Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.05.2010, 10:11:43
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Aveam un caine in zona in care stateam care muscase pe cineva la orice etaj. Avea in palmares si cate doua persoane la etaj, copii , de toate varstele. Pana intr-un final, la multe insistente la primarie , l-au luat hingheri.


Despre problema cainilor comunitar trebuie rezolvata cu cap. Sterlizarea este cea mai buna solutie, pt ca totusi suntem oameni, iar forta niciodata nu a fost o solutie , ci lucrurile facute cu cap.


Sa zica, aduceti un caine la sterlizat si va dam 10 lei, sa vezi atunci, cum nu mai vezi caine nesterlizat sau necastrat. Dar cred ca banii sunt problema, nu ideile.
da, ideea e f buna,imediat tiganii in loc de fiare vechi ar vana caini prin tot orasul ! asa s-ar face curatenie ! si tiganii ar avea un ban,ca ajutor social !
  #22  
Vechi 01.05.2010, 10:13:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Poate ca nu la toti e vorba de ura fata de animale,ci de frica.Mie una imi este foarte frica de caini,daca vad unul,ocolesc si traversez imadiat pe partea cealalta,deci strada ar trebui sa fie un loc linistit pt toata lumea,asa cum nici cei care iubesc cainii nu ii pot uri,asa nici ceilalti carora nu le plac cainii nu ii pot iubi.
pai e foarte normal sa eviti sa fii muscat si sa trebuiasca sa mai umbli pe la spitale, avem cu totii ceva mai bun de facut decat asta !!!
  #23  
Vechi 01.05.2010, 10:17:45
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Trebuie sa stii ca este mai probabil sa sara un caine la tine atunci cand te temi. Si atunci nu te latra. Cand vrea sa te muste nu se anunta, de obicei, vine tacut, din ce-am vazut.
Eu am fost muscata, dar nu de un caine vagabond. (Este ciudat - doare mult mai putin decat te-ai astepta.) Am cunostinte ai caror caini musca.. dar vagabonzi, mai rar am auzit. Tatal meu, sora mea, sotul meu au fost muscati la un moment dat in viata.. intotdeauna au fost caini cu stapani.
(Adica nu te mai teme atat de cainii strazii.. nu-s chiar asa periculosi).
cainele e caine, el isi apara teritoriul de pe strada, si tu nu poti sti care e acesta in mintea lui de caine !
Ca sta in fata blocului,sau pitit dupa o masina, sau langa containere de gunoi,sau pur si simplu unde stie ca un om il hraneaste- acolo el isi considera teritoriul,si omul in spatiul public, nu-l poate sti,ca sa-l evite !
asa apare conflictul om-caine, pe care ambii ,de fapt nu si-l doresc ! Ca nu se apuca cainii sa vaneze oameni prin oras- e drept ! insa din aceasta neintelegere in spatiul public iese paguba pt om ! deci, concluzia e una simpla, inalturam cainii, ca doar n-om inaltura oamenii !
  #24  
Vechi 01.05.2010, 11:27:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Stimate domn,lasa-ne cu propaganda asta rasuflata si cu indemnuri de genul:

