Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2014, 13:51:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Războiul cu gîndurile rele e banal de simplu: le ignori.
Aici depinde cat ingaduie Dumnezeu sa fie de simplu sau complicat.Unora poate
sa li se para simplu, pentru ca Dumnezeu pentru aceea persoana ingaduie sa fie simplu.
Insa pentru alta persoana Dumnezeu poate ingadui ca acest razboi sa nu fie simplu.
Si asa se face ca ce e simplu pentru unii poate fi complicat pt ceilalti si ce e complicat
pt ceilalti poate fi simplu pt altii.
Fiecare crestin daca vrea sa se mantuiasca trebuie sa-si duca Crucea.Insa Crucea nu
are aceiasi greutate pentru toti si nu este alcatuita din acelasi pacate la toti.
Deoarce fiecare om , insusi prin definitie este unic in felul sau, rezulta ca si a
sa Cruce este unica pt fiecare om avand o greutate unica pt fiecare om in parte si este compusa si din pacate diferite dar si din pacate comune.

Insa cert este un singur lucru.Oricat de grea ar fi Crucea fiecarui om, ea poate fi purtata
de fiecare, deoarece Dumnezeu a dat pe Unicul Sau Fiu la moarte, ca fiecare om sa aiba
sansa de a se mantui. Adica Hristos , prin jertfa sa a luat de la fiecare majoritatea greutatii crucii.Cu alte cuvinte, Hristos a luat din povara crucii mele inainte ca eu sa ma
nasc.Depinde numai de mine ca sa duc la capat greutata ramasa. Iar daca reusesc sa
duc la bun-sfarsit greutatea ramasa, atunci Crucea mea nu va mai avea nici o greutate
Iar in momentul in care Crucea nu va mai avea nici o greutate(adica pacate) atunci
devi fiu de Lumina si locul tau este in Rai.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2014, 20:16:08
eunutzi eunutzi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2014
Mesaje: 1
Implicit

mda.. nu e chiar asa de simplu sa le ignori..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2014, 11:28:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eunutzi Vezi mesajul
mda.. nu e chiar asa de simplu sa le ignori..
E greu, dar soluția e simplă. Indiferent că vorbim despre hule sau orice fel de alte ispite la nivelul minții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde