Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2007, 10:52:17
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Am auzit in ultima conferinta a Parintelui de la Valea Plopului ca Papa Benedict a zis :Biserica
este Una , cea catolica iar celelalte credinte inclusiv cea ortodoxa doar aspirante la mantuire.
A mai zis ca nu exista "biserici surori" ,adica este o prostie cand zice Teoctist ca Biserica
Ortodoxa este sora cu cea catolica.Daca catolicii cred ca Papa nu poate gresi sa explice cum de Papa
Ioan Paul 2 a zis ca Biserica Ortodoxa a pastrat nealterata invatatura apostolica si era de acord cu termenul de "surori". Totusi din acestea reiese ca Benedict este mai ortodox in gandire decat Teoctist.
Iar despre "sfintele catolice" care au "moaste" din care nu s-a evaporat apa si arata de parca ar fi
murit acum (sunt imbalsamate si trebuie aruncate in foc) li se poate spune ca in Biserica Primara ,toti care ramaneau asa frumosi dupa moarte erau luati cu trupul la cer.Ex :Maica Domnului , Sfanta M Muc.
Irina,un sfant calugar din vremea Patericului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2007, 16:44:54
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cu alte cuvinte, Teoctist este mai catolic decat Papa... Penibilitati...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2007, 13:19:26
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"umilinta", te rog frumos spune-mi cum se numeste conferinta, unde si cu ce ocazie a fost tinuta si daca se gaseste pe internet. Multumesc mult mult :satisfied:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2007, 12:13:02
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Pana nu e ceva evident,nu avem ce comenta,stiu ca preasfintia sa,patriarhul nostru,[color=red]nu [/color]s-a ampartesit din acelasi potir cu papa Ioan PaulII,fiind la aceeasi slujba.Cum s-au rostit sfintele rugaciuni acolo,nu stiu,poate ne spune cineva,pentru ca a fost ceva in comun.Dar un lucru stiu sigur,si asta e si un pericol actual printre noi,ortodocsii.Si anume ca in lumea catolico-neoprotestanta,cine e bogat lumeste,e binecuvantat de Dumnezeu.Am impresia ca il confundam pe dreptul Iov cu niste persoane care nu s-ar lepada de bogatziile lumesti sub nici o forma.Mare greseala,uitând,ca exista suflete de mii de ori mai binecuvantate,binentzeles,sarace in avutzii lumesti,care stiu cum sa primeasca ce le-a dat Domnul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2007, 08:41:37
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Catolic inseamna universal. Iar Biserica Catolica este de fapt Biserica Romano Catolica. Crezul ortodox in limba greaca spune acolo unde noi spunem "intr`una soborniceasca si apolstoleasca" se spune "intr`una catolica si apostoleasca". Cuvantul catolic nu este arestat de BRC si la origine este un cuvant grecesc.

Spun asta pentru ca nu se cade sa ne jucam cu cuvinte. Fie numai si pentru comparatii deplasate cum a fost cea cu privire la Patriarh.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2007, 14:00:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
....patriarhul nostru,[color=red]nu [/color]s-a ampartesit din acelasi potir cu papa Ioan PaulII,fiind la aceeasi slujba.
Pai mai mult nici nu-i de spus!Partasia spune totul.Comform acesteia cei care se impartasesc dintr-un trup si singe, una sint (sau ar trebuii sa fie)ceilalti nu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2007, 14:30:38
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Citat:
În prealabil postat de 06dec
....patriarhul nostru,[color=red]nu [/color]s-a ampartesit din acelasi potir cu papa Ioan PaulII,fiind la aceeasi slujba.
Pai mai mult nici nu-i de spus!Partasia spune totul.Comform acesteia cei care se impartasesc dintr-un trup si singe, una sint (sau ar trebuii sa fie)ceilalti nu!
CORECT!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2008, 10:31:14
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Majoritatea sfintilor din calendarul ortodox se regasesc in calendarul greco-catolic,unii si in cel romano-catolic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfinti catolici nutucutu Biserica Romano-Catolica 309 20.12.2021 13:04:51
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05