Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.04.2009, 11:55:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
nu este un pacat, dar dupa ce vei citi din Biblie shi-tzi vei intreba duhovnicul vei ajunge la concluzia ca este un pacat, deci este un pacat... desi??? Apoi vei face pocaintza shi canon de indreptare shi vei incerca sa nu mai itzi iubeshti defapt pofta ta de a face dragoste tratand-o pe ea sau pe tine ca pe un obiect... dupa toate astea nu vei mai avea dragoste suficienta s-o iei de nevasta shi casatoria shi relatzia itzi v-a parea de coshmar... deci las-o balta cu intrebarile ca aici nu exista raspuns... Sa ne ajute Dumnezeu sa mergem pe calea cea buna ca doar Domnul poate sa-tzi raspunda la problema ta... deci nu stiu sa raspund in nici un fel nici tzie, nici mie... ??? Concubinajul pare bun, dar nu merge totdeauna... casatoria e shi mai periculoasa ca ai shi datorii mari nu numai privilegii... deci raspunsul meu este : NU STIU! shi nu ca doar ma fac ca nu shtiu.
Vorbesti din propria experienta? Daca nu ai un punct de vedere mai bine te abtii de la comentarii. Daca ne apucam sa ne dam cu parerea si sa filozofam pe teme straine de noi mai rau ne adancim in nestiinta.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.04.2009, 16:38:07
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Nu stiu care din topicurile astea la care se scrie in ultima vreme e mai "sperietoare" decat altele... cel despre sfarsitul lumii, cel despre ura de sine, cel despre orgasmul care e moartea sufletului sau asta in care opiniile sunt expuse cu o vadita tenta de epurare a sexualitatii din om.
Va citesc si nu vad nimic scris despre SPERANTA, despre OPTIMISM, despre BINELE pe care, cu un pic de stradanie, il putem regasi in noi.
Toate topicurile sunt pline de pedepse, amenintari, profetii sumbre, negativism, teama, frica, groaza, lacrimi si durere.
Iertare fratilor pentru cele pe care le scriu acum!

Doamne ajuta-ne si lumineaza-ne!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.04.2009, 16:42:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ai mare dreptate,Coralina...asta este natura omului,ce sa-i faci!Predicam intr-un fel,dar ne dezlantuim exact asa cum suntem...de fapt!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.04.2009, 20:24:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daaa,...nici eu nu pot. CInd acest scenariu incepe sa prinda forma am grija sa dau focul mai mic...ca este pacat de mincarea aceea.

Doamne eu vad atita speranta si dragoste in aceasta imagine la bucatarie. Acestia sunt soti adevarati si crestini, care se ajuta la bucatarie si se iubesc dupa 20 ani ca-n prima zi. Multumim Coralina ca ne-ai amintit cum sa privim mesajele de mai sus
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.04.2009, 19:08:10
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf Vezi mesajul
Am cautat despre aceasta chestiune in mai multe parti si am aflat ca a fii desfranat e un pacat. Si ca a pofti in sufletul tau pe o femeie e pacat. Dragostea se incadreaza in aceste chestiuni? Desigur, aici intervine si faptul ca trebuie sa fim casatoriti si scopul dragostei trebuie sa fie numai copilul. Insa chiar asa e? Daca nu esti casatorit, nu vrei un copil si totusi iubesti persoana de langa tine e absolut necesar sa astepti pana la casatorie ca sa faci dragoste?
Eu ma gandesc ca atat timp cat nu esti "pervers", poti face dragoste fara a te pune rau cu Domnul. Ce parere avetzi?
Amagirea diavoleasca e sa numesti atractia sexuala dragoste!
Dragostea este numita si iubire si nu are conotatii sexuale. Ca oamenii cand se iubesc se si impreuneaza asta e altceva! Dar dragostea/iubirea nu este egal cu sex. Este incorect (in viziunea mea) sa spui "a face dragoste", corect e sa spui a te impreuna/a te uni cu femeia ta!

