Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2009, 18:21:25
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit datu-Mi-s-a toata puterea in cer si pe pamant

intrebare : oare biserica ortodoxa are si ea toata puterea in cer si pe pamant ? si ce inseamna asta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2009, 19:12:03
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
intrebare : oare biserica ortodoxa are si ea toata puterea in cer si pe pamant ? si ce inseamna asta ?

Pt. mine care m-am nascut ortodox si care m-am interesat sa vad daca ar fi adevarata credinta asta ...zic ca DA.

Pt. credinta asta au PATIMIT oameni...pt dogmele (=invataturile ei) au MURIT oameni...pt dragostea care au avut-o pt.credinta aceasta au fost MARTIRIZATI oameni. De ce oare numerosi sfinti parinti au preferat sa indure pt. aceasta credinta ??? Pt. ca nu au vrut sa paraseasca adevarul...acum insa, nu mai sunt persecutii, nu mai sunt dogme de stabilit, si totusi ce mai vor unii ? Acum se leapada oamenii mai usor de credinta cea dreapata...daca ar mai fi pagani azi care sa persecute crestinismul iti spun ca multi s-ar lepada... cauza: RACIREA CREDINTEI.

Daca n-ar fi fost de la D-zeu aceasta credinta s-ar fi fost risipit si n-ar fi dainuit atatea secole...alte credinte au atestare istorica de 1->5 secole.

Cine are oare adevarul ????
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2009, 19:28:35
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
intrebare : oare biserica ortodoxa are si ea toata puterea in cer si pe pamant ? si ce inseamna asta ?
Citatul postat de tine trebuie luat in intregime.Iar intrebarea pe care ai
postat-o e foarte buna In Evanghelia de la Matei cap 28 ,18-20 spune
Mantuitorul asa :"Datu-Mi-s-a toata puterea in cer si pe pamant .Drept aceea
,mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui al Fiului si al
Sfantului Duh ,invatandu-le sa pazeasca toate cate am poruncit Eu voua si
iata Eu sunt cu voi pina la sfarsitul veacului" Urmand acestei porunci Apostolii
au intemeiat comunitatile locale ei,fiind colaboratorii Domnului si iconomii Tainelor Lui,Dumnezeu fiind intemeietorul Bisericii si piatra din capul unghiului.
De aceea biserica este garantul si pazitoarea Sf.Scripturi pe acest pamant si
de aici prin succesiunea apostolica neintrerupta (a hirotoniei) Biserica are toata puterea pe care Mantuitorul a dat-o Apostolilor.Adica de a invata de a
sfintii de a lega si a dezlega nu numai pacate ci si stihiile vremii (a se vedea toate rug de dezlegare din Molitfelnic)dar si de a mantui lumea cu precizarea ca aici e necesara si vointa omului,Aici e puterea caci fiinta Bisericii e sfanta
pt ca e data de Hristos si de Duhul Sfant care salasluieste in ea si are putere sa sfinteasca oamenii insa numai cu voia lor pt. ca Dumnezeu nu sileste pe nimeni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2009, 20:03:43
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

preotii au primit putere ca in Duhul sfant sa porunceasca pana si ingerilor , desigur , numai daca este dupa vointa lui Dumnezeu ...

aceasta putere trece incet incet de la preoti la mireni si calugari , caci acestia din urma sunt sfintiti de rugaciunile preotilor , si efectul este ca primesc si ei toata puterea din cer si de pe pamant ...

apoi , eu as indrazni sa nu numesc credinta ortodoxa credinta , ci as numi-o mai degraba stiinta , doarece este experimentala ... se poate experimenta in Duhul sfant si astfel devine stiinta din credinta ... la incepatori ea este credinta dar la sfinti ea devine stiinta : stiinta ortodoxa , stiinta stiintelor , de care si ingerii se minuneaza ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2009, 20:17:18
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
preotii au primit putere ca in Duhul sfant sa porunceasca pana si ingerilor , desigur , numai daca este dupa vointa lui Dumnezeu ...

aceasta putere trece incet incet de la preoti la mireni si calugari , caci acestia din urma sunt sfintiti de rugaciunile preotilor , si efectul este ca primesc si ei toata puterea din cer si de pe pamant ...

apoi , eu as indrazni sa nu numesc credinta ortodoxa credinta , ci as numi-o mai degraba stiinta , doarece este experimentala ... se poate experimenta in Duhul sfant si astfel devine stiinta din credinta ... la incepatori ea este credinta dar la sfinti ea devine stiinta : stiinta ortodoxa , stiinta stiintelor , de care si ingerii se minuneaza ...
Nu nu este stiinta este Insaesi Viata !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2009, 20:22:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da , Viata si Realitatea ...

oamenii de obicei iau drept realitate numai ceea ce simt cu simturile trupesti , insa ei ignora simturile sufletesti care adeveresc si realitatea de sus ...

dar as zice oamenilor de stiinta , materialisti : matematica are notiunea infinitului ? si daca o are de unde o are ? cumva au vazut ei infinitul , sau l-au pipait , sau l-au simtit cu simturile trupului ? nicidecum ... l-au simtit cu simturile sufletului , despre care ei insa zic ca sunt inselaciune ... pai atunci si matematica e inselaciune ca are notiunea infinitului ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2009, 20:38:08
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
da , Viata si Realitatea ...

