Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.05.2015, 11:34:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PS: ar fi frumos totusi să-ti ceri scuze de la Alin.
Ar fi de-a dreptul urat de tot.
Citat:
Asta e lovitură sub centură, si e fortată rău. Păi cum stăm cu sintagma aceea "să nu judecăm"?
Pai nu judec.Eu spun adevarul.Iar adevarul judeca.Iar cand adevarul judeca, doare.Doare ca dreptatea lui
Dumnezeu este sfanta.
In fond, cei care au plecat nu s-au dus in alte tari sa-si ajute aproapele ci s-au dus in alte tari ca sa fuga
de aproape.

Si vine Yasmina si-mi predica mie grija de aproape, cand si-a intors fundul in fata acestui neam ?!
Dar cum vine asta ?! Dar suntem nebuni ? Dar care om normal i-ar permite una ca asta?Asa ceva nu se accepta
in veci vecilor.
Bolnav mental trebuie sa fii ca s-o n-o pui la punct !
Citat:
De unde până unde ai scos asta că e bolnav psihic?! păi tu îti dai seama ce spui??
Pt ca este, uita-te ce i-a facut antoniei in postul ala cu 666.
A mai avut astfel de tentative si cu altii si acum un an.Dar cum mine nu-i
merge , eu nu-i accept imbecilismele, lipsa de educatie si prostia.Sa se trateze sau se le exercite pe altii.

PS:cum sa-ti cere scuze in fata celor a caror nume este legiune si care au "bisericute" aici pe site, fiind adevarate sinagogi ale satanei?Niciodata asa ceva.

Cand pleci in alta tara ca sa faci bani multi, pt propria ta persoana(adica iti pui orgoliul, vanitatea, egoismul mai presus de neam) stai naiba in banca ta si nu mai emite judecati de valoare despre "grija aproapelui".
Nu mai predica tu cel cu barna ochi, despre barna, ca devine penibila situatia.

