Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2016, 23:15:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Depinde si de prietenii si insotiri acuma...
Mi-au venit in minte prieteniile paguboase,din care te alegi pagubit sufleteste si obosit: prieteniile de patimi ,iesirile in carciumi,la barfa etc.

Ca si crestini avem obligatia de a nu gasi ocazii potrivite pt a pacatui;daca se intampla sa avem "prieteni"care vor sa interactioneze cu noi in baruri si locuri dubioase,mai bine ne lipsim.

Sincer ,nu putem sa fim prieteni cu toata lumea,daca asta implica sa fim prieteni si cu oameni interesati de pierzarea sufletului.
Si nu pentru ca am fi rai sau farisei, ci pur si simplu din instinctul de supravietuire; unii nu vad nimic vatamator in frecventarea barurilor striptease ,a jocurilor de noroc sau iesitul la bautura ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2016, 23:33:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici intrebarea nu este simpla.

Florin - la care "toata lumea" te referi? La diversele religii si confesiuni, sau la oameni in general, lasand la o parte credinta, la oameni din diverse tari, sau de diverse feluri?

Si putem, in sensul daca este permis, sau daca ne simtim in stare/avem capacitatea?

Mihnea - citeste primele doua propozitii pe care le-ai scris in mesaj. Care este diferenta? Sa iubim aproapele, dar sa nu fim prieteni.
Pe urma scrii ceva referitor la Domnul, care ma lamureste putin.
Spui ca Iisus a avut cativa prieteni, dar ne iubeste pe toti.
Inseamna ca te referi la prieten in sensul de persoane cunoscute, mai apropiate sufleteste.
O nelamurire acum: Lazar a fost prieten. Apostolii au fost si ei prietenii Lui? Sau doar discipoli?
Pentru ca se mai poate interpreta si asa - toti cei care L-au iubit si urmat intru credinta au fost prietenii Lui. Deci milioane.
Si este o prietenie adevarata, cu sacrificii.

Acum eu spun asa - Iisus ne-a invatat sa iubim aproapele, chiar mai mult decat pe noi insine. Ne-a invatat sa iubim si pe dusmani, pe cei ce ne fac rau. Partea asta este foarte grea, intr-adevar. Nu stiu cine poate iubi pe cel care ii face rau.

Acum depinde si ce intelege fiecare prin aceasta iubire de aproape. Prietenia este ceva foarte profund, delicat.
Se mai confunda cu relatia de intelegere reciproca, convietuire in pace etc.

Eu zic ca este permis si se poate. Nu pot sa intru in detaliu pana nu stiu exact la ce se refera intrebarea.
Este un hotar foarte bine delimitat si fin intre a iubi dusmanii si a-i avea de prieteni!
Domnul nu ne-a cerut sa ii avem de prieteni ci sa-i iubim ca pe noi insine,cu intelesul de a nu le face rau,de a nu le cauta razbunarea si a-i ura ori de cate ori avem ocazia.
Un inteles de genul"chiar daca ai ocazia sa fi mizerabil cu acest om execrabil,fi politicos ,fi mai bun decat a fost el cu tine!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2016, 11:04:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

aici pot fi mai multe situatii concrete!

-Cu colegii de serviciu

Tinand cont ca un om petrece o parte destul de insemnata a timpului la serviciu (8, 12 sau chiar mai multe ore pe zi), evident ca trebuie pastrate relatii amicale, de conlucrare pe probleme de serviciu, cu toti colegii si colegele de munca!
In acest sens, trebuie evitata barfa, raspandirea unor zvonuri ori vorbirea de rau a colegilor de serviciu, atat din cauza ca asa este omeneste si frumos, dar si din cauza faptului ca mai ales la serviciu, o barfa raspandita poate face un mare rau unui coleg/colege de serviciu.


-Cu vecinii de bloc (pentru cei care locuiesc la bloc) ori cu vecinii de cartier (pentru cei care locuiesc la casa)

Tinand cont ca, mai ales pentru cei care locuiesc la bloc, de multe ori- in cazul unui accident ori situatie de criza (inundatie in apartament, etc) , tot vecinul de bloc este mai aproape si poate interveni si ajuta cel mai repede, si tinand cont de regulile de buna convietuire , trebuie avuta o atitudine cetateneasca, de colaborare si ajutor reciproc, de comportament civilizat, cu vecinii de bloc.
Aceasta conlucrare trebuie sa se manifeste inclusiv pe partea de exploadare corecta si intretinere/reparatii a instalatiilor comune a blocului (sanitare, electrice, termice, lift acolo unde exista, etc).
Din pacate in Romania astazi de multe ori vecinii de bloc nu comunica intre ei, nu conlucreaza, ba mai mult de multe ori au atitudini absurde, obtuze, de dezinteres (in multe cazuri de exemplul vecinul de la ultimul etaj nu vrea sa puna bani daca se sparge o teava la subsol, iar vecinul de la parter nu vrea sa puna bani pentru reparatia acoperisului, etc).

Si ca un exemplul pozitiv- in blocul unde locuiesc, majoritatea vecinilor erau (pana in urma cu cativa ani) pensionari, care locuiau in bloc de peste 30 de ani si ca atare se cunoasteau foarte bine si se respectau!
Majoritatea din ei lucrasera pe vremea lui nea Nicu (pe la IAS, pe la ICSM, pe la ICIL, pe la IRE, etc), si fiind majoritatea pensionari, vara nu exista seara sa nu se intalneasca aproape toti la banca langa bloc, sa discute (despre politica, fotbal, istorie, etc), sa joace ore in sir table, sa mai serveasca impreuna un sprit, sa citeasca presa, sa discute despre o emisiune de dezbatere politica vazuta la tv (era in mare voga atunci emisiunea Marius Tuca show), daca se defecta ceva in instalatiile comune a blocului sa cheme meserias si sa repare, etc!

Este adevarat ca mai exista si barfa- dar de asta se ocupau de obicei cateva femei din bloc, barbatii avand alte preocupari.


-Cu prietenii si cunostiintele

Inevitabil, un om cat traieste si munceste, inevitabil isi face mai multe cunostiinte si prieteni, intrand in contact in diverse medii cu alti oameni!
Aici este foarte important a alege prieteni de calitate, adica oameni care sa fie oameni in adevaratul inteles a cuvântului, si nu indivizi care se prefac doar a fi prieteni cu cineva, pentru obtinerea unor avantaje materiale.

Iar in momentul in care se ajunge a aveea prieteni de familie foarte apropiati, a face vizite reciproce, a petrece doua sau mai multe familii timpul liber impreuna, a merge in excursii impreuna, etc, trebuie foarte mare atentie ca acesti prieteni de familie sa fie oameni cu o inalta tinuta morala.

Asta deoarece din pacate au fost multe cazuri când familii s-au destramat ori cupluri s-au despartit, datorita unor intrigi sau sfaturi ale unor asa-zisi prieteni de familie!

Iar ca si barbat (legat de ce a spus si colega de forum Yasmina), nu vad nimic rau in a iesi vara la terasa cu un prieten la o bere ori a merge cu mai multi prieteni la un meci de fotbal sau la un biliard de exemplul!

Cu jocurile de noroc evident ca nu sunt de acord, acestea reprezentând un viciu periculos. Totusi nu consider jocuri de noroc periculoase daca din când in când mai faci un bilet la loto 6 din 49 (cu conditia sa nu devina obisnuinta) sau cum era pe vremea lui nea Nicu când mai luai cate un loz in plic.

Cu barurile de streapteas evident ca nu sunt de acord, iar cine simte nevoia sa se duca in asemenea locuri are anumite tulburari de natura patologica.

De asemenea, in momentul in care, ca si barbat, iesi cu prietenii la o bere, la un fotbal, la un biliard, trebuie evitate toate situatiile care pot duce la altercatii, batai, scandaluri sau comiterea unor fapte antisociale (de tulburare a ordinii si linistii publice, de agresiuni) sau infractionale.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2016, 11:17:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-Cu prietenii din copilarie

Este foarte frumos, atunci când oameni care au copilarit impreuna, au pastrat legatura si relatia de prieteni si atunci când au deveni adulti!
Din fericire am si prieteni de acest fel, pe care practic i cunosc de când s-au nascut, si cu care am ramas prieten si in ziua de azi! SUnt oameni de mare caracter si tinuta morala!
De altfel nasul de cununie l-am ales tot dintre ei.

Este adevarat ca in anii 80- 90, când nu exista aceasta imensa tentatie a tehnologiei (Facebook, tablete, smartphonuri, jocuri pe calculator, etc), copii si adolescentii petreceau mult mai mult timp jucandu-se impreuna, prin activitati in aer liber (de baza atunci fiind bicicleta, fotbalul, jocurile in aer liber, etc) si in acest fel se sudau relatii de prietenie mult mai apropiate, mai sincere.


-Cu fostii colegi din armata

Pe vremea când stagiul militar era obligatoriu, in timpul stagiului militar se sudau de multe ori prietenii intre soldati, care ramaneau si peste ani!
Tata a avut un coleg de armata (când a facut stagiul militar pe santierul de constructie a hidrocentralei Sadu, in 1953), cu care si peste ani a ramas prieten foarte bun, care apoi i-a devenit si cumatru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2016, 13:47:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti fi prieten cu toata lumea dar poti fi prietenos cu toata lumea :)

Insa daca ai un sistem de valori, e imposibil sa nu eviti relationarea cu persoane "paguboase" sufleteste.

In ceea ce ii priveste pe ei care "au asupra ta" din pilda, se refera binenteles la cei care au din motive care iti sunt direct imputabile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.11.2016, 11:01:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu poti fi prieten cu toata lumea dar poti fi prietenos cu toata lumea :)

Insa daca ai un sistem de valori, e imposibil sa nu eviti relationarea cu persoane "paguboase" sufleteste.

In ceea ce ii priveste pe ei care "au asupra ta" din pilda, se refera binenteles la cei care au din motive care iti sunt direct imputabile.


Cu specificatia ca "sistemul de valori"se formeaza cu o varsta...
Sistem de valori la 16 ani? nu prea...cateodata nici pe la 25 in incolo :)))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2016, 15:11:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cu specificatia ca "sistemul de valori"se formeaza cu o varsta...
Sistem de valori la 16 ani? nu prea...cateodata nici pe la 25 in incolo :)))
de multe ori, nici la 80 ani...din pacate
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2017, 20:44:55
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O întrebare simplă care așteaptă răspunsuri complicate.
Nu. Poți să ai deschidere față de toată lumea, să fii binevoitor, să te arăți disponibil și empatic, dar prieten cu toți nu poți fi. E simplu. Prietenia e o relație ce presupune reciprocitate (ca o relație de cuplu, de pildă), or, nu toți cei cu care intri în contact îți vor răspunde identic bunătății tale. :) Antipatia și simpatia sunt viscerale, prin urmare nu pot fi controlate. Unii nu reușesc nici peste ani să treacă peste o asemenea stare pe care le-a pricinuit-o prima întâlnire cu un om, oricât le-ar fi dovedit respectivul între timp că e de breaz și demn de apreciere.

Apoi, mai e și factorul timp. Prietenia se cultivă, se hrănește. Păsarea față de omul la care ții se arată. Nu îți ajunge timpul fizic să sudezi relații de prietenie profunde (nu amiciții) cu toți, să mai trăiești și într-o familie și să și lucrezi (ești silit, trebuie să te întreții). E pur și simplu dincolo de limitele omenești.

A fi bun cu toată lumea, da. Asta se poate. Nu întreba cum e, eu nu am reușit să fiu bună nici cu apropiații.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.01.2018, 17:06:36
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Putem fi prieteni cu toata lumea?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Teoretic se poate,de ce nu ?
Teoretic nu se poate si iata de ce nu. Ma refer desigur la faptul ca un crestin nu poate fi prieten decat cu cel pe care il numeste aproapele sau.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La Porunca Iubirii, in articolul 2, scrie sa iubim pe aproapele nostru. Nu scrie sa fim prieteni cu toata lumea.
E exact ceea ce spuneam legat de aproapele nostru.

Poate aveti impresia ca fac un joc de cuvinte, insa una e sa fii "aproapele" cuiva si altceva e sa fii "departele" cuiva. Cine e "departele" unui crestin? In primul rand diavolul. Cu acesta nu exista nicidecum cale de impacare. E cu alte cuvinte dusmanul prin excelenta. In al doilea rand sunt ereticii, evreii, apostatii, un fel de dusmani de ordinul doi care pot deveni "aproapele" crestinului doar daca renunta la convingerile lor. Avand in vedere ca Ioan Gura de Aur ii numeste pe evrei intr-o omilie (cred ca prima), caini, e clar ca un crestin nu poate fi prietenul unui caine. Poate sa-l hraneasca, poate sa-l ingrijeasca, insa nu cred ca poate avea o comuniune spirituala cu acesta. Cat despre eretici sau apostati, presupun ca lucrurile stau la fel.

De altfel a urma calea lui Hristos presupune a nu urma calea celor pe care ii numesti dusmanii lui Hristos si care astfel consideri ca sunt dusmanii tai. De aceea chiar daca un individ care nu e crestin se arata binevoitor fata de tine, e nevoie sa pastrezi fata de el o anumita distanta deoarece esti constient in orice moment ca respectivul poate reprezenta un potential pericol. Daca ereticul, paganul etc. e intr-adevar dusmanul tau sau pur si simplu l-ai conceput in mintea ta ca pe un dusman nu cred ca are vreo importanta. Cum ai putea de altfel sa fii crestin daca nu ai crede ca esti atacat sau persecutat? Prin urmare dusmanii reprezinta un rau necesar, iar daca nu e prea clar daca ei exista, vor trebui sa existe intr-un fel sau altul.

Iar acum referitor la dusmanul suprem, as avea cateva observatii. Pentru un crestin el e cat se poate de real. Si e cat se poate de rau. Atat de rau incat pentru rautatile sale nu va avea parte de nicio mila la finalul lumii. Sa nu uitam ca unul dintre cei mai importanti autori crestini, e vorba de Origen, ramane patat cu stigmatul ereziei pentru o idee ce i-a fost fatala: apocatastaza. Crestinismul nu poate opera cu jumatati de masura si deci are nevoie de o intruchipare a raului absolut. Nu am inteles niciodata ce cauta diavolul in ecuatia morala a crestinismului. O fapta rea e la fel de rea fie ca am facut-o singur, fie ca m-a convins cineva sa o faptuiesc (in cazul nostru dracul). Iar vina mea e la fel de mare in ambele situatii. De altfel vina nu se imparte nicidecum la numarul de vinovati si fiecare va avea deci vina intreaga pentru ceea ce a facut. Daca fur un lucru, primesc aceeasi pedeapsa ca si cand l-as fi furat impreuna cu inca zece hoti (fie ei chiar si draci cu totii). Nu am inteles niciodata ce rost are diavolul in morala si nu pot sa ma gandesc la nicio situatie in care existenta sau inexistenta acestuia ar face vreo diferenta. Insa pot sa ma gandesc la un lucru: crestinismul are nevoie de un dusman serios. Iar diavolul e tocmai dusmanul care i se potriveste. De aceea pentru crestin tot raul emana de la necuratul. Desigur e vorba de ceea ce el, crestinul, considera ca fiind rau (pe langa a fura, a ucide, a minti si unele rele precum: a nu-ti face cruce cand trebuie, a crede altceva decat trebuie, a fi de acord sau nu cu un anume sinod, de exemplu cel de la Creta etc., lucruri pe care, personal, le consider nimicuri - ma refer la ultimele). Si desigur toti cei ce sunt altfel decat el, crestinul, sunt aliatii necuratului. Cu acestia nu poti fi prieten: ori noi, ori ei. Ori e alb, ori e negru.

In concluzie, aceasta e parerea mea despre intrebarea pusa in titlul acestui topic. Si am raspuns in felul in care am raspuns, deoarece am inteles-o in felul urmator: putem fi prieteni cu cei ce sunt altfel decat noi? Cred ca se poate intr-un singur fel: renuntand sa mai credem ca cel ce nu e cu noi e impotriva noastra si incercand sa vedem ca lumea nu e un spectacol in alb si negru, ci o drama color cu personaje pozitive de toate soiurile si personaje negative de toate soiurile..

Last edited by Krautrock; 13.01.2018 at 17:13:02.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2018, 19:42:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Toti cei ce sunt altfel decat el, crestinul, sunt aliatii necuratului.
Cu acestia nu poti fi prieten: ori noi, ori ei. Ori e alb, ori e negru.

Putem fi prieteni cu cei ce sunt altfel decat noi?
Cred ca se poate intr-un singur fel: renuntand sa mai credem ca cel ce nu e cu noi e impotriva noastra
Eu nu cred ca un om poate fi prieten cu toata lumea.
"Toata lumea" inseamna si oameni necunoscuti. Poti fi prieten cu un necunoscut?

Probabil ca ar trebui sa definim mai intai termenii.
Eu as imparti "toata lumea" in trei categorii:
1. Necunoscuti.
Oamenii astia nu ma cunosc, nu imi pot fi nici prieteni, nici dusmani.
Chiar si acesti oameni pot fi "aproapele" crestinului. De fapt, Isus, atunci cand foloseste pentru prima oara conceptul "aproapelui" se refera la un necunoscut aflat in nevoie.
2. Cunostinte/ amici/
Sunt oameni cu care te saluti insa despre care ai relativ putine informatii. Sau ai multe informatii dar stii ca nu poti avea incredere in ei. Sau principiile de viata difera semnificativ. Cu amicii iesi la o cafea, la un tenis, schimbi o vorba. Sau mai multe. Insa mereu porti o garda. Nu se deschizi, te protejezi. E o relatie colegiala, nu (mult) mai mult.
Desigur ca si acest om este "aproapele" crestinului. Crestinul este indemnat sa-si iubeasca chiar si dusmanii, oamenii de care este urat, dispretuit sau prigonit.
3. Prieteni apropiati.
Asta e un cerc select select. In general nu intra aici mai mult de trei/ sapte/ doisprezece oameni. In oamenii astia ai incredere. Esti legat afectiv de ei. Impartasiti multe principii comune. Cu ei lasi garda jos. Cu ei schimbi valori. Te vulnerabilizezi. Stii ca poti sa fii ranit dar ai incredere. Pe ei ii influentezi si te lasi influentat la un nivel profund.
Din punctul meu de vedere e aproape imposibil ca un ateu militant si un crestin practicant sa fie prieteni apropiati, in sensul descris mai devreme. Daca (ne)credinta este o componenta majora a personalitatii lor, pe acel segment nu pot avea comuniune, legatura e beteaga. Multimea trairilor vietii de credinta nu poate fi impartasita, multe principii de viata nu pot tranferate, sau daca sunt, e nociv pentru crestin.
De aceea spune Mantuitorul: "nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi". Macar ca noi folosim versetul in mod special in contextul casatoriei, nu acest aspect il vizeaza in primul rand pasajul din 2 Corinteni 6.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare