Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 03.01.2014, 14:40:41
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si la noi se citesc pe 1 ianuarie (si nu alta data).

Nelamuriri si derute sunt parca tot mai multe. Nu mai este nimic unitar.
Un sinod ar fi necesar. Chiar unul la un mileniu e cam putin.
Nici preotii si ierarhiile superioare nu mai stiu bine, daramite noi.

Nu e cazul sa ne certam aici, sau pe alte fire unde cei care scriu/intreaba sunt luati la bascalie. Numai Dumnezeu stie ce ne asteapta.

Si asa de frumoasa este o rugaciune pe care parintele nostru o spune la Liturghia Sf. Vasile tare, ca s-o auzim si noi.
La restul trebuie sa cantam, dar macar pe asta o ascultam si imi place foarte mult. Asa rugaciuni imi doresc.

Cu lacrimi in ochi va spun: credinta este grea, orice s-ar spune. Mai ales pentru unul care chiar se straduie.
Sunt de acord, credinta e grea pentru cei care se straduiesc sa o practice cum trebuie si sa respecte toate randuielile.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.01.2014, 19:39:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici mai e de discutat. Oamenii acum sunt mai plini de patimi ca oricand. Fiecare patima este guvernata de un demon. E nevoie de multe molifte. Nu numai cei demonizati au nevoie de Molifte.
Si inainte de Molitfe au nevoie de pregatire.
De exemplu ar trebui pregatati sa asculte de Biserica si de conducatorii Ei (atat timp cat acestia nu contrazic invataturile Bisericii), nu de instigatori si de site-uri schismatice.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.01.2014, 19:45:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
S
Nelamuriri si derute sunt parca tot mai multe. Nu mai este nimic unitar.
Un sinod ar fi necesar. Chiar unul la un mileniu e cam putin.
Nici preotii si ierarhiile superioare nu mai stiu bine, daramite noi.
Nu sunt nelamuriri. Doar oameni care nu vor sa asculte de Biserica si de invataturile Ei.
Sinoadele nu se fac o data la un mileniu. Noi am avut 7 Sinoade Ecumenice. Si au fost suficiente. Atunci s-a statornicit invatatura de credinta. Si de atunci a ramas neschimbata.
In rest Sf Sinod al BOR se intruneste de mai multe ori intr-un an. Si ia decizii, in mare parte administradive. Dar unii "crestini" nu prea vor sa le accepte. In rest nu sunt lucruri intamplatoare si interpretabile.
Si pentru cine nu a inteleles, asta cu Molitfele Sf Vasile pe 1 ianuarie era o recomandare. Dar ce conteaza ca s-a postat si aici si daca o citeam nu mai existau neclaritati, nu e mai bine sa debitam parerile noastre nestatornice?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.01.2014, 23:59:20
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunt nelamuriri. Doar oameni care nu vor sa asculte de Biserica si de invataturile Ei.
Sinoadele nu se fac o data la un mileniu. Noi am avut 7 Sinoade Ecumenice. Si au fost suficiente. Atunci s-a statornicit invatatura de credinta. Si de atunci a ramas neschimbata.
In rest Sf Sinod al BOR se intruneste de mai multe ori intr-un an. Si ia decizii, in mare parte administradive. Dar unii "crestini" nu prea vor sa le accepte. In rest nu sunt lucruri intamplatoare si interpretabile.
Si pentru cine nu a inteleles, asta cu Molitfele Sf Vasile pe 1 ianuarie era o recomandare. Dar ce conteaza ca s-a postat si aici si daca o citeam nu mai existau neclaritati, nu e mai bine sa debitam parerile noastre nestatornice?

E clar ca esti un puiut de ecumenist ... E clar si din stilul tau de a scrie ,elogiezi ce are ortodoxia ,ataci pe cei care vor sa arate cu degetul spre conducerea BOR ,apoi revii cu calm ,aratand cat de ok e sf.sinod si cat de mult si bine munceste el !
BOR daca e anti-ecumenism (unirea cu papistasii si ereticii "crestini") de ce nu iese din aceste adunari ecumenice ,asa cum a facut Biserica Serbiei,Georgiei si alte Biserici surori ortodoxe ? Pai nu iese ca are interes sa ramana ..le-a promis papa ca o sa le de-a functii vesnice in cerurii ...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.01.2014, 00:54:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si matalutza esti un pui de BOSVist, aia de se inchina la calendar.
Ce-ti iese tie din degete sunt exact textele lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.01.2014, 02:10:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oamenii acum sunt mai plini de patimi ca oricand. Fiecare patima este guvernata de un demon. E nevoie de multe molifte. Nu numai cei demonizati au nevoie de Molifte.
Părintele Cleopa te contrazice în predica pe care ai postat-o:

"Pe unii oameni îi chinuiesc cu îngăduința lui Dumnezeu numai în trup, cum sînt cei demonizați și epileptici. Pe aceștia Biserica Ortodoxă îi vindecă, atît trupește cît și sufletește, prin rugăciuni speciale numite exorcisme. Cele mai renumite sînt molitfele Sfîntului Vasile cel Mare, ce se citesc de obicei în biserică, de preoți evlavioși, cu mult post, cu multă smerenie și credință.

Al doilea fel de demonizați sînt cei stăpîniți de duhul mîndriei, adică sectanții care luptă pe față împotriva Bisericii, a Ortodoxiei și dezbină pe mulți creștini, răstălmăcind Sfînta Scriptură. Aceștia sînt mult mai greu de vindecat din cauză că sînt stăpîniți de cei mai răi diavoli, ai mîndriei și neascultării. Dar dacă își recunosc păcatele și le mărturisesc la preoți și se roagă mai mult pot fi eliberați de duhul mîndriei și al neascultării.

Însă cei mai numeroși oameni demonizați sînt cei stăpîniți de patimi cumplite, cum sînt bețivii, desfrînații, ucigașii, vrăjitorii, iubitorii de averi și cei robiți de ură și răzbunare. Toți aceștia pot fi izbăviți de robia diavolului și a patimilor care îi țin legați cu lanțul deprinderii, numai dacă vor veni de bunăvoie la biserică, dacă vor să-și mărturisească păcatele la duhovnici iscusiți și dacă își fac canonul de pocăință dat. Fără acestea, adică fără spovedanie, căință și părăsirea păcatelor care îi robesc, nimeni din acești oameni demonizați, bolnavi la suflet și la trup, nu se pot elibera de patimi, de diavoli și de osînda iadului."

Last edited by ovidiu b.; 04.01.2014 at 02:40:27.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.01.2014, 10:25:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
E clar ca esti un puiut de ecumenist ... E clar si din stilul tau de a scrie ,elogiezi ce are ortodoxia ,ataci pe cei care vor sa arate cu degetul spre conducerea BOR ,apoi revii cu calm ,aratand cat de ok e sf.sinod si cat de mult si bine munceste el !
BOR daca e anti-ecumenism (unirea cu papistasii si ereticii "crestini") de ce nu iese din aceste adunari ecumenice ,asa cum a facut Biserica Serbiei,Georgiei si alte Biserici surori ortodoxe ? Pai nu iese ca are interes sa ramana ..le-a promis papa ca o sa le de-a functii vesnice in cerurii ...
De obicei cand cineva afirma ceva e bine sa si argumenteze. Ca m-am cam saturat sa fiu acuzat ca as fi ecumenist, ca as sustine invataturi catolice, etc.
Asa ca vreau sa vad si eu citatele unde sunt pe fata ecumenist sau de unde ar reiesi ca as fi ecumenist. Daca nu astept scuzele de rigoare. Asta ar fi o atitudine ce ar reprezenta o dovada de bun simt.

Eu nu ii mitizez, nici nu ii idealizez pe membri Sf Sinod al BOR. Si daca vorbim despre persoane, despre greseli, despre coruptie, etc pot fi de acord, atat timp cat vorbim pe cazuri concrete. Dar asta este una si cu totul altceva este sa acuzi Sf Sinod de masuri ce ar incalca invataturile Bisericii atat timp cat acesta ia o anumita masura administrativa, pentru binele credincioslor si pe care o explica. Dar schismatici, fara a se documenta, fara a citi argumentarea incep si acuza.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.01.2014, 14:34:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am ascultat cu atentie Moliftele si Dezlegarile. Sunt certate toate tipurile de duhuri necurate.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.01.2014, 15:34:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am ascultat cu atentie Moliftele si Dezlegarile. Sunt certate toate tipurile de duhuri necurate.
Nu sunt malitios, doar ca nu am inteles. Ce aduce in plus discutiei de fata postarea?

Unde ai ascultat Molitfele? Daca oamenii au inregistrari si la asculta de capul lor fac foarte rau. Asa cum nici nu se citesc de mireri. Nu spun ca asta ai facut tu, doar era o precizare pentru toata lumea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.01.2014, 22:11:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunt malitios, doar ca nu am inteles. Ce aduce in plus discutiei de fata postarea?

Unde ai ascultat Molitfele? Daca oamenii au inregistrari si la asculta de capul lor fac foarte rau. Asa cum nici nu se citesc de mireri. Nu spun ca asta ai facut tu, doar era o precizare pentru toata lumea.
Nu da cu parul! Citeste ultimele postari. Unii spun ca Moliftele se citesc doar demonizatilor. Era cat pe ce sa cred si eu asa ceva. Chiar azi s-au citit la o biserica. Sunt certate toate tipurile de duhuri necurate, asa cum am zis. Asa ca sunt utile tuturor impatimitilor care vor sa lupte cu propriile patimi. Cei care considera ca nu au asa ceva (patimi), trebuie sa fuga, desigur, de Molifte!
Reply With Quote
Răspunde