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.05.2015 at 11:49:54.
  #112  
Vechi 12.05.2015, 12:06:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Asta e lovitură sub centură, si e fortată rău. Păi cum stăm cu sintagma aceea "să nu judecăm"? Nebănuite sunt căile Domnului, si doar El stie cel mai bine pe unde ne poartă pasii, si de ce. Oricum eu una nu înteleg ce v-a apucat să vă întepati pe-aici, de ce nu se pot purta si discutii mai crestinesti? Eu una vă apreciez pe toti si sper sincer să reveniti la gânduri mai bune cât de curând !! Doamne ajută!
PS: ar fi frumos totusi să-ti ceri scuze de la Alin. De unde până unde ai scos asta că e bolnav psihic?! păi tu îti dai seama ce spui??
Sunt de acord cu tine si iti dau dreptate, aceasta jignire nu ar trebui sa fie folosita nu doar intre crestini, ci fata de orice om. Cu atat mai mult pe un forum care se pretinde a fi ortodox (pretinde e cuvantul potrivit, cel putin de cand sunt eu pe forum aduca mai mult cu un forum satanist).
Dar mai am o obiectie, pentru ca mesajul tau a pus practic capac, de aceea raspund mesajului tau, desi tu nu l-ai si laudat pe Alin, cum a facut altcineva. Pentru ca e a treia oara in ultimele zile cand Yasmina sare sa il apere pe Alin si sa il laude, de data asta nu i-am scris pe forum, dar cu mesajul tau e deja prea mult. Eu am ales sa il ignor pe AlinB si sa il tratez cu indiferenta, dar m-au uimit comentariile voastre.
In primul rand, tu nu ai observat ca tocmai AlinB este primul care l-a facut pe @oaie_cugetatoare asa? In acest mesaj: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=75
In al doilea rand, tu (si Yasmina) nu ati observat ca tocmai acest user e cel care ii jigneste pe multi in acest fel, facandu-i bolnavi psihici, inclusiv femei? Si asta nu de ieri sau de azi, ci de mai multi ani. Nu am vazut sa-si ceara vreodata scuze, nici macar nu am vazut sa spuna vreodata ca ar fi gresit, in orice lucru pe care l-a facut. Din cauza mandriei uriase nu poate accepta sa fie contrazis sau ca se poate insela, iar din cauza caracterului sau josnic ii ataca si jigneste pe toti cei care nu sunt in acord cu ceea ce crede el. A ajuns sa se comporte asa tot timpul, atacandu-i si jignindu-i pe toti cei care nu-i accepta ideile, de multe ori eronate. In ultimul timp s-a aliat cu un user cu caracter asemanator (MihaiG, ca cine se asemana se aduna) si isi bat joc de alti oameni. Nu e vorba de a se comporta ca un crestin, dar nici om nu a invatat inca sa fie. Acest user fara rusine (si asta e un cuvant extrem de bland) nu doar ca ales sa ma atace si jigneasca in saptamana luminata, vazand ca nu mai are alte argumente, dar a ales sa ma si balacareasca si barfeasca impreuna cu alti useri, incurajandu-i si pe acestia sa faca la fel. Desi facuse asta si in urma cu un an si tot eu mi-am cerut iertare si am ales sa vorbesc normal cu el. Pe un alt forum, unde erau credinciosi normali, a fost blamat de cei de acolo in urma unei astfel de comportari, si nu incurajat si laudat. Pana la urma aceia au cerut sa fie dezabonati de pe forum, neacceptand astfel de comportamente agresive.
Parerea mea e ca ar trebui sa plece de pe forum pana invata sa se comporte cu oamenii si sa ii respecte (neuitandu-l si pe avocat, cu care s-a facut frate de cruce). Daca voua vi se pare ceva normal si chiar laudativ e doar o mare problema.
  #113  
Vechi 12.05.2015, 12:30:36
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Când intram și eu în certuri din astea, cu amicii mei dragi, mă simțeam tare nedreptățit. Și mă minunam de prostia și răutatea celorlalți. Și încă mai tare mă sforțam să îmi vărs indignarea.
Apoi am constatat că aveam de fapt perioade sufletești mai proaste, pe fondul unor necazuri și nemulțumiri mai întâi (sănătate, probleme în familie, job etc.), alteori pe fundalul unor epuizări datorate unei proaste "lucrări de pocăință". Îmi închipuiam, cred, că ajunsesem la oarece măsură duhovnicească și îmi pierdeam ușor răbdarea cu ceilalți...
Și astfel alimentam duhul de gâlceavă sterilă și apoi îmi părea rău și sufeream pentru că sporisem tensiunea și răutatea proastă, în loc să fac puțină tăcere, puțină retragere și scrutare de sine, cu duh umilit.

