si nu au nici macar un os rupt? Am vazut la ProTV un reportaj in care arata broastele cum topaiau ele prin orasul ala unguresc, vii si nevatamate…

Am mai auzit o varianta: norii cumulonimbus. Aceștia declanșează ploi puternice, iar aerul cald urcă și unele obiecte, mici plante sau animale, pot fi ridicate până la nori, care apoi se ”descarcă” sub formă de ploi și furtuni. Aceeasi nedumerire: cum de au supravietuit broastele dupa cazatura?

Tot anul acesta, la sfarsitul lui februarie, in Australia, a avut loc o ploaie cu pesti: http://www.news.com.au/national/its-...-1225835295781 Si acei pesti, ca si broastele, traiau cand au aterizat si, cu toate ca au cazut de la o inaltime considerabila, nu s-au zdrobit!

Ploaia cu broaste a fost una din urgiile biblice pe care Dumnezeu a dat-o asupra Egiptului pentru ca faraonul sa dea drumul poporului lui Israel (Israelul Vechiului Testament!)

__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2010, 10:56:48
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

e un simplu fenomen meteo...ca unora nu le plac broastele si se sperie, asta e altceva
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2010, 11:16:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit uhhh!

uhhh! nu as vrea sa traiesc acolo!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2010, 11:31:47
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
e un simplu fenomen meteo...ca unora nu le plac broastele si se sperie, asta e altceva
hai ca m-ai facut sa rad:)))) simplu fenomen meteo...... , la tine ploua numai cu broaste mereu, tare asta.
Inseamna ca daca intr-o zi iti cade un elefant din cer pe masina e un simplu fenomen meteo:)))))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2010, 12:00:57
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Wink

Poate au facut o gluma ( se poate, cu toata masoneria in lume... :P) si au aruncat din elicoptere si avioane broaste ca sa sperie lumea.
Pai un popol in panic este mult mai usor de cucerit din partea masoneriei... eeeh

Last edited by Panthera; 24.06.2010 at 12:06:58.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2010, 12:43:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cineva spunea odata ca asemenea fenomene se explica prin tornade ce au loc intr'un loc (ridica multe chestii in aer, cum ar fi ceea ce se afla intr'un lac). Odata ridicate, obiectele trebuie sa coboare. Mi se pare interesanta ideea, insa parca putin cam trasa de par. Cum ar mai trai broastele dupa atata lovire si forta, apoi de ce ar fi numai broaste si nu si alte obiecte.

Nu stiu ce inseamna aceasta, insa ceva nu este in regula.
Ceva din faptele omului a dat peste cap niste "rotite" in natura, ceea ce a dus la acest fenomen.

Cred, de asemenea, ca este exagerat a cauta in aceste "intamplari" semnificatii eshatologice.
Repet insa, nu stiu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2010, 17:50:53
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

E clar, semn al zilelor din urma.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2010, 21:01:30
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
E clar, semn al zilelor din urma.
Ți se pare că nu ai spus o prostie?

Bineînțeles că e o minune, uită-te la poza aceea, broaștele au căzut pe șosea și nu-i niciuna moartă.

Pe ce lume trăiești, trezirea!
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2010, 21:07:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Aceasta intamplare mi-a adus aminte de Moise. Una din pedepsele date de Dumezeu asupra poporului egiptean au fost... brostele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2010, 00:37:32
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Într-un orășel australian a plouat cu sute de pești

'02.03.2010. Într-un orășel australian a plouat cu sute de pești.
Locuitorii unui orășel din Australia sunt încă în stare de șoc după ce timp de două zile a plouat cu pești. Lajamanu este o mică localitate din partea de nord a teritoriului care are o populație de 669 persoane. Zilele trecute, locuitorii au avut parte de o surpriză nu tocmai plăcută, ei au văzut cum din cer, pe lângă picăturile de ploaie erau și sute de pești mici și albi, majoritatea încă vii.' http://www.indexstiri.ro/intr-un-ora...-de-pesti.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Dupa cum in Babilon au cazut mortii intregului Israel ,tot asa,,, Aristarh Generalitati 1 03.06.2012 18:30:04
Magarul cel cazut in fantana mihele_m Intrebari utilizatori 1 15.06.2010 18:30:56
Cum pot ajuta un suflet cazut sa revina la credinta? suflet si inima si constiinta Generalitati 13 11.06.2010 10:41:40
am cazut prada disperarii. andreea287 Umanitare 5 19.02.2010 19:52:34