Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2011, 00:03:57
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit Candela sau lumanarea

Buna ziua! bunica mea astazi a plecat la Domnul... Totul s-a petrecut foarte rapid: salvare, infarct...si deces! La aflarea vestii ca e la spital, si ca nu i se dau sanse de viata, am aprins candela in casa, apoi am mers la Biserica si am aprins o lumanare, in speranta ca o va ajuta in cazul in care va muri fara lumanare! Mentionez faptul ca eu sunt in Constanta si ea in Braila! Intrebarea mea e urmatoarea: in aceste conditii se poate considera ca a murit cu sau fara lumanare ?
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2011, 00:10:39
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Buna ziua! bunica mea astazi a plecat la Domnul... Totul s-a petrecut foarte rapid: salvare, infarct...si deces! La aflarea vestii ca e la spital, si ca nu i se dau sanse de viata, am aprins candela in casa, apoi am mers la Biserica si am aprins o lumanare, in speranta ca o va ajuta in cazul in care va muri fara lumanare! Mentionez faptul ca eu sunt in Constanta si ea in Braila! Intrebarea mea e urmatoarea: in aceste conditii se poate considera ca a murit cu sau fara lumanare ?
Lasati inventiile astea babesti cu a murit fara lumanare, la lumanare se uita Dumnezeu sau la sufletul omului ce fapte a facut??
Rugati-va pentru bunica dumneavostra, Dumnezeu sa o odihneasca. Puteti sa trimiteti un pomelnic la o manastire sa fie pomenita la 40 de Sfinte Liturghii, i-ar fi de folos. In rest ramane in sarcina dumneavostra si a familiei sa va rugati pentru ea.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2011, 00:13:31
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
lasati inventiile astea babesti cu a murit fara lumanare, la lumanare se uita dumnezeu sau la sufletul omului ce fapte a facut??
Rugati-va pentru bunica dumneavostra, dumnezeu sa o odihneasca. Puteti sa trimiteti un pomelnic la o manastire sa fie pomenita la 40 de sfinte liturghii, i-ar fi de folos. In rest ramane in sarcina dumneavostra si a familiei sa va rugati pentru ea.
multumesc frumos pentru raspuns!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2011, 00:24:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o primeasca in imparatia Lui! Si eu am o bunicuta care a plecat la Domnul si care nadajduiesc foarte tare ca e in rai acum. S-a dus atat de lin si usor, ca ai mei nici nu si-au dat seama imediat ca a a murit, deci nu i-au aprins lumanare decat dupa. In casa era aprinsa insa candela, ca era vineri. Nu stiu daca se socoteste ca a murit cu sau fara lumanare, dar stiu sigur ca toata viata ei a ars ca o lumanare, daruind lumina, pana in ultima clipa.

Sigur Dumnezeu a vazut si a primit gestul tau de a-i aprinde bunicii o lumanare si cred ca se considera ca a murit cu lumina.

Aprinderea lumanarii la capatul muribundului e doar un act simbolic - simbolizeaza lumina faptelor sale bune si nadejdea in Hristos, lumina lumii - dar nu ii adauga fapte bune si nici nu ii scade din pacate omului. Nu mantuieste lumanarea! Stai linistita, daca a daruit lumina sufleteasca cat timp a trait, e nadejde.

Traditia spune ca pentru mortii fara lumanare este bine sa dai preotului o faclie, cu care sa slujeasca in noaptea de Pasti. Sa ai grija sa ii faci toate randuielile, sa dai sarindar (40 de liturghii) la manastire pentru ea si dupa aceea, sa o pomenesti cat oi fi tu, asa cum se zice la parastas: Vesnica pomenire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2011, 00:49:50
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumnezeu s-o ierte si s-o primeasca in imparatia Lui! Si eu am o bunicuta care a plecat la Domnul si care nadajduiesc foarte tare ca e in rai acum. S-a dus atat de lin si usor, ca ai mei nici nu si-au dat seama imediat ca a a murit, deci nu i-au aprins lumanare decat dupa. In casa era aprinsa insa candela, ca era vineri. Nu stiu daca se socoteste ca a murit cu sau fara lumanare, dar stiu sigur ca toata viata ei a ars ca o lumanare, daruind lumina, pana in ultima clipa.

Sigur Dumnezeu a vazut si a primit gestul tau de a-i aprinde bunicii o lumanare si cred ca se considera ca a murit cu lumina.

Aprinderea lumanarii la capatul muribundului e doar un act simbolic - simbolizeaza lumina faptelor sale bune si nadejdea in Hristos, lumina lumii - dar nu ii adauga fapte bune si nici nu ii scade din pacate omului. Nu mantuieste lumanarea! Stai linistita, daca a daruit lumina sufleteasca cat timp a trait, e nadejde.

Traditia spune ca pentru mortii fara lumanare este bine sa dai preotului o faclie, cu care sa slujeasca in noaptea de Pasti. Sa ai grija sa ii faci toate randuielile, sa dai sarindar (40 de liturghii) la manastire pentru ea si dupa aceea, sa o pomenesti cat oi fi tu, asa cum se zice la parastas: Vesnica pomenire!
Dumneseu sa o ierte pe bunicuta dumneavoastra! multumesc mult pentru raspuns...!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2011, 08:32:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Moartea celor bătrâni îi îmbătrânește pe cei tineri" spunea Nicolae Iorga. Greu ne este să ne despărțim, chiar dacă știm că e doar pentru o vreme, de cei dragi dinaintea noastră ! Și, cu fiecare înmormântare din familia mea, îmi dau seama că am mai făcut eu însumi un pas spre destinația finală a fiecăruia dintre noi, care este moartea, judecata, raiul sau iadul.

Pentru cei care pleacă, cu adevărat importantă este spovada, care, de vor fi căzut, restaurează în ei starea de grație sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință. Mult ajutor supranatural mai dă și Sf Împărtășanie și, la nevoie, Sf Maslu.

Lumânarea, ca și candela, este un obicei pios care face parte din moștenirea noastră iudaică. Eu niciodată nu am făcut prea mare deosebire între ele, principiul lor de funcționare este același. Cum sugera și cineva dinaintea noastră, suntem noi înșine, într-un fel, lumânări. Important e să nu se stingem fără a aprinde măcar o lumânare care să ardă după noi, așa cum o făclie trebuie să aprindă altă făclie înainte de a se stinge, pentru ca să fie lumină în lume.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.04.2011 at 08:35:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2011, 09:35:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Despre subiect s-a mai scris si probabil ca o sa se mai scrie inca mult deoarece in popor este incetatenita de tare multa vreme aceasta practica a aprinsului luminarilor in preajma mortii .
Dar asa cum pui si dumneata aceasta intrebare , daca se v-a pune tuturor sau mai ales daca vor fi intrebati ,,de ce se aprinde luminare la capatiiul muribundului " nimeni nu stie sa spuna deoarece preotii insasi nu vor sau nu stiu sa lamureasca poporul si atunci prefera sa il tina in bezna necunostintei motivind , culmea, ca daca asa este obiceiul din popor, sa facem asa .
La decesul unui crestin 2 lucruri sunt f. importante :
- sa fie recent spovedit si mai ales impartasit . Ne spune Hristos insusi ca cel care ,, nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu v-a avea viata vesnica " sau ca ,,nu v-a intra in imparatia cerurilor"
- faptele sale , care acelea vor cintari in vami si inaintea lui Hristos si nu banii pusi in buzunar pt. vami sau alte absurditati .
Cei care recurg la asemenea gesturi este clar ca habar nu au de credinta , ca au mers la biserica toata viata degeaba sau ca cine i-a pastorit a fost un pastor pirit. Noi trebuie sa deprindem credinta cea dreapta, ortodoxa, din toate punctele de vedere !

Sigur ca luminarea aprinsa , ca si tamiia , ca si carbunii , ca si undelemnul, ca si prescura , si ca si inca multe altele sunt o ofranda , un dar adus lui D.zeu dar neinsemnat fata de cele ce trebuiesc implinite scripturistic si canonic .
Dar daca tineti si tineti neaparat de existenta luminarii , putem spune ca aprinderea candelei a fost un gest suficient inaintea lui Hristos .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2011, 20:56:27
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

va multumesc pentru raspunsuri si pentru cuvintele frumoase!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 01:39:17
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
Lumanarea pentru Sf Impartasanie denissa Impartasania (Taina Euharistiei) 13 15.10.2008 11:16:30