Oiță, ca să vezi cât suntem uneori de nedrepți în judecarea aproapelui (că tu spui celorlalți că n-au habar de milă și dragoste, că nu ajută pe aproapele, că își caută doar binele lor personal prin țări departe etc.), uite cum șade treaba cu aceia pe care i-ai procopsit cu așa imagine falsă:
- cu vreme în urmă, începînd cu Alin, apoi Yasmina și Mirela, acești oameni mi-au dat bani, nu puțini, din veniturile lor întrucât eu nu mai aveam nici o resursă, familia mea era în mari lipsuri și aveam cheltuieli urgente, f.f. presante (în primul rând pentru medicamente și hrană); ei și alți câțiva forumiști ne-au ajutat, din munca și banii lor, să trecem peste un hop tare, tare greu;
- Yasmina și Mirela au făcut posibil ca Tudor să participe la mai multe ediții ale Campionatelor Naționale de Șah și la alte turnee importante pentru dezvoltarea micului șahist, lucru folositor nu doar în plan sportiv dar mai ales pentru sănătate. Tudor este bolnav cronic de astm și de alte tulburări respiratorii asociate, așa s-a născut de fapt, cu o sensibilitate respiratorie, iar faptul că merge la mare și la munte aproximativ 1 lună pe an (prin intermediul concursurilor de șah de la Călimănești și Cap Aurora ori Eforie/Mangalia) e o necesitate medicală minimă, nu un huzur. Ei bine, tocmai aceștia pe care îi acuzi că sunt egoiști și nu au iubirea de aproapele au contribuit decisiv la sănătatea micului meu copil, nu doar la succesele lui sportive.
Ar mai fi și altele de spus dar mă opresc pentru ca Alin, Yasmina și Mirela să nu sufere prea mult din pricina mărturisirilor mele. Am scris acestea doar ca tu să iei un pic de pauză, să rărești un pic ritmul cugetării, să reflectezi la necazul tău (care o fi nu știu) și să fii un pic mai blajină, cum se cuvine oiței iar nu caprei ori lupului.
Poate că acum ești oaie necăjită, dar să știi că așa te vei necăji și mai tare și îi vei necăji și pe alții.
Te rog, spre binele nostru, al tuturor celor din comunitate, să fii mai cu iertare și să lași de la tine un pic, cât să treacă valul ăsta de duhuri rele care s-a abătut peste capul nostru.
Doamne ajută!
  #114  
Vechi 12.05.2015, 12:43:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

AlinB, imi cer scuze ca scriu mai tarziu pe topic, abia acum am vazut ca iar te dai in spectacol si ii jignesti pe cei ce nu te lauda sau nu-s de acord cu erorile tale. Nu as fi intervenit daca nu as fi vazut, cu uimire, ca esti aparat si chiar laudat.
In primul rand, ca sa iau mesajele la rand (trec peste jignirile pe care tu le-ai inceput, asta deja a devnit la tine o obisnuita, din pacate), probabil ai vrut sa arati inca de la inceput cat esti de fariseu. Cand ti-a atras cineva atentia ca iar vorbesti urat si esti agresiv (Cristi) i-ai spus sa nu se bage si ai incercat sa-l pui la punct. In schimb cand ti-a luat cineva apararea nu te-a mai deranjat, desi nu era adevarat. Dar ia spune, cand te-ai aliat tu sa ma ironizezi si sa ma balacaresti pe mine cu altii nu te-a mai deranjat ca intervin in discutia mea cu tine? Tie sa nu ti se faca, dar tu faci de zece ori mai mult.
In al doilea rand, vad ca ai justificari si explicatii de ce te porti atat de josnic, pentru ca tu ai spune in fata omului ce vrei sa spui. Am vazut ca aceasta justificare penibila e folosita de unii ca scuza pentru comportamentul agresiv. Dar tu faci mai mult de atat, tu jignesti si nu te comporti nici macar ca un om, ca de a fi crestin nu a pretins nimeni de la tine. Nu, nu e doar a spune in fata, e o scuza pentru caracterul tau urat, combinat cu mandria ta mare.
Ti-as spune sa incerci sa te schimbi, dar tu nu numai ca nu spui ca ai gresi (tot din mandrie), dar cauti si scuze, mai mult, cred ca vezi asta ca un fel de calitate. De ce ar trebui unii din noi sa iti suportam aceasta "calitate", de a te comporta urat si a jigni, nu ar fi mai bine sa inveti mai intai sa te comporti ca un om? Te-ai mai facut si aliat cu userul catolic, ca sa ai de unde invata "de bine" si sa ii balacariti pe altii. Parerea mea e ca ar trebui sa plecati de pe forum, daca nu vrei sa te schimbi. Ca sa te ajut, totusi, te leg sa ii spui preotului tau la spovedanie cum te comporti, sau, si mai bine, sa ma ajuti sa ii scriu pe un mail, el te poate ajuta cel mai bine.
  #115  
Vechi 12.05.2015, 12:55:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Când intram și eu în certuri din astea, cu amicii mei dragi, mă simțeam tare nedreptățit. Și mă minunam de prostia și răutatea celorlalți. Și încă mai tare mă sforțam să îmi vărs indignarea.
Apoi am constatat că aveam de fapt perioade sufletești mai proaste, pe fondul unor necazuri și nemulțumiri mai întâi (sănătate, probleme în familie, job etc.), alteori pe fundalul unor epuizări datorate unei proaste "lucrări de pocăință". Îmi închipuiam, cred, că ajunsesem la oarece măsură duhovnicească și îmi pierdeam ușor răbdarea cu ceilalți...
Și astfel alimentam duhul de gâlceavă sterilă și apoi îmi părea rău și sufeream pentru că sporisem tensiunea și răutatea proastă, în loc să fac puțină tăcere, puțină retragere și scrutare de sine, cu duh umilit.
Daca ai ales sa scrii despre asta, trebuie sa iti spun ca, totusi, tu erai cel care ataca si jignea, de cele mai multe ori. Deci erai de partea cealalta. Dar te-ai indreptat, deci se poate pentru oricine, daca omul are bunavointa.
  #116  
Vechi 12.05.2015, 13:08:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca ai ales sa scrii despre asta, trebuie sa iti spun ca, totusi, tu erai cel care ataca si jignea, de cele mai multe ori. Deci erai de partea cealalta. Dar te-ai indreptat, deci se poate pentru oricine, daca omul are bunavointa.
Inseamna ca sunt sperante si pentru tine, mai.
Sau trebuie sa ajungi mai intai la fundul galetii ca sa incepi sa urci spre suprafata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #117  
Vechi 12.05.2015, 13:22:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sunt dezamagit de ultimele pagini ale acestui topic. Mai oaie, mergi la biserica? Si la ce iti foloseste?
Iar ceilalti, cand vedeti ca unul intra in criza si scoate otrava absurdului si rautatii, pentru ce ii mai dati un sut peste gura? La ce va puteti astepta, decat sa scuipe si mai mult absurd si rautate?

