Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 22.09.2011, 01:54:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga OmuBun, cred cu adevarat ca esti bun, naiv de bun.
Eu nu pun gaz pe foc, ci trag un semnal de alarma, ca la o adica suntem buni de plata! Vorbesc serios si astept un raspuns de la Administrator, care conform aceluias regulament nu este o persoana, ci o firma, o organizatie.
Ar fi bine sa citim aceste regulmente, ca sa stim la ce incuviintam, ca atunci cand vom fi trasi la raspundere, sa nu marim ochii de mirare.

Deci draga OmuBun, mergi pe prima pagina a site-ului, si citeste "Termeni si Conditii", ca sa stii si tu ce scrie acolo, indemn pe care il adresez tuturor.
Poate ai dreptate pe jumatate: nu acolo unde spui ca sunt bun, ci acolo unde spui ca sunt prost (naiv, sic ) Daca nu ma apara Dumnezeu, eu degeaba incerc sa ma apar. Stiu sigur ca esti o foarte buna cititoare a catismelor. Ai uitat tu oare ce-ai citit, cand aproape le stii cu ochii inchisi? De cine te temi tu, sora-draga, de oameni? Mai mult decat boii de la bicicleta nu pot sa-mi ia, desi uneori recunosc ca mai merg cu gandul la ortodoxia veche si ma intreb daca eu as fi capabil de sacrificiu total pentru Hristos!...
Lasa-i pe vicleni sa cada in propriile capcane, iar tu increde-te in cel ce-ti da tot ce ai nevoie...
  #262  
Vechi 22.09.2011, 02:04:08
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Conditiile nu sunt exagerate fata de site-uri din Vest.Termenii si conditiile ca sa postezi pe site-ul BBC, de exemplu, sunt mult mai aspre.In general in RO nimeni nu citeste sectiunea ,,Termeni si conditii". In alte parti cu asta se incepe.Ref la citatul postat eu cred ca este clar:in cazul in care prin actiunile tale de pe site produci o dauna cuiva (piratare de exemplu,sau calomnie)iar cei ce detin site-ul sunt actionati in instanta atunci tu vei suporta intreaga paguba cauzata prin actiunea ta ,,rezultate sau relationate cu orice alta actiune a Utilizatorului in legatura cu utilizarea Serviciului sau orice alt aspect in legatura cu Serviciul.".Adica platesti civil sau penal pentru ceea ce faci.Cam peste tot prin UE este la fel in domeniu.

Eu as dori o definire mai clara aici: ,,Utilizatorii inteleg si accepta Site-ul le ofera doar o platforma de comunicare si ca doar ei singuri raspund pentru orice materiale, date si informatii postate pe Site indiferent de forma si partea in care apar (de exemplu blog, avatar, comentarii etc., dar fara a se limita la acestea) si pentru orice efecte juridice si / sau comerciale derivand din acestea.".

Este o prevedere comuna dar as dori sa fie specificat ca raspund pentru ceea ce postez eu individual,din text rezulta ca toata lumea raspunde pentru toata lumea,ceea ce este absurd si nu ar sta in picioare in nici un tribunal.Anyway,textul este facut de catre o casa de avocatura asa ca il voi arata si eu celor la care apelez ca sa vad daca am inteles ceva eronat cand l-am citit prima data.O alta chestie absenta pe aici,sa ai reprezentant legal permanent.

La pct 8 iarasi nu este deloc okie pt ca in Vest te anunta cand se modifica o clauza,in caz contrar cand eu intru mai intai, zilnic, trebuie sa citesc sectiunea sa vad ce s-a modificat,asta daca apare pe undeva.Daca nu se subintelege ca sunt de acord.Cred ca ar fi utila o sectiune cu anunturi de acest tip.Altfel suna destul de ciudat.

Oricum cred ca trebuie citite de toata lumea cu atentie,ca sa se evite surprizele in viitor.

