Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.10.2013, 11:16:21
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

AlinB,

Da, sunt multi, care fac preotia in scopul imbogatirii (cel putin la ineput). Mergi in 2 sau 3 facultati de teologie si vorbeste putin cu tinerii de-acolo. Fa un studiu. Mergi la sectia de Teologie Pastorala, anul I si fa un studiu, de asa natura incat studentii sa nu stie ca de fapt faci un sudiu. Vezi la ce concluzii ajungi. Stai frumos acolo 1-2 saptamani, si observa. Vorbim dupa aceea. Iti garantez, ca cel putin jumatate dintre studenti asta au ca scop. Daca mergi apoi la cei din anii terminali, vei constata, din fericire,ca numarul lor scade. Aici raman majoritari ce care chiar vor sa faca preotia pentru ca le place. Dar raman inca destui care au ramas cu scopul din primul an.

Asa ca, Alin, astept studiul tau, si putem compara apoi rezultatele.

Studiul l-am facut in scop didactic, pentru un proiect care mi-a fost insarcinat din anumite motive care nu tin de mine.

Last edited by Corinusha; 09.10.2013 at 11:27:00.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.10.2013, 11:33:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vorbesc de preotii actuali, ca nu toti cei care fac teologia ajung preoti.
La cati din cei 20.000 preoti care slujesc in Romania le-ai pus la incercare motivele ca sa poti spune "multi"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.10.2013, 15:30:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlinB,

Da, sunt multi, care fac preotia in scopul imbogatirii (cel putin la ineput). Mergi in 2 sau 3 facultati de teologie si vorbeste putin cu tinerii de-acolo. Fa un studiu. Mergi la sectia de Teologie Pastorala, anul I si fa un studiu, de asa natura incat studentii sa nu stie ca de fapt faci un sudiu. Vezi la ce concluzii ajungi. Stai frumos acolo 1-2 saptamani, si observa. Vorbim dupa aceea. Iti garantez, ca cel putin jumatate dintre studenti asta au ca scop. Daca mergi apoi la cei din anii terminali, vei constata, din fericire,ca numarul lor scade. Aici raman majoritari ce care chiar vor sa faca preotia pentru ca le place. Dar raman inca destui care au ramas cu scopul din primul an.

Asa ca, Alin, astept studiul tau, si putem compara apoi rezultatele.

Studiul l-am facut in scop didactic, pentru un proiect care mi-a fost insarcinat din anumite motive care nu tin de mine.
doar Dumnezeu isi alege preotii. Daca o persoana nu merita sa ajunga preot, atunci nu ajunge. Are Dumnezeu grija ca persoanele potrivite sa-l reprezinte in lume ca preoti ai lui
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.10.2013, 08:36:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesc de preotii actuali, ca nu toti cei care fac teologia ajung preoti.
La cati din cei 20.000 preoti care slujesc in Romania le-ai pus la incercare motivele ca sa poti spune "multi"?

Stai putin ca atunci vorbeam e lucruri cu totul diferite. Scuze.
La nici unul. Eu ma refeream strict la studentii de teologie, de ei ziceam ca multi o fac pentru imbogatire.

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca vorbin doua lucruri diferite.


stefan florin, intr-adevar, nu toti cei care intra la teologie isi si termina facultatea, deci clar aceia nu ajung preoti. Probabil , de fapt, sigur nu toti cei care termina facultatea devin preoti, iar un motiv pentru asta poate fi pur si simplu si faptul ca momentan nu sunt "locuri" disponibile. Am pus locuri in ghilimele ca nu suna tocmai ok...

Last edited by Corinusha; 10.10.2013 at 08:40:06.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.10.2013, 09:33:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici poate ar trebui introduse si niste criterii mai stricte de admitere in seminarii si facultatile de teologie!
Astfel, inainte ca un elev sa fie admis in aceste scoli, reprezentantii Bisericii Ortodoxe sa faca un fel de äncheta sociala"" asupra viitorului elev si a familiei acestuia, pentru a vedea in ce mediu a crescut, ce fel de caracter are, ce "reputatie"" are in comunitate, modul cum se comporta, etc!
In acest fel, s-ar evita admiterea in aceste scoli a unor elevi care nu au aceea vocatie de a fi preot.

Apoi numarul de locuri in aceste scoli sa fie corelat cu numarul de locuri disponibile pentru preoti, pentru ca cei care termina aceste scoli si dovedesc ca intradevar au harul preotiei, sa fie siguri ca dupa ce termina aceste scoli au si unde sa practice preotia.

Apoi numarul si marimea parohiilor din teritoriu sa fie corelate cu numarul de locuitori si densitatea populatiei.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.10.2013, 12:40:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlinB,



Asa ca, Alin, astept studiul tau, si putem compara apoi rezultatele.

Studiul l-am facut in scop didactic, pentru un proiect care mi-a fost insarcinat din anumite motive care nu tin de mine.
Cine te-a pus sa faci acest proiect ?
In ce scop anume ?
O insitutie de stat din tara de la noi cumva ?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.10.2013, 10:02:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Scop didactic, pentru licenta.

L-am facut pentru scoala, in locul cuiva care isi luase aceasta tema pentru licenta.
Practic l-am facut pentru ca avusesem drum in Cluj si Sibiu, unde exista facultati de teologie, iar la noi in oras nu avem. Initial colegul vroia sa faca studiul in Bucuresti, dar din motive de sanatate n-a ajuns, si atunci i-am zis ca am drum in Cluj si Sibiu, unde sunt facultati de teologie si daca vrea, il ajut cu studiul in sine.

Asa ca, nu am fost obligata sa fac studiul, si de fapt studiul pentru licenta in sine nu contine toate datele care le-am adunat eu, ci colegul a luat strict ce il interesa pe el.
Intr-o oarecare masura m-a ajutat si pe mine studiul, in sensul in care curiozitta mea legata de unele aspecte mi-a fost satisfacuta.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.10.2013, 10:43:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Un preot nu trebuie sa fie exemplu pozitiv pentru comunitate?
Caută un asemenea exemplu. ”Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.”

Îți recomand o carte: ”Doua milioane de km in cautarea Adevarului” - Klaus Kenneth

http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=494
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.10.2013, 12:07:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ti se pare genul care sa citeasca carti?
Eu vad filosofie ieftina, multa ignoranta si autosuficienta.

Si nu stiu daca i-ai facut o recomandare inspirata, respectivul autor e si destul de controversat pe deasupra.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.10.2013, 12:09:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Scop didactic, pentru licenta.

L-am facut pentru scoala, in locul cuiva care isi luase aceasta tema pentru licenta.
Practic l-am facut pentru ca avusesem drum in Cluj si Sibiu, unde exista facultati de teologie, iar la noi in oras nu avem. Initial colegul vroia sa faca studiul in Bucuresti, dar din motive de sanatate n-a ajuns, si atunci i-am zis ca am drum in Cluj si Sibiu, unde sunt facultati de teologie si daca vrea, il ajut cu studiul in sine.

Asa ca, nu am fost obligata sa fac studiul, si de fapt studiul pentru licenta in sine nu contine toate datele care le-am adunat eu, ci colegul a luat strict ce il interesa pe el.
Intr-o oarecare masura m-a ajutat si pe mine studiul, in sensul in care curiozitta mea legata de unele aspecte mi-a fost satisfacuta.
Daca postezi o copie a studiului sau a materialelor preliminare la care ai avut acces esti credibila, altfel eu zic ca esti o mincinoasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00