Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2010, 01:39:12
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Necazurile depinde de mai multe

Doamne ajuta frati crestini

e f greu s ainduri necazurile
culmea cei care au mai multe daruri si casa si parinti parca le merg mai bine
iar altora parca in continuare le merge asa
cunosc cateva personae viata lor a fost cat de cat buna acum e la fel poate
mai buna. Iar altii de ex mie parca tot ca inainte imi merge
in ziua de azi daca ai ce sa oferi lumii esti apreciat daca nu nici nu existi
cand e vb de prieteni,munca,casatorie si alte interese
daca nu esti n general frumos destept si s aai conditii nu prea contezi pt
nimeni. Eu am patito d ecand ma stiu si acum sincer imi pare rau ca mam nascut
din parinti tigani saraci si uarati pedeasupra
nu mai spun trebuie sa fii destept si sa ai alte talente sa atragi lumea
credetima ca si cu duhovnicul e greu desi poti sai spui necazurile parca nu
esti impacat cu viata.
Am vazut la altii au si frumusete si cas ais parinti care au avut grija de ei si
multele. Si intotdeauna ma intreb eu de ce nam putut sa fiua sa sa fiu fericit ca altii.
In afar de necazurile care leam suportat treb sai mai suport si pe altii care
ori isi bat joc de mine ori ma urasc ca arat aiurea ori casunt tigan si sarac si tot asa
orice ati zice e usor de dat sfaturi dar de suportat e f greu
de ex daca esti strain si greseti cuiva parca darami un munte
iar daca esti neam sau din familie tot il iarta pt ca viclenia sau interesul e la mijloc
cunosc o fata care ia gresit surorei ei cam toata viata si tot a iertato
si cand am gresit eu a facut mare tam tam si atunci si inainte regret ca
sunt de la casa de copii ,sarac si urat
si cate si cate nu mi sau intamplat
deci trebuie sa fii special ca sa fii iubit apreciat si altele
viata mea e de 2 bani
nici macar odata nu am fost fericit cu adevarat
am vazut cu ochii mei parca la cei ce au si le merg bine au avut si ei necazuri dar nu stie ce sia cum e la fel
adica dumnezeu ma iubeste mai mult asa mia zis cineva dar imi da mai multe necazuri
eu ma multumeam sa ma iubeasca si mai putin important e sa ne iubeasca
si sa ne straduim dupa putere sa implinim porucile
regret multe regregt ca nu sunt altcineva si ca nu am avut ocazua sa fiu ferict din suflet
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2010, 07:19:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Tu nu te iubesti,nu te apreciezi si nu te respecti pe tine insuti,in schimb astepti asta de la cei din jur...lucrurile nu merg asa.
Invata sa faci toate acestea cu tine insuti si apoi o sa vezi ca si atitudinea celor din jur fata de tine se va schimba!
Te inteleg ca viata ta nu a fost usoara,insa esti creat de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui,la fel cu oricare muritor,iti este rusine cu ceea ce esti,dispretuiesti chipul lui Dumnezeu din tine incat ajungi sa te simti inferior semenilor?
Asa cum te privesti pe tine te vor privi si cei din jurul tau!Iubirea si respectul celorlalti nu se cer si nu se impun,ele vin de la sine atunci cand pleaca din interiorul fiintei noastre catre exterior si atunci cei din jur iti vor raspunde cu aceleasi sentimente,pentru ca oamenii cu care intram in contact sunt ca niste oglinzi care reflecta ceea ce se afla in noi.
Asta daca doresti,bineinteles,pentru ca plansul de mila nu imi aduc aminte sa fi ajutat pe cineva prea mult in ideea de a-si schimba viata...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 30.11.2010 at 07:26:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 09:58:53
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Cei ce n-au necazuri

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini

e f greu s ainduri necazurile
culmea cei care au mai multe daruri si casa si parinti parca le merg mai bine
iar altora parca in continuare le merge asa
cunosc cateva personae viata lor a fost cat de cat buna acum e la fel poate
mai buna. Iar altii de ex mie parca tot ca inainte imi merge
in ziua de azi daca ai ce sa oferi lumii esti apreciat daca nu nici nu existi
cand e vb de prieteni,munca,casatorie si alte interese
daca nu esti n general frumos destept si s aai conditii nu prea contezi pt
nimeni. Eu am patito d ecand ma stiu si acum sincer imi pare rau ca mam nascut
din parinti tigani saraci si uarati pedeasupra
nu mai spun trebuie sa fii destept si sa ai alte talente sa atragi lumea
credetima ca si cu duhovnicul e greu desi poti sai spui necazurile parca nu
esti impacat cu viata.
Am vazut la altii au si frumusete si cas ais parinti care au avut grija de ei si
multele. Si intotdeauna ma intreb eu de ce nam putut sa fiua sa sa fiu fericit ca altii.
In afar de necazurile care leam suportat treb sai mai suport si pe altii care
ori isi bat joc de mine ori ma urasc ca arat aiurea ori casunt tigan si sarac si tot asa
orice ati zice e usor de dat sfaturi dar de suportat e f greu
de ex daca esti strain si greseti cuiva parca darami un munte
iar daca esti neam sau din familie tot il iarta pt ca viclenia sau interesul e la mijloc
cunosc o fata care ia gresit surorei ei cam toata viata si tot a iertato
si cand am gresit eu a facut mare tam tam si atunci si inainte regret ca
sunt de la casa de copii ,sarac si urat
si cate si cate nu mi sau intamplat
deci trebuie sa fii special ca sa fii iubit apreciat si altele
viata mea e de 2 bani
nici macar odata nu am fost fericit cu adevarat
am vazut cu ochii mei parca la cei ce au si le merg bine au avut si ei necazuri dar nu stie ce sia cum e la fel
adica dumnezeu ma iubeste mai mult asa mia zis cineva dar imi da mai multe necazuri
eu ma multumeam sa ma iubeasca si mai putin important e sa ne iubeasca
si sa ne straduim dupa putere sa implinim porucile
regret multe regregt ca nu sunt altcineva si ca nu am avut ocazua sa fiu ferict din suflet
Noua,TOATE necazurile ne vin de la greseli,nu de la Dumnezeu.EL numai le ingaduie si spala cu ele vinovatiile noastre.OANENII insa TARE GREU PRICEP ca indreptarea prin necazuri dovedeste NU parasirea lui Dumnezeu,ci MILOSTIVIREA LUI.Ba chiar prin aceea stim ca Dumnezeu are grija de noi ,daca vom avea necazuri.Fiind atotbun si intelept,ne poarta de grija si ne spala,cu milostivire,ori vrem, ori nu vrem,ori pricepem acum,ori vom intelege pe urma.CACI:''Dumnezeu este indelung rabdator si mult milostiv,dar nepedepsit nimic nu lasa''. Dumnezeu vrea sa ajute pe toti,dar nu toti primesc purtarea SA de grija.Asa se face ca sunt oameni pacatosi care nu au necazuri.Pe acestia i-a lepadat Dumnezeu.Caci stiindu-le firea,precum ca nu au leac si nu pricep nimic din ocarmuirea SA, ii lasa in pacatele lor.Acestia sunt cei de care zice David ca
:''N-au nici o suferinta pana la moarte si sunt plini de sanatate;cu oamenii la osteneli nu iau parte si nu sunt supusi la batai ca ceilalti oameni.Rad de toata lumea si graiesc de sus.Iata necredinciosii huzuresc in lumea aceasta si-si aduna bogatii''.Asa incat multi din nestiinta:Ravnesc soarta necredinciosilor,vazand propasirea pacatosilor;dar cand inteleg ''sfarsitul pacatosilor''-iar aceasta le vine numai cand intra la''Altarul Domnului''-abia atunci nedumerirea li se imprastie.Caci la Altarul DOMNULUI, unde ''se afla ascunse toate comorile cunostintei si ale intelepciunii'',in Iisus Hristos adica,ei afla ca:''Pentru viclesugul lor ii pune Dumnezeu pe cai alunecoase si-i lasa sa cada in prapastie si ajung la pustiire''. Ionut ai mare nevoie de multa LECTURA DUHOVNICEASCA.Ar fii mai bine sa iti ocupi timpul cu cititul in loc sa te tot gandesti la necazuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 11:00:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Nu te gandesti draga ionut decat la ce au altii, nu te gandesti decat la faptul ca esti inferior, nu ai deloc nadejde. Dumnezeu stie de ce unii au si unii nu, nu trebuie sa-L tragi la raspundere tu. aluneci catre un teren periculos. nu te gandi ca ai pacate, de obicei copii platesc pentru greselile parintilor. nu te mai tangui si pune mana pe niste carti duhovnicesti, o sa te ajute mult. imi cer scuze daca am fost prea dur. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2010, 11:03:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Necazurile pe care ni le fac ceilalți provin din dezumanizarea lor prin patimi și păcate, din lipsa iubirii, din viclenie, mândrie etc.


Ca să-ți păstrezi omenia trebuie să lupți împotriva patimilor, să ai credință în Dumnezeu. Numai credința în Hristos ne face să vedem valoarea ființei umane și să respectăm sensibilitatea celorlalți și numai lupta cu patimile ne păstrează intact simțul dreptății și al adevărului. Și cum acestea nu sunt prea ușoare, nu toți oamenii sunt așa cum ar trebui.


Nu trebuie să așteptăm apreciere de la ceilalți, oamenii buni ne respectă oricum iar cei răi nu merită băgați în seamă. Trebuie tu să te strădui să fii o persoană bună și atunci vei fi mulțumit cu tine însuți și nu te va mai afecta atât părerea celorlalți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 30.11.2010 at 11:08:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 11:35:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini

e f greu s ainduri necazurile
culmea cei care au mai multe daruri si casa si parinti parca le merg mai bine
iar altora parca in continuare le merge asa
cunosc cateva personae viata lor a fost cat de cat buna acum e la fel poate
mai buna. Iar altii de ex mie parca tot ca inainte imi merge
in ziua de azi daca ai ce sa oferi lumii esti apreciat daca nu nici nu existi
cand e vb de prieteni,munca,casatorie si alte interese
daca nu esti n general frumos destept si s aai conditii nu prea contezi pt
nimeni. Eu am patito d ecand ma stiu si acum sincer imi pare rau ca mam nascut
din parinti tigani saraci si uarati pedeasupra
nu mai spun trebuie sa fii destept si sa ai alte talente sa atragi lumea
credetima ca si cu duhovnicul e greu desi poti sai spui necazurile parca nu
esti impacat cu viata.
Am vazut la altii au si frumusete si cas ais parinti care au avut grija de ei si
multele. Si intotdeauna ma intreb eu de ce nam putut sa fiua sa sa fiu fericit ca altii.
In afar de necazurile care leam suportat treb sai mai suport si pe altii care
ori isi bat joc de mine ori ma urasc ca arat aiurea ori casunt tigan si sarac si tot asa
orice ati zice e usor de dat sfaturi dar de suportat e f greu
de ex daca esti strain si greseti cuiva parca darami un munte
iar daca esti neam sau din familie tot il iarta pt ca viclenia sau interesul e la mijloc
cunosc o fata care ia gresit surorei ei cam toata viata si tot a iertato
si cand am gresit eu a facut mare tam tam si atunci si inainte regret ca
sunt de la casa de copii ,sarac si urat
si cate si cate nu mi sau intamplat
deci trebuie sa fii special ca sa fii iubit apreciat si altele
viata mea e de 2 bani
nici macar odata nu am fost fericit cu adevarat
am vazut cu ochii mei parca la cei ce au si le merg bine au avut si ei necazuri dar nu stie ce sia cum e la fel
adica dumnezeu ma iubeste mai mult asa mia zis cineva dar imi da mai multe necazuri
eu ma multumeam sa ma iubeasca si mai putin important e sa ne iubeasca
si sa ne straduim dupa putere sa implinim porucile
regret multe regregt ca nu sunt altcineva si ca nu am avut ocazua sa fiu ferict din suflet
Important nu e sa placi lumii ci sa placi lui Dumnezeu.
Cand ai credinta viata ti se schimba ,dar nu deodata.
Dar sa facem faptele credintei :sa nu invidiem ,sa nu vorbim de rau ,sa nu dorim raul astea fiind cele mai frecvente pacate care noua nu ni se par a fi prea mari , dar sunt si lui Dumnezeu nu ii plac.
Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos traia in gunoaie ,imbracat in zdrente si nu se plangea ,dar era inzestrat cu daruri multe.
Cand ai dragoste de Dumnezeu nu mai conteaza ce se petrece in jur si Dumnezeu are grija de tine.
Ai o casa ,ai ce manca ,o haina sa multumim lui Dumnezeu pentru toate astea.
Stiu un tanar care cersea ,statea pe asfalt in pozitia lotus si cersea.
Acum e imbracat bine ,vine la biserica ,mai canta si in strana intr-o perioada.
Dumnezeu l-a ridicat din gunoi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 23:38:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Langa blocul meu, cerseste un om. Adica nu cerseste, ca nu are maini, ci doar niste cioturi. nu are nici picioare. Nu e tigan, e un om (adica un sfert de om) cu par alb, cu pielea alba si cu ochi albastri, atat de senini si demni. E imbracat curat si ingrijit. Nu spune nimic, nu se plange, nu cere, ba chiar cateodata mai schiteaza si un suras. E de ajuns sa ma uit la chipul sau luminos si parca mi se lumineaza ziua, cand plec la serviciu sau la scoala. Acel sfert de om senin si demn este o lectie de viata.

Ionut, un lucru iti spun: daca nu iti schimbi aceasta atitudine - gen de ce unii au si eu nu am? - nu se va schimba nimic in viata ta, ba chiar se poate inrautati. Ia sa vezi tu ce bine iti va merge atunci cand iti va parea bine de succesul aproapelui, atunci cand te vei bucura de binele lui si nu te vei intrista, privind la pumnii tai goi. Iti spun din proprie experienta. Incearca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 23:58:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand vorbim de necazuri, este important sa nu cadem in deznadejde, ci sa ne punem toata increderea in El: "In lume necazuri veti avea; dar indrazniti, Eu am biruit lumea" (Ioan 16, 33). Cred ca e mai important sa nu cerem lui Dumnezeu raspuns la intrebarea de ce sunt prezente in viata noastra necazurile, ci rabdare in a le trai cu barbatie. Sa nu uitam ca pe unii Dumnezeu ii cheama la Sine prin bucurii, iar pe altii prin necazuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2010, 02:36:42
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Thumbs up vultur 77

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Noua,TOATE necazurile ne vin de la greseli,nu de la Dumnezeu.EL numai le ingaduie si spala cu ele vinovatiile noastre.OANENII insa TARE GREU PRICEP ca indreptarea prin necazuri dovedeste NU parasirea lui Dumnezeu,ci MILOSTIVIREA LUI.Ba chiar prin aceea stim ca Dumnezeu are grija de noi ,daca vom avea necazuri.Fiind atotbun si intelept,ne poarta de grija si ne spala,cu milostivire,ori vrem, ori nu vrem,ori pricepem acum,ori vom intelege pe urma.CACI:''Dumnezeu este indelung rabdator si mult milostiv,dar nepedepsit nimic nu lasa''. Dumnezeu vrea sa ajute pe toti,dar nu toti primesc purtarea SA de grija.Asa se face ca sunt oameni pacatosi care nu au necazuri.Pe acestia i-a lepadat Dumnezeu.Caci stiindu-le firea,precum ca nu au leac si nu pricep nimic din ocarmuirea SA, ii lasa in pacatele lor.Acestia sunt cei de care zice David ca
:''N-au nici o suferinta pana la moarte si sunt plini de sanatate;cu oamenii la osteneli nu iau parte si nu sunt supusi la batai ca ceilalti oameni.Rad de toata lumea si graiesc de sus.Iata necredinciosii huzuresc in lumea aceasta si-si aduna bogatii''.Asa incat multi din nestiinta:Ravnesc soarta necredinciosilor,vazand propasirea pacatosilor;dar cand inteleg ''sfarsitul pacatosilor''-iar aceasta le vine numai cand intra la''Altarul Domnului''-abia atunci nedumerirea li se imprastie.Caci la Altarul DOMNULUI, unde ''se afla ascunse toate comorile cunostintei si ale intelepciunii'',in Iisus Hristos adica,ei afla ca:''Pentru viclesugul lor ii pune Dumnezeu pe cai alunecoase si-i lasa sa cada in prapastie si ajung la pustiire''. Ionut ai mare nevoie de multa LECTURA DUHOVNICEASCA.Ar fii mai bine sa iti ocupi timpul cu cititul in loc sa te tot gandesti la necazuri.








Bravo, vulture!
GANDIREA TI-E CA SI 'PRIVIREA' , PROFUNDA!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2010, 02:40:16
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Post

[quote=costel;309063]Cand vorbim de necazuri, este important sa nu cadem in deznadejde, ci sa ne punem toata increderea in El: "In lume necazuri veti avea; dar indrazniti, Eu am biruit lumea" (Ioan 16, 33). Cred ca e mai important sa nu cerem lui Dumnezeu raspuns la intrebarea de ce sunt prezente in viata noastra necazurile, ci rabdare in a le trai cu barbatie. Sa nu uitam ca pe unii Dumnezeu ii cheama la Sine prin bucurii, iar pe altii prin necazuri.

D-zeu, accepta raul in viata noastra pentru a ne schimba, doar duoa un necaz, omul gandeste mai repede la D-zeu!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 23.08.2012 00:36:27
linistea in familie depinde de viata sexuala? N.Priceputu Nunta 96 14.12.2011 15:25:40
Intrebari(multe)! UnBaiatCuMulteIntrebari Generalitati 15 20.02.2011 22:35:00