Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.09.2012, 20:06:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
hehe...Nu pot decat banui....cunoscand deopotriva umorul absolut original si irezistibil al fratelui DragosP, precum si zelul pentru propria credinta atat al dansului, cat si al doamnei nutucutu (as vrea eu sa am credinta lor), ce au scris in ainte de editare...ca si de ce au lasat replicile in aceasta forma, care e mai putin decat conturul unei idei...
Oricum, daca toti am scrie asa replici, forumul a r fi muuult mai linistit...si ar insemna ca suntem telepati. :))
Din faptul ca au fost editat ar reiesi ca nu au fost initial asa gandite, ne spune Dragos cum e.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.09.2012, 08:41:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
...............................
................................... !!!!!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.12.2012, 23:30:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Marturia unui evreu convertit la ortodoxie si devenit preot in america

MARTURIA UNUI EVREU CONVERTIT LA ORTODOXIE SI DEVENIT PREOT IN AMERICA: Pr. James Bernstein, “Uimit de Hristos. Calatoria mea de la Iudaism la Ortodoxie”

Această carte este povestea unei convertiri de la Iudaism la Ortodoxie. Uimit de Hristos este, totodată, și o autobiografie, o istorie intelectuală; este o carte ce transmite o viziune duhovnicească și teologică într-un mesaj care afectează oameni din sfere diferite ale societății. Este o vedere a Dumnezeului Cel viu, revelat în Iisus Hristos, Cel care este împlinirea Vechiului Testament, viața celor credincioși, nădejdea celor fără de nădejde și țelul celor care se străduiesc să propovăduiască Evanghelia în toată deplinătatea sa. Dorința și nevoința Părintelui James pentru a-L cunoaște pe Dumnezeu, l-au adus de la Iudaism la Ortodoxie, trecând prin cultele evanghelice, ajungând în final la Biserica creștină autentică.

„Nu cunosc altă carte care să se ocupe atât de cuprinzător cu procesul intelectual și spiritual al convertirii de la Iudaism la Ortodoxie. Ea are importanță nu numai pentru evreii care se gândesc la Ortodoxie. De asemenea, este importantă pentru majoritatea evanghelicilor contemporani care au o puternică orientare fie către Iudaism, fie către Sionism. Părintele James Bernstein a înțeles că Creștinismul ortodox este împlinirea Iudaismului ortodox și astfel, adevăratul lui succesor, în timp ce iudaizarea sau Protestantismul afectează pe amândouă”.
Jonah, Mitropolit a toată America și Canada
(Biserica Ortodoxă din America)

extrase din cartea Pr.James Bernstein aici .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.12.2012, 10:57:57
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
................................... !!!!!
Da-mi voie sa iti traduc.

Propaganda ortodoxiei ne invata ca daca un om isi lasa averea si puterea lumeasca pentru niste principii sau pentru o alta biserica decat cea ortodoxa, este inselat de diavol si se face precum cel ce si-a ingropat talantul. Adica, a renunta la avere, asa... aiurea, doar pentru niste principii; nu asta asteapta Dumnezeu de la noi, ci a ne folosi de avere in sanul bisericii ortodoxe din tara de care apartinem, evetual face donatii cat mai multe episcopiilor si mitropoliilor ortodoxe.

Acum ai inteles cum sta treaba cu ortodoxia post belica?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.12.2012, 08:27:26
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit Un posibil raspuns

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
cunosc un fost ortodox care a spus ca pana la x ani a fumat, a baut si ce-o mai fi facut si apoi s-a pocait, evident la alt cult, spun evident pentru ca prin reactia lui se subintelegea ca n-avea cum la ortodocsi. mie mi-ar fi rusine sa afirm ca m-am mutat de la o credinta pentru ca nu e buna, ce stiu eu daca e buna, cu ce drept judec eu o credinta de 2000 de ani ca nu e buna? prin aceasta judecata nu fac decat sa judec cuvantul Domnului si sa fiu slab in fata unor persoane care au facut 'bisericute' si care au atras atatia oameni in ele. ce inteleg acesti oameni prin erezie, prin secte?

majoritatea cred in 'multi chemati, putini alesi' adica ei, de la credinta y se mantuiesc pentru ca sunt cei putini alesi, nu poti parasi ortodoxia si sa spui ca ortodocsii se mantuiesc, ori o spui ca sa pari a fi bun, ori de ce ai mai plecat de la ea, ce-ti lipsea? cine nu te lasa sa faci bine, cine nu te lasa sa te rogi, cine nu te lasa ajuti pe altii sa fie credinciosi, de ce iti trebuie un alt botez, ce rost mai are sfanta impartasanie, ce rost mai are cainta? daca ai trecut de la ortodoxie la alta religie inseamna ca acum esti desavarsit pentru ca daca ai plecat si tot pacatos esti degeaba ai plecat si daca incalci o porunca le-ai incalcat pe toate, asa ca nu avem cum sa fim desavarsiti si atunci ma intreb eu care e rostul parasirii Dreptei Credinte? banuiesc ca cei care parasesc ortodoxia o fac pentru ca nu e 'buna', dar ce nu e bun? sau ce e mai bun acolo unde pleaca?

ma intreb eu ce crede un adventist ca se intampla cu copilul lui daca moare (Doamne fereste!) fara a fi botezat, unde merge sufletul lui? cum putem noi sa fim la o lalta cu cei credinciosi cand suntem nebotezati ca si credinciosi?
Sunt mai multe motice pentru care cineva isi paraseste Biserica:

1. E atras de "cele lumesti"
2. Acolo nu mai simte atractie, placere, vede numai lucruri negative
3. Descopera, prin studiu sau revelatie o alta Biserica, sau adevar
4.

In principiu, vreau sa vorbesc de punctul nr. 3 dupa parerea mea. Cand te apuci sa studiezi Sfanta Scriptura descoperi un univers de invataturi divine care, de cele mai multe ori contrazic pe cele primite pana atunci. Si incepi sa-ti pui intrebari, sa cauti raspunsuri. Te rogi la Dumnezeu pentru clarificare, cauti un preot sa te lamureasca, si, in final, dilemele raman, intrucat nu poate nimeni sa rastoarne invatatura Scripturilor in mintea celui care deja a gustat cu nesat din ea. Nu mai poate fi "amagit" asa usor. Scriptura imi da dreptul sa aleg, sa aleg intre bine si rau, intre o invatatura si alta, dar, imi arata si consecintele. Asadar, ea imi prezinta o credinta bazata pe invatatura lui Hristos, o Biserica, una singura care respecta aceste invataturi , un model pe care trebuie sal urmez in viata pentru a fi fericit, si o schimbare totala a vietii...Daca ea imi prezinta aceste alternative sfinte, inspirate de Dumnezeu, cine poate contesta ca ele sunt gresite? Daca Dumnezeu descopera adevarul, cine esti tu , omule sau cine ai fi sa contesti acest adevar? Nu te temi ca Dumnezeu iti va lua dreptul la pomul vietii?
Asadar, nu schimbarea credintei e problema , ci , faptul ca nu cumva acea credinta sa nu fie dupa voia lui Dumnezeu. Trebuie verificata, sa nu ma trezesc ca am trait si crezit o viata si, la sfarsit, Dumnezeu sami spuna , nu te cunosc...Aici e problema cea mai grava!
Daca viata mea spirituala, credinta are la baza invatatura lui Hristos, si nu contrazice Sfanta Scriptura (asa cum zicea si arhimandritul Cleopa Ilie), atunci stau bine, daca nu...sunt iin mare pericol...si, degeaba fac matanii, inalt rugaciuni,,,ma inchin////
Nu ne putem juca cu adevarul, cu Dumnezeu. Ori sunt cu totul de partea Lui, ori nu!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.12.2012, 10:04:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit istorie

Mesaj reeditat
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.12.2012 at 21:58:28.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.12.2012, 12:42:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

La randul meu cunosc multi americani convertiti la ortodoxism,majoritatea au raspuns ca s-au botezat la ortodocsi deoarece au simtit ca este o credinta milenara,autentica,nealterata de moda si cerintele vremii(traducere aproximativa).

da, si s-au saturat de ipocrizia care predomina la baptisti sau penticostali, plus ca trebuiau sa plateasca numeroase taxe.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.12.2012, 18:58:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, si s-au saturat de ipocrizia care predomina la baptisti sau penticostali, plus ca trebuiau sa plateasca numeroase taxe.
Nu,nu au spus asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.12.2012, 21:48:31
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte interesant topicul,intradevar...parca ma incearca o usoara invidie ca nu l-am deschis eu :) glumesc desigur.

Cand m-am nascut eu,mama era inca in BO cat si majoritatea membrilor familiei.Strabunicul din partea mamei a fost printre primii care a descoperit biserica evanghelica avand o experienta religioasa in aceasta biserica.
Adevarul era ca dansul putea avea aceasta trezire spirituala oriunde(de ce nu si in BO?deoarece dansul nu frecventa BO ca sa fie familiarizat cu Dumnezeul nostru).Inaintea accidentului traumatizant pe care l-a avut inainte de convertire era defapt un barbat rau,care-si violenta nevasta si cocheta cu tiganii care descantau si faceau vraji.
In urma unei altercatii cu o tiganca ghicitoare careia ii datora bani,a fost descantat si un adevarat fenomen poltergeist s-a abatut asupra lui si a casei.
Pe urma a avut un accident la locul de munca din care a scapat ca prin minune,doar cu arsuri de gradul 4-5 pe picioare,pielea i-a fost practic grefata din alte parti ale corpului.
Banuiesc ca aceste experiente l-au speriat teribil si si-a pus sincer intrebarea unde se indreapta dpdv spiritual cu viata lui?
Chiar la momentul oportun,a intalnit un reprezentant al bisericii evanghelice si a descoperit Biblia.

