Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.03.2015, 00:21:13
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, eu n-am fost acolo.
Ratat!
Dar poti sa mai incerci.
O poezie, ceva?

Becu' verde nu se aprinde, cand esti logat...
Chiar si euforic de ai fi nu tre sa fi ratat!
Despleteste-ti mintea sa nu mai fi olog,
Chiar daca eu incerc, tu vei fi mereu orb.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.03.2015, 08:44:19
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Alin eu nu am spus ca e slefuit, departe de mine gandul dar are potential. Sa studieze toti poetii romani, cei mai mari poeti mondiali, sa scrie 200-300 de poezii ca sa-si gaseasca stilul si dupa aceea ar putea sa pretinda a fi poet.
Dar ce face el acum e prostesc, posteaza poezii de amator pe forum.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.03.2015, 09:20:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Becu' verde nu se aprinde, cand esti logat...
Chiar si euforic de ai fi nu tre sa fi ratat!
Despleteste-ti mintea sa nu mai fi olog,
Chiar daca eu incerc, tu vei fi mereu orb.
Desynchronized, again.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.03.2015, 09:39:54
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca nimeni nu l-ar alege pe Cernea ca reprezentant al lor, nici macar "ateii". Nepregatit, si doritor de spectacol, si atat. Of Of Of...
Mai potrivit ar fi fost tipul de la ASUR.

Ce ar fi trebuit ei sa argumenteze este implementarea unui sistem prin care fiecare elev poate alege ce materie sa faca, iar optiunile lui sa includa: Ore pentru fiecare cult religios recunoscut oficial de stat, Istoria Religiilor, Educatie Civica, sau nimic! Iar aceste materii sa se faca fara ca nota sa se puna la media generala.
Cand ai terminat liceul?
Asa a fost pana acum legea cu ora de religie. Cei care nu erau ortodocsi, aduceau adevereinta/instiintare in prima saptamana de scoala ca nu sunt ortodocsi si nu stateau la ore. Deobicei, profesorii incercau sa puna ora de religie ori prima ori ultima. Cei care erau de alta religie, faceau la Biserica,templul lor si aduceau hartie de la pastor,preot etc. cu notele. Altii preferau sa stea la ora de religie, invatau doar ptr. note si atat, nu participau.

Cernea a fost seful ASUR-ului. Era sa scriu ARLUS. Nu e mare diferenta intre ele.
*
Asa e sistemul in Canada. Elevul alege materiile. Nu sunt toate optionale. Trebuie sa faci Engleza sau Franceza (depinde de provincie), Mate pana in clasa a 10-a inclusiv, ceva stiinte (bio,chimie,fizica,informatica la alegere), geografie sau istorie, etc. Oricum, cu cat ai mai multe materii, cu atat ai mai multe sanse sa mergi unde vrei tu la facultate. Oricum, nivelul e mai scazut, colegiul aici se face dupa liceu. Liceul in Romania inseamna colegiu aici.

Personal, prefer sistemul romanesc, cel pe care l-am prins eu. Inveti de toate pana in a10-a inclusiv, apoi din a 11-a profilul ales capata prioritate, dar tot inveti ceva cultura generala. Asta la colegiile teoretice, cele tehnice incep din a 9-a cu materiile de profil. Apoi, sunt scolile de muzica, arte plastice, sport etc. Aici nu sunt. Toate sunt la fel, la acelasi nivel. Daca esti talentat la muzica, trebuie sa inveti in paralel la o scoala privata, si dupa ce termini liceul mergi pe profilul tau.
*******
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.03.2015, 09:43:14
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

In general. Au fost slabi pregatiti, dar nu conteaza. Si asa flutura informatii false sau eronate despre Biserica/preoti, si tot sunt luate de bune. Celor care sunt impotriva Bisericii nu prea le pasa daca informatia este adevarata si nici nu se obosesc sa cerceteze. Altfel, cu ce pietre ar mai arunca? Comunistii nu tot cu minciuni umblau? E f.amuzant si trist, ca ortodocsii sunt acuzati de Inchizitie. Nu stiu nimic despre BO, dar nici istoria Transilvaniei nu o stiu. Mai ca iti pare rau ca ortodocsii nu au parlit si ei pe careva.
*
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.03.2015, 10:16:10
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Titlul topic-ului

Citind titlul topic-ului nu pot sa zic ca ma mandresc cu unii din fratii mei intru credinta. Prefer mai multa maturitate....
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.03.2015, 10:18:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
In general. Au fost slabi pregatiti, dar nu conteaza. Si asa flutura informatii false sau eronate despre Biserica/preoti, si tot sunt luate de bune. Celor care sunt impotriva Bisericii nu prea le pasa daca informatia este adevarata si nici nu se obosesc sa cerceteze. Altfel, cu ce pietre ar mai arunca? Comunistii nu tot cu minciuni umblau? E f.amuzant si trist, ca ortodocsii sunt acuzati de Inchizitie. Nu stiu nimic despre BO, dar nici istoria Transilvaniei nu o stiu. Mai ca iti pare rau ca ortodocsii nu au parlit si ei pe careva.
*
din pacate asta este acum realitatea in mass media
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.03.2015, 11:38:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
In general. Au fost slabi pregatiti, dar nu conteaza. Si asa flutura informatii false sau eronate despre Biserica/preoti, si tot sunt luate de bune. Celor care sunt impotriva Bisericii nu prea le pasa daca informatia este adevarata si nici nu se obosesc sa cerceteze. Altfel, cu ce pietre ar mai arunca? Comunistii nu tot cu minciuni umblau? E f.amuzant si trist, ca ortodocsii sunt acuzati de Inchizitie. Nu stiu nimic despre BO, dar nici istoria Transilvaniei nu o stiu. Mai ca iti pare rau ca ortodocsii nu au parlit si ei pe careva.
*
Pai nu zic eu bine de turma secularizata "pe creier spalati, sub steagul UE aglutinati"? Cu mase de "credinciosi" ca astia, care dupa ce au venit de la Slujba, se bucura de spectacol, orice spectacol, fie el si al atacului ateilor militanti asupra credintei, cine mai are nevoie de eretici sau schismatici?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.03.2015, 11:52:10
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
In general. Au fost slabi pregatiti, dar nu conteaza. Si asa flutura informatii false sau eronate despre Biserica/preoti, si tot sunt luate de bune. Celor care sunt impotriva Bisericii nu prea le pasa daca informatia este adevarata si nici nu se obosesc sa cerceteze. Altfel, cu ce pietre ar mai arunca? Comunistii nu tot cu minciuni umblau? E f.amuzant si trist, ca ortodocsii sunt acuzati de Inchizitie. Nu stiu nimic despre BO, dar nici istoria Transilvaniei nu o stiu. Mai ca iti pare rau ca ortodocsii nu au parlit si ei pe careva.
*
Cernea isi permite astfel de chestii, tocmai pt ca ortodocsii au fost prea
toleranti cu Cernea asta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.03.2015, 13:11:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cand ai terminat liceul?
Asa a fost pana acum legea cu ora de religie. Cei care nu erau ortodocsi, aduceau adevereinta/instiintare in prima saptamana de scoala ca nu sunt ortodocsi si nu stateau la ore. Deobicei, profesorii incercau sa puna ora de religie ori prima ori ultima. Cei care erau de alta religie, faceau la Biserica,templul lor si aduceau hartie de la pastor,preot etc. cu notele. Altii preferau sa stea la ora de religie, invatau doar ptr. note si atat, nu participau.

Cernea a fost seful ASUR-ului. Era sa scriu ARLUS. Nu e mare diferenta intre ele.
Nu a fost asa. Ce zic eu este ca elevul sa nu fie inscris la vreun curs din prima, ci sa aleaga el cursul. Pana acum era inscris la religie ortodoxa fie ca voia fie ca nu.

Iar Cernea a fost sef la Asociatia Umanista Romana, nu la Asociatia Secular-Umanista din Romania. Eu vorbesc de Alexandru Toma Pătrașcu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare