Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2010, 09:35:27
mariamary's Avatar
mariamary mariamary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 6
Exclamation nelamuriri

am citit pe un site o parere a unui ortodox care spunea ca nu e bine sa ne inchinam la sfinti pt. ca Dumnezeu a spus in Vechiul Testament sa nu numim pe nimeni sfant cu exceptia Lui.si atunci cum ramane cu sfintii?sau cu I-N-A-L-T-P-R-E-A-S-F-I-N-T-I-T-U-L mitropolit al banatului sau cu P-R-E-A-F-E-R-I-C-I-T-U-L patriarh.de ce aceste denumiri,cand in Vechiul Testament scrie ca doar pe Dumnezeu sa-L numim sfant?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2010, 10:08:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Patriarhul este numit prea+sfintit, nu prea+sfant sau Sfant. Dumnezeu stie care sunt Sfintii Sai, nu oamenii.

Si vezi in NT ca unii oameni sunt numiti Sfinti de catre Duhul Sfant:

Evrei 7, 26
Un astfel de Arhiereu se cuvenea să avem: sfânt, fără de răutate, fără de pată, osebit de cei păcătoși, și fiind mai presus decât cerurile.

Marcu 6, 20
Căci Irod se temea de Ioan, știindu-l bărbat drept și sfânt, și-l ocrotea. Și ascultându-l, multe făcea și cu drag îl asculta.

http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare...carte2%5B%5D=4
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2010, 10:29:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa cum in armata exista gradele de colonel, general etc., si aici trebuie sa fie o randuiala in toate. Si eu cred ca treptele ierarhice ar trebui sa poarte niste denumiri mai smerite.

Acum intre sfant si sfintit exista o diferenta. Nu se subintelege ca este sfant, ci doar ca a fost sfintit in vederea unei misiuni inalte in Biserica.

Denumirea ultramagulitoare a rangului bisericesc poate sa-l umple de mandrie pe cel implicat, care e totusi om. Denumirea de ,,preafericit'', desi sunt ortodoxa, nu-mi suna bine. Nu stiu daca Sfantul Macarie ar fi acceptat sa i se spuna asa. Pai chiar daca ar fi de piatra acel patriarh, daca aude ca este numit ,,preafericit'' in fiecare zi, cum mai lupta pentru mantuirea sa si a celor pe care-i calauzeste? Adica, iata, fara sa mai duca lupta cea buna el este deja ,,preafericit''!

Dupa moarte, pericolul de a-l arunca in ghearele mandriei pe cineva, nu mai exista. Prin urmare, cei ortodocsi urmeaza Noul Testament si-i cinstesc pe cei care mijlocesc pentru ei si-i ajuta. In Noul Testament, ni se spune ca ne putem sfinti sufletul si trupul chiar, caci Iisus ii considera prieteni pe cei care fac voia lui. Iar Noul Testament a venit sa desavarseasca Vechiul Testament, de aceea, nu numai mantuirea, ci si sfintirea este posibila acum.

In timpul vietii, mandria este un dusman de temut chiar si al sihastrilor, de aceea sfintii ne recomanda ca lauda sa ne fie ca ocara si ocara precum lauda. Caci lauda ne distruge sufletul, iar ocara ne poate mentine trezvia.

Last edited by antoniap; 23.01.2010 at 10:34:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2010, 10:35:05
Galilei's Avatar
Galilei Galilei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Galilei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa cum in armata exista gradele de colonel, general etc., si aici trebuie sa fie o randuiala in toate. Si eu cred ca treptele ierarhice ar trebui sa poarte niste denumiri mai smerite.

Acum intre sfant si sfintit exista o diferenta. Nu se subintelege ca este sfant, ci doar ca a fost sfintit in vederea unei misiuni inalte in Biserica.

asta e raspunsul de mai sus :P . La intrebarea asta nici nu trebuie cautat raspuns , pt ca asa se zice si asa e corect.
__________________
Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: `Cine dintre voi este
fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra in ea`. (Ioan 8,7)

__________________________________________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 11:04:24
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamary Vezi mesajul
am citit pe un site o parere a unui ortodox care spunea ca nu e bine sa ne inchinam la sfinti pt. ca Dumnezeu a spus in Vechiul Testament sa nu numim pe nimeni sfant cu exceptia Lui.si atunci cum ramane cu sfintii?sau cu I-N-A-L-T-P-R-E-A-S-F-I-N-T-I-T-U-L mitropolit al banatului sau cu P-R-E-A-F-E-R-I-C-I-T-U-L patriarh.de ce aceste denumiri,cand in Vechiul Testament scrie ca doar pe Dumnezeu sa-L numim sfant?
Cel ce a spus asa ceva este "ortohot" nu ortodox...sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu, lor nu ne inchinam ca lui DUmnezeu, pe ei ii cinstim iar pe Dumnezeu il veneram. Astea sunt ideile sectare, care se leaga la ochi si refuza sa vada semnele evidente ale sfinteniei sfintilor si milioanele de marturii ale minunilor sfintilor.
Dupa faptele lor ii veti cunoaste....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri Biblie/Religie Raziel Generalitati 98 04.06.2011 22:15:50
Nelamuriri Higinia Generalitati 23 06.05.2010 00:14:57
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti sophia Botezul 4 22.06.2009 18:17:35