Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 16:20:19
anonim_1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare

Buna. Va rog sa nu stergeti acest topic, deoarece e o intrebare cat se poate de serioasa. Nu mi-as permite niciodata sa imi bat joc nici de Dumnezeu, nici de nimeni de pe acest forum.
Am 2 intrebari la care sper sa primesc raspuns.
1)Conceperea unui copil este pacat? Daca da, cum se poate face ca sa nu fie?
2)Daca 2 oameni(barbat si femeie) casatoriti se impreuneaza, evitand sa conceapa un copil, este pacat?
Va multumesc si va rog sa nu stergeti topicul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 16:24:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

1)Conceperea unui copil, nu este pacat, pentru asta a lasat Dumnezeu barbat si femeie! Acum depinde si timpul conceperii intrucat exista momente cand ar fi pacat, de pilda conceperea in zilele praznicelor imparatesti(sarbatorile in cinstea Persoanelor Sfintei Treimi)!
2)Ferirea de copii prin orice metode, este pacat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 16:25:53
anonim_1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru raspuns...dar mai am o intrebare:
Conceperea copilului, daca este in afara oricarei sarbatori sau post, este pacat, daca sotii simt placere?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 16:31:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim_1 Vezi mesajul
Buna. Va rog sa nu stergeti acest topic, deoarece e o intrebare cat se poate de serioasa. Nu mi-as permite niciodata sa imi bat joc nici de Dumnezeu, nici de nimeni de pe acest forum.
Am 2 intrebari la care sper sa primesc raspuns.
1)Conceperea unui copil este pacat? Daca da, cum se poate face ca sa nu fie?
2)Daca 2 oameni(barbat si femeie) casatoriti se impreuneaza, evitand sa conceapa un copil, este pacat?
Va multumesc si va rog sa nu stergeti topicul.
Cum parerile sunt impartite, este recomandat sa ceri sfatul duhovnicului pe care ar trebui sa-l ai. Argumente pro si contra pentru intrebarea a doua si a treia sunt destule, asa ca nu vei gasi un raspuns care sa te multumeasca.

Un lucru e sigur: conceperea unui copil e un indemn din partea bisericii, nu un pacat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 16:34:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim_1 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns...dar mai am o intrebare:
Conceperea copilului, daca este in afara oricarei sarbatori sau post, este pacat, daca sotii simt placere?
Cand mananci ceva bun nu simti placere? Bineinteles ca da. Asta insemna ca trebuie sa ne abtinem de la mancare? Nu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 16:37:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim_1 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns...dar mai am o intrebare:
Conceperea copilului, daca este in afara oricarei sarbatori sau post, este pacat, daca sotii simt placere?

Nu , nu cred ca e pacat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 17:04:36
anonim_1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cand mananci ceva bun nu simti placere? Bineinteles ca da. Asta insemna ca trebuie sa ne abtinem de la mancare? Nu.

Foarte buna observatie... dar eu ma gandeam la lucruri de genul: mai faci pauze, alte lucruri pentru prelungirea actului... Asta nu e pacat?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 17:16:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim_1 Vezi mesajul
Foarte buna observatie... dar eu ma gandeam la lucruri de genul: mai faci pauze, alte lucruri pentru prelungirea actului... Asta nu e pacat?
Nu vad de ce ar fi pacat sa faci o treaba de calitate. Nu de alta, dar sa nu fii egoist. :) Arsenie Boca scrie ceva de genul asta in cartea "Ridicarea căsătoriei la înălțimea de taină". Citeste-o.

Si apoi, relaxeaza-te omule... A trai o viata ortodoxa nu presupune extremism, rigorism, ci echilibru in toate. Daca ai o inima buna, stie Dumnezeu cum sa ti-o modeleze - cu voia ta.

Nu uita de sfatul duhovnicului, dar nici macar lui nu trebuie sa-i povestesti amanunte din viata ta intima...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2010, 17:21:24
anonim_1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de raspunsuri!
Am fost nu de mult la spovedit... cam de 1 am ma uit la filme pentru adulti....si ma si prefaceam ca face ce fac acei oameni de obicei.... i-am spus asta preotului si a zis ca ma pot spovedi doar pe proprie raspundere daca nu mai fac pacatul malahiei niciodata, iar eu am acceptat... Dar tot la aia ma gandesc ca daca o data pe luna m-as uita la o poza sau un film de acest gen, ar fi mare pacat? Nu stiu de ce dar simt o nevoie in mine. Niciodata nu am fumat, nu m-am imbatat, nu am injurat, nu m-am batut si intotdeauna am incercat sa fiu cat mai bun si il iubesc pe Dumnezeu din toata inima mea. Oare ar fi atat de mare pacat daca as face acest lucru foarte rar? S-ar supara mult pe mine DUmnezeu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2010, 17:33:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vezi sa nu iei ban de la admin. Asta in caz ca ai intrat aici ca sa te amuzi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare copil pacat