Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.12.2007, 06:16:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
:) Draga Ramona, bine ai venit printre noi cautatorii de comori... sufletesti, bineinteles! Ca raspuns la dilema ta, ma gandeam de ce nu iei legatura cu preotul calugar (ieromonah) care te-a spovedit in Romania... n-ar trebui sa fie prea complicat, mai ales ca si bunica ta spui ca este la acea manastire. Ar putea sa ii spuna despre tine si sa stabileasca cu dansul o ora/zi convenabila, la care la ii dai telefon din Spania si sa discuti cu el mai pe indelete. Stiu, nu este ca atunci cand esti fata-in-fata, insa cred ca ar fi mai productiv decat sa te framanti asa, de una singura si de capul tau (scuza-ma!) ca pana la urma peste cuvantul dansului ai trecut, cu sau fara voia ta, si deci ar fi intelept sa primesti sfat direct de la dansul. Sa-ti dea Dumnezeu ganduri bune!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.12.2007, 22:19:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mirela ti-a dat un sfat foarte bun ca sa iei legatura cu duhovnicul din tara. Am discutat situatia ta cu un preot. Mi-a zis ca numai Preotul la care te-ai spovedit in tara si care ti-a dat canon mai il poate dezlega. Asa ca nu e deloc duhovniceste sa vina un alt preot sa dezlege ce nici macar nu poate sa dezlege. Deci trebuie sa mergi la cel din tara. Mai imi zicea ca fiindca oamenii nu mai pot sa tina canoanele cum le tineau altadata, acum se imparte timpul la 10. Adica daca pt un canon se dadeau 20 de ani, acum se dau 2. Deci in situatia canonului tau cu 3 ani, sa nu fie de fapt o fapta care ar fi cerut un canon de 30 de ani si a facut preotul iconomie si ti-a dat numai 3 ani. Of, Doamne, pazeste-ne sa nu cadem ca e trist sa fim despartiti de Tine!

Elena
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.12.2007, 19:11:21
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

va multumesc din suflet pentru toate sfaturile voastre...insa nu stiu in ce masura m-au ajutat...
legatura cu acel calugar imi este aproape imposibil sa o iau....eventual printr-o scrisoare....la care nu stiu daca imi va raspunde....telefon are doar maica stareta(mobil)care mai niciodata nu este in manastire si daca este,semnal au doar "in varful dealului"....mi-l si imaginez pe calugar alergand acolo sa poata vorbi cu mine:(...de ajuns acolo cine stie cand voi mai ajunge...nu o vazusem pe mamaie de 10 ani!!
dupa cununie m-am spovedit iar.preotul m-a intrebat daca am facut canonul pana la cununie."l-am facut si dupa cununie",am raspuns.mi-a spus ca nu mai este necesar sa-l fac pentru ca taina cununiei m-a dezlegat de canon!!"cum???",am intrebat."tu si sotul tau sunteti acum UNUL..."si apoi o explicatie de genul ca fiind "doar unul" prin continuarea canonului as pune si in spatele sotului meu greul pacatelor mele din trecut....banuiesc ca preotul de aici are o viziune aparte despre cununie!!!se intelege ca unirea a 2 suflete care,de altfel,se completeaza si rezulta UNUL asa cum spunea dansul....echivaleaza cu UN NOU INCEPUT...care spunea el este FAMILIA...si mai spunea:"ce este mai sfant decat familia?"....atunci rezulta ca familia binecuvantata de dumnezeu prin sfanta taina a cununiei trebuie sa fie lipsita de pacat...si atunci cununia te spala de pacat pentru a putea "incepe in curatie inceputul"......
suna intr-un fel logic....parca am facut deductii matematice.......
dumnezeu sa ma ierte ca iau sfanta impartasanie peste voia calugarului...caci parintele insista sa mi-o dea...iar eu nu o iau ca ma simt vrednica de ea ci pentru ca daca ma opun parintele imi da mereu argumente care sa ma faca sa inteleg ca legarea ce am primit-o nu mai exista
ma si vad la spovedanie stand sa ma contrazic cu parintele!!!
eu ma caiesc pentru pacatele cele mari pentru care am primit legare(caci nu am primit legare pt pacatele ce le face tot omul zi de zi cu voie sau fara voie,din stiinta sau din nestiinta)...Dumnezeu stie ca imi plange sufletul pentru ele zi de zi....si ca nu le uit...sper El sa le uite si sa fie indurator cu mine...Nu asta este cel mai important oare?Sa te caiesti de pacatele ce le-ai facut si sa nu le mai repeti?
