Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2011, 21:52:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Patratele in loc de litere cu diacritice

V-aș sugera să faceți ceva pentru ca, în mesajele dv, să nu mai apară pătrățele în loc de litere cu diacritice. Eu folosesc Internet Explorer și văd numai pătrățele, fapt care îngreunează mult citirea mesajului. Aceste pătrățele nu îmi apar la toți userii, ci numai la anumiți useri, precum colaps, I.Calin și alții.

Cu rezerva că nu prea mă pricep, iată metoda băbească pe care o aplic eu ca să scriu cu diacritice și nimeni, indiferent de browser, nu mi s-a plâns că vede pătrățele: am mers pe grupul de două litere din dreapta jos, unde îmi apare EN, adică English. Am dat click și aleg opțiunea "show the language bar". Acolo am multe din limbile pământului și aleg româna. Când vreau să trec de pe tastatură englezească pe tastatură românească (sau invers) apăs simultan pe tastele shift și alt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2011, 22:05:40
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Ați încercat cu alte browsere?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2011, 22:12:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Raman surprins ca mai exista persoane care folosesc Explorer,Mozilla etc. Eu pe crestinordodox intru numai cu Google Chrome,si in paralel folosesc si Opera. Nu am avut niciodata probleme cu diacriticile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2011, 00:08:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, nici eu nu mai stiu pe nimeni sa foloseasca Explorer. Poate vreo bunicuta, sarmana..

Eu folosesc Safari. Cateodata Firefox pentru Mac.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2011, 00:40:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, nici eu nu mai stiu pe nimeni sa foloseasca Explorer. Poate vreo bunicuta, sarmana..
Eu sunt o sarmana bunicuta care foloseste explorer. :)) Imi pare rau ca nu ma impac cu Chrome. Insa pe forumul acesta intru cu Mozilla si nu am probleme cu diacriticele.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2011, 07:34:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu va mai dati rotunzi cu Google Chrome, Opera, Safari, wow!... Raule draga, fyi marea majoritate a internautilor folosesc IE si Mozilla. I love them, too.
Una peste alta, Mihnea a pus o problema de detaliu iar cei carora le place sa scrie cu diacritice ar face bine sa ia aminte la indicatiile date... ca intr-adevar e neplacut sa vezi patratele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2011, 08:33:00
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu browserul este de vina, ci sistemul de operare. Versiunile de Windows anterioare Windows 7, de exemplu, nu deseneaza corect literele ș si ț - acestea apar cu sedila in loc de virgula, cum este corect.

Mai sunt de vina ceea ce in engleza se numesc "character encodings" - nu stiu cum le zice in romana. Explicatia e cam stufoasa, insa ce trebuie sa retineti e ca de fiecare data cand lucrati cu computerul, aveti de ales intre mai multe optiuni si vedeti si varianta "utf-8", alegeti-o.

De asemenea, problemele de compatibilitate pot fi cauzate si de folosirea unui font caruia ii lipsesc literele romanesti, caz in care singura solutie e sa folositi altul.

Din aceaste cauze (si nu numai) apar probleme de compatibilitate. Vestea buna e ca incepand cu Windows 7 literele romanesti sunt desenate cum trebuie si utf-8 predomina. Asta inseamna ca pe viitor vor exista probleme numai in documentele si softurile vechi.

Folositi un sistem de operare modern si asteptati. Pana atunci, puteti face ca mine: evitati folosirea diacriticelor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2011, 08:39:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Una peste alta, Mihnea a pus o problema de detaliu iar cei carora le place sa scrie cu diacritice ar face bine sa ia aminte la indicatiile date... ca intr-adevar e neplacut sa vezi patratele.
Ș'amu' să-mi pun Windowsu' cu IE??? Glumesc, desigur. E neplăcut, într-adevăr,... pentru el.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 03.03.2011 at 08:42:14.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.03.2011, 18:42:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu folosesc Mozilla, dar vad diacriticele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2011, 13:43:23
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Horatiu are dreptate, nu browser-ul este de vina, ci modul in care sunt scrise diacriticele in Windows.
Aceeasi problema va poate aparea si la documentele Word. De exemplu: daca aveti Windows XP si primiti un document Word scris pe un calculator ce are Windows 7 cu siguranta veti vedea numai patratele.

In versiunile anterioare lui Windows Vista diacriticele romanesti erau reprezentate prin S, s, T, t cu sedila. Motivul pentru care se proceda astfel era inexistenta (pana in 1999) unui standard romanesc care sa specifice clar cum trebuie sa fie redate aceste caractere.
Standardul aparut in 1999 a stabilit ca in limba romana sunt corecte diacriticele cu virgula, nu cu sedila.
Din acest motiv, incepand cu Windows Vista (care in 1999 era inca in lucru), aceasta greseala a fost remediata.

Si astfel, cum in celelate versiuni precedente lui Windows Vista diacriticile cu virgula NU exista … apar patratelele.

Pentru cei care au o versiune de Windows anterioara lui Windows Vista, Microsoft a pus la dipozitie un pachet de fonturi uzuale (Times New Roman, Verdana, Arial) care includ si diacriticele cu virgula.
Se poate downloada (si apoi instala) de aici:
http://www.microsoft.com/downloads/d...DisplayLang=ro
[e de pe situl Microsoft, deci fiti fara grija, nu are vreun virus]

Asadar, pentru cele 3 fonturi de mai sus nu veti mai avea probleme si nu veti mai vedea patratele.

MacOS-ul are diacriticele cu virgula, ei au integrat in sistemul de operare cerintele standardului pentru diacriticele romanesti, deci cei care au MacOS nu au probleme.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR intre FRATII TIMOCENI si SORA BOS(-diacritice) vioreldolha Generalitati 3 24.09.2013 17:49:26
litere truthtostone Generalitati 6 30.11.2008 18:14:04