Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2007, 22:38:21
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

CALATOR,ai vazut cum arata un manual de religie,ce cuprinde?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.03.2007, 23:02:10
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

da
vrei sa vorbim despre asta?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.03.2007, 01:19:07
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

suntem mai multi ii ignoram pe ceilalti!

am inteles. nu exista liber arbitru.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.03.2007, 16:27:11
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Scopul absolventilor de teologie nu este acela de a-l baga pe Dumnezeu in sufletul copiilor" cum spui tu. Aste suna a prozelitism si indoctrinare. Scopul lor este sa le preea un obiect, care din punct de vedere metodologi nu este cu nimic deosebit de celelalte. Incerc sa spun ca profesorul de religie, absolvent de Teologie ar trebui sa fie capabil sa predea "Istoria religiilor", iar postul sa fie obtinut in urma unui concurs la care pot participa si reprezentanti ai altor religii monoteiste.
pai prozelitism inseamna altceva. inseamna cand -atentie- o MINORITATE religioasa incearca sa-si castige adepti, asa ca a spune ca ortodocsii care sunt majoritari fac prozelitism in Romania este o eroare. iar religia nu este un obiect ca oricare altul. iar educatia religioasa nu este indoctrinare. iar noi nu avem nevoie de puncte de vedere metodologice pentru educatia copiilor ci de Adevar.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.03.2007, 17:17:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Scopul absolventilor de teologie nu este acela de a-l baga pe Dumnezeu in sufletul copiilor" cum spui tu. Aste suna a prozelitism si indoctrinare. Scopul lor este sa le preea un obiect, care din punct de vedere metodologi nu este cu nimic deosebit de celelalte. Incerc sa spun ca profesorul de religie, absolvent de Teologie ar trebui sa fie capabil sa predea "Istoria religiilor", iar postul sa fie obtinut in urma unui concurs la care pot participa si reprezentanti ai altor religii monoteiste.
pai prozelitism inseamna altceva. inseamna cand -atentie- o MINORITATE religioasa incearca sa-si castige adepti, asa ca a spune ca ortodocsii care sunt majoritari fac prozelitism in Romania este o eroare. iar religia nu este un obiect ca oricare altul. iar educatia religioasa nu este indoctrinare. iar noi nu avem nevoie de puncte de vedere metodologice pentru educatia copiilor ci de Adevar.
PROZELITÍSM s.n. 1. Zel, râvnă, strădanie de a face prozeliți. 2. Devotament, atașament (la o credință, la o doctrină etc.) specific prozeliților
PROZELÍT, -Ă, prozeliți, -te, s.m. și f. Persoană convertită de curând la o credință, la o doctrină etc.; adept nou (și înflăcărat) al unei credințe, al unei doctrine etc
DEX-ul te contrazice ...
Sunt sustinãtor al educatiei religioase, dar nu la modul la care se face acum.
Prin "Religie" copiii ar trebui sa acumuleze un bagaj de cunostinte generale despre fenomenul ca atare. Si ma refer la marile religii, intre care, fara indoiala ortodoxia are un loc aparte.
Sa ii inveti "Adevarul" - asa cum spui tu - in cazul "Religiei", este tocmai forma acuta indoctrinãrii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.03.2007, 13:15:18
Reli1985 Reli1985 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am observat ca "Religia" este predata, in special, de absolventi de Teologie Ortodoxa, iar in unele cazuri, mai ales in mediul rural, de preoti.
De asemenea, inspectorii scolari de specialitate sunt, majoritatea, preoti ortodocsi.
Credeti ca este corect?
Problema nu este cine preda o materie, ci cine intocmeshte programa scolara.Am studiat shi eu religia in scoala pana in clasa a XII-a shi sunt f fericita pt asta...
Am studiat cu preot, cu absolventi de teologie...dar spre norocul meu, toti se bazau pe o programa scolara bine intocmita...nu ca nu s-ar putea mai bine...dar oricum informatia era chiar necesara
O alta mare problema sunt de fapt elevii pt care ora de religie a devenit un fel de ora de sport datorita faptului ca majoritaea celor care predau religie sunt oameni f intelegatori carora nu le place sa impuna materia...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.03.2007, 18:29:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Reli1985
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am observat ca "Religia" este predata, in special, de absolventi de Teologie Ortodoxa, iar in unele cazuri, mai ales in mediul rural, de preoti.
De asemenea, inspectorii scolari de specialitate sunt, majoritatea, preoti ortodocsi.
Credeti ca este corect?
Problema nu este cine preda o materie, ci cine intocmeshte programa scolara.Am studiat shi eu religia in scoala pana in clasa a XII-a shi sunt f fericita pt asta...
Am studiat cu preot, cu absolventi de teologie...dar spre norocul meu, toti se bazau pe o programa scolara bine intocmita...nu ca nu s-ar putea mai bine...dar oricum informatia era chiar necesara
O alta mare problema sunt de fapt elevii pt care ora de religie a devenit un fel de ora de sport datorita faptului ca majoritaea celor care predau religie sunt oameni f intelegatori carora nu le place sa impuna materia...
Programa scolara este intocmita, printrte altii, de capete luminate de la Patriarhia Romana, care o transmit Ministerului Educatiei si Cercetarii.
Daca informatiile transmise la ora de "Religie" ar fi obiective (toate marile religii), atunci materia ar putea deveni obligatorie, nu?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.03.2007, 18:33:18
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Materia este obligatorie, din cate stiu eu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.03.2007, 19:07:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Materia este obligatorie, din cate stiu eu.
Din cate stiu eu ora de religie este facultativa...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.03.2007, 21:17:22
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Ora de religie nu e facultativa.
Si apropo ce inseamna facultativ pentru tine?
Cei de alte confesiuni nu sunt obligati sa participe la ore, dar trebuie sa aduca dovada de participare la asa zisele "scoli de duminica" sau cum se numesc la fiecare confesiune precum ca au urmat cursuri de religie.
Ioana
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 03:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 17:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 20:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44