Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2011, 19:51:55
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu am vazut nimic pro-ortodox, sau, mai bine zi, nimic crestin.

In schimb, am vazut multe lucruri anti. La prima vedere, anti-catolice, anti-protestante, anti-patriarh, etc.

In fond, anti-ortodoxe.

Va propun urmatorul criteriu pentru a aprecia calitatea reala a unui site, persoane, carti etc.: Simt oare in continutul acestui site, in purtarea sau vorbirea acestei persoane, ideile acestei carti - acea calitate fundamentale a crestinului, acea virtute teologala fara care nu suntem nimic, dupa cum spunea apostolul - IUBIREA ?

Eu m-am uitat pe sit-ul acela si am vazut ura.
Am zis ca m-am uitat in mare, nu ca am analizat continutul.
Pai am vazut niste articole legate de masonerie, eu am citit „Simt în suflet o foame și o sete de Dumnezeu” si "Parintele IOAN de la Rarau despre cipuri si viitorul sinod panortodox"
Multumesc pentru sugestie!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2011, 20:34:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Am crezut prima data ca e un site stilist, dar nu e asa. In afara de unele exagerari (evrei, masonerie, etc.) e destul de complet, chiar eu am citat din el despre reiki. Desigur pentru ecumenistii din toate religiile si credinciosii flower-power e ceva inacceptabil. Cum sa critice cineva hinduismul sau adventismul sau catolicismul? Pentru ca toate religiile sunt la fel.

Am gasit chiar pe prima pagina un articol cu un un musulman trecut la ortodoxie, se dadea si citatul din Serafim Rose: "Însă, când am intrat apoi iarăși într-o biserică ortodoxă (una rusească, în San Francisco), ceva mi s-a întâmplat, ceva ce nu mai trăisem într-un templu budist sau în alt templu oriental; ceva îmi rostea în inimă că sunt acasă, că întreaga mea căutare luase sfârșit”.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2011, 21:05:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am crezut prima data ca e un site stilist, dar nu e asa. In afara de unele exagerari (evrei, masonerie, etc.) e destul de complet, chiar eu am citat din el despre reiki. Desigur pentru ecumenistii din toate religiile si credinciosii flower-power e ceva inacceptabil. Cum sa critice cineva hinduismul sau adventismul sau catolicismul? Pentru ca toate religiile sunt la fel.
Mie imi pare ca umbla undeva pe linia firava de demarcatie dintre crestin ortodoxie si conspirationismul iudeo-masonic.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2011, 21:12:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie imi pare ca umbla undeva pe linia firava de demarcatie dintre crestin ortodoxie si conspirationismul iudeo-masonic.
Asta e, nu poate sa fie perfect. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2011, 21:52:40
gmanole gmanole is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am crezut prima data ca e un site stilist, dar nu e asa. In afara de unele exagerari (evrei, masonerie, etc.) e destul de complet, chiar eu am citat din el despre reiki. Desigur pentru ecumenistii din toate religiile si credinciosii flower-power e ceva inacceptabil. Cum sa critice cineva hinduismul sau adventismul sau catolicismul? Pentru ca toate religiile sunt la fel.

Am gasit chiar pe prima pagina un articol cu un un musulman trecut la ortodoxie, se dadea si citatul din Serafim Rose: "Însă, când am intrat apoi iarăși într-o biserică ortodoxă (una rusească, în San Francisco), ceva mi s-a întâmplat, ceva ce nu mai trăisem într-un templu budist sau în alt templu oriental; ceva îmi rostea în inimă că sunt acasă, că întreaga mea căutare luase sfârșit”.
Intr-adevar, nu-i un site stilist, multumim lui Dumnezeu! Asa ca puteti citi, oameni buni, in pace! E doar un alt site de-al nostru, "legionar", "nationalist" si "ortodox".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2011, 22:37:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmanole Vezi mesajul
Intr-adevar, nu-i un site stilist, multumim lui Dumnezeu! Asa ca puteti citi, oameni buni, in pace! E doar un alt site de-al nostru, "legionar", "nationalist" si "ortodox".
Mai puneti si "fanatic", "antisemit", "conspirationist" si in ultima instanta "sectar", si va veti apropia de adevar.

Apropo, vad ca si dumneavoastra, si initiatorul topicului sunteti la prima postare. Ati intrat doar ca sa faceti reclama "Bisericii secrete" ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2011, 23:26:05
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu.mihai05 Vezi mesajul
Domne Ajuta!Am si eu o intrebare ce parere aveti despre site acesta ...www.bisericasecreta.wordexpress.com,precizez ca are o conotatie cel putin din punctul meu de vedere pro ortodoxism...dar spre a ma putea lamuri as avea nevoie si de alte pereri.Va multumesc anticipat!
O lamurire;in est, ortodox, este automat legat de crestinism iar in restul lumii ortodox reprezinta acea grupare ce a continuat si continua sa respecte cat mai fidel legile si traditia.Probabil veti intanli termenul musulman ortodox,evreu ortodox...asta nu inseamna ca sunt crestini.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2011, 03:02:01
gmanole gmanole is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mai puneti si "fanatic", "antisemit", "conspirationist" si in ultima instanta "sectar", si va veti apropia de adevar.

Apropo, vad ca si dumneavoastra, si initiatorul topicului sunteti la prima postare. Ati intrat doar ca sa faceti reclama "Bisericii secrete" ?
Sinteti obosit, domnu' Erethorn! Ar trebui sa mergeti sa va culcati...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2011, 10:37:37
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Thumbs up

În prealabil postat de Erethorn
Mai puneti si "fanatic", "antisemit", "conspirationist" si in ultima instanta "sectar", si va veti apropia de adevar.

Apropo, vad ca si dumneavoastra, si initiatorul topicului sunteti la prima postare. Ati intrat doar ca sa faceti reclama "Bisericii secrete" ?

Inclin sa-ti dau dreptate ...abia sosit si paf....deh...stii tu Erethorn chestia cu lupul in haina de oitza...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2011, 01:03:54
ovidiu.mihai05 ovidiu.mihai05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2010
Locație: navodari
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Wink te-ai "prins"!!!

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mai puneti si "fanatic", "antisemit", "conspirationist" si in ultima instanta "sectar", si va veti apropia de adevar.

Apropo, vad ca si dumneavoastra, si initiatorul topicului sunteti la prima postare. Ati intrat doar ca sa faceti reclama "Bisericii secrete" ?
chiar crezi ca nu as avea cf si i-mi ocup timpul "promovand" site acesta,dc da,te inseli...era un simplu topic ce ma nedumerea pe mine.Multumit,sper ca da!!..si da sunt nou pe acest site.logat vorbind....am simtit o oarecare "ironie si sarcasm "in msj tau asa ca poate se va simti si in raspunsul meu aceeasi atitudine.Merci!@
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 23:59:20
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08