Citat:
Deci in final, va propun sa-l lasam in pace pe aproapele -caine, adica sa-l lasam spre a fi euthanasiat, si sa ne preocupam mai mult de aproapele-om
!!!
Sa stii ca nu discuti cu copii,iar in ce ma priveste,din experienta de viata pe care o am pot sa iti spun un lucru care mi s-a confirmat de n ori:
Cei care afirma ca iubesc doar animalele,dar au ceva contra oamenilor,sunt persoane cu probleme,care cauta in aceasta pasiune un refugiu pentru frustrarile lor nerezolvate,dar nu despre aceasta categorie discutam aici.
Dar si cei care se declara pro exterminare a unor fapturi marunte,insignifiante in ochii lor,precum animalele si afirma,in schimb, ca iubesc oamenii si ca de acestia ar trebui sa ne preocupam pentru a-i ajuta...nu iubesc in realitate nici o categorie din cele doua mai sus mentionate.Din contra,ceea ce nu pot manifesta visavi de om,datorita unor principii,temeri etc,manifesta visavi de fapturile mai slabe si lipsite de aparare.
Aceasta categorie de persoane nu am vazut-o sa ajute si sa iubeasca cu adevarat si oameni,in schimb pe cei care IUBESC si respecta,domnule viata,Creatia,o fac neconditionat si pentru semeni si pentru necuvantatoare.
Adevarata iubire si compasiune exista pur si simplu si nu are cantitati de masura sau categorii asupra careia se pogoara,ci se revarsa asupra a tot ceea ce are suflare de viata.
Deci,nu te gandi ca daca esti sarcastic si teatral,aruncand sloganuri pompoase,dincolo de cuvinte nu ne duce capul sa vedem ce trasaturi ies la iveala dintr-un om.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 01.05.2010 at 11:30:46.
  #25  
Vechi 01.05.2010, 11:50:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Poate ca nu la toti e vorba de ura fata de animale,ci de frica.Mie una imi este foarte frica de caini,daca vad unul,ocolesc si traversez imadiat pe partea cealalta,deci strada ar trebui sa fie un loc linistit pt toata lumea,asa cum nici cei care iubesc cainii nu ii pot uri,asa nici ceilalti carora nu le plac cainii nu ii pot iubi.
Luminita,citeste cu atentie prima mea postare de pe acest topic.Sa stii ca cei care iubim animalele suntem primii care nu mai dorim sa ii vedem in strada.
Pentru asta luptam,ca sa punem capat efectului(cainii de pe strazi) intr-un mod civilizat si care sa ne faca cinste ca si fapturi umane si doi,sa intervenim asupra cauzei prin masurile pe care ti le-am descris in acea postare.Altfel,niciodata nu vom scapa cu adevarat de caini,iar cele mai castigate din aceasta istorie sunt autoritatile.
In momentul de fata sunt doua persoane:doamna Anca Hertea,profesoara de canto la Liceul Dinu Lipatti si domnul Viorel Tcaci,de la asociatia Spike pentru protectia animalelor din Constanta,care se afla in greva foamei tocmai pentru a se da legea care ne-ar salva pe toti sa mai vedem caini pe strazi si care sta blocata de doi ani la Camera Deputatilor.
Dna Anca Hertea se afla in greva de 9 zile,iar domnul Tcaci are deja 4 zile de cand refuza si apa.Starea lor este deja critica,dar presa musamalizeaza aceasta actiune.
In schimb,au dorit sa creeze o adevarata isterie impotriva cainilor comunitari zilele trecute,efectul fiind exact invers...lumea a iesit in strada ieri,au fost aproape de 1000 de persoane care s-au strans din toata tara,Cluj,Baia Mare,Constanta,Galati,Giurgiu,Busteni,Campina,Ploi esti si acestea sunt cele doar de care stiu eu.Deasemenea au venit reprezentantii unor organizatii pentru protectia animalelor din afara,printre care si participanti din Olanda.
Au fost tineri,foarte multi tineri,precum si politicieni,actori,cantareti,oameni de presa care s-au alaturat protestului.
De unde pana mai ieri era o adevarata propaganda si nebunie pe toate posturile tv,acum presa tace,cu greu veti putea gasi un material despre acest miting,iar ieri cand a fost pomenit la stiri,a fost in treacat si doar ce le-a convenit.
Daca veti cauta pe site-urile televiziunilor,nu vezi gasi mai nimic despre miting,cu atat mai putin despre amploarea lui.
Evident...au dorit sa creeze un fond de isterie pe care sa se poata da aceasta lege a prefectului Atanasoaie si nu s-au asteptat la reactia ce a urmat.
Va rog,nu va mai lasati manipulati de ei,in aceasta lupta,de a nu mai vedea caini pe strazi,iubitorii de animale sunt cei care se zbat cel mai inversunat ca acest fenomen sa inceteze,adevaratul dusman fiind autoritatile,pentru ca e vorba de bani,foarte multi bani la mijloc care s-ar pierde daca nu ar mai exista acesti caini in strada!
Cateva imagini de la mitingul de ieri:




__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 01.05.2010 at 12:09:54.
  #26  
Vechi 01.05.2010, 16:01:22
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit urmati linkul si vedeti...

Saccsiv’s Weblog
VIDEO: o pisica incearca sa resusciteze o alta pisica iar un caine salveaza un alt caine lovit de o masina
Posted in CAINI, PISICI by saccsiv on aprilie 30, 2010

http://saccsiv.wordpress.com/2010/04...t-de-o-masina/

O pisica incearca sa resusciteze o alta pisica? Asa sunt prezentate pe internet diferite variante ale urmatorului filmulet:

Ce face exact acea pisica si de ce procedeaza astfel, nu stiu. Ceva insa face si e cu totul altfel decat ne-am astepta.

Sa ne amitim si de acel caine vagabond din Chile, ce a tras de pe carosabil un alt caine lovit de o masina:

Poate e momentul sa ne amintim si cum din ce in ce mai multi caini vagabonzi din Bucuresti au invatat sa traverseze pe la trecerea de pietoni … Au priceput asadar cum sa procedeze pentru a scapa de a mai fi ucisi de masini. Asta nu le va folosi insa pentru a scapa de exterminarea dorita de prefectul basescian …
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
  #27  
Vechi 01.05.2010, 19:30:53
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Stimate domn,lasa-ne cu propaganda asta rasuflata si cu indemnuri de genul:


Sa stii ca nu discuti cu copii,iar in ce ma priveste,din experienta de viata pe care o am pot sa iti spun un lucru care mi s-a confirmat de n ori:
Cei care afirma ca iubesc doar animalele,dar au ceva contra oamenilor,sunt persoane cu probleme,care cauta in aceasta pasiune un refugiu pentru frustrarile lor nerezolvate,dar nu despre aceasta categorie discutam aici.
Dar si cei care se declara pro exterminare a unor fapturi marunte,insignifiante in ochii lor,precum animalele si afirma,in schimb, ca iubesc oamenii si ca de acestia ar trebui sa ne preocupam pentru a-i ajuta...nu iubesc in realitate nici o categorie din cele doua mai sus mentionate.Din contra,ceea ce nu pot manifesta visavi de om,datorita unor principii,temeri etc,manifesta visavi de fapturile mai slabe si lipsite de aparare.
Aceasta categorie de persoane nu am vazut-o sa ajute si sa iubeasca cu adevarat si oameni,in schimb pe cei care IUBESC si respecta,domnule viata,Creatia,o fac neconditionat si pentru semeni si pentru necuvantatoare.
Adevarata iubire si compasiune exista pur si simplu si nu are cantitati de masura sau categorii asupra careia se pogoara,ci se revarsa asupra a tot ceea ce are suflare de viata.
Deci,nu te gandi ca daca esti sarcastic si teatral,aruncand sloganuri pompoase,dincolo de cuvinte nu ne duce capul sa vedem ce trasaturi ies la iveala dintr-un om.
Aparatorii fanatici ai cinilor nu se dezmint nici acum in ceasul al 12-lea !
stimate domn,sau doamna, ati postat cu succes un demn reprezentant al aparatorilor cainilor- politicianul Vadim Tudor,aflat in plina actiune de propaganda de partid,sperand astfel sa mai castige ceva din electoratul pe care nu-l are !
lasand politica la o parte, subtilitatile dvs de clarvazator-psihanalist m-au dat gata !!!
dincolo de faptul ca s-ar putea sa aveti dreptate in unele cazuri,totusi pacatul dvs, grav,este acela al generalizarii pripite !
e ca si cum as zice eu ca toti ungurii,din cauza ca au fost nomazi, au trasaturi sufletesti barbare si ar trebui evitati ! in realitate insa, experenta ne arata ca exista unii unguri ,chiar foarte de treaba,si cu care te intelegi f bine !
asa si cu dvs- vreti sa spuneti ca a dori o solutie radicala,care sa fie in folosul oamenilor este o dovada de cruzime si sadism. Nimic mai fals,deoarece, credeti-ma si noi tinem la animale si le iubim.
Pentru noi animalul trebuie sa fie liber, nu tinut in custi,e o adevarata crima sa-i tineti in custi si sa-i mai si castrati,cine va da dreptul acesta ?
Un animal privat de libertate e un animal mai rau ca mort ! El insusi cainele ,tinut in cusca si castrat,daca ar avea voce omeneasca ar tipa sa fie eutanasiat,decat sa duca asa viata de cine mizerabila ( si in cusca si castrat ) !
Noi,adeptii solutiei radicale nu vrem sa chinuim acele animale si suntem mai cu suflet in rationalitatea noastra care pare inumana, brutala, sadica,dar in fond este cea mai logic posibila si dezirabila !
cainii insisi ,daca ar avea voce si glas omenesc,terifiati de cruda soarta ce le-o pregatesc in marea lor iubire,niste oamnei inconstienti,sunt convins ca ar striga in cor sa fie scutiti de acest supliciu,de a sta in cusca si a fi castrat !
in concluzie: o mana de agitatori inconstienti,nu reprezinta marea masa pasiva, a romanilor,asa ca nu va erijati in portavocea societatii romanesti sau a natiunii ,voi,aparatorii inconstienti ai cainilor maidanezi !
Daca ati avea un pic de ratiune clara ati fi de acord ca e inuman sa tii un animal in cusca si sa-l mai si castrezi ! Asta e o adevarata tortura !
  #28  
Vechi 01.05.2010, 19:43:17
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit oare in alte tari cum e ?

as fi curios sa stiu in alte tari cum e cu acest fenomen al cainilor vagabonzi ?!
poate or fi si in Ungaria,... la polonezi poate..., or fi o problema si-n Varsovia !
sau la sarbi,ca tot au avut ei razboaie, i-or colpesi cainii prin Belgrad !
italienii, poate au si ei caini,firi meridionale, deschise si iubitoare, sau poate ca i-au adoptat odata cu roamanii !
la rusi, langa zidul Kremlinului, poate alaturi de soldati, defileaza intamplator si cate un caine pribeag...
la londra poate, fostii lupi ai marilor, si stapanitori de imperii traiesc in buna fratietate si intelegere cu aceste patrupede,dealtfel simpatice,asa pe strazi in devalamasie..

nu stiu cum e in toate aceste locuri,pt ca nu am fost la fata locului sa vad, exact !
am intrebat doar, as fi foarte curios sa aflu insa exact situatia de acolo...
asa ca sa ne putem compara si noi cu altii...poate mai la vest, sau mai la est, nu conteaza !
  #29  
Vechi 01.05.2010, 19:52:39
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

dim bucata mea da pane, am hranit un om s'un cane..unde am gresit ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #30  
Vechi 01.05.2010, 20:08:19
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
dim bucata mea da pane, am hranit un om s'un cane..unde am gresit ?
hraneste-l mult si bine,dar la dumneata in ograda, nu pe strada,sau in fata blocului,pt ca,cainele va intelege ca ala e teritoriul sau si-i va musca pe trecatori !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05