Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2010, 23:54:25
caiusltd caiusltd is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Mesaje: 6
Implicit Sfanta traditie

Buna seara!
Cine imi poate da o lista COMPLETA cu toate cartile care cuprind Sfanta Traditie?
Daca se poate, si locul de unde as putea sa le iau.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2010, 20:21:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile

Din Sfanta Traditie fac parte toate Scrierile Sfintilor Parinti, hotararile formulate la Sinoadele Ecumenice recunoscute de Biserica, cartile de cult, marturisiri de credinta mai noi ale Bisericii; monumente de arta bisericeasca etc.
Lista pe care tu o ceri e destul de lunga...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2010, 20:58:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caiusltd Vezi mesajul
Buna seara!
Cine imi poate da o lista COMPLETA cu toate cartile care cuprind Sfanta Traditie?
Daca se poate, si locul de unde as putea sa le iau.
Multumesc.
Dacă o luăm etimologic, "tradiție" înseamnă "ceea ce este transmis" (de la părinte la copil, de la maestru la discipol). Noi, cei din Bisericile Apostolice, credem că Sfânta Doctrină este așezată nu numai pe o Carte, ci și pe o învățătură care, cel puțin inițial, era transmisă ca învățătură nescrisă (agrapha dogmata) și căreia îi spunem Predania sau Sf Tradiție. Este foarte adevărat că astăzi, o bună parte din această învățătură este scrisă, devenind astfel în urma multor discuții aprinse și chiar dispute care au animat Biserica. Depozitar al Sfintei Tradiții este poporul credincios, iar interpret autorizat al Sfintei Tradiții este Magisteriul. Ceea ce este important de reținut este ceea ce s-a numit "caracterul viu al Tradiției", lucrul care face ca religia noastră să nu fie numai "religia Cărții", ci Religia Vieții. Mai exact, prin acest caracter viu trebuie înțeles nu că Sf Tradiție s-ar modifica, devenind ceva cu geometrie variabilă, ci că răspunsurile Bisericii la problemele de azi (și din toate timpurile) ale Bisericii se dau în lumina Sf Tradiții, devenind ele însele izvor de tradiție.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2010, 01:11:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă o luăm etimologic, "tradiție" înseamnă "ceea ce este transmis" (de la părinte la copil, de la maestru la discipol). Noi, cei din Bisericile Apostolice, credem că Sfânta Doctrină este așezată nu numai pe o Carte, ci și pe o învățătură care, cel puțin inițial, era transmisă ca învățătură nescrisă (agrapha dogmata) și căreia îi spunem Predania sau Sf Tradiție. Este foarte adevărat că astăzi, o bună parte din această învățătură este scrisă, devenind astfel în urma multor discuții aprinse și chiar dispute care au animat Biserica. Depozitar al Sfintei Tradiții este poporul credincios, iar interpret autorizat al Sfintei Tradiții este Magisteriul. Ceea ce este important de reținut este ceea ce s-a numit "caracterul viu al Tradiției", lucrul care face ca religia noastră să nu fie numai "religia Cărții", ci Religia Vieții. Mai exact, prin acest caracter viu trebuie înțeles nu că Sf Tradiție s-ar modifica, devenind ceva cu geometrie variabilă, ci că răspunsurile Bisericii la problemele de azi (și din toate timpurile) ale Bisericii se dau în lumina Sf Tradiții, devenind ele însele izvor de tradiție.
De multe ori nu se prea potriveste raspunsul catolic la intrabarea unui ortodox. Si atunci care ii este rostul?!? Vina exclusiva este insa al celui care intreaba fara a-si specifica apartenenta religioasa in profil.

Mie, ca ortodoxa, interpretarile Magisteriului nu imi folosesc; prefer scriitorii bisericesti ortodocsi, chiar daca acest lucru permite unora sa ne califice credinta drept "religia Cartii"; poate tocmai acest lucru ii da Viata.

Dealtfel nu mai suntem noi, crestinii sec. xx sau xxi depozitarii Sfintei Traditii, ci erau crestinii din primele secole, pana cand s-a reusit ca aceasta invatatura sa fie scrisa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2010, 23:30:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma intereseaza si pe mine acest lucru (traditia ortodoxa, inclusiv traditia bisericii, a slujbelor, etc.).
Eu am inteles insa ca traditia este numai ceva oral, nu este scrisa.
Deci nu stiu daca traditia este cuprinsa in scrierile Sf. Parinti.
Cred ca se amesteca niste notiuni (in general).
Pentru mine traditie inseamna evolutia unui lucru, de la infiintare si mai apoi in timp (ex. port traditional, manifestari traditionale, instrumente traditionale etc.), cum s-a facut si a evoluat ceva.
Altii spun ca traditia inseamna ceea ce a spus Iisus in vremea lui si nu a fost totul scris. Eu spun ca astea inseamna invataturi, Sf.Evanghelie, Biblie etc.
Apostolii au infiintat ceva, ei sunt sursa unei traditii in Ortodoxie.
Dar cine a inventat arhitectura bisericii, cum a ajuns ea asa (si de ce nu altfel), cine a facut slujbele asa, cantarile, ritualurile, etc.? Asta unde scrie?
Imi este neclar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2010, 08:14:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caiusltd Vezi mesajul
Buna seara!
Cine imi poate da o lista COMPLETA cu toate cartile care cuprind Sfanta Traditie?
Daca se poate, si locul de unde as putea sa le iau.
Multumesc.

Nu cred ca-ti poate oferi cineva o astfel de lista. Ar fi foarte mult de citit.

Iti recomand sa incepi cu catehismul ortodox pe care-l poti gasi la urmatoarele linkuri (sunt diferite in exprimare, dar in esenta aceeasi invatatura)
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/

Din catehismul ortodox despre sfanta Traditie:

2. SFANTA TRADITIE

Ce este Sfanta Traditie?

Sfanta Traditie cuprinde toate acele bunuri duhovnicesti, pe care le-am mostenit de la sfintii nostri inaintasi. Acestea sunt in deplina armonie cu Sfanta Scriptura si ne ajuta sa o intelegem corect.

Care este mai veche: Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie?

Sfanta Traditie.

Care este mai cuprinzatoare?

Sfanta Traditie. Sfantul Ioan Evanghelistul intareste aceasta cand spune: "Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris. Amin" (Ioan XXI, 25).

Ce cuprinde in special Sfanta Traditie?
Sfanta Traditie cuprinde:

1. Expuneri pe scurt si formulari ale credintei noastre ortodoxe;

2. Invatatura despre cele sapte Sfinte Taine, precum si modul lor de savarsire;

3. Canoanele (Pravilele) apostolilor;

4. Canoanele (Pravilele) celor sapte sinoade ecumenice, care s-au tinut la:

I - Niceea in 325 la care au participat 318 Sfinti Parinti;

II - Constantinopol in 381 la care au participat 150 Sfinti Parinti;

III - Efes in 431 la care au participat 200 Sfinti Parinti;

IV - Calcedon in 451 la care au participat 630 Sfinti Parinti;

V - Constantinopol in 553 la care au participat 160 Sfinti Parinti;

VI - Constantinopol in 680 la care au participat 170 Sfinti Parinti si la

VII - Niceea in 787 la care au participat 367 Sfinti Parinti.

(La aceste sapte sinoade ecumenice au participat, asadar, in total, 2000 de reprezentanti ai Bisericii crestine din intreaga lume);

5. Canoanele si pravilele unor sinoade sau soboare locale;

6. Pravilele privind disciplina bisericeasca ale Sfantului Vasile cel Mare si ale altor sfinti;

7. Scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii;

8. Liturghiile si celelalte slujbe bisericesti;

9. Vietile sfintilor si mucenicilor crestini;

10. Obiceiuri religioase, semne si simboluri ca manifestare a credintei, nadejdii si dragostei noastre.

Poate fi despartita Sfanta Traditie de Sfanta Scriptura?

Nu. Ele sunt de nedespartit. Caci in lumina Sfintei Traditii intelegem cu adevarat Sfanta Scriptura si, in lumina Sfintei Scripturi, pretuim si iubim Sfanta Traditie.

Care ar fi consecintele despartirii lor una de cealalta?

Consecintele negative ale unei astfel de despartiri s-au manifestat printr-o talmacire gresita a Sfintei Scripturi, neintelegeri, erezii, schisme si, in final, despartirea Bisericii Sobornicesti.

Cine este chemat sa pazeasca textul Sfintei Scripturi si curatenia Sfintei Traditii, neintinate?

BISERICA, pentru ca ea este, dupa cuvintele Apostolului, "stalpul si temelia adevarului" (I Tim. III, 15). Pastrarea Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii neintinate este, in primul rand, datoria ierarhiei bisericesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2010, 08:23:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Resurse pe net

Canoanele in care am facut referire in postarea mea anterioara pot fi gasite online:

http://www.canoaneortodoxe.net/index.html

(Eu mai folosesc urmatorul site in engleza deoarece are un motor de cautare. Capitolele sunt in partea stanga a ecranului pe pagina din link:
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf214)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2010, 08:54:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit alte resurse pe net

Cat despre scrierile sfintilor parinti, eu mi-am descarcat carti de pe situl:
http://www.arhiva-ortodoxa.info/

(Am gasit acolo scrieri ale sf. Ioan Gura de Aur, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Atanasie etc..)

(Pot fi descarcate si carti ale parintelui Dumitru Staniloaie, ale par. Cleopa, carti mai noi, cum ar fi j.C. Larchet, etc.. Nu am probat toate linkurile, ca sunt f mult, dar pana acum sunt f multumita de acest site).

De pe situl crestin ortodox (sectiunea de carti), poate te intereseaza:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...i-bisericesti/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tii-liturghii/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2010, 09:16:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Iti recomand sa incepi cu catehismul ortodox pe care-l poti gasi la urmatoarele linkuri (sunt diferite in exprimare, dar in esenta aceeasi invatatura)
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
Scuze, am pus de doua ori acelasi link.
Iata-l pe celalat:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2010, 10:10:57
sashio sashio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2009
Mesaje: 6
Implicit

Sfanta Traditie = Trairea Bisericii Ortodoxe
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 14:42:36
Traditie Sfanta si folclor confuz Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 1 21.07.2011 16:31:50
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 19:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 11:19:34
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 16:15:04