Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.03.2007, 03:28:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Am citit in fuga si nu imi vine sa cred ce sustineti! E parerea voastra si o respect. Dar iata ce cred eu:
De ce preotii ar fi tratati preferential??? Aveti un talent inascut de a ascunde gunoiul sub pres, de a musamaliza. Pretexte? Cat cuprinde: credibilitatea BOR, cum aparem in ochii lumii etc. Sa inteleg ca Biserica e asa...doar de imagine? Cred ca mai credibila este o institutie care arata ca are puterea sa se rupa de trecut si sa isi recunoasca greselile. Ca socoteala dau preotii in fata lui Dumnezeu? Pai asta e sambure de anarhie...facem ce vrem ca dam socoteala "dincolo". Ca sa nu mai spun ca, legal, pentru colaborare, nu exista pedepse, este vorba de o reabilitare morala...
Au fost cativa ierarhi care au recunoscut ca au colborat, ba si preoti... Au patit ceva? S-a sesizat Sf. Sinod? Nu! Moral ar fi sa recunoasca, drept ar fi sa fie demascati! Unii sunt complici, poate fara sa stie, la crimele comise in perioada comunista.
Celebru cazul cu batrana care platea un pomelnic, la "morti" pentru fiul ei care partiipase la Rezistenta din munti si pe care il credea mort. Fiul vine pe ascuns, ii spune mamei ca e viu, pleaca iar in munti, femeia il trece la "vii". Preotul vede schimbarea, informeaza autoritatile, sub presiune mama spune adevarul, fiul e prins alaturi de mai multi si condamnat la moarte. Ce ziceti? Merita macar aratati cu degetul Poate unii au cedat sub presiune, poate unii s-au temut pentru familie, poate unii au plecat la studii in strainatate, poate unii au prins parohie in buricul targului...pentru fiecare a fost o metoda de convingere.
Dar au fost si unii care au murit in inchisori...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.03.2007, 21:26:35
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

popii informatori si securisti au patat prea mult timp numele acestei institutii. trebuie facuta purificarea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane ! IonelS Biserica Ortodoxa Romana 1 27.12.2010 20:24:26
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 20:14:48
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 14:34:07