Eu am decis sa iau sfanta impartasanie ...caci repet nu ma pot contrazice cu parintele duhovnic...Dumnezeu stie ca nu iau sf.impartasanie ca ma consider vrednica de ea ci pentru ca ma aflu intr-o situatie deosebita.....
daca am sa ajung candva din nou la calugarul din romania am sa-i povestesc istoria si poate atunci voi primi alta legare pentru neascultare....dar macar atunci o sa-mi fie situatia clara.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2008, 00:41:28
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena
inainte de toate un salut cald pt toti utilizatorii acestui site.
mi-e dificil sa pun un titlu concret...sunt intr-o situatie complicata.....nu ii gasesc raspuns...poate reusiti voi sa ma ajutati...sa-mi dati raspunsuri....
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
in noiembrie m-am casatorit....preotul de aici mi-a spus ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa ma impartasesc!!i-am povestit despre calugarul din tara...m-a intrebat pentru ce pacate m-a legat de la sfanta impartasanie...i-am spus dar el tot a insistat sa ma impartasesc...ba mai mult mi-a spus ca dupa Sfanta Taina a Cununiei voi fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar!!nu stiu ce sa mai cred...eu sunt un simplu mirean nu cunosc regulile bisericii atat de profund.....cui sa dau ascultare acum?preotul de aici acum vrea mereu sa ma impartaseasca....el considera ca nu trebuia sa fiu legata 3 ani....si ca am gresit ca m-am spovedit unui calugar pentru ca ei judeca mult mai aspru mirenii!eu de la cununie am continuat canonul pt ca nu stiu ce sa fac!nu am gasit nicaieri scris ca Sfanta Taina a Cununiei te dezleaga de ceva....dar nici nu pot sa ma cert cu parintele sa-l contrazic si sa refuz cu indarjire impartasania dc el insista sa mi-o dea.....ce sa fac?va rog din suflet dc puteti lamuriti-ma....
Draga Ramona Elena. Am citit toata discutia... Fiecare are dreptate in felul sau. Un parinte din Pateric a facut asa, fiind invitat la masa in timpul unei zile de post, el si ucenicul sau. Ucenicul nedumerit, nu stia ce sa faca. Parintele, calm, a mancat mancarea de dulce, iar ucenicul dupa el, iar apoi s-au dus mai departe in treaba lor. Mai tarziu, facandu-i-se foame, ucenicul a vrut sa manance iarasi mancare de dulce. Atunci parintele i-a spus: Ce faci? mananci de dulce? Ucenicul: dar am mancat deja, dimineata! Da, dar aceea a fost din dragoste pentru oamenii aceia. Acum, cind suntem iarasi singuri, noi tinem randuiala noastra.
Parintele din tara are dreptate: esti "legata" si ar trebui sa tii canonul dat de el. Hristos a dat Apostolilor si, prin ei, tuturor episcopilor si preotilor, puterea de a lega si dezlega "...cate veti lega pa pamant vor fi legate si in Ceruri si cate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in Ceruri..." Si parintele din Spania are dreptate in unele privinte: in randuiala Cununiei, mirii trebuie sa se impartaseasca. Asa era in biserica primara - vinul si painea ce se dadea mirilor era, de fapt, Sfanta Impartasanie. Dar, mai departe, ar trebui sa te lase sa iti tii canonul dat pana la terminarea termenului. Apoi, daca vrei, poti sa asculti de parintele din Spania.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Canon duhovnic darcoleu Pocainta 3 24.06.2011 13:43:39
canon mirela.b Rugaciuni 5 02.06.2011 15:33:19
Canon mirc Generalitati 2 29.08.2007 20:27:22