Acest episod l-a schimbat teribil;eu l-am cunoscut si a fost cea mai blanda persoana pe care am intalnit-o vreodata printre mireni.De cate ori auzea ca cineva pacatuia se punea pe un plans sfasietor ca ti-i se rupea camasa,suferea empatic pt altii si devenise smerit.In cele din urma strabunica s-a imbolnavit de dementa si il ocara si palmuia toata ziua,iar el o suporta cu toanele ei si spunea in tot timpul"Doamne iart-o ca nu stie ce face".
Cand era pe punctul de a-si pierde controlul incepea sa cante cantece religioase ,sa citeasca Biblia sau sa asculte casete inregistrate la"adunare".

Si eu i-am pricinuit suparari cu nazbatiile mele copilaresti(i-am turnat nisip in mancare)si nu se enerva,nu tipa,nu-si pierdea controlul ca ceilalti din jurul meu,nu ma pedepsea.Facea mereu referiri la Biblie,si daca-l suparam imi spunea ca lui Dumnezeu nu-i place lucrul acesta, sa-mi bat joc de oameni.
Nu fac apologia bisericii evangheliste,cum nici nu cred ca aceasta biserica mi-a pocait strabunicul.
Insist in a crede ca lipsa educatiei religioase in credinta in care a fost botezat cat si prejudecatile vremii cu privire la slujitorii bisericii,l-au facut sa nu descopere frumusetea si comorile ortodoxiei.

Restul este istorie...
I-au urmat la"adunare"sotia,2 dintre fiice cu sotii lor(bunica si bunicul),unchiul mamei ,iar mama a ales si dansa o alta biserica,intr-un final.

Bineinteles,ca si eu am avut ratacirile mele la un moment dat avand oarecare afinitate pt budism :)
De ce am avut acea afinitate?Deoarece nu aprofundasem ortodoxia si aveam serioase lipsuri de informatie(nici acum nu sunt vreo avansata,dar orisicum :)
Dar cu totul intamplator sau nu,in momentul in care ma afundam tot mai mult cu interesul in aceasta religie,am avut parte de niste experiente mai neplacute si unde sa ma rog si carui Dumnezeu daca nu Celui pe care-L stiam deja?
Este ca si atunci cand traiesti intr-o alta tara,vorbesti cursiv o alta limba,iar cand te lovesti tipi in limba materna :)


Din cate cunosc,nemultumirea rudelor mele cu privire la ortodoxie consta in mod special in agoniseala preotilor...Ca ei nu sunt tocmai un exemplu de adevarata credinta,ca lucreaza pt bani,gandindu-se numai la ei si familiile lor etc...
Este ca si cum nu ai vedea padurea din cauza copacilor.Si uite ca multi oameni se smintesc din aceste motive(dar au si o predispozitie spre sminteala ,parca :)
De ipocrizie suferim multi dintre noi,nu este chiar potrivit sa o condamnam la altii,dar sa nu o anihilam in noi.


La randul meu cunosc multi americani convertiti la ortodoxism,majoritatea au raspuns ca s-au botezat la ortodocsi deoarece au simtit ca este o credinta milenara,autentica,nealterata de moda si cerintele vremii(traducere aproximativa).
Ce copil rau erai...:)
Astfel de oameni sunt "sarea Pamantului", indiferent ce credinta au...
La fel era si bunica mea materna, odihneasc-o Dumnezeu cu dreptii, careia i-am aruncat ochelarii in veceu... Prima icoana vazuta vreodata de mine era cea din camera ei...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.12.2012, 07:34:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ce copil rau erai...:)
Astfel de oameni sunt "sarea Pamantului", indiferent ce credinta au...
La fel era si bunica mea materna, odihneasc-o Dumnezeu cu dreptii, careia i-am aruncat ochelarii in veceu... Prima icoana vazuta vreodata de mine era cea din camera ei...
Da,intradevar...am fost un copil cam rau :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
convertiri la ortodoxie Timis1 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 03.09.2017 16:43:21
ortodoxie ocultista padrevicentiu Generalitati 5 02.07.2010 20:03:08
Patriotism & Ortodoxie eodor nastasa Generalitati 31 07.04.2010 12:20:20
Calea spre ortodoxie are un inceput naiewn Biserica Ortodoxa Romana 7 16.05.2009 05:11:44