oamenii de obicei iau drept realitate numai ceea ce simt cu simturile trupesti , insa ei ignora simturile sufletesti care adeveresc si realitatea de sus ...

dar as zice oamenilor de stiinta , materialisti : matematica are notiunea infinitului ? si daca o are de unde o are ? cumva au vazut ei infinitul , sau l-au pipait , sau l-au simtit cu simturile trupului ? nicidecum ... l-au simtit cu simturile sufletului , despre care ei insa zic ca sunt inselaciune ... pai atunci si matematica e inselaciune ca are notiunea infinitului ...
nu pune la suflet ceea ce niste capete luminate zic .Tot ceea ce tine de stiinta e lasat de Dumnezeu numai ca omul a pervertit-o a intors-o dupa bunul plac iar oamenii aceea au nesocotit darul lui Hristos ce l-au primit ca sa faca bine si sa invete pe oameni.Se cred unii Dumnezei de aceea il neaga !
Sa speram ca macar in ultimul ceas se vor indrepta.In rest noi ramanem la viata noastra incercand pe cat putem sa atingem desavarsirea ca la finalul
acestei vieti sa auzim de la Mantuitorul "Bine sluga bina si credincioasa peste
putine ai fost pusa, peste multe te voi pune intra intru bucuria Domnului tau"!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2009, 20:46:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce sunt poruncile lui Dumnezeu ? asta : vederea lui Dumnezeu ...

ce este omul duhovnicesc ? asta : prin el se vede Iisus , a devenit transparent si se vede Iisus prin el ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2009, 22:44:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pt. mine care m-am nascut ortodox si care m-am interesat sa vad daca ar fi adevarata credinta asta ...zic ca DA.

Pt. credinta asta au PATIMIT oameni...pt dogmele (=invataturile ei) au MURIT oameni...pt dragostea care au avut-o pt.credinta aceasta au fost MARTIRIZATI oameni. De ce oare numerosi sfinti parinti au preferat sa indure pt. aceasta credinta ??? Pt. ca nu au vrut sa paraseasca adevarul...acum insa, nu mai sunt persecutii, nu mai sunt dogme de stabilit, si totusi ce mai vor unii ? Acum se leapada oamenii mai usor de credinta cea dreapata...daca ar mai fi pagani azi care sa persecute crestinismul iti spun ca multi s-ar lepada... cauza: RACIREA CREDINTEI.

Daca n-ar fi fost de la D-zeu aceasta credinta s-ar fi fost risipit si n-ar fi dainuit atatea secole...alte credinte au atestare istorica de 1->5 secole.

Cine are oare adevarul ????
Geony, sa nu crezi ca e o simpla racire a credintei. Diavolul pregateste de mult venirea Antihristului si a pregatit si mijloace de rupere a oamenilor, chiar pe ne simtite, de Dumnezeu. Noi avem constiinta, care este Legea lui Dumnezeu inscrisa in memoria noastra. Pe aceasta incearca s-o intunece, s-o adoarma, ca oamenii sa nu mai stie ce e bine si ce e rau, parandu-li-se amandoua la fel de bune si viabile. Si acest lucru se face prin manipulare, care este o arma cu care se "delecteaza" multi in mandria lor.
Legatura stransa cu Biserica si cu Sfintii Parinti este imperios necesara, pentru a ne apara gandirea de asemenea influente.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2009, 23:03:30
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
In Evanghelia de la Matei cap 28 ,18-20 spune Mantuitorul asa :"Datu-Mi-s-a toata puterea in cer si pe pamant .Drept aceea ,mergand invatati toate neamurile botezandu-le in numele Tatalui al Fiului si al Sfantului Duh ,invatandu-le sa pazeasca toate cate am poruncit Eu voua si iata Eu sunt cu voi pina la sfarsitul veacului" .

Adevarat.
Aceasta invatatura se rasfrange asupra Apostolilor mai intai, apoi asupra preotilor, mirenilor si calugarilor.

Deci, noi oameni simpli, mergand in afara de tara ( dau un ex concret) nu numai ca lasam otul si mergem prin strainatati, prin locuri unde Cuvintul invataturii ortodoxe a ajuns mai putin sau de loc, trebuie sa promovam, sa propovaduim acete invataturi sfinte.

Deci prin formarea unei comunitati ortodoxe in tara/ orasul respectiv, apoi se cheama preot( sau vine un preot) care are puterea prin Duh Sfant sa aseze Locasul Domnului in acel loc, si deci asa sa sfintesca locul respectiv.

Din vorba in vorba: unde mergi / ce faci duminica dimineata? mai multe suflete participa la slujba, si uite ca s-a implinit porunca! Cel putin atita cit putem, cit ne sta in putinta noua...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din toata inima rugati-va pentru mine ! andreidiniasi Umanitare 26 02.05.2012 14:17:22
Un articol ce merita citit cu toata atentia! eduardd Intrebari utilizatori 23 03.08.2010 13:20:32
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
Pe mine toata lumea ma iubeste Ioan_Ciobota Generalitati 6 08.05.2009 20:25:09
Salut la/pe toata lumea Ovidiu_M Generalitati 0 09.10.2008 20:31:52