Last edited by Scotland The Brave; 22.09.2011 at 02:07:51.
  #263  
Vechi 22.09.2011, 02:12:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga OmuBun, nu e vorba de teama, ci e doar dorinta de a fi prevazatoare. Sa fim intelepti!
Acum, daca am citit, nu mai pot spune ca nu am stiut...
  #264  
Vechi 22.09.2011, 02:57:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Conditiile nu sunt exagerate fata de site-uri din Vest.Termenii si conditiile ca sa postezi pe site-ul BBC, de exemplu, sunt mult mai aspre.In general in RO nimeni nu citeste sectiunea ,,Termeni si conditii". In alte parti cu asta se incepe.Ref la citatul postat eu cred ca este clar:in cazul in care prin actiunile tale de pe site produci o dauna cuiva (piratare de exemplu,sau calomnie)iar cei ce detin site-ul sunt actionati in instanta atunci tu vei suporta intreaga paguba cauzata prin actiunea ta ,,rezultate sau relationate cu orice alta actiune a Utilizatorului in legatura cu utilizarea Serviciului sau orice alt aspect in legatura cu Serviciul.".Adica platesti civil sau penal pentru ceea ce faci.Cam peste tot prin UE este la fel in domeniu.

Eu as dori o definire mai clara aici: ,,Utilizatorii inteleg si accepta Site-ul le ofera doar o platforma de comunicare si ca doar ei singuri raspund pentru orice materiale, date si informatii postate pe Site indiferent de forma si partea in care apar (de exemplu blog, avatar, comentarii etc., dar fara a se limita la acestea) si pentru orice efecte juridice si / sau comerciale derivand din acestea.".

Este o prevedere comuna dar as dori sa fie specificat ca raspund pentru ceea ce postez eu individual,din text rezulta ca toata lumea raspunde pentru toata lumea,ceea ce este absurd si nu ar sta in picioare in nici un tribunal.Anyway,textul este facut de catre o casa de avocatura asa ca il voi arata si eu celor la care apelez ca sa vad daca am inteles ceva eronat cand l-am citit prima data.O alta chestie absenta pe aici,sa ai reprezentant legal permanent.

La pct 8 iarasi nu este deloc okie pt ca in Vest te anunta cand se modifica o clauza,in caz contrar cand eu intru mai intai, zilnic, trebuie sa citesc sectiunea sa vad ce s-a modificat,asta daca apare pe undeva.Daca nu se subintelege ca sunt de acord.Cred ca ar fi utila o sectiune cu anunturi de acest tip.Altfel suna destul de ciudat.

Oricum cred ca trebuie citite de toata lumea cu atentie,ca sa se evite surprizele in viitor.
Deci exista acum o raspundere colectiva!
  #265  
Vechi 22.09.2011, 07:51:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu pun gaz pe foc, ci trag un semnal de alarma, ca la o adica suntem buni de plata!.
Cred ca puteau fi mai expliciti in regulament si sa spuna:

Nu este voie sa publicati pe forum niciun fel de material aflat sub incidenta drepturilor de autor. In cazul in care publicati un articol, va rugam sa specificati intotdeauna sursa.

Administratorii si proprietarii crestinortodox.ro nu sunt raspunzatori pentru continutul mesajelor scrise de membri, carora le revine intreaga responsabilitate legala pentru ceea ce semneaza. Fiecare membru este raspunzator de continutul propriilor mesaje postate. Noi promitem sa citim majoritatea mesajelor scrise, chiar daca din cauza numarului mare de postari se pot scapa unele temporar. In cazul in care observati lucruri ce contravin regulamentului , va rugam sa ne semnalati pe e-mail info@crestinortodox.ro sau sa raportati postul respectiv, folosind comanda "report".

p.s avea dreptatate neica_nimeni_altul , regulamentul trebuie putin imbunatatit si tot timpul sa apara pe forum, primul din sectiunea "reguli de utilizare a forumului", ca un topic important.

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 08:18:35.
  #266  
Vechi 22.09.2011, 09:37:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
neica_nimeni_altul e altul. Părintele Gheorghe a intrat azi cu nick-name-ul „neica-nimeni”, ceea ce, bineînțeles, a creat confuzie.
Se pare ca intentionat sau fara intentie s-a intretinut aceasta confuzie. M-am uitat pe forum, sunt mai multe persoane care si-au luat nick-ul "neica nimeni" in diferite forme. Fostul user care posta in general mesaje legate de geocentrism era "neica_nimeni", apoi dupa ce a fost banat "neica_nimeni_altul".
Userul "neica-nimeni" si-a creat un cont doar ieri si a postat patru mesaje. E un alt user, cel putin in privinta nick-ului, ultimul are cratima sus, nu jos.
Parintele a explicat si de ce a luat acel nick.
P.S. Mai e un aspect la care ma gandesc, un preot are totusi o putere, pe care o pierde doar daca e caterisit, sau daca el cade in apostazie. In rest poate face orice pacate, ca tot preot este, si daca bea sau face alt pacat.

