Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 01.03.2010, 11:49:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
17.Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înțelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos. 18.Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
( I Corinteni , 1, 17-18)
Unele învățături ale Noului Testament au fost descoperite prin simboluri , metafore, și gesturi preînchipuitoare în cărțh ale Vechiului Testament. De aceea, potrivit Fericitului Augustin , "Noul Testament se ascunde în cel Vechi și Vechiul Testament in cel Nou se descoperă". În cărțile Vechiului Testament , găsim cea ce-l intersează pe colegul nostru. Încă din Vechiul Testament găsim semne și figuri prin care sunt prefigurate persoana Domnului Hristos, Jertfa Lui și CRUCEA , semnificații ale Crucii și folosirea semnului ei. Îi dau un singur indiciu, după care poate continua și singur "investigația": Lemnul sau stâlpul pe care Moise a pus șarpele de aramă în pustie, pentru a scăpa de moarte pe cei mușcați de șerpi , a închipuit crucea ca ALTAR DE JERTFĂ ȘI CA PUTERE VINDECĂTOARE. Îi dau spre lecturare colegului nostru cartea "Dialogul cu iudeul Trifon" a SF.Iustin Martirul unde are destule explicații și lămuriri.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 01.03.2010, 12:27:30
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Important cu adevarat cind spunem Cruce este atitudinea pe care a avut=o Mintuitorul facind numai binele, invatind oamenii de bine si ce cale trebuie sa adopte in viata ,pina la moartea cea trupeasca ,si chiar acolo cind esti rastignit de ceilalti oameni,tu tot cu credinta sa fii, si sa-i iubesti. Cind adopti crucea de fapt arati ca esti conform Domnului Iisus si sa ai incredere ca Sfinta Treime este cu tine pina in veac.Eu asa o inteleg.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 01.03.2010, 13:01:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica Ortodoxa nu accentueaza crucea, nu doar ea este importanta in istoria mantuirii. Ea vorbeste de nasterea, invierea si inaltarea lui Hristos asa cum vorbeste de moartea Sa. Hristos nu a acceptat crucea din curiozitate, ca nu stia cum se vede lumea de pe ea, ci din iubire pentru firea omeneasca - a acceptat crucea ca sa omoare moartea. In catolicism exista accent pe cruce, pentru ca au o alta invatatura cu privire la caderea in pacat si la mantuire. (pacatul nu a afectat natura umana, omul a pierdut darurile supraadaugate - harul, iar Hristos trebuia sa aduca satisfactie onoarei jignite a lui Dumnezeu)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 01.03.2010, 13:53:54
Marius_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Religia "mea".

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ce religie ai?
Eu nu am o religie care sa-mi apartina!
Am inteles intrebarea. Credinta vreau sa o traiesc "asa cum trebuie"(Col. 4:4). Ea se gaseste in Apoc. 14:12

Nu pot sa pretind, asa cum o fac multi, ca sunt ortodox, ca sunt inca departe. Dar nici nu pot sa neg si sa nu spun ca VREAU sa fiu un adevarat ORTODOX.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 01.03.2010, 14:15:44
Marius_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa ne hotaram.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
17.Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înțelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos. 18.Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
( I Corinteni , 1, 17-18)
Sunteti sigura ca vreti sa incepem direct cu Scriptura ?

Haideti sa la murim un lucru din capul locului.
Daca vreti sa dezbatem acest subect cu ISTORIA-asa cum am sugerat-, haideti sa vorbim atunci cu ISTORIA!
Daca sunteti de acord sa discutam numai cu Scriptura- ceea ce este mult mai simplu, pe de o parte si extrem de dificil(ca sa nu zic imposibil), pe de alta parte. Ma refer la concepturile pro si contra acestui subiect!

Am facut o subliniere destul de clara, in ultima postare "De ce accentul pe cruce?", subliniere care, din cate vad, nu s-a luat in seama! Prin urmare, ma intorc din nou si cu aceleasi insistente, VA ROG, haideti sa cooperam!!!!

Pledez pe onoarea acestui forum si pe demnitatea acelor crestini, care stiu sa o dovedeasca chiar si in cele mami marunte lucruri, unul dintre acestea fiind chiar topic-ul acesta.

