Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2011, 11:27:28
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Post Mancarea de post care INGRASA.

Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2011, 11:51:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...67&postcount=6

Tinand cont ca mai e pana la vara, cele mai hranitoare si sanatoase seminte sunt: soia, nautul, lintea, hrisca, fasolea, care pot fi mancate cu paine integrala. De remarcat sa le cumparati boabe, nu prelucrate. Recomand in special pasta de naut si pasta de fasole cu facuta cu usturoi.

Desert: miere de albine cu alune, caju, miez de nuca, fistic samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2011, 13:29:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D
Cartofii prăjiți.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2011, 15:12:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cartofii prăjiți.
Mai bine copti pe plita.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2011, 15:22:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Mâncarea de POST nu îngrașă. Eventual, menține greutatea. Postul înseamnă și CÂT mănânci. Însă, dacă există în meniu prăjituri, dulciuri de post sau tot soiul de rețete pe care le văd pe net, care mai de care mai sofisticate, nu mai știu ce să spun prin cuvinte..., asta e, fiecare cum crede de cuviință, cu îndrumarea duhovnicului și cu credință, Doamne ajută! Dar, iarăși, e adevărat că orice post, dublat spiritual, sigur, nu va îngrășa fiindcă "nu numai cu pâine trăiește omul".
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2011, 17:17:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa stii ca, de obicei, daca mananci 3 mese pe zi in post, nu te ingrasi, ci iti mentii greutatea. Foarte satioase sunt alunele si nucile. Ciupercile inlocuiesc cu succes carnea.

Pana la urma, painea ingrasa. Si cartofii prajiti. Si pastele fainoase (poti gati paste fara ou si fara branza - le fierbi si adaugi peste ele nuca pisata). Si sucurile carbogazoase (dar alea nu sunt sanatoase).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2011, 19:27:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Soia are cele mai multe proteine,deci trebuie la greu! Apoi fasole,cartofi fierti si prajiti. Si tot ce e prajit ingrasa,precum si alimente bogate in carbohidrati! Carbohidrati,prajeli si paine la greu si sa veteti cata burta faceti

Vorbesc foarte serios.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2011, 19:38:01
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Soia are cele mai multe proteine,deci trebuie la greu! Apoi fasole,cartofi fierti si prajiti. Si tot ce e prajit ingrasa,precum si alimente bogate in carbohidrati! Carbohidrati,prajeli si paine la greu si sa vedeti cata burta faceti
Cred și eu. Dar tocmai prăjelile ar trebui evitate, spun eu, în post. Pentru mine: orice-i prăjit, nu-i de post, face rău, de' stomacul devine mai sensibil nu trebuie "sufocat" cu cartofi prăjiți sau altele. Dar, până la urmă, câte bordeie...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2011, 20:39:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
si sa veteti cata burta faceti
Eu n-o să fac burtă
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2011, 21:16:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu n-o să fac burtă
Da, ca esti tanara.. ia sa vezi dupa ce faci un doi copii si te apropii de 40 de ani, apare si problema asta ;-)

Dupa rgulile cele mai aspre (pe care le tin si unii mireni), in postul mare nu se mananca nici ulei in afara de sambata si duminica. Deci nu prajeli, deci mai putin risc de ingrasare.

Cum au mai spus si altii, in post ar trebui sa nu incercam sa compensam calitatea mancarii cu cantitatea. Suntem tentati sa mancam multi cartofi si multa paine, ca sa compensam carnea si branza.
Se spune ca ar trebui sa ne ridicam de la masa usor nesatuli..
Este bun pentru suflet lucrul asta, si este bun si pentru a nu ne ingrasa. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 13:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 16:54:23