Last edited by catalin2; 22.09.2011 at 09:51:24.
  #267  
Vechi 22.09.2011, 09:43:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cam cat de mari pot fi aceste despagubiri?
Ma intreb de ce ati pus aceasta clauza in "Instructiuni", de vreme ce Administratorul este exonerat de orice raspundere, conform acelorasi instructiuni?!?
Aceste conditii sa spunem ca sunt normale, de altfel sunt scrise in caz de orice eventualitate. De exemplu e vorba de drepturile de autor, daca cineva scrie lucrarea altuia spunand ca ii apartine. sau alte litigii. Eu nu ma leg deloc de aceste lucruri.
  #268  
Vechi 22.09.2011, 10:04:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și dacă tot s-a declanșat operațiunea "curățenia de toamnă" să instaurăm și un avertisment public înaintea banării definitive, echivalentul cartonașului galben în fotbal. Așa, ca un îndemn la cumințenie!
Chiar asta am propus de mult timp, sa fie atentionat un user care greseste, eu am fost mai generos, trei atentionari. Iar aceste atentionari e si mai bine sa fie scrise pe site, ca sa se stie ce s-a gresit si de alti useri.
Existand aceste atentionari i se da posibilitatea userului sa se indrepte daca vrea, in plus nu mai e nevoie sa fie tolerat luni de zile pana sa fie eventual banat.

Sa se ia in considerara ca nu doar injuraturile sunt comportament agresiv, cineva poate avea un comportament agresiv fara sa injure. Poate fi sarcastic, poate face "bascalie", sau sa spuna "minti" tot timpul, etc.

De asemenea, sa se mentioneze ca pe site predomina invatatura ortodoxa, astfel cei ce au alte credinte sa stie care sunt limitele si la ce sa se astepte. Punctul de vedere ortodox insemnand inclusiv criticarea altor culte din perspectiva ortodoxa. Aceasta ar trebui sa fie regula principala, daca se considera ca forumul este ortodox.

Cunoscand limitele si regulile parerea mea e ca tensiunile vor fi mai putine, desi inerente in cazul unor opinii diferite.
  #269  
Vechi 22.09.2011, 10:13:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Vorbiti de parca ati fi cu totii sfinti. Recunosc, sunt vinovata! Am mai multe usere si nu pentru ca as vrea sa insel pe cineva, ci pur si simplu pentru ca atunci cand am o problema si simt nevoia sa vorbesc cu cineva sau o nelamurire mai aparte , ma simt mai confortabil a o face din postura unei persoane necunoscute. Asa, cred eu, ca deasemeni am si mai putine sanse de a sminti pe cineva.
Poti sta linistita, e vorba doar de clonele agresive, adica cineva isi face o clona pentru a ataca pe altcineva sau pentru a parea ca este in superioritate intr-o discutie. Eu nu simt nevoia sa folosesc alt nick, dar in cazul tau nu vad nicio problema.
  #270  
Vechi 22.09.2011, 10:16:59
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catalin, trebuie sa recunosti: e un aspect tulburator (in sensul bun) ca pe lista de sustinere a reintoarcerii parintelui erau si trei non-ortodocsi, din care doi (N)P. Adica bunul meu prieten Scotty (calvinist) si fratele in Hristos penticostalul. Gasesc aceasta un semn extraordinar, a ceva foarte profund, care se intampla in sufletul uman, legat de perceptia inconstienta si colectiva a notiunii de sacerdot, indiferent de confesiune. Si chiar mai mult de atat, e dincolo si deasupra psihologiei... Stii ce vreau sa spun, ca ortodox, deci madular al Bisericii Apostolice, nu poate decat sa te bucure, cred...
Am impresia ca nimeni nu a evidentiat acest aspect. Cred ca e un bun inceput pentru a pune temelia unor alte relatii intre noi toti, membrii de diferite credinte ale forumului. Ceva adanc in specia noastra are nevoie sa intretina stravechiul arhetip ucenic-maestru, adica mirean-duhovnic, respectiv credincios-pastor. Si, cum am spus mai sus, e chiar mai mult de atat... Nici mintea nu poate ajunge la ea, dar o intrezaresc...
Te rog sa ma ierti pentru interventie.
Cu aleasa stima.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36