Va multumesc!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 01.03.2010, 14:31:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da sunt sigura ca de la Scriptura e bine sa incepem, caci aici citim de moartea pe cruce si Invierea Domnului. Cred ca esti de acord, ca nu putem desparti Crucea de Inviere.
Crucea o gasim si mai inainte de rastignirea lui Iisus Hristos; romanii nu au inventat-o special pentru aceasta rastignire. O gasim, ce-i drept franta, la indieni si a fost preluata apoi de fascisti. Dar a lua aceasta cruce in considerare nu ne foloseste la nimic si nu ne duce niciunde.
In schimb crucea, pe care a fost rastignit Cel fara de pacate, Iisus Hristos, ne duce pe drumul spre mantuire si ne apara de cel rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 01.03.2010, 14:35:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Unele învățături ale Noului Testament au fost descoperite prin simboluri , metafore, și gesturi preînchipuitoare în cărțh ale Vechiului Testament. De aceea, potrivit Fericitului Augustin , "Noul Testament se ascunde în cel Vechi și Vechiul Testament in cel Nou se descoperă". În cărțile Vechiului Testament , găsim cea ce-l intersează pe colegul nostru. Încă din Vechiul Testament găsim semne și figuri prin care sunt prefigurate persoana Domnului Hristos, Jertfa Lui și CRUCEA , semnificații ale Crucii și folosirea semnului ei. Îi dau un singur indiciu, după care poate continua și singur "investigația": Lemnul sau stâlpul pe care Moise a pus șarpele de aramă în pustie, pentru a scăpa de moarte pe cei mușcați de șerpi , a închipuit crucea ca ALTAR DE JERTFĂ ȘI CA PUTERE VINDECĂTOARE. Îi dau spre lecturare colegului nostru cartea "Dialogul cu iudeul Trifon" a SF.Iustin Martirul unde are destule explicații și lămuriri.
Asa este; crucea apare si in Vechiul Testament. Dar mai usor este de inteles in Noul Testament; caci cine nu o intelege in NT, cu greu o va intelege din Vechiul.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 01.03.2010, 14:36:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius_emi Vezi mesajul
Dar nici nu pot sa neg si sa nu spun ca VREAU sa fiu un adevarat ORTODOX.
Prea multe negatii...
Reply With Quote
  #189  
Vechi 01.03.2010, 15:36:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius_emi Vezi mesajul
Eu nu am o religie care sa-mi apartina!
Am inteles intrebarea. Credinta vreau sa o traiesc "asa cum trebuie"(Col. 4:4). Ea se gaseste in Apoc. 14:12

Nu pot sa pretind, asa cum o fac multi, ca sunt ortodox, ca sunt inca departe. Dar nici nu pot sa neg si sa nu spun ca VREAU sa fiu un adevarat ORTODOX.
Esti botezat ortodox, apartii de Biserica Ortodoxa? Sau faci parte din alt cult pe la care adunari ai umblat mai mult sau mai putin , botezat sau nebotezat?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 01.03.2010, 17:24:09
Marius_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Indiciu ? Posibil sau imposibil ?

[quote=cristiboss56;218025]Unele învățături ale Noului Testament au fost descoperite prin simboluri , metafore, și gesturi preînchipuitoare în cărțh ale Vechiului Testament. De aceea, potrivit Fericitului Augustin , "Noul Testament se ascunde în cel Vechi și Vechiul Testament in cel Nou se descoperă". În cărțile Vechiului Testament , găsim cea ce-l intersează pe colegul nostru. Încă din Vechiul Testament găsim semne și figuri prin care sunt prefigurate persoana Domnului Hristos, Jertfa Lui și CRUCEA , semnificații ale Crucii și folosirea semnului ei. Îi dau un singur indiciu, după care poate continua și singur "investigația": Lemnul sau stâlpul pe care Moise a pus șarpele de aramă în pustie, pentru a scăpa de moarte pe cei mușcați de șerpi , a închipuit crucea ca ALTAR DE JERTFĂ ȘI CA PUTERE VINDECĂTOARE. Îi dau spre lecturare colegului nostru cartea "Dialogul cu iudeul Trifon" a SF.Iustin Martirul unde are destule explicații și lămuriri.[/QUOTE


Sa analizam textele.
Numeri 21:8-9 .
“ Domnul a zis lui Moise: ,,Fă-ți un șarpe înfocat, și spînzură -l de o prăjină; oricine este mușcat, și va privi spre el, va trăi.`` Moise a făcut un șarpe de aramă, și l -a pus într'o prăjină; și oricine era mușcat de un șarpe, și privea spre șarpele de aramă, trăia.”

1. Unde se vorbeste despre cruce aici ? Si ce legatura este intre "prajina" lui Moise si "sfanta cruce" de azi ? Vreau un singur indiciu.
Prajina intradevar a prefigurat modul in care avea sa sfarseasca si sa patimeasca Hristosul, care era inchipuit cu sarpele de arama, care arata nu spre Hristos, ci spre pacatele(pacatul in sine) intregii omeniri.
Mai intreb inca un lucru, toiagul preotului Aaron si ce a lui Moise cu care a scos pe Israel din Egipt, cu care a scos ala din stanca si tot cu el a despicat si Marea Rosie, de ce nu este sfintit, ca obiect sacru ? Cel putin aici d.p.d.v. logic, ar avea vreo noima, dar prajina lui Moise, chiar nu pot sa vad de ce ar avea-o!
Dar, intrebarea este cum sustine "prajina" lui Moise, crucea de azi ?

Acum ma gandesc si eu si zic : daca sarpele de arama, a preinchipuit pe Domnul cum am spus mai sus, inseamna ca si "prajina" preinchipuia lemnul acela de tortura, crucea. Inseamna mai departe ca, asa cum"sarpele de arama" a fost lucrat de mesterul Moise, din arama, dandu-i-se astfel importanta cuvenita, intrucat 1. a fost facut dintr-un material deosebit, la porunca lui Dumnezeu si 2. a fost pus in fata prajinii, cu porunca ca cei vatamati sa priveasca tinta la SARPELE DE ARAMA. Ce ma mira este ca nicaieri in contextul acestui subiect nu i se da atentie prajinii! Nici inainte si nici dupa. Mai survine o intrebare foarte importanta: ce s-o fi intamplat cu "prajina", dupa ce a incetat urgia ? Dar cu sarpele de arama ?

Iata ce s-a intamplat cu "sarpele de arama":
2 Regi 18:4 "A îndepărtat înălțimile, a sfărîmat stîlpii idolești, a tăiat Astarteele, și a sfărîmat în bucăți șarpele de aramă, pe care -l făcuse Moise, căci copiii lui Israel arseseră pînă atunci tămîie înaintea lui: îl numeau Nehuștan."
Ce inseamna de aici ? Inseamna ca cel obiectul important a fost "sarpele de arama", pe care l-au luat cu ei si mai apoi l-au zeificat. Si cu "prajina" ce s-o fi intamplat ? Din doua una. Ori au folosit-o ca ardere pentru foc, ori au lasat-o infipta in tarana. In rest nu sunt motive care sa arate ca i s-ar fi dat vreo importanta deosebita. Si as vrea sa mai intreb inca ceva. Nehustan, caruia i se ardea tamaie !PE ALTAR!, tot spanzurat de "prajina" era ?

PRĂJÍNĂ, prăjini, s.f. 1. Bucată de lemn lungă și subțire, de obicei folosită pentru a fixa sau a susține ceva.. 2. Tijă lungă (de metal) cu diverse întrebuințări (tehnice). 3. Bară de lemn, de bambus, de fibre sintetice, de metal, folosită în atletism la săritura în înălțime;. (Concr.) Instrument cu care se făcea altădată măsurătoarea acestor lungimi și suprafețe. – Et. nec.
(Sursa: DEX '98).

PRĂJÍNĂ s. 1. v. par. 2. v. băț. 3. opintitor. (~ la o barcă.) 4. (pop.) proptea, (Mold.) crăcană. (~ de rufe.)
Oare si cracana lui Moise era in forma de "T" ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19