Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.11.2009, 17:34:12
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca Domnul ar starpi tot omul care face nelegiuri fata de cele sfinte, am ramane atat de putini in viata.
Doar ca Dumnezeu nu e ca omul, razbunator, ci este Tata, si inca unul mult iubitor, mai mult decat oricare alt tata.

Cand copilul iti strica un obiect din casa, oare il dai afara si il bati ?!
1.Vrei sa spui ca incalcare voii Sale nu constituie razvratire ?
Razvratire inseamna atunci cand cineva alege deliberat sa nu asculte. Este tot una cu impotrivirea, neascultarea, sfidarea unei legi si totodata a acelora care le/au intocmit.
2. Sa lamurim un lucru. In topic-ul de fata eu nu discut despre un lucru oarecare, asa cum reises inteles din exemplul tau! Ci eu vorbesc despre cel mai elogiat obiect al catolico/ortodoxismului! Eu zic ca nu e tot una. Si zic nu pentru ca vreau sa gandesc asa, ci pentru ca sunt obligat de legile ratiunii corecte sa inteleg astfel.

Dar intrebarea ta putin pripita, ma ajuta sa iti pun o intrebare la subiect. Asa dar te intreb : Daca strici crucea din casa parintelui, sau din biserica preotului, vrei sa ma convingi ca nu te vor da afara si ca nu te vor lua din suturi si palme dupa ceafa? Asta in cazul in care ai scapa ieftin.
Intrebarea ta retorica isi va castiga veridicitatea atunci cand tu vei face lucrul acesta si parintele sau preotul te vor privi cu ingadiunta si iti vor zice : "Domane iarta-l caci nu stie ce face!" Apoi iti vor pute patrasirul sau sutana in cap si tu te vei marturisii ca te lepezi de satana.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.11.2009, 17:37:43
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mult mai mult! Pe unicul Sau Fiu l-a dat sa fie rastignit pentru pacatele noastre...
Haideti ca acum chiar ca facem un ghiveci din topic-ul acesta, sincer.
Haideti sa ne intelegem! Cine e mai important :
1. Hristosul, care a murit pe cruce.
2. Sau crucea prin care si cu care a fost stigmatizat, zdrobit si in final ucis Fiul lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.11.2009, 17:40:22
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pacate (vorbesc de cele mostenite si de pacatul primordial) care nu exista. Sau, daca doresti, care au fost stabilite de insusi Tatal Fiului. Foarte pedagogic.
Topic-ul vizeaza alt subiect!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.11.2009, 17:44:52
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint multe intrebari la care nu stiu ce sa raspund, din pacate pentru voi nu e cazul cu cea de mai sus :)
Prietene daca tot consideri ca esti constient de realitatea si daca tot ii faci atent pe aerieni de pericolul pierderii in spatiu, te invit sa discutam chestiunea acesta pe topic/ul din aceasta sectiune "Esti om sau mainuta ? " Ca sa nu divagam subiectul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.11.2009, 18:00:59
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Imi cer scuze, nu vreau sa te ofensez, dar mi se pare ca esti in necunostinta de cauza. Tu afirmi, din cate inteleg eu, ca daca profesorul are metodele pedagogice perfecte, nu mai exista chiulangii, ceea ce este evident o presupunere dusa chiar la extrem.

Intr-adevar, daca am vorbi poate despre dresajul de caini sau la modul general despre conditionarea animalelor, aceasta presupunere s-ar mai apropia de adevar.

Dar omul e inzestrat cu liber arbitru. Si aici consider eu ca este cea mai mare dovada de dragoste a lui Dumnezeu: ca tu, Topcat, esti liber sa vorbesti impotriva lui Dumnezeu, desi Dumnezeu este cel ce ti-a dat acest drept. Si nu te pedepseste, ci te iubeste.

Din putinatatea cunostintei noastre despre Dumnezeu, stim ca Dumnezeu obisnuieste sa-l lase pe om sa descopere adevarul prin lupta, prin zbucium, pentru ca numai astfel omul ajunge sa-l pretuiasca si sa se alipeasca de El.
Va rog nu mai postati aici !
Aceste subiecte nu au nimic in comun cu cerintele topic-ului, am spus-o de mai multe or!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.11.2009, 18:02:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Daca intr/adevar crucea este un obiect sfant, care detine puteri supranaturale si arma de care se teme satana cel mai mult, atunci de ce ratacitii aia care s/au lasat de vechiul obicei, nu au pierit ? Eu stiu una si buna, daca un lucru este dfant si sacru, cine se atinge numai cu gandul sa-i faca rau, va sfarsi intr/un mod groaznic, ca urmare a rautatii lui.
Dar cum se face ca atatia oameni si-au ars icoanele si crucile si acum dupa zeci de ani o duc bine si nu li s-aintamplat nimic?
Domnilor, ma repet, mie nu imi place sa inghit fara sa mestec!
Va rog, expuneti/va opinia si lamuriti treaba aceasta!

Presupun ca vorbesti de sectari...
Parerea mea e ca nu li se intampla nimic rau, tocmai pentru ca diavolul nu face rau pe teritoriul sau... Dumnezeu ii mustra si pedepseste pe crestini, iar cei ce s-au lepadat de El, nu mai sunt ai Sai...
Sa va intreb si eu ceva: de ce sectarii urasc atat de mult Sfanta Cruce, icoanele si preotii ortodocsi? De ce s-au lepadat de singurele arme lasate de Mantuitorul nostru in lupta impotriva diavolului (Sfanta Cruce, aghiasma, tamaie...)? Ei spun ca nu au nevoie de ele. De ce?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.11.2009, 18:23:29
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Revenind la tema topicului, pot spune ca noi ortodocsii vorbim de cruce pentru ca prin ea moartea a fost zdrobita. Sa nu uitam - Hristos a schimbat radical sensul mortii, fiindca moartea, ca rezultat al neascultarii si necomuniunii noastre cu Dumnezeu, a devenit prin jertfa Lui, cale spre comuniune de viata vesnica cu Dumnezeu.

S-a mai discutat, crucea nu e sfanta prin ea insasi, ci prin prezenta tainica a lui Hristos in ea. Daca ar fi sfanta prin ea insasi, nu ar trebui sa mai avem rugaciuni de sfintire a ei.
1, Dumnezeu nu a schimbat sensul mortii, pentru ca asta ar insemna sa faca din ceva rau, dat spre nimicire vesnica, definitiva si irevocabila, un lucru vesnic. El a restabilit, acum in vederea mantuirii, posibilitatea ca omul sa dispuna de sansa de a reintra in posesea vietii eterne, iar la sfarsit judecata, in vederea distrugerii cu desavarsirii a pacatului in toate formele lui, impreuna cu Moartea , vrasmasul cel din urma(1Cor.15:26), adica Diavolul si Satana.
2. Deci crucea, incepe sa fie sfanta cand Iisus intra in materia, esenta lemnului in forma de cruce, sa inteleg ? Dar care este rostul crucii, ca sa aibe nevoie de rugacuni de sfintire ?
Fara ea nu se poate face nimic ?
3. Cum pot fi lamurit ca Hrirtosi este prezent in cruce si nu in omul credincios Lui ?(vezi 1 Cor.6:19).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.11.2009, 18:27:54
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce valoare are moartea unui nemuritor si cum este ea posibila? Ce consecinte ar avea pentru lume moartea creatorului? Este un astfel de creator responsabil?
Acewasta este o intrebare la care alr trebui sa gandeasca toti aceia care cred ca exista doua entitati care compul corpul uman si care sunt detasabile una de alta.
Dar ia sa deschid u topic cu acest subiect.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.11.2009, 18:37:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
1, Dumnezeu nu a schimbat sensul mortii, pentru ca asta ar insemna sa faca din ceva rau, dat spre nimicire vesnica, definitiva si irevocabila, un lucru vesnic. El a restabilit, acum in vederea mantuirii, posibilitatea ca omul sa dispuna de sansa de a reintra in posesea vietii eterne, iar la sfarsit judecata, in vederea distrugerii cu desavarsirii a pacatului in toate formele lui, impreuna cu Moartea , vrasmasul cel din urma(1Cor.15:26), adica Diavolul si Satana.
2. Deci crucea, incepe sa fie sfanta cand Iisus intra in materia, esenta lemnului in forma de cruce, sa inteleg ? Dar care este rostul crucii, ca sa aibe nevoie de rugacuni de sfintire ?
Fara ea nu se poate face nimic ?
3. Cum pot fi lamurit ca Hrirtosi este prezent in cruce si nu in omul credincios Lui ?(vezi 1 Cor.6:19).


"Fiindca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei care sunt pe calea pierzarii; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu." (ICor1.18)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.11.2009, 19:17:49
pacateamarite pacateamarite is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Haida!

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Da, insa raspunsul nu este chiar la subiect.
Eu am intrebat strict, daca crucea este sau nu sfanta s daca detine sau nu puteri miraculoae. Daca le detine, atunci de ce nu se demonstreaza ?
...ce vreți face cu creștinu' ăsta de nu treceți mai departe la simbol?....numai pt că a ales el subiectul?...nici nu mai intru să citesc , e pierdere de timp.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19