Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2015, 21:09:31
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Acea stare de umilință vine dintr-o pocăință curată și continuă, din rugăciune neîncetată și nicidecum dintr-o stare de fapt pe care o căutăm cu lumânarea. Oricât ne-am impune acea stare nu vom gusta din adevărata ei dulceață dacă nu vom dobândi dragostea față de aproapele și nu vom învăța să ne smerim. A te duce în pataloni scurți la o ședință care impune o anumită ținută denotă lipsă de respect și ține de morală. Ori un adevărat creștin ține cont de cei din jur și de ceea ce societatea impune. Sunt curios dacă în biserică la o slujbă te-ai simți la fel de liber în pantaloni scurți. Sau poate chiar așa și practici.
Inainte sa te pocaiesti trebuie sa fi pacatos.
Inainte sa urci trebuie sa fi jos.

Si da, in biserica m-as simti la fel de liber si nevinovat. Daca morala crestina sta in hainele pe care le porti, sau daca respectul fata de ceilallti consta in modul cum arati, atunci da-mi voie sa spun ca sunt dezamagit. Dar nu prea tare, pentru ca stiu ca nu e vina nimanui, e doar neputinta de a vedea peste materie. E firesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2015, 21:19:24
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
A te duce în pataloni scurți la o ședință care impune o anumită ținută denotă lipsă de respect și ține de morală.
Foarte intersanta afirmatie.
De unde stii ? Cine ti-a spus ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Ti-ai dat seama singur , sau ti s-a spus inca din copilarie ?Sau ai observat in viata ta ca cel mai adesea oamenii merg in costum la sedinte, si ai tras singur concluzia ca asa e normal.

Raspunde-mi te rog la intrebare.

Un singur lucru nu-l cred daca mi-l spui: Dumnezeu a spus ca oamenii trebuie sa mearga la sedinte in costum. Daca nu a spus El asta, restul e desertaciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2015, 21:33:01
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oricât ne-am impune acea stare nu vom gusta din adevărata ei dulceață dacă nu vom dobândi dragostea față de aproapele și nu vom învăța să ne smerim.
Oricat ai cauta dragostea fata de aproapele, nu o sa o obti atat timp cat tu consideri ca te ofenseaza felul in care se imbraca acel om. Intai elibereaza-te tu insuti te barierele materiale, si apoi o sa-l vezi cu ochi diferiti si pe acel om. de exemplu nu o sa-l consideri imoral ci necunascator, neavansat, nu dai vina pe el. Intr-o faza mai avansata a ta, probabil o sa-ti dai seama ca el era deja mult inaintea ta.

Si apoi smerenia de care vorbesti vine de la sine, nici nu trebuie sa o mai cauti.

Deci pe undeva totul e invers de cum spui tu. Incepi cu tine , esti pacatos, te purifici, primesti dragostea fata de apropape , treci prin contemplatie si ajungi unde trebuie, la contopirea inimii cu mintea. Cand ajungi acolo, banuiesc ca notiunea de haina nu mai are nici o importanta.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 21:40:06.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2015, 22:18:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă tot te simți liber de ce nu umbli gol pe stradă?

Last edited by ovidiu b.; 04.08.2015 at 22:40:15.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2015, 22:38:31
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă tot simți liber de ce nu umbli gol pe stradă?
Pentru ca vine politia si ma aresteaza.

Ti se pare cumva ca politia are vreo legatura cu Dumnezeu ?
Ca sa traduc: pentru ca exista o masa mare de oameni care sunt puternic ancorati in instinctul sexual. Adica de materie. Cand o sa te eliberezi si tu, si eu, si toti ceilalti, hainele nu vor mai conta.

Adam si Eva au fost facuti goi. Cand oamenii se vor mantui vor ajunge ca ei, adica cum erau ei inainte de cadere. Si nu ma refer la haine ci la spirit.

Nu inteleg ce rost a avut intrebarea ta. Ar fi trebuit sa sti deja raspunsul.

P.S. Ca sa fiu corect, recunosc ca nu am ajuns pana acolo incat sa nu-mi pese de goliciune. Probabil ca tu o sa ma ironizezi in continuare si vei spune ca e firesc sa-ti pese, ca asa e moral, fara sa realizezi ca aceasta "moralitate" are radacini intr-un instinct primar, animalic, de care, nu-i asa, orice credincios trebuie sa scape ca sa se mantuiasca.
Dupa cum spuneam, mai incolo, cand vei progresa mai mult, o sa-ti dai seama ca am avut dreptate.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 22:52:36.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2015, 22:52:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Cred ca sunteti toti la curent cu sintagma "cel mai umil dintre pamanteni", sau "cel mai pacatos". E o stare de spirit pe care crestinii ortodocsi ar fi bine sa o castige, cel putin asa zice parintele Cleopa, si cred ca am mai gasit-o prin ceva carti ale parintilor pustnci. Precis multa lume de aici poate sa precizeze exact in ce carti si ce sfinti parinti au abordat aceasta idee.

Probabil samanta provine din exemplul lui Isus cu intoarcerea celuilalt obraz.

Numai ca e posibil sa apara o contradictie, mai precis, dorinta de a fi cel mai umil sa apara din mandrie, adica, cand crezi ca esti cel mai pacatos, sau umil, deja crezi ca esti ceva, cand de fapt trebuie sa crezi ca nu esti nimic.

Al doilea punct in care sintagma are sincope este urmatorul: cand spui ca esti cel mai pacatos, inseamna ca ai atins un grad de evolutie spirituala destul de avansat, nu ai cum sa fi cel mai pacatos, asa ca afirmatia devine o minciuna. Tu minti.

Ca sa fi intradevar cel mai pacatos trebuie sa dovedesti asta. Trebuie ca lumea sa aiba motive sa te loveasca peste un obraz sau sa te scuipe. Trebuie sa fi INTRADEVAR cel mai pacatos. Trebuie sa te cobori la limita e jos a conditiei umane , sa te dezgusti pana si pe tine insuti realmente, nu din vorbe doar. Pana nu ai coborat acolo, nu o sa intelegi adevaratul sens al umilintei.

Cum ai putea sa faci asta ? Care e solutia ? Sa ucizi ? Sa furi ? Nu prea cred.

Are cineva idee?
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Pentru ca ai doar o idee vaga despre ceea ce este pacatul si nici nu te-ai obosit sa citesti macar Noul Testament, nu poti ajunge decat la dileme stupide, care nu au cu nimic de a face cu crestinismul.

De la ceea ce crezi tu despre crestinism si ceea ce este de fapt, e o distanta ca de la pamanat la cer si de asta nu poti decat propune dileme stupide.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.08.2015 at 22:54:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2015, 22:54:55
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Pentru ca ai doar o idee vaga despre ceea ce este pacatul si nici nu te-ai obosit sa citesti macar Noul Testament, nu poti ajunge decat la dileme stupide, care nu au cu nimic de a face cu crestinismul.

De la ceea ce crezi tu despre crestinism si ceea ce este de fapt, e o distanta ca de la pamanat la cer.
Daca Crestinismul nu are nimic de a face cu dilemele mele, atunci la ce e bun ?

P.S. Eu tocmai incepusem sa cred ca tu ai o idee vaga despre pacat. Ce coincidenta. Dar n-am spus-o , am pus-o pe seama nivelului tau. Si cred ca am mai multe motive decat tine sa ma indoiesc de cunostintele tale despre pacat. Ca exemplu: tu confuzi incalcarea conduitei sociale, a regulilor facute de oameni cu pacatul.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 23:02:42.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2015, 23:02:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Daca Crestinismul nu are nimic de a face cu dilemele mele, atunci la ce e bun ?
Tu nu cunosti crestismul, ai doar o filosofie personala despre crestinism.

Ca sa aiba de a face cu dilemele tale, trebuie mai intai sa te straduiesti sa cunosti crestinismul si ai sa intelegi si cum se aplica de fapt la dilemele tale.

Ori tu incropesti o fantezie facila in baza careia pe nedrept te simti istetz si superior, careia ii spui "crestinism" si pe baza asta tragi restul concluziilor gresite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2015, 23:03:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ca exemplu: tu confuzi incalcarea conduitei sociala, a regulilor facute de oameni cu pacatul.
De unde si pana unde concluzia asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2015, 23:06:21
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=AlinB;597105]
Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Daca Crestinismul nu are nimic de a face cu dilemele mele, atunci la ce e bun ?

Tu nu cunosti crestismul, ai doar o filosofie personala despre crestinism.

Ca sa aiba de a face cu dilemele tale, trebuie mai intai sa te straduiesti sa cunosti crestinismul si ai sa intelegi si cum se aplica de fapt la dilemele tale.

Ori tu incropesti o fantezie facila in baza careia pe nedrept te simti istetz si superior, careia ii spui "crestinism" si pe baza asta tragi restul concluziilor gresite.
Nu, eu cunosc Crestinismul , stai linistit.
Numai ca nu raspunde la intrebarile mele.
Eu am niste intrebari suplimentare, si in acelasi timp, niste nelamuriri provenite din Crestinism, cum ar fi cea legata de "cel mai pacatos". Daca Isus a venit sa-i salveze pe cei mai pacatosi, ce se va intampla cu ceilalti, care nu au fost cei mai pacatosi. Sunt ignorati ? Chiar incep sa regret ca nu sunt cel mai pacatos, dar fac tot posibilul (ia-o cu titlu de gluma partea asta, mai trebuie si sa ne destindem cateodata).
Reply With Quote
Răspunde