Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1661  
Vechi 03.12.2012, 14:57:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dăruire în ce sens, în ce scop? Doar pentru plăcere?
Reply With Quote
  #1662  
Vechi 03.12.2012, 15:03:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps: pe cand versetul biblic cu abstinenta?
Dragule, ai primit și este foarte clar pentru cine vrea să vadă. Sfinții Părinți îndeamnă la abstinență în anumite perioade (de ex zile sau perioade ale postului, în timpul sarcinii)...

ps: duhovnicul tău ce părere are?

Last edited by ovidiu b.; 03.12.2012 at 15:51:33.
Reply With Quote
  #1663  
Vechi 03.12.2012, 15:55:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dragule, ai primit și este foarte clar pentru cine vrea să vadă. Sfinții Părinți îndeamnă la abstinență în anumite perioade (de ex zile sau perioade ale postului, în timpul sarcinii)...
pentru cine vrea sa vada?! Eu vad ca...NU se vede NIMIC! Acum cine interpreteaza in stil sectar Biblia, care vede CE VREA acolo unde NU este?
Reply With Quote
  #1664  
Vechi 03.12.2012, 15:57:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dăruire în ce sens, în ce scop? Doar pentru plăcere?
Si PLACEREA tot Dumnezeu a creeat-o, iar ceea ce Dumnezeu a creeat au fost (si sunt) BUNE FOARTE!
Reply With Quote
  #1665  
Vechi 03.12.2012, 16:08:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Geneză 6:
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
nu sunt mare exeget al Scripturilor, dar stiu ca versetul asta nu are legatura cu sexualitatea.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1666  
Vechi 03.12.2012, 16:56:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru cine vrea sa vada?! Eu vad ca...NU se vede NIMIC! Acum cine interpreteaza in stil sectar Biblia, care vede CE VREA acolo unde NU este?
Păi vezi tu excluzi Sfânta Tradiție, excluzi părerea Sfinților Părinți interpretând Biblia după cum te taie pe tine mintea. S-au citat atâția părinți, chiar nu are sens să reulăm discuția. Părerea dhovnicului tot nu mi-ai spus-o...
Reply With Quote
  #1667  
Vechi 03.12.2012, 17:02:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Si PLACEREA tot Dumnezeu a creeat-o, iar ceea ce Dumnezeu a creeat au fost (si sunt) BUNE FOARTE!
În măsura în care nu evităm rostul firii noastre și urmărim doar plăcerea. Păcat este doar atunci când noi căutăm plăcerea și evităm rostul. Ți-am dat eu un exemplu cu mâncatul, la fel și cu împreunarea dintre soți. Metodele contraceptive nu sunt o soluție, ci doar o înșelare, la fel cum căsătoria nu este o legalizare a plăcerii dintre soți, ci una din primele Taine la care Mântuitorul însuși a participat și a făcut chiar prima minune.
Reply With Quote
  #1668  
Vechi 03.12.2012, 17:39:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mi-ai insirat o serie de versete biblice din care NU reiese NIMIC (legat de abstinenta)
In momentul asta,poate sa-ti insire si toate cartile din lume si tot nu vei cadea de acord ,pt ca nu esti deschis la o asemenea parere si o excluzi din start.
Poate aduci tu niste versete care sustin placerea sau o indica in mod clar ca fiind rostul suprem al legaturii intre oameni?!?!?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1669  
Vechi 03.12.2012, 17:53:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, înfrânarea (absitenența) în anumite cazuri. Porunca a 7-a spune clar să nu desfrânezi.
porunca 7 nu îndeamnă la abstinenta ...
Reply With Quote
  #1670  
Vechi 03.12.2012, 18:00:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
porunca 7 nu îndeamnă la abstinenta ...
Pai si nu infranarea sau abstinenta duce la indeplinirea scopului de a nu desfrana?Deci porunca este sa nu desfranezi ,cum rezolvi asta?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02