Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 19.04.2013, 18:15:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am scris ca nu trebuie sa avem mila sau dragoste, nu numai in mesajele acestea, dar in toate mesajele mele. La care pasaj din mesajele mele te referi?
Dar nici nu am vazut sa te fi referit la acestea, desi te-am intrebat.
Ma refer la cele scrise de tine mai sus.
Nu am vazut sa fi scris despre dragoste si mila, ci te-ai referit doar la cine merge in rai si cine nu. Altfel nu as fi insistat.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 22.04.2013, 19:10:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar nici nu am vazut sa te fi referit la acestea, desi te-am intrebat.
Ma refer la cele scrise de tine mai sus.
Nu am vazut sa fi scris despre dragoste si mila, ci te-ai referit doar la cine merge in rai si cine nu. Altfel nu as fi insistat.
Dimpotriva, am inteles ca tu te-ai referit la cine merge in Rai si ai facut-o pe baza unui rationament personal, desi eu am oferit citatele din invatatura ortodoxa. Nu stiu cum as putea sa sustin ca nu au suferit toti cand au fost torturati, si pe un ateu si pe un ortodox il doare la fel daca e ranit. Problema e ca noi trebuie sa ascultam de invatatura ortodoxa, nu de rationamentul nostru, care nu are cum sa fie mai bun decat revelatia.
Chiar sfantul Ignatie are cateva pasaje despre aceste lucruri:
"Ati avut cumva o revelatie de sus asupra acestui obiect, asupra a ceea ce e contrar si nu e contrar milosteniei lui Dumnezeu? Nu! Insa ratiunea dumneavoastra sanatoasa va spune asta! Ah, ratiunea dumneavoastra sanatoasa! Atunci, cu ratiunea dumneavoastra sanatoasa, de unde ati scos ca puteti intelege, cu patrunderea omeneasca limitata, ce este si ce nu este contrar milosteniei lui Dumnezeu?"
Reply With Quote
  #163  
Vechi 27.04.2013, 01:25:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, am inteles ca tu te-ai referit la cine merge in Rai si ai facut-o pe baza unui rationament personal, desi eu am oferit citatele din invatatura ortodoxa. Nu stiu cum as putea sa sustin ca nu au suferit toti cand au fost torturati, si pe un ateu si pe un ortodox il doare la fel daca e ranit. Problema e ca noi trebuie sa ascultam de invatatura ortodoxa, nu de rationamentul nostru, care nu are cum sa fie mai bun decat revelatia.
Chiar sfantul Ignatie are cateva pasaje despre aceste lucruri:
"Ati avut cumva o revelatie de sus asupra acestui obiect, asupra a ceea ce e contrar si nu e contrar milosteniei lui Dumnezeu? Nu! Insa ratiunea dumneavoastra sanatoasa va spune asta! Ah, ratiunea dumneavoastra sanatoasa! Atunci, cu ratiunea dumneavoastra sanatoasa, de unde ati scos ca puteti intelege, cu patrunderea omeneasca limitata, ce este si ce nu este contrar milosteniei lui Dumnezeu?"
Repet: a Domnului e sa judece! Nu noi.
Nu am facut nici o referite la cine merge in rai si cine nu, ca asta ar fi insemnat ca judec.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 16.05.2013, 13:39:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Pardon cu capul spart.

Militia israeliana si-a cerut scuze. Cu ocazia "pazei si ordinii" la pelerinajului de Sambata Mare de la locurile sfinte, zbirii ei au batut un preot ortodox in varsta de 85 de ani. Pana ce batranul si-a pierdut cunostinta.

Sursa: http://www.catholicculture.org/news/...?storyid=17881

Evident, presa din mainstream a tacut malc. Sa ne inchipuim invers. Sa ne inchipuim ca, in urma cu 12 zile, militieni ortodocsi romani ar fi batut un rabin de 85 de ani venit sa vada Memorialul Holocaustului. Este ca ar fi urlat presa de dincoace si de dincolo de ocean pana azi ? Cred ca s-ar fi lasat si cu niscai proteste diplomatice, iar guvernele statelor evreiesti Israel si SUA si-ar fi rechemat ambasadorii pentru consultari. S-a auzit un tipat mondial de "sacrilegiu !" si "antisemitism !!!", in urma cu cativa ani, pentru MULT mai putin: pentru cateva pietre tombale pe care niste pusti care o faceau pe satanistii autentici le daramasera in Cimitirul Evreiesc, dupa cum a reiesit dupa ancheta efectuata de...S.R.I.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.05.2013 at 20:51:39.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 21.05.2013, 00:02:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un profesor de colegiu din Marea Britanie, de religie adventista, a fost demis pentru "homofobie" fiindca, raspunzand la o intrebare a unui elev daca actul homosexual este pacat, a raspuns afirmativ. In schimb, fostul profesor are de achitat 4200 de lire cheltuieli de judecata.

http://www.riposte-catholique.fr/rip...e#.UZqNaD4bir8

Despre persecutii ale crestinilor in Europa unita si democrata aud din ce in ce mai des. Am dubii ca, in timpul odiosului dictator si a sinistrei sale sotii, un profesor care ar fi sustinut chestia asta in fata clasei ar fi fost zburat din invatamant. Poate sa fi primit vreun vot de blam de la Partid in cadrul unei sedinte de infierare, asta da. Dar sa-si piarda painea si sa-l mai scoata si dator, nu cred ca ar fi facut dictatura materialismului dialectic si istoric.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #166  
Vechi 21.05.2013, 22:34:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un profesor de colegiu din Marea Britanie, de religie adventista, a fost demis pentru "homofobie" fiindca, raspunzand la o intrebare a unui elev daca actul homosexual este pacat, a raspuns afirmativ. In schimb, fostul profesor are de achitat 4200 de lire cheltuieli de judecata.

http://www.riposte-catholique.fr/rip...e#.UZqNaD4bir8

Despre persecutii ale crestinilor in Europa unita si democrata aud din ce in ce mai des. Am dubii ca, in timpul odiosului dictator si a sinistrei sale sotii, un profesor care ar fi sustinut chestia asta in fata clasei ar fi fost zburat din invatamant. Poate sa fi primit vreun vot de blam de la Partid in cadrul unei sedinte de infierare, asta da. Dar sa-si piarda painea si sa-l mai scoata si dator, nu cred ca ar fi facut dictatura materialismului dialectic si istoric.
Ehei, domnul profesor a spus si altele, de exemplu:

"He also told year 9 children aged 13-14 on another occasion that "anyone who worships on Sunday is basically worshipping the devil"." http://www.guardian.co.uk/education/...ses-ban-appeal

Acuma, eu mă gândesc că dacă domnul profesor ar fi spus așa ceva, în public, în Anglia, în timpul domniei ultimului monarh catolic, regina Mary, s-ar fi ales atât cu decizia de concediere, cât și cu o condamnare la ardere pe rug.

Deci, în Anglia contemporană, a ieșit mai bine.

Putem de asemenea constata că profesorul homofob care s-a ales doar cu o concediere, în Anglia secolului XXI, a ieșit mai bine decât profesorul homosexual care, în Anglia secolului XX, s-a ales cu castrarea chimică: http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_turing , și asta în contextul în care nu s-a dovedit că profesorul homofob ar fi făcut pentru poporul britanic sau pentru omenire în general măcar a suta parte din câte a făcut profesorul homosexual.

După cum puteți vedea, discuția suportă anumite nuanțe.

Last edited by MihaiG; 21.05.2013 at 22:42:14.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 22.05.2013, 02:01:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul

Putem de asemenea constata că profesorul homofob care s-a ales doar cu o concediere, în Anglia secolului XXI, a ieșit mai bine decât profesorul homosexual care, în Anglia secolului XX, s-a ales cu castrarea chimică: http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_turing , și asta în contextul în care nu s-a dovedit că profesorul homofob ar fi făcut pentru poporul britanic sau pentru omenire în general măcar a suta parte din câte a făcut profesorul homosexual.
Mai intai, profesorul homosexual despre care vorbiti incalcase o lege penala existenta la acea data. El comisese un delict, si nu un delict de opinie. El a ales castrarea chimica drept alternativa la inchisoare, la care o decizie legala si justa l-a condamnat.

Dimpotriva, profesorul de acum nu a incalcat nicio lege penala existenta acum. A fost pedepsit administrativ pentru un delict de opinie. Deci, in acest caz este vorba de un abuz al administratiei invatamantului, pe cand in cazul de atunci nu a fost un abuz al justitiei.

In sfarsit, vinovatia unui inculpat (ori nevinovatia lui) nu are legatura cu meritul profesional al lui. De fapt, sunt convins ca stiti asta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.05.2013 at 02:04:18.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 22.05.2013, 08:47:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai intai, profesorul homosexual despre care vorbiti incalcase o lege penala existenta la acea data. El comisese un delict, si nu un delict de opinie. El a ales castrarea chimica drept alternativa la inchisoare, la care o decizie legala si justa l-a condamnat.
Legală o fi fost decizia, dar asta nu înseamnă că a fost și justă. Nu faceți greșeala să puneți semnul echivalenței între cele două noțiuni.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In sfarsit, vinovatia unui inculpat (ori nevinovatia lui) nu are legatura cu meritul profesional al lui. De fapt, sunt convins ca stiti asta.
Vinovăția în sine nu, dar circumstanțele reale și personale trebuiesc întotdeauna luate în considerare la individualizarea judiciară a pedepsei, mergând până acolo încât să poată constitui temei pentru înlăturarea răspunderii penale.

Dar haideți să revenim la profesorul homofob. Am eu, așa, o mică și intimă convingere că dacă ar fi fost dat afară doar pentru faptul că i-a învățat pe elevii lui despre sataniștii de catolici care aduc cult lui Dumnezeu duminica, nu v-ați fi grăbit să îi plângeți de milă. Sau ?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 22.05.2013, 10:21:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Am eu, așa, o mică și intimă convingere că dacă ar fi fost dat afară doar pentru faptul că i-a învățat pe elevii lui despre sataniștii de catolici care aduc cult lui Dumnezeu duminica, nu v-ați fi grăbit să îi plângeți de milă. Sau ?
Ipoteza este falsa. De fapt, anterior el chiar isi spusese opinia ca cinstirea duminicii este pacat. Numai ca nu a fost dat afara pentru aceasta opinie. El a fost dat afara pentru cealalta opinie, cum ca homosexualitatea este pacat.

Eu nu am auzit de vreun profesor dat afara fiindca a sustinut despre catolici ca sunt satanisti. In schimb, nu e primul caz de profesor dat afara dupa ce a sustinut ca homosexualii sunt dati cu Satan. In concluzie, dupa parerea mea, cele doua minoritati din Anglia, cea catolica si cea homosexuala, beneficiaza de grade pe protectie foarte diferite. Judecati cu doua masuri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #170  
Vechi 22.05.2013, 13:38:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Rog sa se modifice semnatura cu citatul din Patriarhul Iustinian. In primul rand nu se stie daca e adevarata, e un citat din cartea scriitorului Czeslaw Milosz, "Gandirea captiva", scrisa in 1953: http://www.humanitas.ro/humanitas/gandirea-captiva-0
Toti copiaza unii de la altii acest pasaj fara sa si verifice daca e vreo sursa in carte sau e doar o parere a autorului polonez. Patriarhul a scris o serie de volume intitulate "Apostolatul social" in care vorbeste despre misiunea Bisericii, care trebuie sa se faca la fel ca Apostolii, in orice regim, inclusiv cel comunist, opus religiei. Scrie despre omul nou din perspectiva crestina, nu cea comunista, cum a interpretat scriitorul polonez. Omul nou e de fapt o idee din crestinism, omul nou fiind cel renascut dupa Botez.
Iata si citatul din carte: " ,,Logosul a fost lumina lumii, chiar în epoca întunecată dinaintea întrupării. Schimbarea omului s-a săvârșit pe calea concretă a Întrupării Fiului – care aduce o nouă creație a omului. Iisus Hristos este al doilea Adam, creatorul unei umanități noi și modelul ideal al omului celui nou. Formarea omului nou nu-i un proces numai doctrinar, ci un contact viu experimentat cu realitatea unui model întrupat”.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11