Propun inchiderea topicului. Sau stergerea, ca sa nu ramana marturie de rusine ca cei care isi spun crestini se poarta la fel de jalnic ca ceilalti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #118  
Vechi 12.05.2015, 13:29:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
cel putin de cand sunt eu pe forum aduca mai mult cu un forum satanist).
Ce coincidenta, asta nu-ti da de gandit?

Citat:
Eu am ales sa il ignor pe AlinB si sa il tratez cu indiferenta, dar m-au uimit comentariile voastre.
Da mai, mare uimire, poate sa existe cineva care sa nu gandeasca ca tine?

Citat:
Acest user fara rusine (si asta e un cuvant extrem de bland) nu doar ca ales sa ma atace si jigneasca in saptamana luminata, vazand ca nu mai are alte argumente, dar a ales sa ma si balacareasca si barfeasca impreuna cu alti useri, incurajandu-i si pe acestia sa faca la fel. Desi facuse asta si in urma cu un an si tot eu mi-am cerut iertare si am ales sa vorbesc normal cu el.
Da serios, si tu sfintisorului, ti-ai gasit taman in saptamana luminata sa intri pe forum si sa-ti strici pacea trimitand la Iad cu de la tine putere, generatii de oameni care n-au avut sansa sa-l cunoasca pe Hristos.

Argumente au fost destule, problema e ca mataluta ai fost prea greu de cap sa pricepi.
Nu poti concepe ca nu ai fi cel mai bun talmaci al dogmei ortodoxe si ca nu poti deriva dogme adhoc si ortodoxe din ceea ce ti se pare tie ca ar fi spus unul sau altul.

Citat:
Pe un alt forum, unde erau credinciosi normali, a fost blamat de cei de acolo in urma unei astfel de comportari, si nu incurajat si laudat. Pana la urma aceia au cerut sa fie dezabonati de pe forum, neacceptand astfel de comportamente agresive.
Serios? Si am fost "dezabonat" sau nu?

Forum cu vreo 500 utilizatori scrisi si doar 4-5 activi din care vreo 2 din soiul catalin2 si vreo 2 din soiul antoniap-cipusor si rar de tot cate un NP, unul din haita asta avand si tupeul nesimtit sa se dea preot in timp ce dadea de pamant cu cei care ar fi fost colegii sai preoti si mai marii sai episcopii, pe tot felul de motive, si asta mare luptator anticip, recomanda la toti literatura neoprotestanta si urla in gura mare sa nu plateasca nimeni taxele.
Nu ca eu as fi un mare fan al ANAF -ului, dar nu se cuvine pentru sutana virtuala, daca ar fi cat de cat reala sa faca astfel de indemnuri.

Pana la urma i-am lasat in plata Domnului, si la vreun an in urma mea, haita asta de "forumisti" de acolo au fost atat vrednici, au fost atat de "activi" la modul "benefic" incat pana la urma administratorul a facut o criza de nervi si a decis sa stearga forumul cu totul, eu am aflat abia dupa inca vreun an


Citat:
Parerea mea e ca ar trebui
Parerea ta e fix zero nene, nu te-ai prins de asta? De cand ti-ai dat in petec cu "doar ortodocsii se mantuiesc" ti-ai pierdut si ultima umbra de respect si audienta dupa care puteai sa tanjesti.

Nu ti-o zic si altii dintr-o anumita jena, ca te numesti ortodox ca si ei, dar uite trebuie sa mai fie si catet unul mai nesimtit ca mine care sa ti-o zica in fatza.

Citat:
(neuitandu-l si pe avocat, cu care s-a facut frate de cruce). Daca voua vi se pare ceva normal si chiar laudativ e doar o mare problema.
Frate macar intru ratiune nene, cu tine nu stiu de care as putea fi la modul practic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2015 at 13:34:09.
  #119  
Vechi 12.05.2015, 13:30:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Oiță, ca să vezi cât suntem uneori de nedrepți în judecarea aproapelui (că tu spui celorlalți că n-au habar de milă și dragoste, că nu ajută pe aproapele, că își caută doar binele lor personal prin țări departe etc.), uite cum șade treaba cu aceia pe care i-ai procopsit cu așa imagine falsă:
- cu vreme în urmă, începînd cu Alin, apoi Yasmina și Mirela, acești oameni mi-au dat bani, nu puțini, din veniturile lor întrucât eu nu mai aveam nici o resursă, familia mea era în mari lipsuri și aveam cheltuieli urgente, f.f. presante (în primul rând pentru medicamente și hrană);
Pai asta schimba radical situatia.Da, intra-devar.O schimba la 180 de grade.
Atunci imi cer iertare de la Yasmina.Imi cer iertare de la Mirela, si imi cer
iertare si de la Alin.

Cezare dar sa stii ca in viata daca ai posibilitatea sa faci multa milostenie
asta nu-ti da dreptul de a te considera vataf sau stapan pe plantatie.
Pt ca dai cu o mana si iei cu cinci.Si atunci dai degeaba.
  #120  
Vechi 12.05.2015, 13:41:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Serios mai oaie?

Cu ce te-am pagubit eu pe tine decat cu nitel orgoliu din care oricum ai, Domnul sa te miluiasca, gramada?

Iar pentru restul, e prilej de nitica 'osebire a duhurilor, ca pana nu zagandesti putin coaja, nu poti vedea ce se afla dedesupt.

Si daca vorbisi serios ceva mai sus (pentru smerenia fata fete ma refer, nu la mine ca eu nu tin la din astea) si eu imi cer iertare (ca sa ai pace) dar tot sper sa-ti dea de gandit si poate sa-ti fie de folos, daca pricepusi macar care a fost intentia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2015 at 13:51:45.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare