Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2007, 12:25:37
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Si,apropos!,rellyv,esti cumva mama,ai copii???....ca am eu ceva cu oamenii care vorbesc doar "din carti"si presupuneri,fara ca sangele lor sa fi trecut prin apa si prin foc.
Doamne ajuta!Am copii,am numai 4 :3 baieti si o fata,asa ca ,te rog sa ma crezi ca nu vorbesc din carti.Daca te rogi(nu stiu ce intelegi tu prin "Non-stop ca-n evul mediu)continuu-asta ni se si cere-rugaciune continua,prezenta lui Dumnezeu permanent in gandurile si-n inima noastra,ajungen sa cerem,sa vrem sa se faca voia Lui cu noi si in noi.Am citit pe alt topic despre o femeie Jeni,care,fiind bonava de cancer,s-a dus la moastele Sf.Cuv.Parascheva de la Iasi,a cazut in genunchi si s-a rugat sa se faca voia lui Dumnezeu.Si s-a vindecat.Ce parere ai?Iar despre nasterea prin cezariana pot spune ca una din nurorile mele a nascut 2 fetite prin cezariana,la un an diferenta,desi doctorul i-a spus ca are voie sa faca al 2-lea copil abia dupa 2 ani.Slava Domnului ca sunt amandoua copilele sanatoase,iar acum nora mea este iar gravida.Raman la parerea mea:SINGURUL AJUTOR ESTE DE LA DUMNEZEU,sa primim cu bucurie tot ce el hotaraste.Asta nu inseamna ca nu merg la doctor ,dar elimin din start AVORTUL.Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute pe toti sa primim si sa facem VOIA LUI.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2007, 12:58:24
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind ultimele postari mi s-a umplut sufletul de bucurie si nu m-am putut abtine sa nu va impartasesc acest lucru.

Anca :"Sa nu uit: pe mine m-a binecuvantat Dumnezeu cu doi copii minunati."
Rellyv :"Am copii,am numai 4 :3 baieti si o fata"
As mai adauga pe jeny,dmb si negroponte care stiu de pe celalalt forum ca au copilasi tare frumosi...si pe ory,al carei puisur il stiu de pe mess.

Sa va traiasca sanatosi si intelepti,sa va bucurati de ei...cu adevarat este o binecuvantare de la Dzeu...

Referitor la subiect nu pot spune decat ceea ce stiu din spusele altora care au trecut prin asa ceva...de ex.eu sunt nascuta prin cezariana pt ca mama n-a putut naste normal,dupa ore de chin aproape obligata de doctor a semnat sa faca cezariana,altfel murea.I s-a interzis apoi sa mai faca copii din cauza problemelor de sanatate...dar ramanand insarcinata iar,riscandu-si viata a lasat copilul...a nascut a doua oara tot prin cezariana un baietel grasut si frumos care este fratele meu drag si scump.Este adevarat ca nasterea prin cezariana poate aduce repercursiuni nu tocmai bune unui viitor copil...dar,cred ca medicul e cel mai in masura sa se pronunte iar mama daca poate ar fi mai bine sa nasca normal...cezariana,desi pare mai moderna,mai "civilizata" sa spun asa,este si mult mai riscanta pt sanatatea mamei si a copilului.Eu vad ce s-a intamplat cu mama mea si cu fratele meu...si mai am cateva exemple din care am tras concluzia spusa mai sus.


Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2007, 13:02:36
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Am uitat sa spun ca eu am nascut normal cei 4 copii,iar nora mea a fost nevoita sa nasca prin cezariana,copilul fiind mare,iar la a doua sarcina placenta praevia ,deci a fost obligata sa nasca prin cezariana.Eu cred ca e mai sanatos sa ai nastere normala ,daca poti,decat sa alegi cezariana.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2007, 13:15:02
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Multumesc Clausemi pt urari,sa dea Dumnezeu tuturor celor ce doresc,si celor ce au,copii buni,intelepti si sa-i creasca in credinta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2007, 21:58:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

rellyv,te felicit si ai toata stima mea pentru ca esti mama a 4 copii,lucru pe care nu cred ca as putea sa-l indeplinesc,nu am rabdare...nu concep sa mai fac mai multi copii,mai ales ca am deja 32 de ani,este mai usor cand incepi la varsta de 21 de ani.
Nu am spus ca rudaciunea non-stop este specifica indeletnicirilor evului mediu,ci ca delasarea totala si apelarea in intregime la rugaciune in conditiile in care problemele fizice depin si de doctori,deci este o atitudine primitiva renuntarea categorica la doctor in conditiile in care starea fizica a unui om este delicata si necesita interventia medicala.Cel putin,asa mi s-a parut ca te-ai exprimat tu,ceva de genul ca nu mai avem nevoie de doctori.Multi oameni au tendinta sa spuna ca inainte cum nasteau femeile in mod natural si de cele mai multe ori singure...da!,dar foarte multe dintre acestea mureau datorita complicatiilor,a hemoragiilor si-a desfasurarii travaliului intr-un mod prea lent si in timp indelungat.Poate era ,practic o selectie naturala,nu stiu,cert este faptul ca Modernizarea nu doar ca a adus "pacate"pe pamant,dar a inceput sa salveze si multi oameni ajungandu-se la tratamente care astazi par banale in boli vindecabile,in timp ce in trecut se murea pe capete de la aceleasi afectiuni care astazi nu creeaza probleme speciale.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.03.2007, 22:55:42
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

am gresit la scris "la El" cu credinta ...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2007, 21:16:19
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

si am facut si carte am terminat facultatea de Stiinte politice,Filosofie si Stinte ale comunicarii din Timisoara la Univ de Vest ,la stat ,la locuri bugetate nu ca sa ma laud ca nu prea fac mare lucru cu diploma dar ca sa vezi ca am si carte
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.10.2009, 21:21:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un caz frumos: o viitoare mamica afla ca trebuie sa faca intrerupere de sarcina, pentru ca, altfel, copilul se va naste autist, dupa cum o asigura medicii. Aceasta nu doreste sa faca avort, se roaga fff mult, merge la biserici, se spovedeste, se impartaseste, naste un copil frumos si sanatos.
Un caz nefericit: Medicii ii spun unei alte femei ca bebelusul nu va avea nimic, nu se vede nimic in neregula la aparate, sa nasca fara probleme. Femeia naste un copil cu malformatii.
Concluzia o trageti si singuri....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.10.2009, 22:15:01
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

si pana la urma care e sub acestui topic??? nu de alta dar ca sa inteleg si eu. ma iau dupa titlu.....pro nastere normala, e benedic si fatului si mamei, cezariana doar din motive medicale
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.10.2009, 23:42:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un caz frumos: o viitoare mamica afla ca trebuie sa faca intrerupere de sarcina, pentru ca, altfel, copilul se va naste autist, dupa cum o asigura medicii. Aceasta nu doreste sa faca avort, se roaga fff mult, merge la biserici, se spovedeste, se impartaseste, naste un copil frumos si sanatos.
Un caz nefericit: Medicii ii spun unei alte femei ca bebelusul nu va avea nimic, nu se vede nimic in neregula la aparate, sa nasca fara probleme. Femeia naste un copil cu malformatii.
Concluzia o trageti si singuri....
Concluzia este ca nu poti trage concluzii bazate pe exceptii. Se cheama generalizare si e ilogica. Acu cateva zile un copil a murit imediat ce a fost botezat. Concluzia o tragi singur!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea prin cezariana andreicozia Generalitati 41 24.12.2013 17:50:45
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 23:11:24
Reglarea naturala a conceptiei andreicosmovici Biserica Romano-Catolica 103 29.04.2012 00:34:45
Ziua de nastere o_copila Generalitati 34 13.07.2009 18:06:49
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44