Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2012, 10:52:43
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamantul

Este incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamnantul si ca nu ne mantuim cu totii avand in vedere ca puterea infinita a lui Dumnezeu este cu noi.

Niste ingeri cazuti si bolnavi si o mana de oameni care au nevoie de ajutor reusesc sa tina in sah pamantul si majoritatea oamenilor. Ca reusesc sa impuna niste aberatii si sa faca legea impotriva crestinatatii majoritare.

Poate ca aceasta se intampla pentru ca nu e rugaciune si ca oamenii nu cer ajutorul puterii infinite a lui Dumnezeu pentru mantuirea lor si a aproapelui. Macar un om de ar fi stpanait rugaciunea precum Ilie sau altii ar fiu putut cere raspandirea ortodoxiei pe tot pamantul; Ilie, un om a resuit cu rugaciunea sa aduca din nou pe israelieni la Dumnezeu cand majoritatea era in greseala. Deci un om care stie sa se roage face mai mult ca majoritatea. Da, ortodoxia nu este doar daca mananc slanina azi sau maine, noi trebuie sa raspandim Evanghelia pe tot pamantul si sa ne luptam pentru mantuirea aproapelui fie doar si cu rugaciunea. Trebuie ca fiii luminii sa aiva mai multa indrazneala in rugaciune si sa ceara raspandirea credintei adevarate pe tot Pamantul si mantuirea a cat mai multor oameni si ca Dumnezeu cu puterea infinita sa ni se alature. Cu rugaciunea nu nnumai cei de pe Pamant se pot mantui dar si cei din iad care nu se mai pot ruga pentru ei.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 11:04:18.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2012, 11:16:23
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt sigur ca daca noi astia care suntem acum ortodocsi ne-am pocai cu adevarat si i-am include pe cei din jur in pocainta noastra, intreaga lume ar fi Biserica...eu cand ma intalnesc cu o persoana noua, pe care nu am cunoscut-o niciodata, interactiunea dintre mine si acea persoana cred ca ar trebui sa se desfasoare pe fundalul unei frangeri de inima....fiindca daca eu in loc sa imi petrec viata in idolatrie, hule si patimi conlucram cu Dumnezeu, acea persoana ar fi intalnit Lumina vindecatoare a unui sfant nu pustiul unui mormant gol....deci daca asemenea ganduri de pocainta ar lucra cu adevarat in ortodocsi, mai mult ca sigur ca s-ar schimba lucrurile...Sa ne rugam sa ne dea Dumnezeu pocainta! Doamne miluieste-ne pe toti utilizatorii acestui forum cu pocainta adevarata pe care numai Tu si sfintii tai o cunoasteti, Amin!

Last edited by VladCat; 10.02.2012 at 11:19:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2012, 11:36:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Este incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamnantul si ca nu ne mantuim cu totii avand in vedere ca puterea infinita a lui Dumnezeu este cu noi.
Nu judecați înseamnă exact asta: nu vă puneți voi în locul Judecătorului ca să condamnați pe alții la Iad. Habar nu avem noi cine se mîntuiește și în ce condiții, dar cert este că noi sîntem ortodocși și Dumnezeu așteaptă de la noi să înmulțim talanții cu care ne-a înzestrat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2012, 11:49:18
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Uite daca fratele tau e bolnav actionezi acum sau astepti sa castigi un concurs de fitness si sa devii campion mondial ca impresionat fratele sa se faca bine?

Cred ca aceasta abordare cu asteptatul sa devii sfant e una din cauzele degringoladei de acum.

Nu cred ca a astepta sa devenim sfinti inainte de a actiona e drumul potrivit. Chril si Metodiu care au dus crestinismul in mari si tari au actionat devenind sfinti prin actiunile lor.

Era o frumoasa rugaciune care zicea cam asa, vin-o acum si nu astepta pana sa fii Sfant caci asta s-ar putea sa nu se intample si atunci n-ai sa mai vii. Vin-o asa cum esti. Iar nimeni nu garanteaza ca vazand un sfant aproapele se va indrepta.

As zic si eu. Roaga-te pentru ca ortodoxia sa vie pe tot pamantul asa cum esti. Nu astepta ca sa devii Sfant caci asta s-ar putea sa nu se intample niciodata si un ostas care ar putea face ceva pentru soarta lumii s-a pierdut. Poate ca ai rugaciunea vamesului celui cu zdrobirea de inima ca nu e bun si care face mai mult decat rugaciunea celui ce se crede sfant.

Nu trebuie sa steptam sa devenim sfinti ca sa ne rugam ca ortodoxia sa vie pe intreg pamantul si ca sa se mantuiasca cat mai multi oameni si asta o putem face incepand de azi, acum. LA fel ne putem ruga pentru Biserica romana si ortodoxa in general sa fie ferita de gresala si ca daca suntem in gresala sa ne intoarcem la adevar.

Rugaciunea asta cu zdrobirea de inima ca nu esti sfant poate fi mai importanta ca rugaciunea cand te crezi inaintat in credinta asa ca nu astepta.

A spune o realitate este una si este adevarat ca unii se numesc protestanti altii musulmani.



Mai mult, odata m-am rugat la Dumnezeu cum de oamenii mai plinuti se invrednicesc sa vada minuni si pe Maica Domnului si cum asta nu se intampla numai la cei slabi, si asceti. Da asceza e importanta. Si mi s-a descoperit ca dragostea e mai mare decat toate chiar si decat asceza.

Am vazut cum un preot care vedea minuni si care daca lumea cerea sa zica odata un pomelnic zicea de 60 de ori, adica mai mult decat se cerea. Am vazut cum acel preot avea tot timpul apa sfintita la Biserica sa. Am vazut cum un alt sfant se ruga o ora pe zi pentru orfani si vaduve si pentru altii si am inteles ca rugaciunea si actiunea pentru aproapele invredniceste pe cineva sa vada minuni si nu numai asceza. La o alta femei i-a aparut Maica Domnului nu pentru asceza sa, care e importanat si asceza, i-a aparut Maica Domnului pentru ca a infiintat o organizatie caritabila si strangea bani de la oameni sa ii dea saracilor. Nu a asteptat sa devina Sfanta.

Cine vrea sa mearga pe calea mantuirii sa nu uite ca iubirea e mai mare ca toate si ca pomenirea in rugaciune a lumii, tarii, Bisericii si a celor nevoiasi poate face multe.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 12:05:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2012, 12:10:45
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Procesiunea Sfantului Spiridon: http://www.youtube.com/watch?v=jkI_iIQ3ziE

Niste oameni imperfecti au facut o ceremonie frumoasa. Sa ne ajute Dumnezeu si pe noi sa avem astfel de ceremonii si in Romania. Sa dau un alt exemplu, o mama cand isi vede copilul in primejdie zice, copilul meu asteapta pana am vederea perfecta si nu mai am ochelari si pana o sa fiu perfecta si apoi te ajut. Nu asa cum este se duce si ajuta , atunci si acolo. Acum lumea este in primejdie. Aici si acum trebuie sa ne rugam pentru ea, ca ortodoxia sa vina pe intreg pamantul si ca sa se mantuiasca cat mai multi oameni caci acum si aici aproapele nostru nebotezat nu poate ajunge in rai . Aici si acum sunt milioane de copii avortati .

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 12:22:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2012, 12:58:39
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu judecați înseamnă exact asta: nu vă puneți voi în locul Judecătorului ca să condamnați pe alții la Iad. Habar nu avem noi cine se mîntuiește și în ce condiții, dar cert este că noi sîntem ortodocși și Dumnezeu așteaptă de la noi să înmulțim talanții cu care ne-a înzestrat.
Subscriu intocmai.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2012, 13:14:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu judecați înseamnă exact asta: nu vă puneți voi în locul Judecătorului ca să condamnați pe alții la Iad. Habar nu avem noi cine se mîntuiește și în ce condiții, dar cert este că noi sîntem ortodocși și Dumnezeu așteaptă de la noi să înmulțim talanții cu care ne-a înzestrat.
Am vazut la mai multe persoane aceasta intelegere. Marturisirea adevarului nu intra la judecarea aproapelui, daca cineva spune ca un leu are patru picioare nu inseamna ca il judeca pe unul care spune ca are sase picioare, ci ca spune adevarul. Aceasta intra la "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri" Deci si despre Biserica Sa si mantuirea adusa de Iisus cu ajutorul Bisericii Sale. Biserica Sa este pentru toti oamenii, nimeni nu e oprit sa vina in Biserica sa se mantuiasca, nici indienii hindusi, musulmanii, japonezii sintoisti, neoprotestantii sau catolicii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2012, 13:26:10
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cine vrea poate face asta:
Dimineata sa se roage asa:
Doamne du ortodoxia pe tot pamantul si mantuieste cat mai multi oameni. Ia raul de pa pamant si da Pamantului cat mai mult bine si cat mai multa mantuire. Fereste lumea de semnul fiarei, de pacate, de ispite si ajuta cat mai multi sa se mantuiasca. Astazi vor muri oameni. In numele fiecarui om cu data mortii aiz zic rugaciunea aceasta: Bunule Dumnezeu , vin-o si iam-a ca pe talharul de pe cruce caci mi-am irosit viata. Da-mi botez, Sfanta Impartasanie si spovedire daca e necesar si tot ceea ce tu stii cam nevoie pentru toate eternitatile. Amin.

Cand te intalnesti cu oameni noi zi asa: Doamne mantuieste pe omul acesta.

Cand vezi omul in necaz ca si cersetor, bolnav in chinuri roaga-te atunci pentru el, IN NUMELE LUI, asa cum stii cu cuvintele tale, gandindu-te ce rugaciune ai zice daca ai fi in locul lui.

Daca auzi stiri ce te darama roaga-te si tu ca Biserica ortodoxa sa ramana curata si in adevar, ca tara sa devina prospera, ca sa existe servicii, ca relele sa fie indreptate, ca cei ce se pretind ortodocsi sa devina ortodocsi adevarati, pe cei ce se cred crestini, sa devina crestini adevarati ca sa se raspandeasca pe tot pamantul Biserica Ortodoxa si sa mantuiasca cat mai multi oameni.

Daca te supara ca lumea cade in erori zi asa: Doamne fa ca toti cei ce se cred crestini sa devina crestini adevarati si sa ajunga la cea mai buna denominatiune posibila, sa aiva viata vesnica, intrare in rai si toate tainele aduse de tine. Amin.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 13:36:02.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2012, 13:28:29
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Marturisirea adevarului nu intra la judecarea aproapelui,
Si ce adevar a fost marturisit in exprimarea, citez: "Este incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamnantul si ca nu ne mantuim cu totii avand in vedere ca puterea infinita a lui Dumnezeu este cu noi."? Niste truisme, ca "leul are 4 picioare"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2012, 13:34:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Si ce adevar a fost marturisit in exprimarea, citez: "Este incredibil ca ortodoxia nu e pe tot pamnantul si ca nu ne mantuim cu totii avand in vedere ca puterea infinita a lui Dumnezeu este cu noi."? Niste truisme, ca "leul are 4 picioare"?
Nu, niste afirmatii din invatura ortodoxa de genul "Nu exista mantuire in afara Bisericii".
P.S> Pentru ca tot am vazut si primele tale mesaje legate de invatatura ecumenista o sa iti raspund si la acelea pe acel topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reflexiune.Ce e pamantul? cristian67 Generalitati 12 28.10.2010 16:10:23
Ceva incredibil goldfinger17 Intamplari adevarate 8 27.09.2008 17:12:05
incredibil gbagape Botezul 15 11.06.2007 21:39:26