Atentie mare ca e mare amagire la mijloc!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.04.2009, 18:18:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Amagirea diavoleasca e sa numesti atractia sexuala dragoste!
Dragostea este numita si iubire si nu are conotatii sexuale. Ca oamenii cand se iubesc se si impreuneaza asta e altceva! Dar dragostea/iubirea nu este egal cu sex. Este incorect (in viziunea mea) sa spui "a face dragoste", corect e sa spui a te impreuna/a te uni cu femeia ta!

Atentie mare ca e mare amagire la mijloc!
De acord cu Sergiu!
A spune ca "faci dragoste" mi se pare un nonsens deoarece iubirea reala nu cauta satisfactia personala!!
Cu aceasta expresie se incearca "innobilarea" unui act care nu are nimic nobil in sine!! Oricat s-ar incerca infrumusetarea activitatii sexuale, eu cred ca de fapt este un act tolerat, doar. Devine cu usurinta pacat chiar daca cei doi sunt casatoriti!!
In afara casatoriei.. fara dubiuacat!!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.04.2009, 19:08:29
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Oricat s-ar incerca infrumusetarea activitatii sexuale, eu cred ca de fapt este un act tolerat, doar.
Ai 21 de ani și spui asta? Sau poate mă înșel....

ON TOPIC: Nu știu ce oameni căsătoriți cu o căsnicie reușită vor spune că atunci când fac "dragoste" fac un act tolerat de Dumnezeu. Mai degrabă auzi astfel de "perle" de la călugări sau oameni care au avut anumite probleme în tinerețe cu lucrurile astea. Părerea mea...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.04.2009, 19:11:06
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Amagirea diavoleasca e sa numesti atractia sexuala dragoste!
Dragostea este numita si iubire si nu are conotatii sexuale. Ca oamenii cand se iubesc se si impreuneaza asta e altceva! Dar dragostea/iubirea nu este egal cu sex. Este incorect (in viziunea mea) sa spui "a face dragoste", corect e sa spui a te impreuna/a te uni cu femeia ta!

Atentie mare ca e mare amagire la mijloc!
Și amăgirea e la tine. Nu spun că nu sunt momente în care e vorba de împreunare și act sexual dar creștinii adevărați, căsătoriți și care se iubesc sincer fac dragoste și nu se împreunează sau să facă act sexual. Ce aveți oameni buni că urâți materia? Începeți să tindeți spre gnosticism...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.04.2009, 19:37:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Ai 21 de ani și spui asta? Sau poate mă înșel....

ON TOPIC: Nu știu ce oameni căsătoriți cu o căsnicie reușită vor spune că atunci când fac "dragoste" fac un act tolerat de Dumnezeu. Mai degrabă auzi astfel de "perle" de la călugări sau oameni care au avut anumite probleme în tinerețe cu lucrurile astea. Părerea mea...

33 ani.
da.. la 21 ani gandeam si eu ca majoritatea.. pacat ca nu pot da timpul inapoi!
Uite, daca "a face dragoste" este ceva curat in sine.. nu am ajunge in pacat, desi avem cele mai oneste intentii, nu??
Nu urasc materia si ce mai spui tu acolo.. Incerc doar sa nu ma mint pe mine!

(nu am avut "probleme in tinerete cu lucrurile astea"... :) ma deranjeaza ipocrizia, felul in care este cosmetizata azi desfranarea.. evident toti iubesc sincer, fac dragoste.. dar daca trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru "iubirea" lor.. fug mancand pamantul).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.04.2009, 21:59:04
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
33 ani.
da.. la 21 ani gandeam si eu ca majoritatea.. pacat ca nu pot da timpul inapoi!
Uite, daca "a face dragoste" este ceva curat in sine.. nu am ajunge in pacat, desi avem cele mai oneste intentii, nu??
Nu urasc materia si ce mai spui tu acolo.. Incerc doar sa nu ma mint pe mine!

(nu am avut "probleme in tinerete cu lucrurile astea"... :) ma deranjeaza ipocrizia, felul in care este cosmetizata azi desfranarea.. evident toti iubesc sincer, fac dragoste.. dar daca trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru "iubirea" lor.. fug mancand pamantul).
Una e faptul că unii spun că fac dragoste când își împlinesc poftele și alta e a spune că relația trupească e ceva tolerat de Dumnezeu. Să nu confundăm lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 23:04:42