Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2008, 00:07:08
deea_m deea_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2008
Mesaje: 2
Implicit buna ziua

as dori sa stiu si eu ce anume se poate face in urmatoarea situatie:fratele meu este cu o fata,nu sunt casatoriti.fata respectiva are un frate cu care eu sunt impreuna.as vrea sa stiu si eu daca biserica ar da voie ca eu si baiatul sa ne casatorim in conditiile in care fratele meu este cu sora baiatului cu care eu sunt.am auzit ca ar fii o dezlegare.de unde anume as putea sa o obtin sau cu cine ar trebui sa vorbesc.va rog mult sa mi raspundeti,am nevoie neaparat de o rezolvare,va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2008, 14:39:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de deea_m Vezi mesajul
as dori sa stiu si eu ce anume se poate face in urmatoarea situatie:fratele meu este cu o fata,nu sunt casatoriti.fata respectiva are un frate cu care eu sunt impreuna.as vrea sa stiu si eu daca biserica ar da voie ca eu si baiatul sa ne casatorim in conditiile in care fratele meu este cu sora baiatului cu care eu sunt.am auzit ca ar fii o dezlegare.de unde anume as putea sa o obtin sau cu cine ar trebui sa vorbesc.va rog mult sa mi raspundeti,am nevoie neaparat de o rezolvare,va multumesc!
Cel mai indicat sa vorbesti cu un Preot, dar nu vad ce ar putea sa te impiedice in a te casatori cu acel baiat, neavand nici o legatura de rudenie, iar sora acestui baiat nu are nici o legatura de rudenie cu al tau frate, deci nu vad nici un obstacol din acest punct de vedere.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2008, 17:55:42
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Acceseaza link-ul acesta :)




http://www.sibiul.ro/stiri-locale/ca...umnezeu/11588/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2008, 13:24:07
deea_m deea_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2008
Mesaje: 2
Implicit

daca acesti vor sa se casatoreasca sa inteleg ca nimeni nu o sa ii poata casatorii...exista un singur dumnezeu,nu?doar religiile difera....atunci de ce anume la alte religii care accepta aceste casatorii intre frati cu frati dumnezeu nu pedepseste?si la ortodoxi pedepseste.....exista o mare contradictie......
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2008, 14:31:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din perspectiva invataturii ortodoxe nu e nici o gresala si cei care accepta astfel de casatorii sunt cei ce gresesc. Articolele puse la dispozitie lamuresc foarte clar asta.

Deci fie acceptati invatatura asa cum este, fie o modificati dupa cum intelegeti fumneavoastra de cuviinta, caz in care nu mai este invatatura ortodoxa, este invatatura dumneavoastra proprie.

Cand ati intrebat aici cum e mai bine si ati primit un raspuns care nu v-a convenit, ati apelat la credinta conform careia Dumnezeu e unul si toate religiile il slujesc pe el, in incercarea de a manipula dogma in favoarea dumneavoastra. Credinta ca Dumnezeu e unul si exista doar mai multe religii, nu numai ca e incorecta (exista religii politeiste in continuare si religii care nu au nici o treaba cu dumnezeul iudeo-crestin), dar se apropie foarte mult de universalism si New Age, credinte considerate eretice de catre ortodocsi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2009, 22:57:16
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit E o problema

Din cate cunosc eu, doi frati nu se pot casatori cu doua surori.
Daca fratele tau se casatoreste cu fata, atunci fratele fetei iti devine cumnat. Deveniti rude si nu va puteti casatori.
Daca nu gresesc eu, nu exista dezlegare pentru casatorii intre rude.
Oricum, iti recomand sa vorbesti si sa lamuresti problema cu EPISCOPUL locului. Daca nu, cu un preot. E foarte posibil sa-ti spuna acelasi lucru, dar tu mergi si vorbeste cu el. Ca sa fii sigura cum stau lucrurile. E extrem de important.
Radu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
Buna ziua corinne Nunta 18 09.07.2011 11:03:45
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29