Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2008, 15:07:54
sergiub sergiub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

Prin Invierea Domnului nostru Iisus Hristos din morti, cei din popor cred ca raiul se deschide tuturor sufletelor retinute in prinsoarea iadului incepand de la Adam si pana la venirea Mantuitorului, si ramane deschis de la Inviere pana la Duminica Tomei.
Ca dovada ca in acest interval Raiul este deschis, dupa credinta poporului si datina cea veche, in ziua de Inviere se scoate usa din mijloc a altarului si se pune deoparte, unde sta apoi toata Saptamana Pastilor sau Saptamana Luminata.
Cine moare in acest interval - si mai ales in ziua de Pasti sau in saptamana cea dintai dupa Pasti, numita pretutindeni Saptamana Luminata - merge de-a dreptul in rai pentru ca lumina raiului straluceste fiecaruia care moare in aceasta saptamana si pentru ca in timpul acesta usile raiului sunt deschise, iar cele ale iadului inchise. Cel care moare este primit in rai, indiferent de pacatele care le-a facut, caci toate i se iarta.

sergiub (2008-05-01)
Este impotriva canoanelor ca traditia poporului sa intervina si chiar sa inlocuiasca intelesul dogmatic al credintei.In saptamana luminata nu intra chiar asa tot omul necredincios in imparatia lui Dumnezeu iertandu-i-se toate pacatele doar pentru faptul de a fi murit de inviere sau in saptamana urmatoare.Sa ne gandim ce se intampla cu sinucigasii?Si ei sunt iertati?Cel care face pacate impotriva Duhului Sfant si isi va lua viata nu i se va ierta pacatele nici in viata aceasta si nici in viata viitoare.Deci nu poporul face credinta valida ci evanghelia lui Hristos si Sfanta Scriptura.Sa ne gandim ca poporul dintotdeauna a cautat sa introduca unele practici neortodoxe,pe care din pacate unii preoti din indiferenta sau chiar din frica sa nu iste un scandal monstru le-a afirmat,practici cum ar fi :datul gainilor peste mormant la inmormamtare, spartul canii in casa,botezul din ziua Sf Ioan a celor morti nebotezati samd.Deci sa nu ajungem maine poimaine sa auzim ca matusa ileana da sfaturi cum sa se usuce sfantul agnet si cum sa faca sfanta proscomidie."Nu tot cel ce zice Doamne Doamne va intra in Imparatia lui Dumnezeu,ci cel care face voia Tatalui Meu, care este in ceruri" (Mt. 7,21) Deci mare grija la cum pastram credinta curata si mai ales ce intelegem prin traditia poporului.Mantuire usoara tuturor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2008, 22:28:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Tocmai ieri am inmormantat-o pe bunica mea, si preotul a facut referire la aceasta traditie spunand ca nu oricine este primit in rai amintind chiar de cazul sinucigasilor, imparatia lui Dumnezeu se castiga prin pocainta nu prin tot felul de traditii, aceasta traditie nu face parte din invatatura ortodoxa nu este mentionata nicaieri n-are nici un fundament teologic sau scripturistic, totusi parintele a facun analogie cu sarbatorile care se faceau in cinstea imparatilor intorsi victoriosi de la lupta care pentru bucurie victoriei gratiau fel si fel de detinuti, criminali, hoti etc, supunand ca pentru bucuria Invierii si biruinta asupra mortii Imparatul imparatilor, Dumnezeu s-ar milostivi de sufletele pacatoase trecute in aceasta perioada din viata, totusi a subliniat ca nu trebuie sa ne bazam pe aceasta poveste ci sa traim pocainta si marturisirea lui Dumnezeu spre iertarea pacatelor deoarece a afirmat, Dumnezeu este el milostiv dar este si drept
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2008, 00:25:26
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Avand in vedere ca Dumnezeu hotaraste ceasul fiecaruia, ce "mita " plateste cel ce moare in aceasta perioada pentru a muri acum si a ajunge direct in rai? Cum ii alege Dumnezeu pe cei ce mor acum? Dupa ce criterii?

Daca oamenii ar crede in Dumnezeu si in dreapta Lui judecata, nu ar mai scorni asemenea povesti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2008, 21:03:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ar fi asa am avea un Dumnezeu nedrept, care ofera calitatea de fii ai Sai celor care desi sunt incremeniti in necredinta, ajung in rai doar pentru ca au murit intr-o anumita perioada. Daca acest lucru ar fi adevarat, cu siguranta Biserica s-ar ruga pentru noi sa murim in aceasta perioada.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2008, 19:39:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dupa cum am spus, in aceasta saptamana am inmormantat-o pe bunica mea, am avut ocazia sa particip la o slujba speciala de inmormantare, o slujba care se face celor trecuti la Domnul in saptamana luminata, este o slujba aparte fata de prohodul obisnuit tocmai prin mesajul cantarilor, cantarile sunt preluate din slujba invierii si toate ne indeamna , paradoxal ar spune unii, la bucurie nu la tristete, nu se vorbeste si nu se canta despre moarte ci despre biruirea mortii prin inviere , preotii nu vin imbracati in vesminte negre ci in vesmintele cu care au slujit slujba invierii, praporii nu sunt negrii totul e diferit, slujbele ortodoxe sunt minunate pentru ca au un mesaj foarte profund chiar si o slujba de inmormantare desi evenimentul e trist, e minunata prin indemnele care se dau prin cantari , acum in aceasta saptamana la bucuria invierii si in rest la pocainta si aducere aminte de moarte
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2008, 20:26:21
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Mântuirea consta în transformarea omului. Fara transformare nu e mântuire iar la transformare se ajunge prin mortificarea permanenta pentru a putea primi si pastra lucrarea Duhului în noi.

Mântuirea e ceva foarte precis si concret, cine nu stie în ce consta înseamna ca nu o are si e foarte departe de ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2008, 00:50:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sergiule, stai linistit ca oamenii nu se mantuiesc dupa zvonuri si traditii, ;). Dumnezeu ar vrea sa ii primeasca in rai, dar ei nu pot intra saracii, ca au pacate mari in carca si ii trag in jos spre iad, ca sufletul trebuie sa se curateasca de murdaria pacatelor prin suferinta chinurilor din iad, ei trebuie sa isi faca in iad canonul pe care nu l-au facut pe pamant, si deabia la Judecata de Apoi daca mai au vre-o sansa sau vre-o mijlocire de la cineva sa scape si ei de focul cel vesnic gatit lui satan si slujitorilor lui. Eu asa am citit intr-un fragment dintr-o carte scrisa de parintele Ilie Cleopa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Oare caut Imparatia cerurilor? AGabriela Generalitati 9 31.08.2012 18:04:27
Fiica mea fura clementia Generalitati 20 31.03.2010 10:44:11
Scrisoarea de multumire a diavolului catre noi, pacatosii andrei_im Generalitati 39 13.01.2010 19:12:48
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 22:54:16